Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač pro holoprdelníky

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 44 z 44]

(upravil sinclair 23. 12. 2012 23:32)

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

No ty ochrany jsou tam dost podstatná věc - jednak je má každý slušně udělaný zesilovač mít, jednak zabraňují "štěknutí" zesilovače při zapnutí, protože už samotné tyhle šváby štěkají, natož tak posílené o tranzistory. Tyhle šváby mají dost nepříjemnou vlastnost a to tu, že při překročení nap. napětí se nezamutují jako ostatní "chytřejší šváby", ale rovnou se prorazí do zkratu, což v důsledku znamená plné ss napětí na výstupu, což repráky dost blbě snášejí...
Taková TDA2005 je už o generaci chytřejší, při překročení 18V se uzavře a přestane zesilovat a prorazí se až po překročení 28V. Tyhle jednoduché Pentawatty jsou blbé, nijak nevarují, ale rovnou se prostřelí...To je blbý a proto je dobře, že tam ta ochrana je. Nezapomeňte, že napájecí napětí včetně zapínacích špiček i při použití TDA2050 nesmí překročit 2x22V, jinak se provalí ten operák v ochraně, což se mi bohužel jednou stalo, protože jsem si to nějak neuvědomil, nebo na to zapomněl nebo co. Ale držela se statečně, provalila se až při 2x24V, byla to ULY741 /tuším Rumunsko nebo Polsko/.

Ideální by bylo tenhle "nízkonapěťový" zesilovač napájet přes symetrický stabilizátor, klidně by to mohly být LM317/LM337 posílené o KD605/615 nebo podobný komplement. Odolnost proti zkratu není nutná, stačí tavné pojistky na přívodu k zesilovači. LM-ka mají tu výhodu, že jsou nastavitelné, tudíž přesným nastavením napětí tandemovým potenciometrem lze ze zesilovače dostat opravdové maximum, kdežto při napájení nestabilizovaným zdrojem je potřeba počítat s napětím naprázdno, které při vybuzení o hodně klesne a tím se připravujete o dost velkou část výkonu. Výhoda "nízkonapěťového" zdroje je zřejmá-stačí kondíky Nippon SMG na 35V, které jsou ještě relativně levné.
Lze použít i levným 40V výkonovým trandem posílené pevné a levné MA7824, jejichž výstupy pak prostě zapojíte do série a máte symetrický zdroj - nevýhoda je, že trafo musí mít dva oddělené sekundáry a dva usměrňovače, což ale výborná a levná trafa INDEL mají, takže potom takový symetrický výkonový stabilizovaný zdroj o slušném výkonu lze realizovat doslova za pár korun.

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Firma Jiří Kohout už má na originální desku 75W modulu film, pravděpodobně uložený pod názvem Eliot 025. Nedávno mi přišly další dvě, problém je ale v tom, že v EZK nemají jednu vodivost TIPek /myslím 36C/, takže tam budu muset použít něco jiného, dost pravděpodobně MJW21195/21196. TDA2050 ale budu objednávat z ERA Components jako posledně, nejsou s nimi problémy a co je nejdivnější, že potisk vypadá úplně jinak, než na TDA2050 z EZK.
Na originální desce jsou nějaké zmatky v číslování součástek, posledně jsem si to zapomněl poznačit, ale až budu osazovat tyhle, tak to udělám a opravy tu zveřejním. Schéma je v pořádku, není tam vůbec žádný důvod, proč by to mělo střílet nebo hořet.

Web

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Millano.
Myslím si, že než takto posilovat výstupy těch TDA2030, tak je lepší zařadit dvě paralelně a ty následně můstkovat, pak to bude schopné také pracovat do 4 Ohmů.
Hlavně budou fungovat pojistky proti zkratu, které jsou v těch TDA2030.
Mám to takto vyzkoušené s obvody LM1875 a s LM3886.
Je nutné výstupy paralelních obvodů spojovat přes odpory cca 0,1 Ohmu.

Re: Zesilovač pro holoprdelníky

Schéma je v pořádku, pouze na desce je trošičku zmatek v číslování některých součástek, což ale při pozorném osazování snadno odhalíte.
Znovu preventivně opakuji, že do tohoto typu zapojení zesilovače se jakékoliv Darlingtony nehodí.
2N3055+MJ2955 v TO3 by tam čistě teoreticky použít šly, pokud by ovšem byly umístěny přímo na desce, přívody k nim co nejkratší, nejširší a deska vyrobena nejlépe z materiálu 105um, 70um je naprosté minimum. Připojit koncové tranzistory jakkoli silnými vodiči externě je sebevražda.
Myslím ale, že vhodnější by bylo použít např. místo TIP35C/36C /TO218/ třeba dvojici TIP3055/2955 /TO218/, která sice není tak odolná /Ic jen 15A/ ale vyhoví.
Poslední zkoušky, které jsem s tímto zesilovačem dělal ukázaly, že kupodivu celkem dobře vyhovují i předem změřené a dosti potrápené BD249C/250C /TO218/, pravděpodobně od Power Innovations, zakoupené v EZK.

Web

Příspěvky [41 až 44 z 44]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač pro holoprdelníky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£