(upravil Wandrak 22. 1. 2014 20:44)

Téma: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Použité meniče
ARN-226-03/8 a ARV-104-04/8

Výhybka od BS Acoustic
CN 02-2-12/8

Náklady
Asi 150€

Myšlienka postaviť si vlastné repro-bedničky vznikla už dávno, keď som počul u kamaráta nejaké staršie ARS xx ktoré boli síce veľmi malé no ich zvuk prekvapil. Napadlo ma že by sa dal ešte nejako vylepšiť keby sa použili možno väčšie meniče. Pred nejakym časom som sa teda pustil do zháňania repro TVM. Mal som šťastie, podarilo sa mi zohnať kompletný set nepoužitých repro ARN 226, ARV 104 a výhybiek CN 02-2-12. Konečne som mohol začať navrhovať vhodnú ozvučnicu.

Ozvučnica
- surová DTD 18mm
- š 260 x h 330 x v 540

Dosky presne narezané v nábytkárskej firme - stačilo ich zmontovať.
Rozhodol som pre uzatvorenú ozvučnicu o objeme 32L.

Výsledok
Po dvoch dňoch vŕtania, šróbovania, tmelenia, lepenia, pájkovania, vyrezávania otvorov bol môj projekt hotový a šlo sa testovať.
Zo zvuku som mal veľmi zmiešané pocity, popravde čakal som toho podstatne viacej. Basy boli nie zrovna výrazné i keď drnčali okná na chalupe, výšky boli takmer abstinujúce a stredové pásmo nie veľmi výrazné. Začali špekulácie, výhybka od BS Acoustic ktorá bola odporúčaná pre tieto meniče sa ku ním nehodí ani náhodou! Kamarát mi požičal jeho výhybku od výrobcu auto hifi PHD s rovnakým deliacim pásmom. Basy sa stali hlbšie a citeľnejšie, výšky sa zvýraznili a konečne sa to priblížilo ku tomu čo som od nich čakal. No špekuláciam stále nebol koniec, napadlo ma že absencia bassreflexu možno nieje to čo môjmu projektu pomohlo. Len pre zaujímavosť som si vypočítal vhodný nátrubok pre tieto uzvučnice, nedalo mi to a vytiahol som výškový reproduktor namiesto ktorého som tento nátrubok skúsil osadiť (to si vyžiadalo vhodné osadenie ktoré som samozrejme docielil). Zvuk sa veľmi príjemne spestril, nebolo nad čím premýšľať, po krátkej dobe boli v bedniach bassreflexové nátrubky osadené. Zvuk je teraz živší, pestrejší. Jediná achilová päta tohto projektu je výhybka od BS Acoustic!

Náhľad
https://i.postimg.cc/XGK4XK52/IMAG0595.jpg https://i.postimg.cc/LqfzdRqZ/IMAG0668.jpg https://i.postimg.cc/9Rdxd64P/IMAG0672.jpg https://i.postimg.cc/WhJtQpSk/IMAG0676.jpg https://i.postimg.cc/SJz38HN4/IMAG0678.jpg

Aj touto cestou by som Vás chcel poprosiť ako vyladiť spomínanú výhybku od BS Acoustic, vhodnejšie kondenzátory, prípadne vhodné výhybky. ďakujem

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Taky jsem tak začínal smile

Web

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Problémy z veľkej časti vyriešené, na výhybke vymenené originál kondenzátory (výšková časť) 4,7uF za svitkové 2,2uF. Výšky sa vyjasnili, ich hlasitosť už tlmí zrejme len (tá biela hlúposť) rezistor. Stredobas hral ako "rozhlas", po odbojení kondenzátora 8uF za cievkou stredobasu sa zvuk stredobasu krásne vyčistil, stratil sa šum a zvýraznili sa basy - nerozumiem prečo tam je kondenzátor keď narobí veľa nežiadúcich efektov, stačí tam tlmivka podľa mňa. Takto upravená výhybka od BS Acoustic konečne stojí za pôvodnú cenu.

Nakoniec som predsa len spokojný smile

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Mno...většinou nekomentuji projekty zde a nezvyknu kritizovat...ale takovouhle konstrukci bych se neodvážil sem zveřejnit. ARN266-03 v bassreflexu 32L s výškou ARV104 a to vše zatlučený doprasenou výhybkou z BS-ka změněnou na strmost 6dB/okt...prostě "celé zle".
Ano, takhle začínala většina z nás...ale při dnešních možnostech není nutný ty cestičky vyšlapávat furt dokola a stavět tyhle prusery.

