Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Ale jo, rozumím ti/tomu, ale řikám, z bedny mi nikde venku přepínače nečouhají, a protože jsem do toho ani nelezl zatím, není jisté, jestli "to vevnitř" je totéž co je na tom papírku, ať už jsou přepínače vevnitř, nebo zaletováno nějak natvrdo.

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Pár mých postřehů:
- jak píše Sinclair v prvním článku, jsou-li použity bipoláry TESLA, před výměnou bych je přeměřil a pokud kapacita souhlasí, nechal bych je. Byly to kvalitní součástky, jejichž ekvivalentní náhrada dnes není snadná.
- ARV360x s žlutou plastovou kupolkou není žádný zázrak, jede asi do 16kHz a má zvlněnou cháru. Když pominu tyto vlastnosti, které má výškáč už z výroby, není jeho zvuk při tak vysokém dělení (7kHz) nijak urážlivý. Měřil jsem frekvenční charakteristiku na zhruba 30 let starém ARV3604 a je pořád podobná té na lístku co k němu dával do krabičky výrobce.
- střeďák mívá ztvrdlý gumotextilní závěs, doporučuji renovovat.

Doplňuji odkazy na renovaci závěsu a papírové membrány a vrchlíku.

(upravil Pech. 30. 12. 2013 19:40)

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Mám tu ARS 1014 (dvoupásmo s ARV3604 + ARN5604/5614) a byť jsou nyní mimo provoz, při poslechu byl trochu problém se srozumitelností na vyšších středech, to má taky na svědomí mrtvej žlutej vrchlík?

(upravil stiglitz 30. 12. 2013 21:39)

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Hippo007: měřil jsem kapacitu, měl jsem je v bednách ARS9207, a byly tam elyty 8.2u. Ani jeden neměl kapacitu, bylo to tuším od 13 do 28u. Bedny kompletovány 28. 9. 1987.

(upravil Hippo007 31. 12. 2013 1:22)

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

To byl pádný důvod pro jejich výměnu. Pro zajímavost jsem si dnes přeměřil kapacity 2 bipolárů z výhybky málo hraných beden ze stejné doby a naměřil jsem o 20 a 30% větší kapacitu. Minule jsem je měřil před 4 roky, když jsem přepracovával výhybky a bipoláry z nich vydělával - to byla kapacita větší asi o 10%, takže je vidět, že se s nimi v čase něco děje.

Dvoupásmové ARS9207 mají dělící kmitočet kousek pod 2 kHz, takže u nich se nectnosti ARV3604 (největší zkreslení má na frekvenci 1,8kHz) projeví výrazně. Stejné platí i pro ARS1014 - má pro výškáč dělení podobně jako u ARS9207.

(upravil VAŠEK W 31. 12. 2013 15:43)

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Tak jsem před chvílí schválně vyndal TC202-ky co mi ještě zbyly v šuplíku z dob dávno minulých a přeměřením mohu potvrdit výše uvedené.
Hodnoty 1,5 mikro mají 2,3 - 2,5 mikro a 3,9 mikro má 6 mikro. Tedy +50%. Jsou nové, nikdy nepoužité, a asi se v nich opravdu něco děje. Zkusil jsem ten 3u9 formovat asi 30 sekund napětím 40V a kapacita klesla na 5u. Vzhledem ke špatné možnosti formování při provozu v reprobednách je toto zjištění asi zásadní pro poznatek který uvedl Hippo007. Tak asi nejlepší bude je zrecyklovat ve sběrném dvoře. Jinak do výhybek již dlouho dávám jen svitky, v poslední době Bennic. Ono se to totiž velmi vyplatí vzhledem k tomu, že reprobedny si pořizujeme na velmi dlouhou dobu a tam je stálost parametrů součástek ve výhybce žádoucí.
Nechám kond formovat hodinu a pak ho opět změřím a napíši jak se kapacita změnila.
Vašek

Edit: tak dolu už to neslezlo, spíše se kapacita o něco zvýšila. Resumé je jasné: kvalita a přesnost špatná, řešení - vyhodit !!!!

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

ještě mám dotaz k bednám RS338 resp. jejich napodobeninám:

na jaké napětí mám MKT kondenzátory vybrat ?

http://img819.imageshack.us/img819/736/u7pk.jpg

C1 47u
C2 22u
C3 5u (4,7u)
C4 2u
C5 2u

Děkuju za odpověď

Web

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

já většinou používám v rozmezí 60 - 100V

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Souhlas, bipolar/ elyt nema v reprobedně co dělat...

voltik napsal:

na jaké napětí mám MKT kondenzátory vybrat ?

Záleží od výkonu bedny (zpracovaného napětí), s rezervou 160V (250V) nic nepokaziš..

Web

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Narozdíl od MKP nezáleží u MKT kondenzátorů použitých ve výhybkách na jaké jsou napětí. U MKT se se zvyšujícím dovoleným provozním napětím se nezlepšují vlastnosti pro střídavé napětí, takže v rámci úspor nákladů klidně na 63V nebo 100V.

