Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 6)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Navrh na osazení reprobedny

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 118]

Re: Navrh na osazení reprobedny

To je pekny ale jediny obchody s dilama na vyhybky jsem nasel dexon a reproobchod a od tam me radite nebrat tak jsem si rekl zd zapatram po sesitu ze střední, vypocitam pribliznou delku vodice, namotam trochu vic a v práci to zmerim a odmotam na pozadovanou velikost. I kdyz me to prijde divny ze by nebyl obchod s kvalitnima soucastkama kde by byla tlumivka 2.7mH s dostatečně nizkym odporem, nechcu to moc degradovat horší soucastkou

Re: Navrh na osazení reprobedny

Vždyť jsem ti poslal link na vhodnou cívku s I jádrem, kterou si odmotáš.
Je strašně jednoduchý a levný vyrobit jádrovou cívku s nízkým odporem, která ale bude příšerným způsobem zkreslovat. Tak jsme ti radili, že odpor není zase tak podstatný, ale lepší je, aby to nezkreslovalo. To už si musíš přebrat sám. K TVM bych dražší cívku než za 300 Kč nedával. Osobně bych tam narval vzduchovou s drátem 1 mm a doladil útlum středovýšek. Vzhledem ke kvalitě a ceně měničů TVM to opravdu nemá smysl více řešit.
Vzduchovou myslím i s 1,4mm drátem ti namotá také: jiri.kliment@centrum.cz nebo firma Tronic - trafo.cz , ale všechno na zakázku po objednání.

Web

(upravil zuki 10. 1. 2014 17:06)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Nemyslel si Martine odmotat z téhle? http://www.dexon.cz/katalog/konstrukcni … hybka.html

To na předchozím odkazu není dle obr. I ale asi cívka na "kusu železa" (možná železoprachu)...

EDIT: špatně čtu, v popisu mají že jsou to orientované plechy, ale obr k tomu se mi moc nezdá smile

(upravil check 10. 1. 2014 17:16)

Re: Navrh na osazení reprobedny

No z té, co prodávají pro suba, by to sice taky šlo, ale je tam cca 0,7mm drát, takže by vyšel odpor cca 0,6-0,7 Ohmu. Na té co jsem odkazoval je 1mm drát, kde vyjde odpor cca 0,4 Ohmu. Fotka je sice mizerná, ale psáno mají orientované plechy Fe. Kdyby to bylo prachové, železné nebo feritové jádro, tak by dali spíš kulatého tvaru a ne čtvercový průřez...

Web

(upravil NO HITS 10. 1. 2014 18:17)

Re: Navrh na osazení reprobedny

zuki: myslím že poslal správnou, aspoň v popisu tam je , že je s železným jádrem

check: jen jsem si říkal, že když  potřebuju 1.5mm drát na tlumivku do výstupu zesilovače asi 2x 50cm , a ten drát mají tady v Brně jen v gesu celou špulku cca za 500kč tak bych to vzal při jednom , v jednom článku o výhybkách jsem četl že to železný jádro by mělo pro basák mít aspoň 2x2cm aby mělo i nějákou rezervu, proto mě napadlo že by v nějákým eshopu mohlo být jádro s udanýma vlastnostma na který bych to navinul a pak měřením na můstku v práci doladil, samozřejmě nejjednodušší by pro mě bylo koupit hotovou tlumivku.

teď jsem si to nasimuloval s těma 0,4ohm a je tam pokles do 1dB zhruba v rozmezí 60-300Hz a na nižších kmitočtech okolo 0,2max 0,5dB (20Hz) , takže se Ti omlouvám , spletl jsem si to zřejmě s vyšším odporem co jsem zkoušel. Takže zřejmě vezmu všechny tlumivky z Dexonu, to mě vyjde levněji. no a svitky +odpory + výškáče vemu z reproobchodu. soce budu platit 2x poštovný ale co nadělám, když v dexonu ty repra nemají big_smile

Ještě se teda zeptám když už probíráme ty součástky , má smysl brat ty 5%kondíky bennic nebo tam mám dat ty klasický žlutý/modrý MKT 10% ať pak nenadávám že sem koupil za víc peněz nějákej krám.

Re: Navrh na osazení reprobedny

Pro TVM bedny asi stačí žluté MKT. Ale třeba já beru Bennicy, protože jsou přesnější - zejména ty v menších hodnotách. A beru vždy MKP, protože mají větší zatížitelnost. MKT v některých shopech navíc stojí stejně jako MKP, tak ani není důvod kupovat horší za stejný peníz. Ale k TVM bych dal na basy klidně bipoláry a na středy výšky MKT, to je kvalitativní třída, kde na spoustě věcí nezáleží.

