Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Visaton W130S 8R + G20SC

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Visaton W130S 8R + G20SC

Zdravim,

Planujem si do bytu postavit malicke stlpove reprosustavyy. Kedze v byte som obmedzeny maximalnou hlasitostou chcel som sa zamerat trochu aj na kvalitu ale pritom za nejake rozumne peniaze. Najprv som si chcel kupit z obchodu hotove reprosustavy, ale ked si predstavim, ze za danu cenu dostanem cinsky smejd, radsej si zase postavim nieco vlastne.

S repro visaton mam len dobre skusenosti, tak som volbu smeroval tymto smerom, aj z dovodu ze na mnozstvo kombinacii maju odladene vyhybky. Ako basovy reproduktor pouzijem 1x W130S 8 Ohm. Ako vyskovy reproduktor som sa po dlhsom zvazovani, citani atd. rozhodol pre nizsi high-end G20SC 8Ohm. Snazil som sa najst na tuto kombinaciu vyhybku a jedine najblizsie riesenie mi prislo z Couplet light. Problem je ze je to tam navrhnute pre 4Ohm basovy vystup(2xW130S 4R), a ja chcem pouzit len jeden W130S 8R.

Mohol by som urobit modifikacie vo vyhybke ako som nakreslil v obrazku? Pripadne co som nakreslil zle? Trochu si niesom isty hodnotou odporu vo frekvencnej kompenzacii pri basovom reproduktore. Tak isto neviem akym sposobom utlmit vyskovy reproduktor (predpokladam o 2-3dB kedze pouzijem o 1 basovy reproduktor menej). Neviem ci zachovat zapojenie vyskovej casti a urobit len jednoducho odporovy delic pred vyskovy reproduktor, alebo ci je mozne nepouzit tento delic(jednoduchie riesenie) a len jednoducho zmenit hodnotu odporu pred vyhybkou vyskovej casti cize z 1R na 2R alebo inu hodnotu?

http://imageshack.us/a/img823/563/xik7.th.jpg

Tak isto si niesom velmi isty celkovym navrhom tejto vyhybky ci bude vobec vhodna k tejto kombinacii. Pripada mi to ze je vyskovy reproduktor deleny zbytocne velmi vysoko oproti basovemu. Napr. v kombinacii Aria light (1xW100S + G20SC vid. niezsie) je deliaca fr. vyskoveho reproduktoru o dost nizsie a pritom je tam pouzity mensi basovy reproduktor. Bojim sa ci navrh vyhybky Couplet light nie je prisposobeny kvoli vyssim prikonom, aby vyskovy reproduktor nemal problemy s chladenim a preto ho delia vyssie. Co teda nie je moj pripad, kedze pouzijem len jeden basovy reproduktor a celkovy prikon reprosustavy bude len nieco okolo 30-50W.

http://imageshack.us/a/img443/3776/gnip.th.jpg

Celkovy predpokladany objem reprosustavy bude 20litrov, bassreflex ladeny na 44-45hz. Reprosustavy bude krmit elektronkac 2x40W (PP EL34).

(upravil Wili 15. 11. 2013 10:27)

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

Teraz ako tak hore na to pozeram zapisal som tam zle hodnoty kondenzatorov v basovej casti, mali byt polovicne nie dovjnasobne. Cize 11uF paralelne a 7,5uF seriovo...

EDIT:
dnes som sa hrabal v archive visatonu a nasiel som reprosustavu s nazvom VOX250 light. Tam sa mi celkom pozdava ta fr. charakteristika stredovysok, je to celkom pekne a rovne a vyhybka je bez nejakych fr. kompenzacii. Otazne je preco v zostave Couplet su nejake fr. kompenzacie, ci je to kvoli d'appolitu alebo len jednoducho viac vyladena vyhybka? neviem.

Tu je teoreticky mozna uprava vox250 light. Vysky utlmene -3dB. Ak by som pouzil 1xW130S/8ohm + G20SC:

http://img401.imageshack.us/img401/908/71qj.jpg




V 20 litrovom bassreflexe naladenom na 45,5 Hz by to mohlo dat nejakych 50hz (0dB), a dokonca 40Hz (-3dB). Max. prikon pri tomto naladeni predstavuje cca 35W kedy sa basacik blizi k Xmax (cca 8mm). V reale este nieco uberie tlmivka na citlivosti atd, takze nejaka rezerva tam este ostava.

