Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 6)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Navrh na osazení reprobedny

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 118]

Re: Navrh na osazení reprobedny

Co ty cca 2R na 100Hz, "trénovat" zesík na 2R ? Určitě to půjde aspoň o něco zvednout...

A např. když jsem to zkoušel já na 3P se dvěma L na basech, tak se mi obdobná výhybka jako tvoje chovala přes vertikály a horizontály (měřeno mikrofonem)  u 8" PEERLESu hůř než jen 12dB a s kompenzačním RC. Pokud odhadnu hodnoty (jak si tak cca vzpomínám) z mých 8R na 4R, tak by to odpovídalo cca 1,8-2mH/ 68uF a RC 1R+100uF.

V ose bedny to vychází OK pro spousty kombinací, ale jakmile měříš v "prostoru", tak tam buď máš mimo osu díry nebo ne. A o tom to je...  Ale zas je s tím měření spousta práce, hlavně se to naučit - to trvá asi nejdéle... smile

(upravil NO HITS 7. 1. 2014 11:48)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Sinclair: 18dB na basak proto, aby nebyl zbytecne zatezovanej vyssima frekvencama a taky proto, ze mezi 200 - 1000 hz neni takovej hrb - charakteristika je vyrovnanejsi, ale je to jen simulace , nemám zkusenosti, pokud je 12dB v mem pripade vhodnejsi, tak ju pouziju a ještě useteim par stovek za součástky smile

Zuki: ty 2ohm me taky stvou ale nevím co s tim, kdyz sem pocital ten rc clanek tak ten rezistor vychazel stejně jako je realna slozka impedance reproduktoru coz je 3,5ohm. Taky me napadlo ho tam nedat ale ten impedancni zub vyrostl o 5ohm (nevím jestli to vadi) a trouchu by se propadl ten propad mezi basakem a stredem okolo tech 120 - 200Hz. Pokud v tom RC clanku muzu pouzit i jinou kombinaci se stejnym nebo lepsim vysledkem na frekvencni charakteristice a hlavně s pozitivnim vlivem na tu impedanci tak nejsem určitě proti. Ta 12dB na basak me vychazela tusim 1.8mH a okolo 100uF. Presne nevím - su ted v práci.

Chtel bych taky podekovat za vas cas a rady. wink

(upravil mordoo 7. 1. 2014 12:41)

Re: Navrh na osazení reprobedny

tymi 2ohm by som sa netrapil... aj tak to nebude pravda nakolko to nieje zmerane. ja som svoje bedne (s 6618) robil podla boximu, impedancie som mal zmerane. podla merania urobeneho neskor ten boxim je iba priblizny - charakteristika mala podobny tvar smile.
impedanciu a parametre si zmeraj. je to velmi jednoduche meranie a nepotrebujes v podstate nic len 100ohm odpor.
Rovnako sa vykasli na 18dB vyhybku na basak.
A bednu poriadne vyplnit - cely objem

(upravil NO HITS 7. 1. 2014 21:17)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Mordoo: tvym projektem jsem se z casti inspiroval , konkretne pouzito arn661x + dt-94. Vypln je samozrejmost. Jeste jeden dulezitej detail, objem bedny se bere objem vcetne tlumiciho materialu nebo objem vzniklej po zatlumeni, nikdy sem se to nikde nedocetl.

Tak jsem z té 18/12/18db výhybky nasimuloval 12/12/18 a snažil se pořešit kompenzaci na basech tak aby se co nejvíc zvedla impedance a co nejmíň klesla charakteristika nízkých kmitočů, nebo se nezačla vlnit, ale moc mě to nepomohlo, viz vísledek (modrá + zelená)  ale nejvíc mě štve ten kopec na 150-1000 Hz sad, mám strach aby to moc ,,nehučelo a aby hals zpěváka nepřekřičel ostatní zvuky :

http://imageshack.us/a/img194/2971/wrsw.png

(upravil zuki 7. 1. 2014 21:48)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Co ti brání trochu u středáku snížit citlivost malým R v sérii s ním? Případně doplnit paralelním R na srovnání impedance. Nebo taky trochu zmenšit sériový kond ve výhybce...