Web

Re: Navrh na osazení reprobedny

Mimo mísu, ale pro bastlíře:
Zukim uvedená výhybka od Dexonu v příspěvku 43 (Kat. č.: 03 329) má tyto hodnoty:

tlumivka 12mH, bipolár 100-105uF.

Třeba se vám to bude hodit....

(upravil NO HITS 10. 1. 2014 20:05)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Tak asi už konečně finální verze, vyhýbka vychází bez poštovnýho na 1800kč/kanál jen nevím jestli bych neměl dal ten seriovej kondík ve středech - 47uF radši ten bennic 5% , ale zvedlo by mě to cenu na 1950kč/kanál

http://imageshack.com/a/img703/3501/exnp.png

Ještě mě napadla taková blbina, má smysl na ty ARN ( hloubky a středy) nalepit tady takovej feritovej kroužek? Oboje ARN mají stejnej magnet.

http://www.neomag.cz/cz/katalog/feritov … 40x12-f30/

(upravil check 10. 1. 2014 22:14)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Zbytečně střílíš součástkama velkých hodnot. Ten výškáč bude jednak stoprocentně potřeba zatlumit tak asi o 3-4dB seriovým rezistorem. Výšková sekce by se dala udělat určitě s větší cívkou a menšíma kapacitama. Těch 27uF je fakt zbytečných a 3R9 + 4M7 taky. Dalo by se to udělat daleko jednodušeji.
2,7mH na středech určitě nebude potřeba mít s odporem 0,4Ohm, ale klidně tady můžeš použít cívku vzduchovou s drátem klidně 1mm. Většinou tady vyšší odpor vůbec nevadí, někdy je i žádaný. 6M8 a 2R2+26M7 by šlo určitě sloučit do jednoho RC článku, kdyby sis s tím trochu vyhrál.
Ale chápu že na poprvý to není sranda udělat nějakou výhybku. Chce to holt obvodové znalosti, zkušenosti a trochu citu pro věc.
Upřímě, když už se s tím pářeš. Tak bych vyměnil střeďák za menší průměr a nechal to změřit třeba mirula za pár peněz. Výhybku si pak už můžeš zrealizovat sám. http://mirulu.borec.cz/

Web

(upravil NO HITS 10. 1. 2014 22:28)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Vím, že to ARN jako středák není ideál, ale když jsem měl možnost 1ks/200kč tak jsem to bral, byly v parádním stavu , jen ty čínský výškáče potřebuju zahodit a nahradit těma DT-94. Co se hodnot součástek týká, dělám s tím co mě vyhodil program a pak jsem to upravil aby charakteristika a impedance byly co nejrovnější, zítra na to mrknu, každopádně děkuju za všechny rady wink

Re: Navrh na osazení reprobedny

No dáš 200Kč za střeďák, ale 1500 za výhybku?

Web

Re: Navrh na osazení reprobedny

tak to byla podle mě haluzová cena ,musíš to brat prostě tak že z hov*a se snažím úplést bič a počítám s tím že trochu zapráskám i sebe wink , už to tak nějak navrhlý mám, mám i rovnější charakteristiku, ale zas impedance lítá jak poblázněná big_smile

(upravil zuki 11. 1. 2014 0:51)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Taky mám dojem, že k neměřené výhybce by k basům a k RC členu u středů stačily bipoláry (jak už je zmíněno i výše).

Minimálně by si to měl zkusit poslechnout a ověřit hodnoty vyhybky i s bipolárama a pak na finálu, když bude chtít je zaměnit za svitky... Když jsem dělal 3P, tak jsem trochu dolaďoval výhybku i dle sluchu a to byly dle zpětné simulace a i měření třeba jen+-1dB rozdíly...  Případně jsem lehce hnul s dělící frekvencí nebo jen RC členama, či poměrem L/C  upravil navázání pásem a i výsledná chárka byla téměř stejná, ale hrálo mi to dle sluchu jinak... Záleží jak si s tím bude chtít hrát... nebo se obrátí na někoho znalejšího s mikrofonem a s volným časem... aby odstranil největší chyby atd... smile Nakoupit za tisíce součástky a pak zjistit, že by se hodily trochu jiné ?!?