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

Nechcem ti brat iluzie ale to co robis je uplne na hovno. Nemozes vyhybku 3p odseknut a spravit z nej 2p. Ked tak si to aspon nasimuluj v boxsime od visatonu ale takyto projekt urcite najdes na webe odladeny

(upravil Wili 15. 11. 2013 13:04)

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

2modroo: nj ale vacsina je v nemcine, snazim as to cez prekladac ale aj tak je to hatlanina. Konkretnu kombinaciu W130S+G20SC sa mi zatial nepodarilo najst, ale stale patram... jedine co sa tomu najviac podoba je couplet, ale neviem ako s tymi fr. kompenzaciami, resp. ci budu potrebne ked jeden basacik dam prec. Ten boxsim nepoznam, skusim stiahnut a nieco poskusam.

inak len tak bokom, preco by som z 3pasma (ktore je este k tomu dole pasivne delene na 200Hz nieco ako sub/sat) nemohol pouzit len vrchnu cast ako 2-pasmo? nejak nechapem. Ved zo schemy som vyskrtal vsetko co suviselo s HP filtrom pre stredobasak, tym padom by slo o klasicku dvojpasmovu vyhybku s deliacou fr. okolo 3000hz. Nieco podobne aj hladam. Problem je ze zase tam je ako d'appolito a neviem ci to nema aj nejaky iny frekvencny vplyv a tym padom by ta vyhybka nesedela.



EDIT: tak skusam ten boxsim, vyzera to byt dost dobry program, fakt parada. Ta fr. kompenzacia v scheme hore ma celkom dost vyznam, akurat pre 8R ju treba dost upravit. Dam sem potom screenshot ako to vymyslim big_smile

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

Tak tu je nejaky vysledok toho co som zosmolil... Su tam priebehy jednotlivych repro, schema vyhybky a impedancna char.:

http://imageshack.us/a/img194/5448/v4ce.jpg

Nizsie je len cisto vysledna fr. char. s impedancnym priebehom:

http://imageshack.us/a/img841/8729/b3p5.jpg



Do tej impedancnej charakteristiky sa velmi nevyznam, tak ako to je teraz, to je ok alebo nie ? big_smile pripadne co mi napovie impedancna charakteristika? ide len o minimum kam az zajde ? (cize 7 Ohmov)

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

ako to hra?
celkom by som to chcel pocut
nieco podobne mam v plane

(upravil Wili 24. 2. 2014 13:40)

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

este neviem, realizacia este neprebehla, poslednu dobu nemam na nic cas tak som sa tomu nevenoval. Este som zvazoval kombinaciu 2xW100 namiesto jedneho W130, ale vyzera to tak ze ten W130 v rovnakom objeme zahra nieco viac... Snazim sa este viac doladit vyhybku, zatial mam nieco taketo:

http://s3.postimg.cc/8n6eywc5r/W130_S.jpg

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

Pokiaľ sa tie repráky nezmerajú v hotovej bedni a neodsimuluje výhybka podľa takýchto dát, tak nemá význam sa s tým trápiť. V reále Ti to takto sedieť nebude. Je to plus mínus autobus.

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

ano to je jasne, ale ako prvotny nastrel to je urcite dobre. Okrem ineho, preco si myslis ze realita bude ovela ina ako tato simulacia? cca 50% boxov na visaton.com su navrhovane prave tymto programom...

Ak zadam presne rozmery reprosustavy, jej objem, ladenie, rozmiestnenie jednotlivych reproduktorov, tlmenie, vyhybku atd, myslim ze by to malo mat nejaku vypovednu hodnotu.

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

Určite to nebude to isté, iba ak by veľkou náhodou. Mam stým vlastnú skúsenosť (boxsim a meranie). Ale to som už myslím pisal. Odborníci vysvetlia prečo ale podľa mňa je to jednoducho preto že každé Repro je trocha iné a je otázne pri akých podmienkach to merali vo visatone.

(upravil TheLastUnicorn 27. 2. 2014 14:30)

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

Pretože tam chýba napr. informácia o priebehu fázy jednotlivých repro. V simulácii sa Ti to takto síce na deličke môže sčítavať, ale v reále Ti tam môže vzniknúť 5dB lavór. Lita Ti tam proste ešte niekoľko premenných, ktoré takáto simulácia nerieši.
A neviem ani, nakoľko boxsim zahŕňa do simulácie bafflestep...

(upravil mordoo 2. 3. 2014 18:13)

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

BS ráta a dokonca počíta aj s fázou. Zadavas tam aj rozmery cela, zkosenie hrán a umiestnenie jednotlivých repro. V grafoch je fáza aj zobrazená, takže vieš simulovať vyhybku tak aby sedela len nevieš či to sedí s realom smile

Re: Visaton W130S 8R + G20SC

To viem, ale ak tú fázu nemáš zmeranú (a zmeranú dobre), je to stále strieľanie naslepo. Preto výsledok nesedí s reálom.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Visaton W130S 8R + G20SC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£