(upravil sinclair 7. 1. 2014 7:27)

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Originální soustavy Elektronika měly třípolohové posuvné "japonské" přepínače, které docela slušně vypadaly, byly zapuštěné, takže koukala jen černá páčka 5x5mm, přepínače byly mimochodem zapuštěny ve stříbrném plechu, na kterém byla sítotiskem natištěna i kmitočtová charakteristika v jednotlivých polohách přepínačů. A ano, střední poloha byla "nulová", kdy na středech a výškách nedocházelo k žádnému útlumu či zdůraznění.
Voltikovy bedny jsou hodně nepovedený a prasácky udělaný pokus originální bedny okopírovat.
No řekněte - který, byť sebeblbější a lowcost výrobce by ze soustav nechal trčet tyhle ohavné, čtyřicet let staré modely silnoproudých přepínačů?

Mnohokrát jsem tyhle soustavy opravoval a asi je škoda, že jsem si od nich nikdy nenakreslil schéma.. Elektronika do originálů totiž valila nikoli bipoláry, ale na basech a středech bohužel "bipolárně" zapojené obyčejné elektrolyty řady TE676, v případě menších kapacit longlife řadu TE976, které samozřejmě bez polarizace vyvádějí hrozné věci - pouze na výškách byly MP hovňáky. Prakticky vždy byly "podpálené" výškáče a vadné elektrolyty ve výhybce.

Výhybka byla na dně soustavy, propojena s deskou přepínačů a středovým+výškovým reproduktorem plochým desetižilovým vodičem PNLY 0,75mm2.
Výškový reproduktor byl VŽDY ARV3604/3608, zafrézovaný a zčásti zakrytý asi 80mm otvorem v krycím hliníkovém stříbrně eloxovaném plechu, totéž zafrézovaný střeďák s otvorem v plechu asi 130mm - zřejmě proto, aby nebyly vidět šrouby.
Originální posuvné přepínače byly poměrně vysoké a robustní s tlustými a delšími vývody, zřejmě určené pro větší proudy. Procházely přední deskou přes profrézované kulaté otvory asi 40mm a jak už jsem napsal, byly zapájeny v pomocné dps ze strany spojů, ze strany součástek pak bylo několik drátových odporů TR507, pomocná dps zevnitř něčím přilepena.

Jugoslávský výškáč AZSK 25/4 tam nemá co dělat.
Pokud nahrazovat kondenzátory /což je téměř vždy nutné/, tak MKP380 od ES Ostrava, popřípadě Bennicy z Prodance, nebo zahraničí. Bohatě stačí na 63V, ale menší kapacity v tak malé voltáži se dělají tuším až od 100 či 160V.

Web

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Řadu MKP380 mi ES Ostrava nabídl jako náhradu, když sem je žádal o ceník.

Ono totiž:

"Dobrý den,
minimální množství pro výrobu kondenzátorů je 50 kusů od kapacity.
Skladem máme pouze kondenzátory MKT 206 0,33uF.
Drobný prodej najdete na našich web stránkách www.es-ostrava.cz ve VÝPRODEJI."

Web

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Kup v Prodance Bennicy. Je to polypropylen, lepší než MKT, cena není zase tak strašná, máš to v Praze takže neplatíš poštovné. Když si k tomu, co koupíš v ES Ostrava připočteš skoro 2 stovky co chtějí za poštu, není co řešit.

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

No a je to tady.
Než si Hippo007 napsal, sem samozřejmě aktivně objednal z ES Ostrava.

1793 Kč včetně PPL  hmm

Web

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

No, tak to je palba.

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Já musím bohužel konstatovat, že mistru sinclairovi už tolik neslouží paměť na detaily. Reprosoustavy Elektronika RS 3/5/634/8 byly ke konci z výroby dodávány s jugošským výškáčem AZSK 25/4 (jen čtyřohmová verze, 8 ohm až do konce s ARV 3608. Výhybka nebyla na dně soustavy ale naopak hned za středovýškovou sekcí a přepínače útlumu byly tramvajácké páčkové.

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Ano je to tak. Elektronika ony jugoslávské výškáče určitě běžně používala. Ty přepínače útlumu u repro mi spíše připomínají nějaký typ pro nákladní auta. Jugo výškáče mám ve svých bednách Elektronika RS 434 rovněž. Mám i další pár těchto výškáčů zakoupený kdysi dávno v nějakém pražském výprodejním bazaru-vyprodávalo se jich tehdy poměrně velké množství. Tak nevím, jestli je tam Elektronika kupovala rovněž pro svou výrobu, anebo to byly naopak nějaké přebytky z Elektroniky, jelikož v tehdejších prodejnách Tesla jsem je neviděl.

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Samozřejmě, používalo se to i v náklaďákách, autobusech, ba i ve starých osobákách - často to bylo na blinkrech, tam ale v provedení s jedním přepínacím kontaktem a mžikovým kontaktem na světelnou houkačku. Jsou to přepínače pro nízko napětí a velké proudy, tudíž určitě vhodnější než to, co Janda valil do Transiwattů.
Ty AZSK jsem si taky pořídil a dodnes mi tady někde nepoužité leží.

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Mám reproduktorovou výhybku řešenou na dřevotřískové destičce. Chtěl bych ji vyměnit a řešit kuprexitovou. Šlo by to ?

Web

Re: Repase starších reprosoustav a jejich výhybek

Jistěže by to Šlo, ale proč?