Téma: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Vždy jsem myslel,že je to nereálná věc,odpálit 25A tranzistor.Nikdy se mi tohle nepodařilo.Předevčírem mi ale "lehl"  jeden z páru MJ15003.Probitej šlus skrz naskrz.Stalo se to při manipulaci s připojeným generátorem(vypnul jsem jej).
Aby toho nebylo málo,tak včera se mi podařilo odpálit jednu 2SA1943.Připojoval jsem regulovatelný zdroj,a otočil jsem omylem polaritu.Přesto že byl zdroj stažen na nulu přeskočila jiskra a trand opět šlus skrz nazkrz.
Člověku ubude velká porce duševní síly,a začne se sám sebe ptát:Když seš taková dřevo,proč se na to nevykašleš?
A já se ptám vás:Stává se to,nebo mám "dar"?

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Při správném zacházení a správné funkčnosti zesilovače asi nikdy:-) Pokud se jedná o kvaitní zesilovač s bezpečným zapojením.

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

njn, jsou dny, kdy je lepší se na všechno vys..t.  Mně se to povedlo 2x za den, když jsem dělal regulaci posuvu drátu ve svářečce... 

Poprvý byl marnej pokus regulovat to ze 48V st a vyhnout se dalšímu drahému trafu ve svářečce. Kdy se to zachovalo nic nic a pak pic... KD616 v prdeli...

podruhý, když jsem se v tom š´toural a upadl drát od buzení, tím pádem se kotva zachovala jako zkrat a opět... ani pojistky ten nezachránily.....

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Jo jo,mám to taky taky.Dny kdy se daří a ty druhý...Včera k tomu všemu klekla myčka.Dneska jsem rozdělal panel,složil,a ona funguje.V hrabališti jsem našel dva koncový Sankeny,šupnul to do zesu a jedéém...

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Mě se to letos na jaře povedlo při znovuoživování DPA440 asi po 10-ti letech, tentokrát se to však povedlo. Nastavoval jsem klidový proud a buď to nevydrželi nebo se mi smeknul šroubováček, teď už je to jedno. Nastal výbuch se vším všudy, destrukce nějakého odporu a KF470, budiče to kupodivu přežili. Nejhorší bylo, že mě při tom sledovala přítelkyně a do teď se mi směje a všude to vypravuje. Oživujte a nastavujte, když Vás nikdo nesleduje smile

Odnesla to jedna vodivost koncových tranzistorů (MJ15003-4... nevím už). Pak jsem následně zjistil, že ta schořelá vodivost je uplně jiného provedení než ta, co to vydržela. Odříznul jsem plechovou krytku tranzistoru a byl tam čip o velikosti cca 2 x 2 mm, myslim, že to byla "Čínská pomsta".

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Ty MJ mám taky ve 440tce.Měli by být originály,kupované před lety v EZK.Už prošli několik desek a nikdy se jim nic nestalo.Až teď.Prostě jsem vypnul generátor a něco vlítlo dovnitř.Jeden odpor v bázi kaskody,po jednom předbudiči s každé strany,oba budiče a zmíněná 15003.

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Jo, to mi připomělo, jak mi odešel na kvazitexanu se skvělými a odolnými KD3773 před 20 lety trand. Shodil jsem kryt bezprostředně po diskotéce a říkám DJce: Sáhni na koncáky, jak jsi to hulila!
Sáhla, a bylo po koncáku, měla na ruce tak 20 prstenů, zadařilo se jí spojit pouzdro s kostrou. Jo, blbost (má) je trestná, zcela po zásluze jsem měl mimořádnou práci.

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Zjistil jsem, že dneska není problém zlikvidovat výkonovej tranďák.
Měl jsem dělanej zdroj [už si nepamatuju, co tam bylo za T]. Používal jsem ho na vše, včetně honění mikrovrtačky. Když se mi náhodou kousla, shořela tavná pojistka 10A na výstupu. Pak jsem si trand vlastní blbostí odrovnal při manipulavi vevnitř zdroje, takže jsem koupil novej a vyměnil. Za hodinu byl po smrti. Koupil jsem další tři, do druhýho dne byly všechny mrtvý.
S tím původním originálem hořely při problému výstupní pojistky 10A, u těch novejch T z GESu hořely trandy už při cca 3-3.5A odběru...
Díky číňanům se mi rapidně snížila spotřeba pojistek lol

Web

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Otas:
babě do ruky zesilovač nepatří, nýbrž něco zcela jinýho, že smile

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Dalča: Principem samozřejmě ano smile.
V případě tohoto andílka wink se sešlo dohromady vizain modelky (3. ve finále okresní mis) a zájmy kluka - pájela plošáky, zná muziku jako málokterý DJ a dnes má s výjimkou autobusu řidičák na všechno co jezdí na silnici (třeba i skupinu C1E). I po flašce vína couvá lépe, než já střízlivý jako novorozeně smile - mám to vyzkoušeno v praxi.

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

tak to pardon, v tomto případě se veřejně kaju a omlouvám! tkových to kousků víc a bude na světě krásně.
Moje polovička mne nedávno usadila tím, že mnou rozdělanej vysavač na hadry rozšroubovanewj (zdeechla zernerka napájenící elektroniku, což jsem stihl opravit ale pak jsem musel svištět do práce... po návratu vysavač zapojenej, složenej, sešroubovanej funkční....

