Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » oprava izostatu v AZS215

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 33]

Téma: oprava izostatu v AZS215

Zdravím,

mám doma připojený k počítači zesilovač AZS215. Vyskytl se ovšem jeden problém a to občas nefungující kontakt izostatového přepínače příslušného vstupu "Tuner". Projevuje se to občasným výpadkem zvuku.

Problémem je, že izostaty jsou v zapájeny v desce plošných spojů, rozebráním sestavy izostatu bych ji tedy dost poničil a do toho se mi vůbec nechce i vzhledem k mým časovým možnostem. Myslíte, že by pomohlo postříkání KONTOXEM? To že je dost agresivní mám pojem. Pokud znáte lepší řešení bez nutnosti rozebrání izostatů, budu vděčný.

Díky za tip,
Zdeněk

Re: oprava izostatu v AZS215

Na čištění kontaktů je dnes spousta různých sprejů, jejich složení a účinnost je hodně podobná. Kontox nijak zvlášť agresivní není a pomůže každopádně, ale pouhým prostříkáním jen krátkodobě. Mastnota, nečistoty a prach se prostříknutím neodstraní, jenom posunou ke krajům kontaktů a za čas to bude zlobit znova. Dlouhodobějším řešením by bylo prolít přepínače lihem nebo isopropanolem za současného promačkávání, radši i víckrát a teprve po vysušení stříknout třeba Kontaktem 61. Ale v přepínačích na desce v zařizení si to moc představit nedovedu.

Re: oprava izostatu v AZS215

zkus ho nejdříve stříknout opatrně a a ryhcle promačkávat, možná se chytí.

Nicméně vyndat se dá, s odsávačkou... ale bude to zábava na celý odpoledne, když už by byl ale venku, dal bychnovej, sehnat se ještě dají, pokud vím smile

Re: oprava izostatu v AZS215

Jak se teď dívám na fotku 215, možná by šlo držet ho svisle a shora velkou injekční stříkačkou s isopropanolem nebo lihem přepínače prolít za současného promačkávání. Tím by se většina špíny odplavila, pak nechat v teple dokonale proschnout a pak prostříknout nějakým sprejem (třeba ten KONTAKT 61 je mimo konzervaci přímo i na mazání posuvných dráh).

Re: oprava izostatu v AZS215

fotku vnitřku nemám, takže jak vypadají útroby nevím, ale všeobecně se dá zapájený izostat rozebrat, sundáním hranaté pojistky na polyamidovém hranolku, který jezdí uvnitř přepínače a unáší kontakty. Musí být místo vzadu v ose přepínače. Po sundání pojistky se dá vnitřek přepínače vysunout dozadu, plohcé kontaktní plíšky postupně vypadávají a zůstane prázdný vnitřek izostatu. Špatný kontakt dělají zčernalé postříbřené kruhové vývody (za ty je izostat zapájen, nějakým hadříkem na pinzetě nebo brusnou plstí se dají očistit. Vypadaná kontaktová pérka se očistí a napruží snadno. No a potom zase poskládat.

Re: oprava izostatu v AZS215

No tady to nejde, vše je pod plechový krytem narváno až k ISOSTATům

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: oprava izostatu v AZS215

Je tady jedno nebezpečí při skládání - pokud má někdo agresivnější pot a skládá kontakty jenom holou rukou, za rok dva je už vyčistí jen těžko.

(upravil Crifodo 2. 1. 2014 16:34)

Re: oprava izostatu v AZS215

Už to vidím, pokud je to tohle, tak je to hezký tradiční teslabastl s vrabčím hnízdem nad dps. Nemyslím, že chemie zvenčí nadlouho pomůže, přepínač stejně časem bude muset ven.
Možná by stálo ještě za pokus, otevřít tělísko přepínače shora, nějakým kotoučkem odříznout vrchní vyčnívající části vývodů (část pod rozlisováním kulatiny) a odříznout bakelitové "víčko" isostatu hned u lišty, před první dvojicí kontaktů. Pak by se mělo dát stáhnout z vývodů a vnitřek přepínače bude přístupný shora. Maximálně ten přepínač zničíš, což ho čeká při výměně stejně a bez funkčního přepínače se zesilovač stejně nedá rozumně používat.
Jak tak koukám, nevím který zleva je ten vadný, ale snad i vypájení několika kondů v ose přepínače by bylo snadnější než vyndavat celou sestavu přepínačů?

(upravil Otas 2. 1. 2014 16:56)

Re: oprava izostatu v AZS215

Já jsem s plným úspěchem vyměnil v AZS 217 jen táhlo s kontakty - určitě by tedy stačily jen ty kontakty, vše funguje.
Ale i vyjmout to ven nebyla švanda, muselo se odpájet vše, co bylo v cestě a musel jsem předem objevit to, že knoflík je šroubovací smile. Z aretační mechaniky se to dostává vcelku snadno, nemám to spojeno s nějakými traumaty, ale už si to nepamatuji, někde jsem tuším tahal s tenkým šroubovákem. Naštěstí to byl ten kratší přepínač - právě tuner, tak šly ven jen 4 součástky. S problémy se to jen dávalo zpět.

