Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 7 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Transiwatt TW40, dotaz...

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7

RSS

Příspěvky [121 až 139 z 139]

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Vašku skoro žádnej, však taky pokud jsou ty originály někde bouchlý, tak je nahrazuju těma Toshibama a kromě těchto 1837/4793 mám ještě o něco silnější 2SA1930/2SC5171, které jsme sehnali zároveň s jejich slabšími bratříčky, co osazujeme do SPM250. Teď jsem si objednal přes Martina Kurpela z Avelmaku právě 2SA1306/2SC3298, testoval jsem zatím jenom pnp typ /oba dva jsou zcela bez loga/ a zdají se být slušné, pekl jsem je skoro plnou výkonovou ztrátou /10V-2A/ a udržely to, takže taková hrůza to zas nebude. Já mám vždycky akorát strach z jedné věci u tranzistorů z druhovýroby-že se za nějaký ten rok vlivem nečistého substrátu a kdovíjakému pouzdření /nicméně vypadají perfektně, žádné otřepy na hranách křídla apod./ prorazí. Mám zkušenost, že u starších /i nepoužívaných/ tranzistorů leze Uceo dolů a to jsem měřil jenom Tesly, kde se na čistotu substrátu docela dbalo. Takže mám lufty to dávat do servisovaných aparátů, aby mi to majitel za rok či dva nehodil na hlavu.
Kur va ani nevíte, jak mě sere, že už prakticky není možný sehnat originály "japonských" polovodičů, protože buď jsou jenom z druhovýroby, nebo jsou to sice originály, ale tzv. NOS /new old stock/ skladované firmami, které je kdysi při výrobě používaly a zatraceně předražené.

Web

(upravil jurda 17. 10. 2011 12:08)

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Sinclaire,
poslal jste už ty součástky?
Adresu jsem Vám posílal mailem asi před měsícem a potom na konci minulého týdne.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

PMA napsal:

Elyt C111 nahradit za svitek, třeba WIMA MKS2 4u7, C114 nahradit zkratem. Jinak obvod korekcí plave na nikdy nedefinovaném potenciálu.

Zdá se, že všechno k tématu TW 40 bylo řečeno, takže omluva za v podstatě off-topic.

Motto 1: parafráze Murphyho zákona: Co se dá opravit, mělo by se opravit
Motto 2:  Co se dá opravit, mělo by se opravit (nepřímé sdělení Ericha Fromma v jeho publikaci ze 60. let - pozor, autor není elektrotechnik, ale humanistický sociolog a filozof)

Tento příspěvek má být povzbuzení pro Amatérové sledovače (kdybychom byli Emitorový sledovači, tak bychom znali zkušenosti z naší rodiny rezistorů, kondenzátorů, pracovních bodů a frekvenčních charakteristik a nemuseli bychom zde klást základní dotazy); proto prosím profesionály a poloprofesionály o shovívavost.

Stál jsem se zesilovačem Tranziwatt TW 40 Junior nad popelnicí, oči zalité slzami, na jazyku poslední pomazání (by the way, v druhé ruce počítačovou myš připravenou k odkliknutí nákupu Denonu na amazonu); načež jsem narazil na tento web přinášející podněty na nápravu. Rychlá zkratka: poslední pomázání stačilo nahradit pomázáním kondenzátorů.

A oujhle; výměna kondenzátorů reinkaralovala zesilovač; pokud vám tedy jako mně věk (nebo stigma začátečníka) dovolí udržet pájku v ruce, tak to zkuste - o prd jde; ještě jsem nevyměnil všechny koďany, tuším ty menší hodnoty ve zpětných vazbách, udělám to, ale významný skyrocketing efekt neočekávám.

Poznámka: potenciometr basů při jeho pohybu dodával do repro pecky jako z nějaké vrcholové scény akčního filmu; s poťákem jsem nic nedělal (ani bych doporučené rozebrání a vyčištění nezvládl), stačila výměna kondů; slabé chroustání tam zůstalo, ale to je úsměvné proti předešlému stavu; nevyměnil jsem ani koďan 2G ve filtraci, možná mám štěstí anebo jsem proti slabému brumu tolerantní; taky, popravdě řečeno, mně odradilo to množství cínu potřebného k nahřátí a demontáži původního kondu 2G.

Dotaz (pokud to někdo dočetl až sem): nezávisle od výše citovaného uživatele mně napadlo nahradit elektrolytické koďany 5uF koďany fóliovými; otrocky jsem tam dal znova ellyty; nicméně náhrada celkem 8 ks za fóliové je za cca 500 Kč včetně poštovného (co bych pro zanedbaného syna neudělal), má to smysl?

