(upravil Pech. 25. 3. 2014 12:25)

Téma: FM anténa

Zdravím, potřeboval bych poradit nějakou solidní anténu pro příjem FM signálu.

Na malý pokojovky se zesilovačem jsem slyšel jen stesky.

Jak je na tom třeba ten menší, kruhovej dipól co mi nabízeli v antenservisu?

odkaz: http://kovoplast.cz/index.php?route=pro … ct_id=1069

Re: FM anténa

Solidní je ten dipól co se týče přizpůsobení čsv a vzhledu, vlastnostma se moc neliší od prutovky nebo obecně kousku drátu. Neřekl jsi nic o nárocích na příjem jaké máš. Dipól (klasický) má mírnou směrovost tvaru osmičky, kruhový ani to. Neřeší to nijak odsměrování nežádoucího příjmu z nežádoucích směrů, nemá to zisk pro případ slabších stanic, neřeší to odrazy fázově nečistých signálů při požadavku přijímat kvalitně stereo. Ale jo, když ten kruh vystrčíš někam do jakž takž homogenního pole s dobrým signálem, dá se z něj kabelem přitáhnout signál někam do suterénu, kde to hraje na prut blbě.

Re: FM anténa

Když tu pí...u typu smotaný dipól narovnáš na normální  dipól, tak to bude přijímat, slušně (ze dvou směrů).

Re: FM anténa

Kruhový všesměrový dipól pro místní příjem cca 50 km s výhradami vyhoví ale umístit venku a co nejvýš, mívá vlastní předzesilovač až 30 dB zesílení
i když...názory na hentaké bazmeky se dost různí...Pro dálkový stereo příjem výkonná směrová yagi na střechu ale úhel příjmu je dost úzký, no něco za něco. Jde nastavit přijatelný kompromis.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: FM anténa

Kdysi hodne dávno jsem používal velmi jednoduchou antenu, problémem může být možná směrovost. To propojeni dipolu bylo možná trochu jiné.
http://www.parabola.cz/abc/hb9cv-smerov … ymi-prvky/

Web

(upravil Pech. 25. 3. 2014 19:59)

Re: FM anténa

nároky? na kus drátu šumí stereo, to bych potřeboval odbourat.

(upravil Crifodo 25. 3. 2014 20:41)

Re: FM anténa

Jestli máš možnost dát anténu do místa s kvalitním signálem, tak je šance že ti to pomůže. Za ten směšný peníz není co řešit. I ten supersonic, což je už úplně jiná kategorie je za zajímavej peníz, vzhledem k tomu že za podobnou sumu se prodávala v Kčs, tedy za měnu s asi 10x větší kupní silou.

(upravil maxell 25. 3. 2014 20:55)

Re: FM anténa

Kdysi velmi dávno...se na příjem FM-CCIR používala TV anténa pro 4-5 kanál VHF nebo chlumecká 3m potvora 080 G-BL která kolem 104-108 MHz dávala pěkné zisky, možná někde zahálí, nevyužité.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Pech. 25. 3. 2014 21:10)

Re: FM anténa

takhle teď mám k anténě připojenej cca 2m CY2,5mm2, a pak tenký lanko vedle něj, na konci přehnutej cca půl metru.. poslouchám většinou stanice z vysílačů kleť (65km) a sušice (45km), ty jsou z mého místa - cca strakonice,  pod úhlem tak 150st. takže bych potřeboval něco co bude lepší než kus drátu uvnitř, ale bude to aspoň trochu "všesměrové", taky mi to ruší za určitejch okolností projíždějící auta.


Mám tu starej televizní dipól a na něj to hraje ještě mohem hůř, než na tu licnu, tak nevím jestli je to jeno směrovostí o které se zmínili výše, nebo ne, proto mám z kruhovýho dipólu trochu strach ,na druhou stranu to za to pětikilo možná stojí zkusit. Pokojovky se zesilovačem běžnejch výrobců jako hama prej nahovno..

problém je ten, že jsem v řadovce s podkrovím, takže na střechu se nedá dát v podstatě nic, můžu jen na čelní zeď do vejšky cca 3m, koax by pak měl tak 5m.

Re: FM anténa

maxell: dokážeš to nějak přiblížit?

Re: FM anténa

pokojovka+zesilovač (obvykle nedefinovaných kvalit) je z vf hlediska něco hodně blízko nesmyslu. Účinná anténa je rozměrama srovnatelná s délkou vlny, minimum je čtvrt vlny pro prut nebo GP. Co umí pokojovka dobře, je zvýšit šum a nasekat z mixu silných místních signálů včetně mobilu maglajs.
Toho koaxu vezmi víc, zapoj ho do tuneru přes útlumový článek 12 dB a hledej v podkroví místo, kde to nejmíň šumí, tam pak anténu nech (pod střechou pokud není plechová) a vyřaď útlum. Do nějakých 20 m by neměl být zesilovač potřeba, jestli je koax kvalitní.

