Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 20 z 116)

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

  Stránky: ««« 1 ... 18 19 20 21 22 ... 116 »»»

RSS

Příspěvky [381 až 400 z 2,319]

Re: OTL sluchátkový zesilovač

nezkousel jsem to,mam jen 6H5C....asi to bude stejny....:-)
...jeste k ECC88 a ruznem pracovnim bodum,zkousel jsem pri zapojeni jako anodovy sledovac dat katodovy odpor 3k a nedavat katodovy kondenzator,byl to vystupni lampovy clen pro DAC,hra to fantasticky,proud okolo 1mA...

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Dockinez : To schema co tu poslal Kudlibabka jsem stavel  s 6N8s a 6N13S vubec jako svuj  prvni "vytvor" s lampama. Urcite na seznameni s elektronkama proc ne. Ovsem je to skutecne  vice "primotop" nez zesilovac, ty odpory 3k3 topi jako prase.   

Jinak ted dodelavam mereni toho OTL-ka, tak tady za chvilku hodim namerene parametry + nejake oscilogramy.

Marek

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ta pochvala byla hlavně Markovi, nestihl jsem správnou chvíli.

(upravil kudlibabka 18. 1. 2014 13:43)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

2Honza63:hlavne nebo uplne...:-)
2maras:ona hlavne topi ta 6H5C

(upravil maras 18. 1. 2014 15:53)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Takze dneska jsem s cistou hlavou sedl k mericim pristrojum a zopakoval mereni.  Jelikoz uz jsem dlouho nemeril s generatorem , tak jsem zapomnel, ze nema stabilozovany vystup (to jsem vcera nezoohlednil) a tak jsem znova zacal peclive merit prenosove pasmo zesilovace s kontrolou amplitudy na vstupu a vystupu na zatezi 330R.

Takze vysledek je tento :

v pasmu    1dB : 20 Hz - 350 Khz
v pasmu 0,2dB : 30 Hz - 200 Khz

Vyse plati pro sinusovy signal na vstupu zesilovace.

Citlivost je 500mV RMS na 150 mW vykonu pri zatezi 330R

Preslech i THD odpovida vcerejsimu mereni

Odber jednoho kanalu ze zdroje je 40mA DC


EDIT: Diky vsem za pochvalu , rozhodne to potesi  smile

http://imageshack.com/a/img822/8550/t16.gif


Sinus 1Khz
http://imageshack.com/a/img13/4086/36i.gif


Obdelnik 1 Khz
http://imageshack.com/a/img838/3941/pr3s.gif


Obdelnik 20 Khz
http://imageshack.com/a/img268/3455/oebe.gif

Obdelnik pri 200 Khz
http://imageshack.com/a/img823/9766/azp6.gif

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

gratulace, Marku. Hezky to hraje a dobre to vypada. Chválím wink

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Skvělý! smile
A ještě to THD v Artě.. nebojte se toho, nebude to průser.. wink

Lampy nemusej hrát nutně zkresleně, když se to poladí.
Viz moje měření lampáčku s pcl86 (s výstupákem ze starého rádia): http://hranatybraska.ic.cz/lampac/zes_lv3.htm

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

No ja bych to v te arte klidne zkusil, jen mam strach o zvukovku, precejenom je tam rozkmit celkem velky, takze k te "sonde" co jsem nasel v manualu od ARTY bude treba asi jeste postavit nejaky delic, nebo se mylim ?  Pokud mi nekdo muze v tomhle nejak pomoct budu rad..   
M.

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

hranatybraska: pěkný, nebýt tam ta hromada bordelu, tak je to paráda

Re: OTL sluchátkový zesilovač

rad by som sa opytal, co sa da vycitat z merania obdlznikov, aky vpyv to ma na zvuk ked napr. hrana je zaoblena.... netreba mi celu problematiku popisat staci link, diki

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Hranatybraska!
To tvý schéma se mi líbí, zvlášť to zapojení trafa TR1.
Měření je pěkný, leze ti do toho hodně bordelu 50 + harmoniky, když poléčíš zdroj tak to bude pěkný zesík a krutopřísně jednoduchej vhodnej pro začínající pionýry v oboru vakuovém.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

riki610:
Ano dá. Každý periodický signál lze rozdělit na spektrum vyšších harmonických složek (Fourierova transformace). Čím má obdelník strmější hranu, tím obsahuje větší počet harmonických sinálů o vysokých frekvencí. Například tebou zmíněná zaoblená hrana znamená, že zesilovač bude pokulhávat na přenosu vyšších frekvencí. Ačkoliv lidské ucho třeba neslyší vyšší harmonické nad 20KHz, je citlivé na změnu tvaru signálu. A tu právě zajišťují ty vyšší harmonické složky. Je to jedna z příčin proč na rychlém zesilovači lze slyšet více detailů a proto se zvukově lépe hodnotí zesilovače, které mají náběžnou hranu velmi strmou.

(upravil zuki 19. 1. 2014 12:17)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Na link odkaz nedám, nevím kam ... můžeš zkusit hledat, mimo jiné, i měření stability regulátorů a soustav Diracovým impulzem... 

Z odezvy na buzení obdélníkem u zesilovače (obdobně u reprobedny, regulátorů, zdrojů apod.) se dá získat spousta informací.

