Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Oprava kláves

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: Oprava kláves

Vytáhl jsem po čtvrtstoletí uloženou klavírovou klávesnici a bohužel na ní zapracoval čas, kromě toho že bílé klávesy nejsou bílé, se vlivem střídání vlhka a sucha u některých kláves odlepilo - prohnulo obložení a někde i prasklo. Dá se to nějak srovnat a přilepit? a zašlé klávesy vyčistit?

Re: Oprava kláves

Jde to. Pokud myslíš ty klasický starý zažloutlý klaviatury, tak pokud to není moc do hloubky, Silichromem, leštící pastou Tempo, Pokud je to víc do hloubky, tak před tím ještě abrazivní pastou na nádobí. Pak nakonec tím Tempem. Lepit to šlo Epoxydem CHS1200. Ty dnešní plastový klávesy nevím. Ty vyzkoušený nemám.

Web

(upravil Crifodo 15. 12. 2013 23:49)

Re: Oprava kláves

Ano, tu povrchovou zažloutlou vrstvu nějak odstranit jde. I když klávesa tím totálně zmatní. Já hlavně nevím, jak srovnat ten odchlíplý prohnutý plátek (někde i o 4-6 mm) a nalepit zpátky, aby nepraskl. Na českých webech jsem nenašel prakticky nic, na cizích se to řeší poněkud nejednoznačně, začíná to už nejasnou diagnostikou jestli slonovina nebo celuloid (u starých klaviatur asi nic jiného), někde pak radí bělit peroxidem, někde octem, někde servat obložení a použít plátky kanibalizací jiné klávesnice. Tak nevím.

Re: Oprava kláves

Nejlépe se poradit s opravářem pianin. Podobné opravy dělali i v Petrofu, ale ceny jsou celkem vysoké.

Web

Re: Oprava kláves

Angažovat opraváře pianin natož Petrofa nedává vůbec smysl, myslím ekonomicky, vždyť je to šrot. Klaviatura nejasného ale prastarého původu ležela už předtím, než jsem ji někdy v 70. letech dostal, kdesi v kůlně a defekovaly na ni slepice. Odtud byla pouze zažloutlá a flekatá. Já jsem ji pak vyčistil a po krátké aktivitě uložil a protože byla vystavena střídavě vlhku horku a suchu, ty obklady se někde odlíply a někde popraskaly. Je to taková obsese, normálně by to bylo už třicet let na na skládce.

Re: Oprava kláves

Tak jsem zkusil identifikovat ten obklad kláves a vypadá to na slonovinu, při pálení trafopájkou materiál hnědne a  line se zápach nezaměnitelně biologický, celuloid by se choval jinak. Takže postup je už víceméně zřejmý.

Re: Oprava kláves

Tak po asi osmi klávesách je jasnější, kudy vede cesta. Ulomené rovinné kousky slonoviny jdou lepit gelovým vteřiňákem. Obložení prohnuté do obloučku od dřeva klávesy rovnat za sucha znamená jeho zlomení. Optimální se jeví hladinové máčení v horké vodě, pár hodin. Nahřátí v páře pomůže taky, ale působí na celou klávesu a odlepí a zničí kašmírový potah pouzdra pro vodicí kolík. Kašmír nemám, tak to budu muset nahradit jelenicí. Klávesu položím slonovinou dolů na utěrku navlhčenou horkou vodou, aby se mokrá hladina dotýkala jen obkladu, a nechám v troubě v teple pár hodin. Obklad ohnutý jak luk se krásně srovná a ve srovnaném stavu pak hned přilepím. Krakelovaný a zežloutlý povrch brousím hodně jemným smirkovým papírem. Slonovinový prach schovávám do piksličky, pak zkusím namíchat nějaký tmel pro zamaskování prasklých linií.

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Oprava kláves

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£