Re: oprava izostatu v AZS215

Určitě není třeba to pájet ven, to by skončilo pravděpodobně špatně. Pokud se ten přední plech po ohnutí jeho zarážky posune do boku, mělo by jít vyjmout samotné táhlo s kontakty. A pak už jen vydrbat jak zevnitř tak pak i ty kontakty. Doporučuji to vyzkoušet na nějakém "off-line" isostatu, abys přišel na to, kudy do toho...

Web

(upravil zdeněk023 2. 1. 2014 20:46)

Re: oprava izostatu v AZS215

Zdravím,
díky za všechny rady. Já jsem zatím nikdy ISOSTATy nerozebíral ale jak vás tady čtu, pokusím si to vyzkoušet na nějakých zásobách co mám doma.

Přepínač je to druhý zprava, tedy pouze malinký 2x přepínací kontakt.

Fotka vnitřku AZS215 je zde:
http://stareradia.blog.cz/1103/tesla-azs215

a na těchto stránkách je vidět zapojení ISOSTATu pod plechovým krytem (autor vyměnil všechny papírové kondenzátory)
http://www.pixhost.org/show/857/11409752_dscn0865.jpg

Přemýšlím jestli když bych případně vyměnil kondenzátory, tak jestli bych nesnížil historickou hodnotu tohoto kousku. A Ještě jedna věc, když se podívám na schéma:
http://www.iva-w.org/_Temp/AZS215.jpg

Tak bych za současné situace, kdy využívám stejně jenom jeden vstup zesilovače a ten neměním, mohl přepájet stíněný kabel ze vstupu rovnou na rezistor R1,R1*. A je po problémech s přepínačem.

Re: oprava izostatu v AZS215

Mno, historickou hodnotu člověk sníží podle mého názoru spíše tím přímým připojením na odpory R1, R1*, už to pak nedělá totéž co origo stroj. Výměna kondenzátorů (hnědých = "hovňáků), schovaná uvnitř stroje, není na škodu, předejde se problémům.
Výměna vnitřku izostatu není není žádné velké dílo, trošku se to nacvičí na trenažéru smile a pak už to jde snadno... Izostaty jsou v podstatě stavebnice.  Jen si to vezme trochu času.
Chce to pečlivost a základní vybavení (především odsávačku cínu, jako při každé demontáži, po které má následovat zpětná montáž), pak je to brnkačka. Také jsem spekuloval, zda jít do té výměny (ani jsem to nedělal pro sebe), teď říkám že dobře že jsem šel.

(upravil zdeněk023 2. 1. 2014 21:26)

Re: oprava izostatu v AZS215

Kouknul jsem na schéma blbě, správně bych to zapájel na C1, C1*. Ještě o tom popřemýšlím. Když jsi měnil izostaty, vypájel jsi je komplet, nebo jsi je jen rozložil zepředu a vyměnil vnitřek?

Re: oprava izostatu v AZS215

Buď máš historickou hodnotu-v tom případě asi moc nepohraješ a máš to jen jako muzeum, anebo vyměníš co je po těch letech třeba-a hraješ. To dilema si musíš rozhodnout sám. Pokud jsou zesilovače této řady udržované, tak jejich zvukový projev není ani dnes k zatracení.

Re: oprava izostatu v AZS215

Vyměnit vnitřek isostatu (ploché napružené kontakty) je míň než polovičaté řešení, hlavní je očistit ty kulaté kontaktní kolíky uvnitř pouzdra, které jsou zapájeny. Ty jsou stříbřené a s léty oxidujou. Díval jsem se i na ruské verze (chybí tam vylisovaný nápis License Isostat), vypadají že mají kontaktové kolíky nestříbřené, ale z nějaké jejich slitiny, a nejsou oxidované.

Re: oprava izostatu v AZS215

Haha s isostaty jsem si užil své na přístrojích z Tesly Brno. Vůbec nechápu proč náhodně přestávaly fungovat i když napohled bylo uvnitř vše v pořádku. Jistota byla vyměnit celý přepínač což je velmi příjemná činnost u takové BM566 na vertikálu. Pokud od toho chceš mít pokoj tak vřele doporučuji vyndat, zahodit, dát nový vyčištěný a důkladně vyzkoušený.

Re: oprava izostatu v AZS215

Vyfotit, prodat, zabalit, odeslat. Koupit něco novějšího. Nejschůdnější varianta opravy AZS.

Re: oprava izostatu v AZS215

ale...

si myslíš že jsou ty fungl věci, jediný nejlepší?

u aut a jiný elektroniky už se ví, že jak v čem...

Re: oprava izostatu v AZS215

Na rozdíl od tebe to vím, bez celkové generálky ( a to od zdroje až po výstupní konektory) není hoden velebnosti.

Re: oprava izostatu v AZS215

Mně stačilo vyměnit pohyblivá střeva izostatu a z plné nefunkčnosti přešel na plnou funkčnost, nic jsem nečistil.
Jinak jsou podle mých zkušeností obvykle odepsány všechny axiální ellyty, často odporové trimry a méně často "hovňáky". Odpory a trandy nemívají problém. Některé obvody je nutno upravit.
Udělat generálku je záležitost pro servis (dle mých informací to dělají rádi), nebo pro zkušeného amatéra, vybaveného technikou. Pak šlape a ohromuje konkurenceschopností s moderními výrobky, to vše v hávu starého přístroje.

Příspěvky [1 až 20 z 33]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » oprava izostatu v AZS215

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£