Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » ARTA - neprojevující se delay v IR

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: ARTA - neprojevující se delay v IR

Ahoj,
mám problém s ARTA a to že, ať digitálně či mechanicky zpozdím signál, tak se to absolutně neprojevuje na impulsní odezvě. Začátek impulzu je na stále stejném místě. Máte někdo tušení v čem může být problém.
Pozn.: Mechanickým zpožděním mám na mysli zvětšení zválenosti mezi mikrofonem a reproduktorem.  Na výstupu zvukovky mám DSP, kterým dělám zpoždění. Zkoušel jsem to zapojit i loopbackem resp výstup zvukovky -> DSP -> vstup zvukovky, ať nastavím jakýkoliv delay, tak žádná změna. Už vzhledem k tomu, že DSP je digitál, tak by tam nějaké zpozdění mělo být. Zkoušel jsem dvě různé zvukovky a na dvou různých PC.

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

Používáš dvojkanálové meranie? V opačnom prípade sa ti to môže správať tak ako hovoríš. Pri dvojkanáli je začiatok na 300 vzorke. A časové oneskorenie počítaš až odtiaľ.

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

Sice máš s tím, že začátek impulzu je kolem 300tého vzorku, ale dvoukanálové měření nepoužívám.
Takto vypadá IR - měření loopbackem
http://s29.postimg.cc/gjvxse3hj/arta.png
Pokud do smyčky, tedy mezi vstup a výstup zařadím DSP a nastavím delay, tak začátek impulzu se nikam nepohne a vypadá to pořád stejně...

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

ale dvoukanálové měření nepoužívám.

A čo ti bráni to urobiť? Stačí to označiť v nastaveniach pred meraním, druhý (referenčný) kanál len prepojíš výstup-vstup..

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

Sorry, mám nějaké unavené oči a asi i mozek.  Chápal jsem to tak, že se to stává v případě že používám 2kanálové měření. Zatím díky, vyzkouším to.

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

Alebo v prípade jednokanálového merania po meraní klikni na klávesnici "Home", kurzor sa nastaví automaticky na vzorku č. 300 (čo je začiatok merania)  a oneskorenie (a fáza) sa ti budú zobrazovať reálne.

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

A z čoho potom zistí to oneskorenie?

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

"Home" jen nastaví začátek okna na ten 300tý vzorek, to nic neřeší. Nicméně po dlouhém boji se zvukovkou, která se se mnou nechtěla kamarádit, se mi podařilo rozchodit 2kanálové měření. A zdá se že vše už bude chodit jak má. Zkoušel jsem to tak trochu na prase - výstup do sluchátek položeních na zemi, k tomu jsem dal mikrofon, který jsem postupně vzdaloval. Nicméně to přineslo kýžené ovoce a s posunutím mikrofonu se posune i impulz. Takže tím by měl být problém vyřešen.
Nicméně ještě bych se rád zeptal či ujasnil pár věcí:
1) Vybírám-li na IR okno, kam přesně nastavit začátek? Na špičku největšího peaku?
2) Pokud budu nastavovat delay jednotlivých pásem (za účelem jejich časového srovnání), mám to taktéž rovnat špičky největšího peaku?     
3) ARTA nabízí možnost nastavit několik typů oken jak pro IR (IR Wind a pro signál (Sig win). Co doporučujete nastavit?

Moc díky za rady!

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

Na IR wind použi uniform a na Sig win Kaiser 5. Veľkosť sekvencie najmenej 32 k, vzorkovaciu frekvenciu 96 kHz. FFT potom volíš polovicu zo sekvencie. Začiatok okna sa nastaví 15 -20 vzoriek pre vrchol impulzu, koniec okna sa obvkle dáva pred prvý odraz. V bežných bytových podmienkach sa dá dosianuť maximálne 5 ms okno.

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

Jenom upozorňuji, že pokud je časová délka sekvence (N/fs) MLS srovnatelná nebo dokonce mení než délka dozvuku místnosti ve které se měří, tak riskujete časový aliasing a tedy to, že pak naměřená impulsku není skutečnou impulskou. Pro 32k a 96kHz vychází časová délka sekvence cca 0,3s a to je málo, chce to alespoň 1s sekundu. Pro 96kHz vzorkovačku tedy 128k sekvenci.

Web

(upravil godz 4. 3. 2014 12:17)

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

Dĺžka dozvuku sa výraznejšie uplatňuje smerom k nižším frekvenciám. Od kilohertzu vyššie sa aj s kratšou sekvenciou namerajú v podstate rovnaké hodnoty (dlhšia sekvencia má lepšie rozlíšenie najmä smerom dole). Pochybujem, že honza.kb je v súčasnom stave poznania schopný rozdiely medzi meraním 32 k a trebárs 256 k využiť v konštrukcii svojich sústav. Okrem toho ja netrvám na použití 32 k sekvencie, len som doporučil jej minimálnu veľkosť. Takže kľudne môže merať aj s 256 k.

(upravil check 4. 3. 2014 12:23)

Re: ARTA - neprojevující se delay v IR

Měření probíhá v časové oblasti, nikoliv ve frekvenční, takže nedodržení podmínek pro měření se projeví ve finále na všech frekvencích. Například i špatně změřenou fází. Už jsem taková měření viděl.

Web

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » ARTA - neprojevující se delay v IR

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£