Téma: Klidový proud

Zdravím chlapi.
Hledám a hledám, ale jako laik nenacházím odpověď. Z článků z toho taky moc moudrej nejsem.
Chtěl bych se tedy optat Vás co to máte v malíku a dokázali byste jednoduše a stručně popsat následky co může způsobit nastavený příliš nízký nebo naopak vysoký klidový proud. V mém případě na jednom modulu Leache kolem 70mA který běží v pořádku a na druhém který zlobil se klidový proud stáhnul asi na 5mA, protože začal kmitat. Teď sice hraje a nezlobí, netopí .... no a to mi právě přijde zvláštní. Podle návodu pana Voráčka se tato verze na drátech nastavuje podle autora na 100mA, ale pan Voráček píše, že při oživování stačilo 50mA. Pořád to ale není tak málo.
Tedy otázka je - jak se takto nízký klidový proud může projevit a co může prakticky způsobit? Má to nějaké nectnosti???
Díky za případnou jednoduchou odpověď nebo radu - pokud to tedy jde smile

(upravil hranatybraska 28. 3. 2014 19:28)

Re: Klidový proud

Klidový proud slouží k odstranění přechodového zkreslení. Malý klidový proud znamená velké přechodové zkreslení, protože zesilovač pracuje ve třídě B. Pokud má zesilovač celkovou zpětnou vazbu (drtivá většina zesilovačů), částečně toto přechodové zkreslení zamaskuje celková zpětná vazba. Když se klidový proud zvyšuje, posune se zesilovač do AB třídy. To je optimální. Pokud se ještě zvětší, dá se to dotáhnout až do A třídy. Při velkém klidovém proudu ale už jde o to, jak je dimenzovaný chladič, aby nebyly problémy s uchlazením.

Optimální hodnota klidového proudu je někde mezi 90-130mA, dle Borbellyho. Nebo se nastavuje dle osciloskopu, aby zmizelo přechodové zkreslení. Někdo zas nastavuje na co nejmenší IMD při malých signálech, což souvisí se závislostí zesilovacího činitele budičů a koncáků na kolektorovém proudu (viz. každý datasheet).

To že ti ten zesík kmital je způsobeno nějakou vadou. A tím že jsi snížil kliďák, jsi jen odstranil projev, ale ne příčinu. Nehledě k tomu, že ti ten zesilovač musí zkreslovat. Třeba ne výrazně, a určitě více, než v původním stavu.

Myslel jsem, že o zesilovačích tyhle základy víš.. alespoň podle tvých příspěvků tu na AWebu.. jsi tu už dlouho.. smile

Web

Re: Klidový proud

Ahoj. Díky za pro mne částečné objasnění. Částečné proto, že i tak do některých věcí nesvítim smile Ale zhruba jde prostě o to, že zesilovač začne mít při nízkém kliďáku tendenci zkreslovat. ? Může to mít i něco společného s limitací zesilovače?
Ano je to možné že pravá příčina se neodstranila, ale tomu se právě snažím přijít na kloub. Trimr co byl jako nový instalován, začal zlobit a po cca dvou měsících vylítávala pojistka v intervalech jak si to vzpomnělo. Nebo že by sám od sebe po dvou měsících začal kmitat? Po změření byl prý klidový asi na 300mA. Což asi není v pořádku.

Jinak jsem tu sice ňákej ten pátek, ale vim pěkný kulový. Nenech se mást.  Já jsem jen posluchač muziky a rád se kolem toho motám, ale elektro mě oběhlo na kilometry daleko smile

Re: Klidový proud

Někomu to odnes,at ti na to mrkne. Začne to kmitat a vyletí proud nahoru. Jaké to máš provedení Leache, konce jsou na drátech?

Web

Re: Klidový proud

Ahoj. No to jsem právě udělal. Popravdě jsem si žádného zkreslení nevšiml. Jely oba kanály a já se soustředil spíš na to jestli to nebrumí, nešumí a tak. Kontroloval jsem teplotu chladičů a v tom mi to začalo bejt divný. Jeden modul se při muzice začal standardně hřát, byl vlažný až teplý. Ovšem tento modul se staženym kliďákem byl prostě studenej i když muzika řvala. Logicky jsem si myslel, že stereo zes by měl mít obě strany nastaveny stejně.

Jojo, konce jsou na drátech a koncáky jsou MJL 21 195/6

Já už jednou prosil Ondru a podle fotek říkal, že se mu nelíbí ta drátařina, ale pak jsem kápnul na jednoho pána kousek ode mě a řekl, že se na to mrkne. Načež stáhl kliďák a přestalo to zlobit, ale to asi není řešení? Dal jsem mu to znova ať ty kliďáky srovná oba stejně, tak uvidíme.

