(upravil Pech. 25. 3. 2014 23:48)

Re: FM anténa

v podkroví chytám všechyn požadovaný stanice ve stereu i na walkmanna, takže myslím že největší problém je tom, že barák je v přízemí jak atomovej kryt, doufám, že když se propíchnu dopředu tou metrovou zdí a dám anténu do vejšky nadezdívky podkroví (asi tak o půl metru vejš než leží walkmann) tak si polepším..

ale nevím jakou anténu..

provrtat zeď, udělat držák, dát na zeď -  tedy jakákoli mechanika není problém, ale jak to pak natočit, nebo se nemusí ? Jen střecha bude časem plechová, přes strop nemůžu, je v tom škvára, mám ale ve zdi koax odzdola nahoru do podkroví, na konci je účastnická zásuvka, dole jen kabel...

Re: FM anténa

http://www.frekvence1.cz/cs/program/jak … acem.shtml
http://www.radiokomunikace.cz/tv-a-rozh … ilace.html
Jestli nemůžeš nějaký vysílač najít, tak napiš mail příslušnému rádiu, ať ti pošle seznam vysílačů včetně mapky pokrytí kvalitním signálem. Stanici která neodpoví, bych se odměnil tím, že ji nebudu poslouchat, pochopitelně. Bývalo zvykem, že rádio které stojí o posluchače, při projevení zájmu ještě navíc věnovaly reklamní propisku, hrnek, přívěsek s baterkou a takové ty blbosti.
Deset let stará tabulka vysílačů má cenu asi jako deset let starej jogurt!
Jinak ty vysílače co jmenuješ mi splývají do jedný skupiny "české soukromé rááádio", takže nevím... každopádně příjem nějakýho obskurního vysílače 200 W na 100 km je už dálkovej příjem, takže tím bych ten kruhovej dipól radši vyloučil a radši bych použil něco aspoň trochu se ziskem. Jestli dokážeš nahoru vyložit a upevnit ten Supersonic bylo by to asi nejlepší. Je to ale dost velká těžká kráva to vidíš v prospektu. Pak ho natočíš cca na najslabší stanici kam chceš a ten Rž bude přijímat v vždycky ať je jak chce bokem.
Tyhle lokální 100W staničky soukromých rádií vysílají většinou s vertikální polarizací kvůli příjmu na prut autorádia, pro místní hemžení a o vzdálenější posluchače nestojí ani to v českým chlívě moc nejde, jak se vysílače překrývají na hranici dosahu. Asi by bylo nejlíp ověřit si někde na volným místě příjem zamýšlených rádií na ten tuner a pak se snažit to zrealizovat doma. Metrová zeď, to je barokní řadovka ne? Jestli ti vede zdí koax nahoru a je OK tak ho můžeš použít.

Re: FM anténa

Dipól 2.5m...tak to bude anténa pro 1.kanál TV VHF 49-56 MHz ale FM rádio přijímaš v rozsahu 87.5-108 MHz a tedy rozměry antény nepasují na vlnovou délku, no hrát to nějak bude, provizorně, pokud bude umístěna venku.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: FM anténa

Seznam vysílačů a vysílaných stanic, nějaké počtení o FM příjmu najdeš tady.

Re: FM anténa

maxell: a ten dipól teda bude muset bejt svisle?

(upravil maxell 26. 3. 2014 12:58)

Re: FM anténa

Jenom v případě že i vysílač je polarizovaný svisle...ale těch je spíš méně, převažují vodorovné.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: FM anténa

V odkazu, co jsem dával výše je v tabulce vysílačů sloupec pol. značící polarizaci vysílací antény.
H = horizontální, V = vertikální, C = cirkulární (kruhová)
Zběžně jsem se mrkl na některé tebou přijímané stanice a jsou tam s V i H polarizací.

Re: FM anténa

Horizontálně polarizovaně vysílají snad skoro výhradně veřejnoprávní rádia, většina prťavých soukromých vertikální polarizace nebo sem tam kruhová.

Re: FM anténa

Hippo007 napsal:

V odkazu, co jsem dával výše je v tabulce vysílačů sloupec pol. značící polarizaci vysílací antény.
H = horizontální, V = vertikální, C = cirkulární (kruhová)
Zběžně jsem se mrkl na některé tebou přijímané stanice a jsou tam s V i H polarizací.

to jsem četl, třeba impuls jede H, menší stanice V

Re: FM anténa

takžy kdbych teda koupil ten dipól s prutem, tak by to pokrylo v i h polarizaci ne? Dám to teda ven, V pojede na prut, H na dipól, co vyna to?  Supersonik tam bohužel nenarvu, to bych ho měl do oken.

Re: FM anténa

Já nejsem příznivcem kruhového dipólu, když jsem ho zkoušel, dával jednoznačně nejhorší výsledky příjmu (přijímá ze všech směrů - tzn. nejen přímý signál z vysílače, ale i odrazy, má nižší zisk než rovný skládaný dipól). Zkus si splácat obyčejný skládaný dipól, zkus V i H polarizaci, různá místa příjmu a uvidíš, jestli ti to bude stačit. Jednu dobu jsem jel na HB9CV a na tak malou anténu jednoznačně nejlepší výsledek - ale chytá signál jen z jedné strany a nepokryje celé FM II pásmo. Pak jsem měl ještě 3 a 5 prvkovou yaginu, ale ty nejsou nejmenší. Pro slušný stereo příjem v trochu komplikovanějších podmínkách (síla signálu, odrazy) to chce minimálně HB9CV nebo 3 prvkovou yagi.

(upravil Pech. 26. 3. 2014 15:08)

Re: FM anténa

Yagi vapdá jak? to je ten supersonic?

mno začnu tou dírou ven a dám tam prut na V vysílače, seženu 1,5m běžnej dipól a budu laborovat, pak se ozvu.

HB9CV se asi koupit nedá což?

Děkuji všem.

Re: FM anténa

Většina antén, co je vidět na střechách je Yagi. Ano, superonic je 7-prvková Yagi.
HB9CV nekoupíš, ale není složitá na výrobu. Program na výpočet HB9CV

Re: FM anténa

ten prográmek jsem našel . vyrobit to případně z hliníku a máto být všechno vodivě spojeno?

Právě když dám hledat FM anténa yagi, tak nenajdu shop kde bych to koupil, a bastlit se to trochu bojim, doposud jsem to nedělal a vytvořil bych něco co nefunguje asi smile

Re: FM anténa

HB9CV jsem kdysi stavel v Brne na kolejich na vysce. Vyroba ze dvou tycek od smetaku a jednoho hranolku, medeny instalacni drat a bylo to. Navic se da delat jako symetricka 300ojmu nebo nesymetricka 75 ohmu. Vyrobeno za hodinu a vysledky vyborne, ale jak pise Hippo, nepokryje cele FM pasmo, je uzkopasmova a smerova (nejlepsi na rotator smile )

Web

Re: FM anténa

Dobrá, je toho zatím trohu moc na mně... 

Začal bych tedy venkovním prutem na ty místní stanice a pak budu znovu študovat vaše podněty, za které velmi děkuji.

Prut má mít taky délku cca 1,5m?

Re: FM anténa

Jo, metr a půl může být.
Pro HB9CV mrkni na obrázky na webu a uvidíš co má být propojeno a co ne (propojit vše, jen křižování fázového vedení s ráhnem je izolované).

Re: FM anténa

ještě jednou díky.

Re: FM anténa

Používám anténu vyrobenou z koax. kabelu RG58
odkaz na výpočet je zde:
http://ulozto.cz/x5B9pJDp/coaxdpl-exe

Re: FM anténa

díky.