Já mám taky raději když jsou středy o chlup pod ostatním... zejména vůči výškám, které už tak pěkně neslyším jako zamlada smile

(upravil NO HITS 7. 1. 2014 22:47)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Tak rezistor nepomohl, pomohlo mě dat poloviční kapacitu seriovýho kondíku 100uF - > 47uF, problém ale je že se objevila druhá velká impedanční špička sad , nebo to ničemu nevadí ?:

http://imageshack.us/a/img593/48/adk3.png

(upravil zuki 8. 1. 2014 11:38)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Myslím, že nějaký ten hrb na impedanci (do vyšších hodnot) je celkem OK. Prostě to bylo moc citlivé a aby nebylo, tak tam teče menší proud...
Ale odporem to musí jít také. Běžně mám u středů a výšek v sérii cca 1/2 jejich odporu...+ občas nějaký ten paralelní k repru apod. ...

Fanšmejkři dávají i RLC k potlačení hrbu od rezonance reproduktoru tj. ten první hrb s " obrovskýma" hodnotama C a L... Prý i to je slyšet... Ale výhybka (její složitost a cena) by asi měla cca odpovídat kvalitě a ceně reproduktorů....  Takže např. já se snažil nejdřív dát výhybku nějak "dohromady" a pak se jí snažit spíš zjednodušit, než zesložitit. I za cenu drobných chybiček... Stejně u tebe bez měření je chyba dost velká, ale něco doladíš i podle sluchu...

Dělal jsem s měřením zatím jen jedno 3P a 2P a tak ber mé rady s rezervou, ale např. pro LOWcost 2P k PC jsem výhybku (vzhledem k předpokládané kvalitě repráčků) dost zjednodušil, ale i tak mě překvapil celek příjemným zvukem se slušnou lokalizací.  A to jsem se předtím dost děsil, co jsem na nich předtím naměřil za hrby... a vypadalo to, že výhybka bude "šíleně složitá" s různými RLC a pod. ...

Re: Navrh na osazení reprobedny

Ok jeste me zajima jakej pouzit prumer dratu v tlumivkach, bude stačit na vysky a stredy 0.85mm a na hloubky 1.25mm ? Omlouvám se za diakritiku, píšu z mobilu

Re: Navrh na osazení reprobedny

Na výšky a středy bude O.85mm drát asi OK. U basů je to s ? Obecně platí, že bys měl mít cívku s R pod 5% odporu repráku.

Záleží tedy, zda chceš vzduchovou (tj. poměrně hodně mědi a tím pádem nutný větší průřez drátu) nebo s jádrem. Já použil k domácímu 3P (tj. tak do 100W) z domácích zásob FeSi plechy - asi tak 1,5x3cm trámeček... Tj. o něco víc Fe  - abych nemusel motat tolik závitů smile

Zkus si to dle jádra spočítat nebo sežeň hotovou... nebo např. v TRONIC ti jí za nemalý peníz asi namotají,
případně kontaktuj Checka z AW, ten si tam nějaké nechal motat a možná mu něco zbylo smile

Re: Navrh na osazení reprobedny

Urcite vzduchova bez jádra, právě si nejsu jistej jestli 1.25 je dostatečný

(upravil zuki 8. 1. 2014 15:31)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Obávám se, že na vzduchovou k basům 1,25mm stačit nebude. Koukni na nějaké projekty, co si tak pamatuji, tak spíš 2mm a více. Zkus si přes nějaký SW tu cívku navrhnout a uvidíš... Připrav se na to, že pak budeš potřebovat pěknej "kus" mědi...

Taky si zahrň ten Rs všech cívek (sériový odpor) do SW na výhybky. Zatím orientačně zvol Rs těch 5% tj 0,2R... Taky uvidíš jak ti s větším Rs u basáku  bude klesat citlivost...

Re: Navrh na osazení reprobedny

má cívku pouze 2,7 mh,vůbec bych neřešil,

(upravil zuki 8. 1. 2014 17:03)

Re: Navrh na osazení reprobedny

No, právě že je to pro vzduchovou hraniční...  zkusil jsem to teď viz níže a pro AWG mezi 16 a 17 to vychází 2,7mH/O,5-0,6R (D a L 25mm)
a on by měl mít tak 0,2R...