Re: Klidový proud

Taky dobrej pán big_smile
Pošli to někomu z fóra, to bude nejlepší wink

Web

Re: Klidový proud

No tak já právě nevim viď. smile Každej mi řekne něco jinýho a já v tom mám hokej. A co teprv zesík chudák, ten trpí nejvíc smile

Re: Klidový proud

No buď se tomu chceš věnovat a naučíš se teda hrát hokej, a nebo to zaneseš nějakýmu hokejistovi.. doporučuju alespoň krajskou ligu. wink

Web

Re: Klidový proud

Nechám to na hokejistech. Budu sedět v kotli a tiše pozorovat. Stejně mám v prdeli kolena a zlomenou hokejku smile

Re: Klidový proud

Zas máš v jiných věcech ostré brusle a dobrou trefu, Tvůj smažák bych mohl pořád. Jen se ptej, pár lidí rádo odpoví.
   Jinak ten modul jsem stavěl já - od DPS co nejkratší dráty, z nových vyměřených součástek a na novou desku. Kliďák nastavený na 70mA. Původní modul co tam byl se odstřelil. Z toho jsem použil dva koncáky  co se neodstřelili a na betu byly shodné s novými. Opravdu to po 2 měsících začalo zlobit a měl jsem to tady znova. Jenže jsem ho proměřil a dobrý a nic to nedělalo i když jsem ho hodiny mořil, jen jsem doupravil kliďák. Jemu to pak chvíli jelo normálně a zas to začalo tavit pojistku.
   Že mu tam někdo nastavil 5mA mě dost překvapilo a jestli se to tím neodstranilo ale zamaskovalo, tak by mě docela zajímalo, o co jde. Škopek mám už delší dobu nefunkční, takže jsem to nastavování bral jen měřákama.
   Nastavovací trimr jsem použil víceotáčkový s tím, že dýl vydrží, no asi ne.

Re: Klidový proud

Kolik máš napájení ?

(upravil Thomas 1. 4. 2014 23:24)

Re: Klidový proud

Ahoj Dane smile Díky za věcný příspěvek. Šoupnul jsem mu to tam zas, tak se ukáže snad.  Na smažáček přijeďte - jste mými hosty smile
Edit: Poručil jsem si na každý modul nový trimr. Takový jako se používá v Aldaxu např. u té mé SPV 100. Třeba to je fakt v tom.

Danhard: Čéče nevim jestli myslíš z toroidu nebo usměrněný, ale mám trafo z Aldaxu - ATr3B. To asi jistě znáš a bude jen jeden typ tuším smile


Ještě jeden EDIT: Sic jako amatér, ale napadá mne jistá spojitost mezi těmito věcmi. Samozřejmě mne berte s nadhledem smile Pokud se to nedostane ještě někomu jinému pod ruku, kdo má osciloskop a nemá to  " v malíku "  tak se pravdy nedopídím.
Bylo mi od pána řečeno, že jde spíš po výkonu než po hi-fi. Ovšem staví i elektronkové zesilovače. Ale klidový proud nastavuje co nejnižší.
Pro mě je trošičku logické, že na domácí tichý poslech se chladič jako je u krabice 3U z modushopu snad ani nemůže ohřát. Což se u tohoto modulu se staženým kliďákem děje. Ten je prostě studenej i když to řve - ovšem berme v potaz, že na to pouštím staré Tesly např. RS 338 nebo 1PF 067 67. Kolik mají příkon? Max 50W? A to nejsem hovado a jdu maximálně na poloviční hlasitost s předzesilovačem a externí zvukovkou.
A teď co jsem na AWebu hledal o klidovém proudu a Leach zesu a připomínám, že každý o klidovém proudu píše něco jiného. Autor M. Leach snad dokonce 100mA, pan Voráček kolem 50mA, jiní co je ideální podle toho jiní zas nastavují podle sebe  a výtažek ....

" Klidový proud by neměl přesáhnout asi 25-30mA na jeden pár koncových tranzistorů, měřit je nutno na výkonových emitorových odporech, nikoli na pojistkových držácích, protože na pojistkách byste současně měřili celý odběr výkonového zesilovače /diferenční stupně, proudové zdroje, rozkmitový zesilovač apod./ Na pojistkových držácích je možno měřit klidový prpud pouze za předpokladu, že velmi dobře víte, kolik odebírá zbylá část zesilovače. Jak už jsem uvedl, klidový proud koncových tranzistorů je možno přesně měřit pouze jako úbytek napětí na emitorových odporech, přičenž je vhodné, aby vstup zesilovače byl zkratován, nebo alespoň uzavřen odporem cca 680 ohmů.
Vezmeme-li populární zesilovač Leach, kde naměříme na emitorových odporech 0.33 ohmu úbytek např. 15mV, pak to podle Ohmova zákona odpovíá klidovému proudu 45mA, což je naprosto zbytečně moc. Otočíme tedy trimrem směrem k menšímu klidovému proudu, až dosáhneme již zmíněné hodnoty kolem 30mA a zesilovač necháme nejméně půl hodiny "ustát", abychom zjistili, zda je klidový proud stabilní a neroste s teplotou "

.... no a pak v tom nemám být bordel/hokej  smile Samozřejmě je to jistě složitější než si myslím a třeba jsem to celé vytrhnul z kontextu?