P.S. Zesilovač kromě odstranění základních průserů skutečně ožil, začaly cinkat i výšky. However; nemám to na čem "skutečném" odzkoušet"; jediné "porovnávatko" mám věž Technics (sice za 20 tisíc ve své době, ale stále kategorie spotřební elektronika - repro 3-pásmo; nicméně poslouchatelné); porovnával jsem muziku přes věž a TW, opakoval písničku do aleluja abych slyšel rozdíl, mám pocit, že TW měl menší (ale ne podstatné) nedostatky, při menší pozornosti zněl plus minus stejně. To zřejmě znamená, že není špatný, ale má své hranice (toto je jenom můj subjektivní pocit vůči polarizovaným komentářům, že TW je shit nebo hraje lépe než dnešní zesilovače).

That' all folks!

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Do transiwattu foliáky místo elytů? Nesmysl.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

žádal jsem o shovívavost, no nic, nedočkal jsem se...jen sem četl o ellytech, že nerady vyšší frekvence tak jsem v podstatě plácl fóliové. Taky by asi neškodilo vysvětlení, Hazys, jinak toto fórum může působit poněkud nepřátelsky

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Já nejsem nepřátelský. .. dokud mě tu někdo nezačne mluvit o HighEndu vedle hajzlpapírkondů smile (Moje definice hájendu se staví na dokonalých parametrech, ke kterým se něco, co obsahuje hromadu zkreslujících a poloshnilých součástek nemůže přiblížit, ať už to hraje jakkoliv.)

Vysvětlení je poměrně snadné. TW40 není tak dokonalý zesilovač, abys byl schopen odlišit kvalit běžných elytů nebo úberkůl svitků s naleštěnou zadnicí smile
Vzhledem k tomu, že celý zes má cenu několik stokorun za namateriál, dávat tam svitky za víc jak dvojnásobek ceny zesilovače, nemá valný smysl. Pokud vylepšovat, dal bych tam elyty modrých sérií TF, případně zkontrolované a předem změřené. Větší námaha v daném případě podle mě nemá moc velký přínos.
Než se poženeš do výměny toho hlavního filtrkondu, máš nějaký měřák kapacit/esr, který by byl schopný ty 2 giga přeměřit? Výměna tohoto kondu alespoň za bratra TC937 5G/50 nebo TE925 4G7/63 by mohla trošku pomoct. Bohužel si nepamatuju, jak je to v TWčku s místem na náhradní větší filtrkond, je to už dlouho, co jsem měl své TWčko otevřené. Mimochodem, taky zralé na repasi. Možná se do toho ještě pustím smile

(upravil Xeon_sk 29. 12. 2013 23:02)

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Nazdar,
kondenzátory C111, 115, 116 som skúšal nahradiť svitkami aj keramikou, ale v mojom prípade sa tým zhoršil odstup. Obvody sú citlivé na indukované rušivé napätie, tým, že sú postavené na dosť veľkej impedancii. Elektrolyty majú uzavretý kovový plášť, čo je v našom prípade výhodné. Treba vybrať kondenzátory 5uF/50V s čo najkvalitnejším dielektrikom. Ďalej je vhodné krajný pól potenciometra výšok (R125) uzemniť odporom 22 až 47 kOhm, tým sa rieši to plávanie.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Jestliže elyt svazuje dva obvody o vysoké impedanci, pak kovový kryt nekryt, na plášti elytu je signál a nepomůže to nijak. (Leda že by obal elytu byla buzená strana, na zdroji signálu o nízké impedanci) Keramika na signál nepatří. Je nelineární. Svitek by neměl zhoršit SNR, tam mohla být chyba i jinde - je to každopádně zvláštní.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Hazys:

Na ja, Hazysy, ty jsi klasický představitel technokrtatů co neumějí (nebo nechtějí, anebo jsou schválně zlí k těm co o problematice umí míň) komunikovat; pokud bys uměl číst mezi řádky mého dotazu, tak bys poznal, že se můžu vyprdnout na nějaký TW 40 a koupit si rovnou nový (zesilovač), TW40 je moje nostalgická, srdcová záležitost, pokud ale zargumentuješ abych to hodil do popelnice tak ta slza v oku (viz první příspěvek) se vypaří a koupím nový zesík.

Nicméně na mé upozornění ses pochlapil a byl konkrétnější ve své odpovědi (připouštím, že ses na mně mohl vyprdnout, politika tohoto fóra neurčuje  jak se ke komu chovat):

Citace Hazys: "Vzhledem k tomu, že celý zes má cenu několik stokorun za materiál, dávat tam svitky za víc jak dvojnásobek ceny zesilovače, nemá valný smysl".