Dle http://www.circuits.dk/calculator_multi … ircore.htm
a AWG viz http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=c … ;Itemid=34

(upravil NO HITS 10. 1. 2014 0:19)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Nakonec jsem se rozhodl pro tlumivku se železním EI jádrem , při 2,7mH a průměru 1,2mm má 0,12ohm a proud saturace 7,9A , což by mělo být dostatečně předimenzovaný.  Přkládám finální verzi výhybky. Ty žlutý kroužky značí 10% MKT kondenzátory, ostatní jsou 5%.

http://imageshack.com/a/img600/1834/9txt.png

Ten odhad z grafu pro vzduch u 1,25mm bych viděl cca 0,65 - 0,7ohm  , proto železný jádro , za stejný peníze budu mít místo cca 0,7 hodnotu cca 0,1 ,takže není co řešit

Hodil jsem do excelu hodnoty odporů tlumivek - jsou to tlumivky ze sortimentu firem monacor a visaton uvedené v reproobchodě, myslím že pro srovnání a představu to postačí .Snad to někomu pomůže při výběru jako mě smile

Pro ty co nemluví anglicky :

Air - vzduchové jádro
Fer - feritové jádro
Tran - železné jádro EI

http://imageshack.com/a/img835/7937/v8ra.png

(upravil zuki 10. 1. 2014 8:53)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Spíš než EI tak jen I... Nebo EI s hodně velkou vzduchovou mezerou smile Nějaké komerční EI jsem kdysi viděl i u Checka, mám dojem, že mezera skoro žádná a taktéž zkreslení o to větší. Měl na webu i nějaká měření na jeho starých stránkách , ale včera jsem na nových nic nenašel a u starých nevím zda ještě existují (už ani nevím jejich název)...




Pozn: 8Ap je na 4R při 130W (efektivních). A to už to bude mít 2x?, 3x??? menší indukčnost ?!? A jak se to EI chová při 6Ap (tj. 2,8Aef/32W)? Nebo to EI má udanou sturaci jen např. pro 10% pokles indukčnosti a efektivní proud??? Pokud tam není mezera, tak už o chlup větší špička než Isat ti tu indukčnost "zruší"... se všema důsledkama pro reprák a pro zesík... Ale nechci "strašit", na rozumnou hlasitost to bude asi OK smile

Záleží na tobě a taky samozřejmě na [W] basáku. Pro 8" Peerless / jmenovitých 220W jsem volil cívku na pořádným I železe... Pro ARN - 70W (140p) reprák to může být trochu méně dimenzované... a s cenou materiálu vyhybek odpovídající ceně a kvalitě breptáků a možnostem provedení. A bez měření to stejně asi nebude na 100%, možná na 99%  smile

Re: Navrh na osazení reprobedny

Měření cívek má Martin v archivu. Když cívku na železe, tak na pořádným I.

(upravil NO HITS 10. 1. 2014 10:58)

Re: Navrh na osazení reprobedny

Ach jo a to sem myslel ze uz mam hotovo, u te civky je psany pouziti do 250w rms pro 4ohm reprak, takže i kdyby to bylo nadneseny,tak pro ten 70w rms by to melo stacit. V tom reproobchode maji jen EI tlumivky. Rozmery te vybrane ei tlumivky sou cca 7*6*5,5 cm coz me přijde docela slušný

Re: Navrh na osazení reprobedny

Neexistuje žádné řešení, které je zároveň levný, výkonné a kvalitní - vždycky je to kompromis vlastností. Feritové cívky od monacoru zkreslují v desítkách procent, EI cívky prakticky bez vzduchové mezery zkreslují v procentech a ještě k tomu lichými a vysokými harmonickými - pomalu jako Bčkovej zesík. Dej tam vzduchovou cívku nebo Ičko. Na Dexou prodávají Ičko, který když odmotáš, tak bude mít cca 0,4 Ohmu a to bude naprosto v pohodě. Měření mám na webu - stačí tam hledat.
http://www.dexon.cz/katalog/konstrukcni … -3-mh.html

Web

Re: Navrh na osazení reprobedny

Neda se někde koupit jen to jadro? Nechcu kupovat celou tlumivku kdyz kdyz tu med odmotam a premotam jinym dratem. Stejne potřebuju koupit 1.5 drat na tlumivku do zesiku, tak bych koupil celou spulku a navinul  Kdyz do te simulace dam 0,4ohm místo 0,12 tak to klesne o 2dBa nizkych kmitoctech, ktery uz tak sou trochu niz jak zbytek.

Re: Navrh na osazení reprobedny

2dB rozdíl při změně 0,28 Ohm na 3,5 Ohm Re basáku vypadá nějak moc. Máš tu simulaci dobře?
Jádra s kostrou má každá firma, která dělá EI trafa, jestli ti dva kusy prodá nevím. Také těžko odhadneš, jak velké budeš potřebovat, aby se ti to na nosič vešlo. Kolem a kolem je levnější koupit hotovou.

Web

Příspěvky [21 až 40 z 118]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Navrh na osazení reprobedny

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£