Re: FM anténa

střecha je nyní eternit, ale bude se v budoucnu za plechovou měnit... takže zase špatně, jáááj......

anténu teda jakou?

jak lezu po netu a koukám, vidím ještě tohle
http://www.t-cz.com/fm-antena-dipol-1ru … d1226.html

Re: FM anténa

No a ten "starej TV dipól" má jakou délku ? Pro jaký kanál byl původně určen ? Měl by mít cca 1/2 vlnové délky λ tedy pro střed FM pásma 98 MHz = 3m nějakých 1.5m, mírné odchylky nevadí. Vlnová impedance běžného skládaného dipólu je (téměř) vždy 300Ω a přímé připojení koax svodu 75Ω není možné tak leda přes symetryzák (transformátor impedance) 1:4 vložený nahoru do anténní krabice, běžně k zakoupení, můžeš použít opět televizní ale pro pásmo VHF (1-12K).

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Crifodo 25. 3. 2014 21:42)

Re: FM anténa

Asi by chtělo si něco přečíst o příjmu a anténách, třeba z modrých AR na to téma, ať tu nevypisujem znova moudra na celých stránkách.
napřed musíš mít povědomí o síle pole zájmových vysílačů v místě příjmu, jestli vysílají ve stejný polarizaci, odhadnout azimut mezi nima, rozhodnout jestli to pokryje jedna anténa jedním lalokem (nebo dvěma bočníma) nebo musí být natáčená, vytipovat si místo, potvrdit si že příjem sterea neprasí silný odraz někde odnaproti s nevhodnou fází. Na to je dobrý ten dipól a přenosnej tuner se sadou útlumových článků. Pak si vyber anténu podle potřebnýho zisku a směrovosti a podle možností montáže na dům. Pod střechou jí je mnohem líp kvůli korozi. Většina antén jde dost brzo k čertu kvůli rzi plechových prvků a kvůli zkřehnutí plastu od UV.

Re: FM anténa

maxell: má bezmála 2,5m, v krabici je na destičce krom kontaktů ještě jadýrko s toroidní cívečkou, jinak nic.. je to jednoduchý oko.

Crifodo: to snad aybch si na to sjednal, ale kdo to dneska umí, všichni by mi nutili satelit, nebo ne?

vysílače jsou kleť a sušice, jak a kde zjistím tebou udávaný informace?

Re: FM anténa

kdo to umí dneska nevím, ale včera to umělo 8 bastlířů z deseti, protože jim nezbylo nic jinýho, než se to naučit... takže když budeš chtít naučíš se to taky.
Kleť i Svatobor jsou kóty, kde je asi víc vysílačů různých stanic, musíš si na webu na stránkách rádia najít jeho vysílače tam jsou údaje, kmitočet, výkon, polarizace, když je vyzařovací diagram odlišný od všesměrového tak by měl být i azimut šíření.

Re: FM anténa

A co chytáš ze Sušice?  FM+, nebo Radiožurnál. Pokud vím, nic jinýho od nás nevysílá. Dobrý články o anténách byly v amáru od Jindry Macouna, čísla ale z hlavy nevím. Nebo ještě jedno řešení, kup si internetový rádio, a máš po šumu. Ono na to co dneska v rádiích vysílají, to bohatě stačí.

Re: FM anténa

pecan: radiožurnál, fm+ nechytím,a le chtěl bych, ale hlavně rockradio šumava.

z kleti faktor (náhrada za fm+) bonton, f1, kiss.

crifodo: f1 nemá na stránkách ani frekvence.. ostatek zkusím

já právě internetový poslouchal doposud, ale to jedno jde přes iraido, pak tři ne, má to taky svopje vrtochy, tak jsem sehnal tuner a myslel že to bude lepší - autorádio v garáži chytne víc jak tohle, ale i tak žádná sláva, ale tam není ten žb strop..

(upravil Pech. 25. 3. 2014 22:32)

Re: FM anténa

tak ze sušice teda asi nic, fm+ nechytnu vůbec na sušický frekvenci a ta šumava podle http://archiv.rrtv.cz/seznam_kmitoctu_en/rozhlas.html vysílá z: Karlovy Vary – sídliště     91,8mhz     0,2kw, druhá frekvence je 89,0  písek - jarník 1kw odkud ho chytám prachmizerně..

rádio kiss 102,0 - uvádějí strakonice, chytím na 50% signálu, ale uvedeno to tam není na stránkách kopice reklamy a nic...

radiožurnál poslouchám na 91,1 - což je taky kleť teda...

(upravil pecan 25. 3. 2014 22:39)

Re: FM anténa

Tady:  http://www.radiotv.cz/radio/rock-radio-sumava/ máš vysílače rockradiašumava. Ze Sušice nevysílá. Tady je jen ze Svatoboru Radiožurnál z věže TV vysílače a FM+ ze Svatoboru z rozhledny. To internetový radio jsem myslel jako samostatnej komponent. Třeba tady: http://www.blaupunkt.com/en/products/au … rnetradio/
Dělá se toho spousta.
edit. Koukám, že už jsi po vysílačích koukal. Ještě na konec, to internetový radio je jen alternativa. Poku na kus drátu šumí stereo, tak je předpoklad, že na alespoň trochu dobrou anténu to bude hrát dobře. Záleží pak na tom, jestli jí máš kam dát, jestli si schopen si to udělat sám atd.