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Wandrak: Třeba ještě zjistíš, že i ta cívka je tam na škodu. smile Elektricky to tedy není úplně košér, ale máš solidní zpracování a povrchovku, na první projekt dobrý! Bassreflex taky nekritizuju, citlivost tomu dole zas tak nestoupne, ale alespoň spadne výchylka.

(upravil Wandrak 23. 1. 2014 15:27)

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

TheLastUnicorn: Kludne kritizuj jednorožeč ale pokiaľ to je bez nejakého nápadu či rady, tak mi to moc nepomôže. No tlmivka je v poriadku, nemám v pláne meniť rozsah wink... Čo sa týka ozvučníc s bassreflexom týmito meničmi od TVM neviem prečo si myslíš že to je "celé zle", samotný TVM-Valmez mal niekoľko projektov ktoré boli myslím fajn  aj keď moje sú ladené trošku inak. ARV vedia hrať veľmi pekne, stačí vyladiť prichádzajúci signál. Áno viem, ARN nieje žiadna výhra, ale prečo im nedať šancu? Rozmýšľal som aj nad inými variantami s vyššou citlivosťou, no na koniec som to skúsil takto a som celkom spokojný s výsledkom. Ak mi vieš poradiť čo sa dá vylepšiť, budem rád. A čo sa týka kondenzátora priradeného k stredobasu, rozdiel by si musel počuť sám. Zmenila sa strmosť toho som si vedomí, neviem o elektrike, akustike a stavbe veľa, no uši mám smile

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

tesne nad 200€ sa dá postaviť toto v 35L a to už je iná káva.
http://www.repromania.net/forum/viewtop … ;start=120
Takže mne to príde z môjho pohľadu ako dosť nevýhodná investícia. A v prípade dodržania tvojho budgetu by som volil radšej KIT1 (mám ju doma a spokojnosť) alebo KIT2, a to sú projekty tiež niekde inde ako tvoja kombinácia. Asi toľko z pohľadu racionálne rozmýšľajúceho človiečika... Ináč remeselnícke spracovanie slušné vzhľadom na prvotinu, akurát tie žlté skrutky by bolo vhodné vymeniť, premaľovať.

PS: ak niekto zverejní svoj projekt na webe, mal by vedieť stráviť všetky príspevky. Nikto tu neprispieva iba preto, žeby mal potrebu ťa zvoziť pod čiernu zem. V prípade, žeby si mal potrebu vidieť moju prácu, rád ti hodím nejaké foto do emailu, aby si nemal pocit, že iba kritizujem.

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Wandrak: Nápad je v prvom rade urobiť tomu slušnú, odladenú výhybku. Nepovedal by som, že slabým článkom je práve to ARN-ko...to sa v určitých aplikáciách dá použiť normálne. Slabším článkom je ARV104. Tá výška má veľmi zvlnenú charakteristiku a potrebu veľmi vysokého delenia. A to si s ARN226 dovoliť nemôžeš. Prečo to nebasovalo? Nuž preto, že cievka vo výhybke má príliš malú hodnotu, nekompenzuje tzv. bafflestep a pod 700Hz Ti klesá citlivosť bedne...tak o 4-6dB. Toto si dohnal tým bassreflexom, ktorý Ti zase medzi 60-70Hz vytvoril 5-7dB hrb. No medzi 70 a 700Hz máš teraz lavór.  Takisto naviazanie výškača a basáku nebolo a nie je v proriadku. Že to nehralo stredy? Pravdepodobne špatné fázové naviazanie...na charke stredov máš niekoľko vysokých prevýšení a dier. Preto si nepočul ani výšk, a preto si odstránil rezistor pred ARV-čkom a tým na konci charky urobil tzv. zdvihnutý chvost. A ako tá charka vyzerá celkovo radšej nechcem vidieť...ale Vysoké Tatry asi poznáš.
Následná rada? Výmena výšok za niečo nie veľmi drahé s možnosťou rozumného delenia aspoň pod 2,5kHz. Následné zmeranie a naladenie výhybky na mieru. Ak by si mal nejaké otázky, tak pošli SZ, ďalej to tu rozmazávať netreba.

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Na první bedny docela pěkný zpracování, nějak ale nechápu, proč tuhle šílenou kombinaci pořád dokola ještě někdo staví. Tohle se podle me dá zachránit jen novou výbkou a nějakým slušným 4" šírem, protože jako 2p se to snad krom driveru nedá s žádnou výškou podělit tak, aby to slušně hrálo. Nemyslím, že je dobrej nápad dělit to na 2,5k nebo výš.

