Téma: Typy přenosek

Dockinez napsal:

Jak je to vlastně v dnešní době s typama přenosek? Předzesilovače nabízejí MC nebo MM, ale já mám v raménku svého NC440 určitě krystalovou Shure. Ty už se dneska vůbec nepoužívají?

voltik napsal:

Převážně ne, opotřebovávají vinyl. desky víc než by bylo zdrávo.

dolly j napsal:

Dockinez, v případě že ten gramec je NC 440, tak to nebude krystalová přenoska, a jestli je to opravdu Shure tak to hraničí s jistotou. Za komančů se daly sehnat, myslím si že v tuzexu mgnetodyn. vložky Shure.

Dockinez napsal:

Dolly: hm, tuhle vložku pořizoval otec až po revoluci, a pry je to skutečně krystal. No, mrknu doma na typ a vygooglím.

dolly j napsal:

Nevím, nevím uchycení vložky klasika půl palec, tlak na přenosku max 2,5 g ( krystalová potřebuje víc). Omrkni, uvidíš.

Pech. napsal:

No bacha, já měl v ruce NC440, ve který bylo původně teslácký VK4xxx...  měnilo se to záhy za MM. Je možný že někdo si koupil pěknej gramec ale neměl pořádnej zesák a vrznul tam krystal.

maxell napsal:

NC 440, Shure a přenoska krystalka ? Málo pravděpodobné ale možné to (teoreticky) je, šásko Tesla HC15 umělo nainstalovat oba typy přenosky, piezo i magnet, pomocí plechového držáku bazmeku.  Jenomže, piezoelektrická potřebuje z principu vyšší sílu na hrot což jemné ramínko lepšího
gramofonu nedocílí.  Krystalová byla kdysi velmi levná a nepotřebuje korekční předzesilovač, je zhruba lineární a zapojí se do vstupu AUX, tuner nebo CD.

Jo, Shure M75 6S z Tuzexu...jedna z mála dostupných dovážených k nám z ideologicky nepřátelského tábora...
cenově srovnatelná s naší VM 2101 která rovněž nebyla z nejhorších. Srandovním paradoxem byla půlpalcová MM přenoska JVC Z4S za necelé dvě stovky, to museli soudruzi národohospodáři plánovači ministerstva obchodu někde udělat chybu, jinak to není možný. To samý ovšem příkladem cívkové pásky do magiče,
Emgeton Φ18 cm 720 m za 205 Kčs zrovna jak Maxell (pokud se někde sehnal). O jakosti a srovnání obou nosičů taktně pomlčím. Taková to byla doba radostného budování světlých zítřků.

Yetti napsal:

Zkusím to i tady, kdyby náhodou. Prosím o radu. Vlastním NC 450. Mám však problém, že mi stále odchází pojistky. poprvé jsem je prostě vyměnil, zapnul a vše hrálo, jak má. Během cca 3minut se však raménko zvedlo a talíř se zastavil. Doutnavka stroboskopu svítí, ale talíř se již nedá rozeběhnou. Příčina opět přepálené pojistky. Je mi jasné, že v gramofonu není něco v pořádku a tak jsem již nové pojistky nenasdail. Nemáte s tím prosím někdo zkušenost?  Stejný problém mám i na MC 600Q, ale tu jsem na čas odstavil a ted neřeším. Moc Děkuji!!

maxell napsal:

Na dálku těžko stavět diagnózu...NC 450 je děsně (a zbytečně) složitý aparát. Nicméně, vkládaš tam pojistky těch správných původních hodnot ? Nejde jen o proud (mA) ale rovněž T-opožděně vypínající nebo F (fast) - rychle vypínající, nutno dodržet. Hlavně tam nedávej hřebík, silný drát...to se pak může zakouřit v rozváděči na chodbě nebo neopravitelně poškodit gramofon.

Yetti napsal:

Chápu, že to může být cokoliv a radit takto na dálku je více méně marnost.  Mám tam F0.5A, ale nevím, zda mají být F, nebo T. Předokládám však, že rychlejšími nic nezkazím. Ted jsem ještě gramofon zkoušel ( s těmmi odpálenými pojistkami) Doutnavka svítí jak jsem psal a když zapnu strat (33 nebo45), tak gramofon tichounce zabručí, dokud nezmáčknu stop. Taky se lehce pohne talíř, ale jen náznak roztočení. Všimnul jsem si ted také toho, že když ho chci zapnout ( roztočit), tak začne problikávat "fotozávora" (nevím, jak se tomu přesně říká smile ) zdvihání raménka na konci desky ve štěrbině za uchycením raménka. Je mi jasné, že to sám stejně asi nevyřeším. Dokážu si max upájet nějáký ten kabel, ale toto jde zcela mimo mě. Jen jsem chtěl alespon vědět příčinu, pokud někdo neřešil stejný problém. Když ted vyměním pojistky, tak zase pár minut pojede  jako nová, ale po chvilce zase odejdou pojistky a je to to samé. Pro to je mi divné, že chvilku jede, tak že se zdá, že je vše v pořádku, ale na konec se ukáže, že ne sad

Jinak u té MC 600Q jsem právě dal nedopatřením špatnou pojistku a než se přepálila, zakouřilo se z takých na stojato napájených hnědých placatých kostiček smile Pro to ji ted neřeším, protože je to jasně na šikovného opraváře, který tu v okolí stejně není. Ted mi však de o 450ku, která snad pujde zachránit snadněji. Moc díky!

maxell napsal:

V nouzi nejvyšší na servis, zde:
http://gramofony.wz.cz/
nebude to (s dopravou) levná sranda ale gramec této třídy si snad zaslouží.