Bingo! To byla jedna z mých stěžejních otázek! Nezlob se za poznámku: já vím, že celý zesík má hodnotu prd nula prd, já nemůžu za to, že nečteš text dotazu: řekl jsem, že jsem zanedbal bratra a pokud mu prospějí foĺiovky místo ellytů, tak je tam dám. Stačilo odpovědět: Snaživce, myslíš to dobře, ale nemá to smysl. Vyprdni se na to.

Nechápu proč mi radíš proměřit "filtrkond"; jasně jsem napsal, že brum je malý a prdím na něj. Hoši, vy jste tu tuším ostří hoši, omluva, že jsem si dovolil dotaz na tomto fóru.

Mimochodem: když jsi takovej machr, řeším taky reinkaraci jedné dvoupásmové repro sestavy, je to shit na entou, to přiznávám, nicméně vylepšit se dá, i když zřejmě maximálně v rámci souroundu; jediný člověk co mně zatím k tomu něco řekl je guru Bohumil Sýkora, bratři dali jste odkaz na jeho články ve vašem fóru, za což se klaním; borec Sýkora tam udělal spektrální měření hudebního signálu a kolem 10KHz to jde do kytek. What the hell does it mean?


Xeon_sk: wow! zajímavá zkušenost a možná i pracné měření a zkoušení v pozadí. Nicméně, bez ohledu na respekt ke Tvému výsledku, to zřejmě nerealizuji, nejsem až taký perfekcionista, TW40 je sice má srdcovka, ale má své hranice. By the way, kdybych ho chtěl podrazit a  pořídit mu náhradu, stačí stereo zesík za cca 6000 Kč ( EUR 250)?


Přejí hezký večer/den

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

amaterovy sledovač: Na reprosoustavy se mě neptej, do toho nefušuju. Já dělám převážně analogový obvody.
A stejně nevím, co sem tak hnusnýho řek. Prostě tam ty svitky nemá smysl rvát a hotovo. Za 5 stovek se už dá pomalu začít realizovat lepší zesilovač, pokud umíš trochu kutit a máš nějaký materiál doma po ruce.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

zdar Hazysy,

neřekl jsi nic hnusnýho, klid a mír. Je to jenom komunikační problém, když se amatér jako já (to mám do prčic napsat po lopatě, že jsem z pomocné školy a žádát o milost - co jsem koneckonců nepřímo vyjádřil) zeptá na něco se žádostí o shovívavost a odpovědí je strohé:

Do transiwattu foliáky místo elytů? Nesmysl.


Tak to vyvolá zklamání protože jsem začal dotaz způsobem "jsem blb, pomozte mi" a přijde odpověď "co to plácáš, nesmysl".

Tož, to vše co jsem myslel a zamýšlel, žádné boční švindly.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Já to nemyslel zle smile Jen jsem krátce reagoval na to, u čeho jsem si poměrně jistý.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

hey Hazysy,  repro tedy neděláš, v jiném tématu Tě někdo cituje ohledně schématu na repro; můžu se tedy ptát i na výhybky? prozatím by stačilo i 6 db/oct, pro oba chudáky (holoprdelníky), vejškače i baskáče; vejškáč by prý rád i dvanáctidecibelovku na oktávku. děkuji. z fázových posuvů jsem na mrtvici. ale to bych řešil až bych hřešil s nějakým drahým tweeterem. Jinak je to nesmysl.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

amaterovy sledovač napsal:

nahradit elektrolytické koďany 5uF koďany fóliovými; otrocky jsem tam dal znova ellyty; nicméně náhrada celkem 8 ks za fóliové je za cca 500 Kč včetně poštovného

Když odpočtu kilčo za poštu, vychází to 50/ks.. Cos tam propána cpal? :|

Když vezmu drahý GM, tak tam sou za polovinu...

http://www.gme.cz/mks2-4m7-50v-p121-363

Web

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Výměna původních elytů za svitky /které rozhodně nestojí pět stovek/ jednak téměř kompletně odstraní škrábání poťáků plus mnohými vyzkoušená a realizovaná úprava podle Pavla Macury /PMA/ potřebný počet ještě zredukuje, na některých místech se dají použít i svitky s poloviční kapacitou bez újmy.
Není nutno šmahem odsoudit do popelnice to či ono - je totiž tolik chytřejších a zkušenějších lidí na světě, kteří by sice mohli, ale nechovají se tak a dělají to přesně opačně - pokud dotyčný přístroj jakýsi užitný potenciál má /a to má TW40 rozhodně/, tak se dotyční lidé snaží méně zkušeným u dotyčného přístroje svými radami odstranit mouchy a učinit jej znovu běžně užívatelným - viz PMA.
V TW40 je původní filtrák 2.000uF/50V s průměrem 35mm, výška dle stáří přístroje, pamatuju výšky těchto TC937a nejméně dvě. Takže pokud se netrvá na historické autentičnosti osazení /a to asi ne, se svitky určitě/, tak lze snadno instalovat kondenzátor Nippon SMH 10.000uF/50V, který stojí pár korun, naštorc postavený další elyt ve zdroji, TE677 1.000uF/50V lze rovněž nahradit kondenzátorem Nippon SMG s kapacitou 2.200uF/50V. Výstupní axiály je snadné nahradit axiály 1.000uF/40V TF024 od Denkla za pár kaček.
Všecky axiální svitky hnědého provedení /TC180-181/ možno nahradit MKTčky TC205-206 rovněž za babku u Denkla.

