Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

Zdravím
kolega zkouší rozfungovat měření TSp přes LIMP. To nějak funguje. Odpor 22ohm to ukáže jako rovnou přímku 22ohm,  kalibrace v pořádku (ch dif 0,11dB), nějaký běžný reprochrochták to ukázalo krásně.
Problém nastal, když se pokusil změřit 15" neznámého původu. 15" je PA, s trojvlnkou (středobas asi?),  bez označení. Vypadá jak delta15 se světlou membránou.
Výsledek měření je zde. Kam se ztratil rezonanční hrb?! Kde děláme chybu?
Viděl jsem měření jiného repráku, tam to ukázalo standardní křivku s rezonančním hrbem, křivka byla jinak krásně hladká, patrně bez problému. Jenže tenhle repro dělá problém. Ptal jsme se, jestli hraje. Prý normálně hraje, zkoušel jej free air, výchylka 0,5cm, žádné drhnutí nebo problémy - jinak by mě asi upozornil.
Vůbec nechápu, v čem by mohl být problém. Poradí nám někdo? Díky.
http://i40.tinypic.com/24b2fjq.jpg

(upravil Sendy 19. 1. 2014 1:20)

Re: Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

Podobný průběh jsem změřil několikrát - jednou to byl dvoucívkový repro s mezizáviťákem v jedné cívce, podruhé to byl 10" baskytarový speciál, který hrál "téměř" normálně a při vytažení z bedny se koš trochu pokroutil a drhnulo to, byť jen nepatrně a třetí podobný byl po opravě, kdy lepidlo zalepilo mezeru...

Web

(upravil Hazys 19. 1. 2014 1:42)

Re: Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

Zajímavé. tady to asi zalepená mezera nebude, neb se to normálně hýbe. To drhnutí se ještě může znovu řádně zkontrolovat. A mezizáviťák je průser, s tím se nic neprovede. Jeden závit může repro takhle účinně zatlumit?

//cívka byla čuchometricky zkontrolována dírou v magnetu, prý to nesmrdí spáleninou.

Re: Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

jak hraje ten reprák? ako keby nebola cievka ani v pohyblivom mag. poli... smile)

Web

Re: Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

redyuri: Asi tam přecijen trochu problém s mimostředností bude. Když se to narve pořádně sínusem nízkého kmitočtu, tak to tam někde šoustá cívkou o magnet.

Patrně se nechá reprák opravit. Neznáte někdo tohoto člověka? Případně koho byste doporučili z přemotávačů?
http://opravy.reproduktoru.sweb.cz/kontakt.html

Díky

Re: Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

Ten graf připomíná měření tlumivky:

http://svobodapremysl.files.wordpress.com/2014/01/1mhx.jpg


To znamená, že se repro chová jako cívka. Například když se kmitačka nehýbe, tak je to vlastně cívka s jádrem. Tak jsem zkusil přidržet jednou rukou membránu staršího repráku a dopadlo to takhle:

http://svobodapremysl.files.wordpress.com/2014/01/rukax.jpg

Záleží jak pevně to držíš, já jsem to nepřeháněl, abych repro neponičil. Přitom není slyšet žádný rozdíl ve zvuku - protože se to měří bez ozvučnice, tak nižší kmitočty se zkratují i když to nedržíš a zní to stejně.

Vypadá to, že něco brání pohybu membrány do 300 Hz. To může mít různé projevy: při slabém signálu při měření TSP se membrána ani nehne a z repráku se stane jen cívka s jádrem. Když to zkoušíš rukou, tak to přemůžeš a ani si toho nemusíš všimnout. A když tam pustíš sinus přes zesilovač, tak ten to urve ale škrčí to.

Na spálenou cívku to příliš nevypadá, nevyhazoval bych zatím peníze za převíjení. Odpor je cca 8 Ohmu, moc závitů zkratovaných asi nabude. Zkoumal bych, co může vadit pohybu do 300 Hz. Dal bych to do nějaké bedny, abych slyšel, jak to hraje od 20 Hz do 300 Hz - jak velký je ten reprák?

Není něco se středičkou? Není nakřívo membrána? Nastav si opakování na 100 a při měření zkus "dostřeďovat" membránu, možná se to někdy chytne.. Není v mezerách magnetu nějaký bordel?

Web

(upravil Hazys 20. 1. 2014 16:59)

Re: Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

Spálené to určitě není, protože to nějak hraje, a evidentně při měření vykazuje  nějakou induktanci. Rozměr je 15", běžný plechový koš. Podobné je to třeba Eminenci Delta 15, i když ta delta 15 je proti tomu noname o něco hezčí a o pár kilo asi i těžší a robustnější.

Něco musí repro účinně tlumit - zkratované závity - těžko říct, jak moc by to tlumilo, zde rezonance chybí naprosto úplně, takže možná bych se spíš přikláněl k mechanické závadě.

Repro bohužel nemám u sebe já, je u kolegy, který ale nemá příliš mnoho zkušeností s těmito věcmi. Možná si zkusím reprák půjčit a trochu si s tím pohraji.
Bedna na otestování by případně byla, ale asi to není nutné. Drhnutí musí být při výchylce slyšet i mimo bednu. Kolega ale bohužel asi příliš úplně neví, co přesně má slyšet, takže těžko říct, jestli a jak dobře je schopný to drhnutí odhalit.
Jestli je něco se středičkou nebo s membránou - keine Ahnung, musel bych si to půjčit a podívat se na to - nejspíš to tak udělám.

"při měření zkus "dostřeďovat" membránu" - jaký postup máš konkrétně na mysli?
nevyhazoval bych zatím peníze za převíjení - reprák bez parametrů je na nic, a ani prodat pořádně by nešel. Netvrdím, že je nutné to převíjet, možná by stačilo znovu vystředit, jenže... Já sice tuším, jak se to dá udělat, ale praktické zkušenosti s tím mám spíš 0. Problém vidím hlavně v tom, jak to nedestruktivně rozebrat (rozlepit, čím) a obráceně, čím to přilepit zpátky.

Re: Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

To "středění" membrány jsem použil, když jsem lepil nové závěsy na 12" Heco TC 300. Ty jsem koupil bez závěsů a když jsem viděl, jak je to citlivé na nepatrné zkřížení membrány, tak jsem ani nedoufal, že to dokážu. Dělal jsem to poprvé a hned na tak velký průměr.

Kupodivu 1. repro se mě podařilo nalepit hned. Ale to druhé drhlo, naštěstí jsem pouštěl hned při lepení signál a tak jsem to zjistil včas, ještě než lepidlo zatuhlo. Prostě jsem vzal membránu  u krajů mezi prsty a zkoušel tím pohybovat necelý 1 mm do stran. Závěsy to umožňují (pokud tedy nejsou zrovna jako pneu od traktoru). Našel jsem polohu, kde to nedrhlo. Drží to nejméně 1/2 roku a sneslo to max. hlasitost kterou zase snesu já.

Rozebírat reprák bych si taky netroufl, maximálně ty závěsy, to se zvládnout dá. Udělal jsem si na to přípravky, našel lepidlo vhodné i pro nešiky. Byl to pro mě docela zážitek, naštěstí s dobrým koncem,  tak jsem o tom i napsal tady do dílny: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=18641

Web

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření impedance - záhadný reproduktor bez rezonance?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£