Tak a teď mě zabte big_smile

(upravil reeb 2. 4. 2014 10:05)

Re: Klidový proud

ATr3B má  500VA, 4x43V čili na elytech něco pod 60V.

Web

Re: Klidový proud

Ptám se, protože při malém napájení (pod +-50V) dost lítá proud VAS a tím pádem i nastavení klidáku.
Když je to takhle tepelně nestabilní, tak je dobrý měřit v těch stavech i proud VAS jestli není moc nízký (na emit. odporu VAS) a celkové předpětí na násobiči Ube. Taky zkontrolovat Ube jednotlivých tranzistorů v celém 3EF.
No a potom už jen fén, nebo opalovací pistoli na 80C a najít proč to není teplotně v souběhu.
A osadit slabý pojistky, aby nějaký přehmat případně zachránily smile

Re: Klidový proud

Takže se to tedy vylučuje dle reeba? " čili na elytech něco pod 60V. "
Díky za pro mě až příliš odbornou radu, ale někdo, kdo s tím bude mít co do činění si to jistě taky přečte a bude vědět spíš než já smile Snad celá tato diskuze pomůže někomu třeba i v budoucnu. I když popravdě se to tu muselo omlít možná stokrát smile

(upravil PavelTl 3. 4. 2014 6:30)

Re: Klidový proud

Pro nástin vlivu klidového proudu si vypůjčím obrázky od Elnika
Příliš nízký klidový proud posune zesilovač spíše do třídy B
http://elnika.sweb.cz/zesilovace/trida_b_ab.jpg
Všimni si výrazného zreslení při průchodu signálu nulou.
Naopak příliš vysoký klidový proud posune zesilovač třídy AB blíže k A
http://elnika.sweb.cz/zesilovace/trida_a.gif
Výhodou je zmenšení zkreslení, nevýhodou velké množství odpadního tepla a nízká účinnost.
Snažíš se tedy nastavit klidový proud aby už zmizelo to koleno při průchodu signálu nulou, ale aby ještě byly únosné ztráty a zesík příliš netopil. Je to lépe vidět u nízkých signálů, na plné vybuzení zesíku je to zkreslení zamaskováno mnohem větším signálem.

EDIT: tady na foru se o nastavování něco psalo:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15698

Re: Klidový proud

Pavel: Díky za názornou ukázku! Teď už i tak trochu chápu třídy zesilovačů a jak to vlastně funguje smile

Jinak dobrá zpráva. Ten bordel tam dělal vážně ten trimr. Jsou oba vyměněny jak jsem si přál. 

" Levý kanál: výměna trimru, nastaveno 7-9mV tj. 25-30mA každým tranzistorem (celkem cca 50mA, původně bylo 100mA)
Pravý výměna trimru - zde byla závada , asi výpadek trimru způsoboval proud  až 300mA a rozkmitání, nastaveno stejně jako levý kanál. "

Jupí smile

Re: Klidový proud

Tak marná sláva. Modul je prokletý! Po cca dvaceti dnech zase hoří pojistky :-/ Ale prostě z ničeho nic, přijdu, zapnu to a ono to shoří, když to prostě den před tím a dvacet dní jelo úplně v pohodě. To neni normální toto! mad

Re: Klidový proud

Abych snad uzavřel kapitolu tohoto modulu a dál tu s tim netrolil.

I já jako elektro opice, jsem se prostě nasral, řekl si že už není co ztratit a vlezl do toho sám big_smile Mimo řeč jsem i malé vodítko měl a napadlo mě, že to byla opravdu jediná věc na kterou se zatím pořádně nesáhlo. Diody na snímání teploty chladiče, přilepené jakýmsi vteřinovým lepidlem, ovšem celé opatlané ze všech stran. Podle mě to nemělo šmrnc. Tak jsem to seškrábal, naplácal silikonovou vazelínu a na připravené díry se šroubkama s citem ale pevně dotáhl ke chladiči. Přepájel ještě jednou znovu dráty a světe div se, ono to hraje jak má! Taková píčovinka.
Díky za rady chlapi, bude to snad už v pohodě smile

Re: Klidový proud

Ono vteřinový lepidlo docela dobře izoluje.
Ty snímací diody jsou na tom Leachi docela zmrdský a nic neřešej.