Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač SINCLAIR Project 60

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

Téma: Předzesilovač SINCLAIR Project 60

Zde najdete jako inspiraci pro vlastní stavbu jednoduchou, ale přesto slušnou předzesilovací a korekční jednotku Stereo Sixty z legendární stavebnice britské firmy SINCLAIR Radionics Ltd. Připojen je i drobný komentář, týkající se nastavení a osazení jednotky, na konci pdf souboru je pak Mirkem Čejkou překreslené zapojení /kterému tímto mnohokrát děkuji/, protože původní zapojení z časopisu Hudba a Zvuk č. 7/71 obsahovalo chyby, z toho jednu dosti zásadní.
Zapojení, přestože pochází z roku 1970, poměrně bohatě splňuje požadavky normy HiFi, ve spojení např. se dvěma LM3886, nebo i LM1875 může vzniknout velmi slušný a kvalitní zesilovač.

Web

Re: Předzesilovač SINCLAIR Project 60

JJ, starej dobrej Project 60. V 70 letech jsme ho stavěli v Hifi klubu. Primitivní, jednoduché bezproblémové zapojení vhodné pro začátečníky. K PC pro mlaďochy ideální, lepší než nějaký integr. sračky typu LM1036 apod. Dělali jsme tam nějaký drobný úpravy, již si nepamatuji podrobnosti, možná to byla oprava těch chyb z HaZ.

Re: Předzesilovač SINCLAIR Project 60

Nemám tušení, kolik má Mirek Čejka času, ale určitě by stálo za to udělat na ten sinclair-preamp desku. Z mládí si pamatuju, že ten preamp hrál o dvě šprušle líp než to, co tu v té době bylo k dispozici a to jsem ho nastavoval jen stejnosměrně, doma jsem v sedmnácti osciloskop neměl. Našel jsem dokonce na pauzáku udělaný návrh tohoto předzesu, přepnutého natvrdo na mgdyn přenosku, /bez korekcí/, vestavoval jsem jej tehdy své budoucí tchýni do radio-kazeto-gramofonu skříňkového provedení s prosklenými dvířky, vyráběla to tehdy Tesla Bratislava, kazeťák byl jakýsi maďarský, ale slušný, gramorádio tuším Moderato s gramošasi HC15 a protože to bylo řemínkové šasi s dobrým odstupem hluku, rozhodl jsem se původní krystalovou přenosku VK4204 vyměnit za mgdyn vložku VM2204 a použil jsem právě tento předzesilovač. Napájel jsem jej přes RC filtr přímo z jednoho koncového stupně.
Neskutečný zvuk, FM 99,9 včetně Vltavy mohlo jít do řiti. Nevím, čím to je, vždyť je to obyčejný zpětnovazebák, ještě k tomu jen dvoutranzistorový a s mírně povolenou nfb /změnou R4/, abych se výstupem dostal na cca 200mV. A ani to nešumělo, přestože v tom byly běžně koupené, nevybírané KC509 a KC507.

K desce:
pokud by se někdo pokusil udělat desku na celý stereofonní předzesilovač, tak to samozřejmě s radostí přivítám - ne, že bych snad chtěl někoho protěžovat, ale budu rád, když to bude Mirek Čejka, protože on zná můj styl konstrukce a uvažování a já zase jeho styl práce, který mi maximálně vyhovuje - zde je limitujícím faktorem čas, ale vzhledem k tomu, že o nic "kvaltovacího" nejde, je času dost.
Zřejmě bude jako dosti klíčový díl potřeba šestipatrový otočný přepínač, anebo šikovnou sestavu ze stavebnice Isostat pro přepínání nfb a vstupů v předzesilovači.
Pro potenciometry korekcí rastr 5x5x5 mm /na TP169A i TP163A už vysrat, ES Ostrava to stejně dělala nestandardní a v poslední době to posrala jak mohla/, údajem 5x5x5mm se myslí rozteč vývodů jednotlivých drah a rozteč samotných drah od sebe /příslušný, slušný a nepříliš drahý typ vyberu od Farnella/, pro připojení potenciometru hlasitosti jen osmipólový PFH/PSH konektor, pro tlačítko se dvěma přepínacími kontakty pro vypínání fyziologie rovněž šestipólový PFH/PSH konektor, jako potenciometr hlasitosti mi sympatická slečna z Farnellu slíbila poslat do mailu fotky běžných a nepříliš drahých tandemových potenciometrů o průměru 16-18mm s odbočkou pro loudness, kupodivu okamžitě věděla, k čemu tam tu odbočku potřebuju! a dokonce se mi omlouvala, že v sortimentu nemají lineární potenciometry s více odbočkami, než jednou...Prý už tam volalo několik lidí a sháněli se po nějakém potenciometru s více odbočkami. Já jenom připomenu, že např. tříodbočkový potenciometr, jaký je v zesilovači AZS220, musí být lineární a pokud možno s nižším odporem, než se dá najít ve starších zesilovačích. Není to pak tolik citlivé na indukci vf a elektromagnetického pole, kryt potenciometru je bohužel z obyčejného plechu a elmg. nestíní. Optimální je asi tak 20-25k, potom i kapacity v loudnessu vycházejí rozumně velké a potenciometr nemá tendenci škrtat vlivem nedokonalého kontaktu ložisko-hřídel a nejsou pak nutné všelijaké ocelové lanka, pružiny a podobně.
Dobré opatření a ušetřených pár korun je několik menších a levnějších MKT kondenzátorů paralelně např. v basové větvi korektoru. Faratronicy jsou slušné a 1uF/50V stojí jen 3,80,-, kdežto 2,2uF/50V už 11,-Kč - jen na tomto jednom kondíku to je rozdíl, za který koupíte celé polovodičové osazení předzesilovače s korekcemi.
Kdo nakupuje v Ecomu, tak Faratronicy mají v .xls označení C24.

Web

Re: Předzesilovač SINCLAIR Project 60

Zdravím mistra Sinclaira.

Dost mě tento preamp zajímá, ale odkaz výše již nefunguje.

Pokud by jsi našel chviličku sinclaire a zprovoznil ho nebo poukázal na druhý moc by mi to pomohlo.

Díky ti.

TESluke

(upravil cafenet 16. 1. 2014 19:22)

Re: Předzesilovač SINCLAIR Project 60

tady je to sinclairovo pdf http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … mp;start=0
originální dokumentace http://www.epanorama.net/schematicsforf … t%2060.pdf

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač SINCLAIR Project 60

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£