Elecrtolux ultra one http://img2.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/7380/7380996-podlahovy-vysavac-electrolux-ultraone-z-8810-w-1.jpg


... jen jeho rozdělání tak abych vyndal desky s elektronikou a regulátormem byla hodinka práce vzor ježek v kleci...

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Asi mám takovou celoživotní kliku, že se mi pár výkoňáků podařilo odstřelit jen v raném mládí, pak už ne, pak už jsem jenom měnil odstřelené tranzistory, které odstřelil někdo jiný. A i když něco stavím a nejsem si tím úplně jistý, tak ve spolupráci s réglem, relativně měkkým 300VA oddělovákem a určitými postupy se mi daří výkoňáky neodpalovat. V některých případech to stojí kupu peněz i dneska, tak si dávám maximálního majzla.

Web

(upravil Pech. 2. 1. 2014 1:40)

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

sagittarius: patrně máme stejný zdroj - poměrně velmi jednoduchý lm317 + PNP trand - dle proudových nároků. Já tam mám 250VA/24V EI 6G eltyty tu desku se švábem a trandem a pak už jen bižuterii pro měření proudu a napětí - nic víc..

Mám dva kousky, jeden menší na 2-3A s Bd246, jeden větší s KD61x.. dík pojistkovému pouzdru na předním panelu a troše opatrnosti mi chodil dlouhá léta, než jsem ho zapůjčil....

Vrátil se mi s plným napětím výstupu bez vlivu ovládání - prostřelenej trand...

říkám mu co jsi s tím dělal... on že si chtěl vypalovat do dřeva ornamenty a tak tam dal drátek, že prej mu rupla pojistka, tak tam dal taky drátek...... a pak mu to prej drátek vždycky přepálilo, ještě měl kecy že mám sráč...  už mu nepůjčím ani pumpičku...

Kdyby se dneska aspoň ty PNP výkońáky v TO3 tak blbě nesháněly.

v jednom kousku co jsem dělal do příbuzenstva jsem použil BD912 a ta je choulostivá.. to KD krátké škrtnutí rozdejchá, BD912 ač 12A (pokud se po letech nemýlím) šlo do kopru rychleji než pojistka...

(upravil Dalča 2. 1. 2014 21:18)

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Pánové, právě jsem odstřelil několik koncových IGBTček ve frekvenčním měniči.. rána, blesk až jsem si sedl na prdel.  Jak jsem "česal" kabely tak jsem prosekl izolaci v drátech k brzdnýmu odporu a teď jsem jen "dotahoval " odtah na kabelech rána blesk dým smrad....

Zkrat na PE v obvodu brzdnýho odporu se asi fakt nemá dělat... měnič 160kW v prdeli.. no nic, jdu kuchat brzdnej tranzistor a 2 výstupní moduly... chassis měniče snad poléčím kartáčem od toho ošlehnutí...

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

nastavitelný zdroj s polovodičem a bez omezení proudu elektronicky, tak to je takové sovětské.

(upravil Josef Sedlák 3. 1. 2014 23:56)

Re: Jak často se vám podaří odpálit koncový tranzistor?

Souhlas, raději nic nedělat. Protože kdo nic nedělá nic nepokazí a bude tedy povýšen. Odpálit nějaké MJčka jsou malé věci, pamatuju si jak jsme kdysi dávno vyvíjeli aplikace na sběrnici Multibus, a kolegovi se podařilo posunout konektor na jedné desce o pin. Načež se z celého zařízení v hodnotě něco málo přes milion korun (bylo to celkem krátce po "revoluci" kolega co to způsobil bral něco kolem 6000 kč). No a představte si dopadlo to dobře, odešla jenom ta deska A/D převodníků v hodnotě kolem 30000 kč. A nakonec se ukázalo, že i konektor desky byl špatně zapájenej a pootočenej o 180 stupňů -  tak jsme desku úspěšně vyreklamovali u firmy Siemens, a šéf je ještě děsil, že budou platit celou "vanu". Samozřejmě, že normálně se taková věc stát nemůže, protože desky se zastrkují do "vany", ale tehdy se hold šetřilo a tak když došlo místo, sběrnice se prostě posílila line drivery a protáhla. Mě se podařilo taky kdysi odpálit frekvenční měnič, a to jsem u něho ani fyzicky nebyl. Zkoušel jsem si pro zábavu udělat "rychlej driver" pro V-Mosy, připojil k němu pokusně tranzistor s max. proudem 50A, takovej véélikej reostat, a hodil bastl na napájení 400V, vzal proudovou sondu Tektronix a měřil co se v obvodu děje. Ale co mě to nenapadlo, říkal jsem si zkusím si změřit "anténu". Tak jsem vzal 2 metry drátu připojil ho na kolektor tranzistoru a zapnul napájení. A v tom se ozvalo z patra pode mnou vrrr vrrrr, podle toho jak jsem zapínal a vypínal zdroj. Asi po třetím pokusu se ozvalo cvak a tma jak vyletěl jistič. No jo kolegové pode mnou zkoušeli komunikaci s frekvenčním měničem. Zase měli u Siemensu co dělat, hold v Česku jsou horší podmínky co se týče EMC smile