(upravil falc.martin 28. 12. 2013 15:21)

Téma: Vysunout nátrubek z BP/BX ozvučnice?

Dobrý den,
možná to patří do auto hifi, ale možná i sem, čtěte prosím dále. Potřebuji posílit basovou složku v autě, je to sedan, konkrétně Opel Omega, ale na tom tak nezáleží. Důležité je, že kufr je akusticky izolovaný od kabiny, proto klasické umístění něčeho do kufru nepřipadá v úvahu (myslím, že bych slyšel jen nějaké vzdálené huhlání nebo dunění). V autě ponechám (alespoň pro zatím) původní repro, čili chci jen posílit hluboké tóny, uvidím,zda to původní repro v autě bude "stačit", nebo ne. Vytipoval jsem si konkrétně toto repro a band-pass ozvučnici:

http://www.dexon.cz/clanky/konstrukce-p … -01-8.html

Ani ne tak kvůli ceně, jako spíš proto, že je to celkem kompaktní, laděné velmi nízko (možná bych ani tak nízko nepotřeboval, stačilo by mi případně od nějakých 35Hz) a že Dexon tvrdí, že to repro je velmi kvalitní a dobře hrající. Rád si nechám poradit i jiné repro/ozvučnici, cena za samotné repro do 2000Kč je ok, repro může být i větší, ozvučnice také, ale ne nějak moc výrazně přes 100 litrů, musí se mi tam vejít i nákup/zavazadla smile. Ještě bych doplnil, že to potřebuji opravdu pouze pro vlastní poslech, nejde mi o to šokovat okolí duněním. Poslouchám hudbu mnoha žánrů, čili mělo by to být univerzální.

Protože zadní plato (za zadními sedačkami) má zespodu různé prolisy, plechy, atd. - zkrátka je to součást karoserie, není ze spodu hladké, tak není možné na něj zespodu připlácnout reprobednu. Nyní se konečně dostávám k mé otázce (ale pokud se vyjádříte i k ostatnímu - volba reproduktoru, bedny, ..., budu velmi rád).

Je tedy možné udělat to tak, jak jsem nakreslil na přiloženém obrázku? Tím "je to možné" myslím to, aby to hrálo zhruba stejně, bez nějakého výrazného zhoršení parametrů. Čili když bych dělal bednu, tak bych tu přední komoru s nátrubkem udělal menší o objem nátrubku a ten bych vytáhl celý ven z bedny a prostrčil platem do prostoru pro cestující. Slibuji si od toho poslech, jako bych měl subwoofer v kabině, ale přitom bude v kufru a nebude zabírat místo smile To je to, o co mi jde. Na zadní sedačky nic dávat nemůžu, tam cestují děti.

Předem děkuji za každou reakci. Martin

http://www.itexperts.cz/omega-subwoofer.jpg

(upravil falc.martin 30. 12. 2013 13:39)

Re: Vysunout nátrubek z BP/BX ozvučnice?

No, vidím, že jsem se asi zeptal špatně, tak nevadí. Zrealizuju to a uvidím, co to udělá. Pak napíšu, jak to hraje v porovnání s klasickou band-pass, umístěnou ale do kabiny. Očekávám, že hotové to bude nejdříve za 14 dní.

Objevil v dané cenové kategorii lepší repro, alespoň dle názoru odborníků, Gladen M10, použiju ten.

Na obrázku je, pokud by to někoho zajímalo, navržená ozvučnice, jsou tam vidět i TS parametry repráku. Sice to hraje až od 40Hz, ale v autě prý dochází k zesilování signálů pod 40Hz, takže by to ve výsledku mělo hrát o něco níže. Hlavně jsem zvědavý, jestli ten band-pass bude dobře znít, ještě jsem to nikde neslyšel.

Udělám to tedy tak, že nátrubek vytáhnu z bedny ven a o objem nátrubku zmenším objem přední komory. Nátrubek pak ještě nějak vyztužím, asi ho trochu olaminuju nebo tak nějak.

http://www.itexperts.cz/gladenbp.jpg

Re: Vysunout nátrubek z BP/BX ozvučnice?

Umiestnovat subwoofer v kabine sedanu si neviem predstavit, jedine tak v dodavke. Alebo sa potom robi subwoofer namiesto kastlika spolujazdca, ale to asi nechces.
Tak, ako to mas na obrazku sa to do sedanov bezne instaluje, pripadne je este verzia nasmerovana na dieru medzi sedadlami, kde byva prievlak na lyze, ak tam samozrejme existuje.
Bandpass je v tomto pripade lepsi, lebo hra vsetko iba cez natrubok.
Co je dolezite dodrzat, je dlzka natrubku, ak pouzivas hotovy plan. Ten si predlzit nesmies, takze cely box musis vymerat tak, aby na plato basreflex aj dosiahol.

Re: Vysunout nátrubek z BP/BX ozvučnice?

Díky, Komáre, jsem rád, že někdo, kdo tomu rozumí, se k tomu také vyjádřil, že ten nápad není úplný nesmysl smile Já právě myslel, že to všichni prostě dají do kufru a hotovo. Chtěl jsem, aby to hrálo přímo do kabiny. V platu jsou plechové díry o průměru asi 16cm, takže tudy prostrčím nátrubek. Samozřejmě to celé naměřím tak, aby dosáhl.

Re: Vysunout nátrubek z BP/BX ozvučnice?

Vystrcene natrubky bandpassov ci bassreflexovych ozvucnic su celkom v mode, takto ako to planujes v tom nevidim vobec ziadny problem, presne ako Komar napisal, vsetok zvuk ide len z toho natrubku, cize to bude akoby si si dal sub na plato, len samozrejme lepsie. Snad to ani nemusis prestrkavat az celkom cez plato, uz len to ze to priblizis k tomu otvoru by tomu malo vyrazne pomoct. Samozrejme ale idealne by bolo, keby ten natrubok vyustoval priamo a natesno (bez otvoru okolo) v plate.