(upravil sinclair 9. 11. 2013 22:27)

Re: circlotron

V pozdějších Regent-Vermonách téhož zapojení, jaké postnul microlan už používali místo budicího trafa tranzistorový invertor, schéma je k dispozici, stejně jako destička s tím zenerko-diodo-odporovým šrotem před budicím a koncovým stupněm. Existují nejméně čtyři verze schémat 1000H, v jednom byly dokonce paralelně pracující honekry SU111, v dalším jakési rusáky KT8xx, v dalším 2N3773 Tungsram a v posledním naše KD503, které NIKDY neodešly. Pokud už 1000H odešla /většinou to bylo s maďarskými 2N3773 a zátěží i pod 2 ohmy/, tak se prostě nahradily volně koupenými nepárovanými KD503 a znovu to jelo jak vřed s ofsetem pod 30mV, akorát se na destičce předpětí znovu nastavil kliďák. Pak už to neodešlo nikdy, po letech si myslím, že spíš zásluhou měkkého a "akurát" dimenzovaného M síťáku...Ještě mám schovanej celý ten modul "barevné hudby" - toho indikátoru buzení, osazeného nějakými NDR bambusáky řady GD1xx, budicí napětí pro modul bylo tuším odebíráno ze snímacích odporů vřazených v pólech napájecích zdrojů, zdroj to mělo dvojitý a dvě samostatná vinutí. 
Apropos - na chladičích konců byly ještě pouze budicí KU612, ale už jenom po jednom malinkatém termistoru, jinak nic. Nemyslím si, že by to dederóni použili, kdyby to bylo nějak háklivé na nastavení či párování. Filtrace tam byla tuším jen 4G7/63V v každém ze zdrojů, odizolovaných od kostry.
To zapojení, co postl microlan je to nejmodernější provedení /skříň zesilovače s kulatými rohy/, už bez toho indikátoru a s tranzistorovou inverzí.
Můžu postnout ještě origoš zapojení s indikátorem, rozkresleným zdrojem a invertor, který se mi zdá jiný. Osazeno KU612/2N3442 RCA.

Web

Re: circlotron

Nějaké novinky?

Web

Re: circlotron

Dělal jsem nějký simulace, ale výsledek akorát jakýsi Áčko. Ta stabilizace klidovýho proudu je problém, jak to máš řešený Ty?

Re: circlotron

V podstatě je jediný použitlný řešení už vymyšlený a to od Japonce:
http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/2sk183cspp/bias.gif

U ss vázaného circlotronu je bias defakto regulace větví můstku tvořrném zdroji a koncáky, bez jeho rozvážení.
Takže takhle - a nebo by se dalo uvažovat o aplikaci fully diferential operáku a nebo diskrétního fully diferential operáku. Což je vlastně ten japonec.

No a na menší počet zdrojů než tři se nedostanem, protože je potřeba nějaké záporné napětí oproti konci, aby to pracovalo vůnec ve třídě AB.

Takže v tomhle směru můžem laborovat jenom s Ačkem.

Teďka o zkouškovém na to ale vůbec není čas.

Web

(upravil hranatybraska 26. 1. 2014 21:03)

Re: circlotron

Tady je jeden zajímavý hybridní circlotron.
http://www.audiodesignguide.com/Hybrid2013/index.html

Web

Re: circlotron

Koukám, že se taky vyráběla sériově Yamaha a-s2100. S mosfety Sanken MLE20.
Tohle zapojení se hodí leda pro použií součástek, které mají nějaké výhodné vlastnosti a nemají ekvivalent opačné vodivosti. V případě spárování by mohl být výsledek velice dobrý. Na mosfeťák s error corection o asi mít nebude, ale co jsem koukal, THD realizovaných circlotronů na netu je nízké.

Oázka je, zda-li to v době moseťáků s EC nebo velkym rovoji class D zesilovačů má smysl.

Web