1) stabilita - jsou-li na nějaké hraně zákmity a jak dlouho to po hraně zakmitává atd...
2) horní a spodní mezní frekvence - např. dle zaoblení vzestupné (sestupné) odhadneš, či spočítáš smile horní fr. apod...
atd... 

Taky je dobré měřit zesík sinusem s "ořezanou" horní úrovní - to ti zas ukáže co to dělá v limitaci... (přebudíš to sinusem) a zda je limitace symetrická, případně zda v limitaci nezakmitává atd...

Edit: dlouho nic a najednou současně dva příspěvky smile

(upravil kudlibabka 19. 1. 2014 13:39)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

krutoprisne jednoduchej zesilovac s ECL82 a se super zvukem je toto:
https://lh5.googleusercontent.com/-P28V … Juichi.jpg

Re: OTL sluchátkový zesilovač

kudlobabka.
Líbí se mi ta galvanická vazba, ale zas je blbý to trafo se stejnosměrným sycením. Fakt jednodušejc to snad nejde...
Hranatýbráška to má složitější, vyloženě se mi líbí ta "Fligna" s TR1. pro začátečníma může být galvanická vazby makačka na bednu i seřízení.

Obecně se mi líbí tahle minimalistický konstrukce, podobně jak sinclairův dred se třítranzistorovým zesíkem.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Dalčo,tohle schema mi poslal jeden kamarad z Japonska,je to lampovej freak,povolanim kardiochirurg,ma sbirku tisicu lamp,mimo jiny vic nez 60 paru 2A3...podle jeho slov je ten ECL82 jedna z nejlip hrajicich konstrukci ktery kdy udelal,hra to fakt skvele,potvrzuju...

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Obě dvě ty schémata jsou skutečně jednoduché a ve volné chvíli proč nezkusit smile    Vrátím se zpátky k té ART-ě  nikdo nic ?  Nerad bych něco posral, ale tak snad sem to pochopil dobře. Postavil bych ochranu vstupu zkukovky (viz níže). Napěťové zeslabení je 21 dB, takže kdybych měřil zesík na plný výkon  bude na vstupu zvukovky asi 650 mV - to by mělo byt ok.   Zenerky tam můžu dát asi jakékoliv řekněme od 2V ?

M.

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/600/9rdt.png

Web

(upravil zuki 19. 1. 2014 15:31)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Já dal místo zenerek antiparalelně modré ledky (modré nebo modrozelené co mám mají dle provedení koleno cca 2,5-3.5V). Zenerky 2,5-4V mají dost velký svody ( neostré koleno) a ty na nižší U bývají často řešeny jako diody v sérii...
A zároveň vidím, když to přepálím smile

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ten zesíček byl postavenej na prkýnku a je to už dva roky.. Jinak ta 50 tam byla právě kvůli tomu pokusnýmu prkýnku, prostě se mě s tím nechtělo nic dělat. Účel byl jiný a to že jsem si osahal různé linearizační vazby a zjišťoval, kdy mi souhlasí uchompetrický poslech s měřením a kdy mi ucho kecá. Výsledky jsem tu již několikrát presentoval a stále je psát nebudu.

S měřením na Artě žádnej stres. Pokud nebudeš měřit z anody nějaký lampy, tak ti žádný průšvih nehrozí. Jen si udělej externí dělič na signál poťák - ať máš snadno měnitelnou úrověň na kartě. Bordel co ti tam poleze nevadí, pro orientačí měření to postačí. Pokud bys to myslel vážně, je třeba zrušit jakékoliv zemní smyčky.

Věřte že vaše dobře hrající lampáče můžou hrát ještě o něco lépe - ale to je právě ono, zda-li se chctete vzát svého zkreslení a nebo ho naopak vyžadujete. Pokud snížíte nějakým opatřením zkreslení, zmizí sice něco, co se vám ve zvuku líbilo, ale odkryje to zase spoustu dalších věcí, které jste předtím neslyšeli a budou se vám líbit taky. Lampy jsou furt lampy a v jednočinném Ačku  stále se jim od poloviny cca max rozkmitu napětí při plném výkonu zvyšuje rapidně zkreslení..

A k tomu loftin-white s pcl82 od kudlibabky - jo, ok, je to good, ale právě, že by se tomu dalo ještě mrtě pomoci..
1) Vyhodit blokovací koďoury
2) zavést nfb ze sekundáru do katody pentody
3) vazbu z anody pentody na katodu triody, ale jen mírnou, jinak se okradete o vazbu ze sekundáru výstupáku..
4) použít raději ecl86 či pcl86 - ale od Tesly, neboť obsahují pentody, narozdíl od Poláků, které tam mají svazk. tetrody. (Testováno, měřeno a kucháno.)
5) taky jedna pěkná vazba je vypustěním onoho kondenátoru 100uF/160V, ono to v praxi virtuálně "zvyšuje Ra triody" a to dále snižuje zkreslení, protože zkreslení u triod nezávisí ani tak na rozkmitu napětí, ale více na rozkmitu proudu.

Všímáte si, že stále není celková nfb přes celý lampáč? smile

A zkreslení vám půjde dolů minimálně o 30%.

Ale to jsme opět OT.

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

schanim  predzesilovac stereo z elektronkou-date nabitku

Příspěvky [381 až 400 z 2,319]

  Stránky: ««« 1 ... 18 19 20 21 22 ... 116 »»»

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£