Web

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Milane máš pravdu, 2,5kHz taky není vůbec dobrý, ale na šíro začátečníka pravděpodobně neukecáš. Ono už jen z hlediska směrový charky by to mělo být děleno do 2k a vzhledem na příšerný zvuk 226-ky je už i 1k moc. Ale jak říkám, to nevysvětlíš a nemá smysl někoho příliš přetáčet. Asi na to musí každý přijít sám, že takhle se rozumně hrající bedny nestaví. Ke zpracování bedny jsem ani já neměl výtku...ale kombinace repro a výhybka je prostě tragická...

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Kluci máte pravdu, o tom žádná. Taky jsem si myslel, že moje dvoupásma s vytuněnou výhybkou hrají "dobře". To, že tomu tak trochu chyběly středy, jsem nějak neřešil nebo spíš jsem si to nepřipouštěl big_smile

Web

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Ono to hlavně člověk neví, než neslyší něco, co fakt hraje...kde se prostě neřeší, jestli to hraje výšky, basy, středy, nebo co chybí, co vyčnívá...ale to, kde se řeší již samotná muzika. smile

(upravil Milan 26. 1. 2014 18:38)

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

tak třeba k tomu dospěje. Podle mě, kdyby se tam to šíro dalo a dělilo se to někde hlouběji pod kilem, mohlo by to hrát i celkem slušně.

Web

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

já jsem měl kdysi třípásmo á-la KE30 - taky jsem si myslel že to hraje dobře - pak jsem potřeboval "podobný" osmiohmový budky, postavil jsem ty dle TLU a najednou to hrálo prostě supe a co navíc, s korekčákem v nule...

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Milane, domluvil jsem se s ním, že mi příští měsíc ty bedny přiveze, tak s ním hodím řeč a vysvětlím mu, jak se věci mají...Možná si nechá říct. Když ne, odladím mu to i s tím ARV-čkem...ale žádný zázrak to samozřejmě z principu nebude.
Máš zkušenosti s nějakým konkrétním šírem za přiměřenou cenu?

Pech., jsem rád, že jsi spokojený...pochvala před publikem je vždycky nejlepší. smile

Lze samozřejmě udělat použitelnou bednu i s teslama (ne nějaký těžký hifi, ale prostě aby to neuráželo a nesralo), ale ten výběr vhodných kombinací je relativně malý a výškáč je vždycky lepší raději vybrat od lepší značky...proto jsem i do toho třípásma zvolil raději tu starou Vifu. A za 8€/ks to rozhodně stálo.

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Tak to je dobře. No já bych si tam dal asi nějakýho Founteka nebo třeba Omnes Audio, případně mě zaujal ten 3,3 od Visatonu, ale ty ho budeš muset primárně vybírat podle toho, aby zakryl díru po výšce. Nevím, jakou tam má, ale pokud by to překryl i 3" tak bych do něčeho takovýho skočil. Taky je otázka, co je k tomuhle přiměřená cena. To bude asi každej vnímat jinak. Bedny vypadaj slušně, pokud bude výhybka odladěná na základě měření, osobně bych neměl problém dát i přes talíř za ks, protože to bude hlavní člen určující výsledek hned po výhybce. Já sem před nějakym casem stavel pro kamose bedny Mirulovo návrhu s ARN 230 na basech a kámoš je hodně spokojenej. Stred nebo vysku bych nepoužil, protože se za podobnou cenu dá hodne polepšit, ale u basaku za 300 se težko hledá konkurent a na basáku se podle me delaj kompromisy nejsnáze. Proto myslím, že i tohle by mohlo mít sice svuj, ale celkem fajn plnopásmovej zvuk, pokud tomu udelas baffle step a ARN nepotáhneš moc nahoru.

Web

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Co Vifa TC9/TG9, cena skvela, jen se spatne shani a zapousti.

ruzne DIY repro

Web

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Prave , zapoustet to asi nebude, ale i tak si myslim, ze kulatej a hranatej frame k sobe moc nejdou. Vifa vipadá fajn, ale jestli se nepletu má je 19mm civku. TO me odrazuje nejvic o toho ji vyzkoušet

Web

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

K tem Vifam, na zahranicnich forech ji tahaji pomerne nizko, ja bych ji delil tak na 1kHz, potvrdil mi to i Dawsoo.
Jake jinak ma mala civka nevyhody? Resp proc volit vetsi?

ruzne DIY repro

Web

Re: projekt TVM (ARN-226-03/8, ARV-104-04/8)

Milan, taky si myslím, že by to nezapouštěl (když to neudělal na těch ARV). S překrytím u 3" bude nejspíš trochu problém. Díra po ARV-čku bude min. 81-82mm. Díru to sice zakryje, ale asi bude problém s uchycením. A taky bude muset dodělat nějkaý kastlík, aby to oddělil od basáku...co už u hotový slepený bedny není moc příjemná práce...tak uvidíme, co z něj vyleze.