Pozn: A na té fotce z Martinova odkazu jsem myslel, že to čtvercové (na té 5,3mH cívce) je nějaký nalepený štítek a né trochu plechu zastříknutého plastem. Nějak mě zmátla ta plastová kulatá kostra  smile

A když to odmotá z 5,3mH/0,9R na 2,7mH, tak mu výjde zase tak 0,5-0,6R... což by šlo k té výškové sekci... ale tam bych dal raději vzduchovou s tenčím drátem a i vyšším R... Vzduchové s větší indukčností jsem si nechal namotat od Benaziho (sekce Bazar...)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Tak jsem si rekl ze uz to moc komplikuju, tak sem zacal od znova, vyhybku jsem zjednodusil na strmost 3x 12dB, cast pro vysky a hloubky použiju z projektu uzivatele mordoo s prepoctem pro 4 ohm repro , pro stredak pouziju ty samy hodnoty do simulace a doladim je na rovnejsi prubeh, takže tlumivky budou 1.3mH a 0,15mH a kondiky 68uF a 6,8uF. Jen možná tlumivky pro nizky kmitocty zvednu tak na 2.6mH. Napadlo me , kdyz budu odmotavat tu tlumivku na nizky kmitocty, zbyde me dost dratu pro navinuti 0,15 -0,2mH vzduchove tlumivky? Pak by vysledna cena za vyhybku  byla okolo 1100kč

Re: Navrh na osazení reprobedny

Ne, dost drátu na 0,15-0,2mH ti podle mě nezbyde. Indukčnost u vzduchový cívky závisí na kvadrátu počtu závitů, u jádrový skoro s třetí mocninou. Takže posledních několik závitů má velký vliv na indukčnost - toho drátu zase tolik odmotávat nebudeš.

Web

(upravil NO HITS 12. 1. 2014 11:36)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Tak jsem to hodil do simulace,, frekvenční charakteristika nevypadá špatně, ale ta impedance je zas hnusná, způsobuje ju ten kondík 4,7uF paralelně k výškáču a rezistor 3,9ohm před vyhýbkou pro střed ještě na tom zapracuju

Re: Navrh na osazení reprobedny

Vy se asi fakt nikdy neponaučite a budete vyhazovat peníze za takový kaše typu ARN ARV atd...

(upravil NO HITS 11. 1. 2014 19:55)

Re: Navrh na osazení reprobedny

jsou to repro co dům dal jedno ARN 6614 jsem dostal, druhý před 6 lety za pár stovek koupil, nedávno jsem sehnal ARN 165-01/4 2ks za 400 což není zlý, podle mě v této cenové relaci snad ani nic co by za něco stálo neseženu, jestli jo , tak se rád nechám vyvést z omylu.

Co třeba takovej Monacor SPH-170TC? , sice má dvě 8ohm cívky, ale to by se přece dalo zapojit na 4ohm ne ?
viz : http://www.reproobchod.cz/monacorsph170tc-p2052

A zpět k tématu ta impedance v simulaci je ok ?

(upravil Lukáš33 11. 1. 2014 20:09)

Re: Navrh na osazení reprobedny

A proč takovej hnus fialověj,když za ty prachy je už třeba
tohle. http://www.tangband.eu/cs/23-tang-band- … -8ohm.html

Nebo kup tohle a poslouchej ho zatim full bez vyhýbky a pak časem koupíš nějakou vejšku k tomu,rozhodně se tomu ty ostatní repráky zvukově nepřiblíží.
http://www.tangband.eu/cs/24-tang-band- … -8ohm.html

Tu i almara : http://www.diyaudio.com/forums/full-ran … 611sa.html

(upravil NO HITS 12. 1. 2014 12:23)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Problém je ze mam 4 ohm reprosoustavu, takže bych musel obmenit vše a na to nemám penize, alespon zatím ne, navic ten cos poslal je malej, mam 15cm otvor v cele takže 15,6 cm repro nemám jak uchytit. Ale mam v plánu zvetsovat ozvucnicu (navrhnul sem tenkrat pro to arn6614 malej objem, potřebuju aspoň 10L přidat, tak bych to udělal roztahnetom čela, tim padem by se tam udělal pozadovanej otvor na stred a výšku.
Nejdriv chci dokoncit tyto bedny a neco malo se naucit, až časem bych zkusil postavit něco na vyšší úrovni, ale to až za dlouhých zimních večerů big_smile

===========================================

Tak jsem si chvílu hrál a dopadlo to takhle, výsledek je frekvenční charakteristika červená, impedance modrá:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/545/m8jw.png

a schéma je tady:

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/401/swg9.png

Největším problém této sestavy je pořád okolo 2-3 kHz, je to podle mě je to nízkou kvalitou toho ARN a nic víc s tím už asi nevymyslím, bud bude hrb 1ohm dolů na impedanční křivce, nebo bude min 4dB hrb dolů na frekvenční křivce. Lepší bič z tohoto hov*a asi už neupletu , co myslíte?

Příspěvky [41 až 60 z 118]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Navrh na osazení reprobedny

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£