TW40 je po těchto /a ještě pár dalších/ úpravách za pár korun schopen ještě hodně dlouhá léta vzorně sloužit např. u PC s tím, že má předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku a další dva rezervní lineární vstupy. Na chlazení náročný moc není, pokud ho netýráte hodinu v limitaci a svých 2x30W při současném síťovém napětí odevzdá.
Proč vyhazovat něco, co po výměně pár blbostí za pár korun je schopno normálně dále sloužit?   
Ano, je to dnešní trend, vidím ho na sběrných dvorech, kam občas zavítám, pokud sháním něco nesehnatelného z produkce Tesly - vždy to tam najdu.
Lidi si kvůli banální závadě v jinak výborném přístroji, který jim sloužil třicet let, koupí o dva řády horší čínskou sračku, která je za dva roky na odpis.

Web

(upravil Rozkop 31. 12. 2013 16:08)

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

TW40 byl jeden z mých prvních zesilovačů, jeho zvuk nenadchne ale úplný průser to rozhodně není. Do kouta jsem ho zahodil poté co jsem si postavil M50 od Trunka, poté DPA.. Když jsem se dostal do Brna na VŠ, tak mě štvalo, že nemám co poslouchat na privátu a tu TW40 jsem opět vytáhnul a udělal na ní výměnu kondenzátorů. Velice to zvukově pomůže a hlavně odstraní neduhy typu různých praskání při ovládání potenciometrů. Použil jsem elektrolyty od Nipponu. Také doporučuji všem majitelům vyměnit potenciometr hlasitosti za M1, tak jak je zde popsáno a provést další zde uvedené úpravy.
Nestačilo mi to, vadil mi především strašný zvuk na výškách. Proto jsem šel ještě dál. Sehnal jsem zde na fóru Jfety 2sk170 na pokusy a tak jsem po vzoru BA100,tj změnil jsem hodnoty R112,R113 a zespod plošného spoje přidal odpory SM0204 mezi gate a zem, osadil tyto tranzistory na pozici 103,203. Změní se sice výstupní impedance sledovače, ale zásadní změny na průběhu korekcí jsem si nevšiml, ale také jsem je neměřil. Je nutné ale dodělat jednoduchý tranzistorový stabilizátor napětí pro korekce. Já měl po vyhlazení +52V tam, kde mělo být 45. Je to prevence před napěťovýma špičkama a také to zlepší odstup brumu. Napětí jsem použil také 39V, vyhodil jsem R3 a upravil R4 tak aby mi sedělo napětí zhruba 22V, tak jak je ve stavebním návodu na příslušných pozicích. T104,T204 jsem vyměnil za BC550C (ať už degradace polovodičů, nebo nekvalitní tranzistor, tahle výměna pomohla k lepšímu).  Takto vylepšené korekce se odmění menším šumem, a lepším chováním na vysokých kmitočtech. Doporučuji překontrolovat chování předzesilovače na osciloskopu.
Takto upravený TW40 hraje zase o něco málo lépe a tuning vyjde na pár korun. provozuji ho se čtyřmi ARS9104 na cca 15m2, kde je jeho výkon dostačující.

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

Pánové poklona za reakce, bych to shrnul pro náhodné kolemjdoucí (nostalgiky, nadšence, zoufalce) jako já, kteří nevědí co ano a co ne se svým starým krámem (nejenom TW ale tuším i Tesla zesíky jsou potenciálním předmětem návrhů).

1. Obecně můj pocit potvrdil sinclair

sinclair napsal:

Proč vyhazovat něco, co po výměně pár blbostí za pár korun je schopno normálně dále sloužit?

2. Když tomu nerozumíte, stojí za to se zeptat lidí co se tím zabývají i za cenu, že dostanete pohlavek.

Specificky ohledně TW 40 , kterého jste vyrvali zubaté z jejich spárů: pokud ještě nebo už udržíte pájku v ruce, vyměňte kondenzátory.

Nezajímavá statistika mého případu po výměně (je to individuální, v mém případu, bratru cca 40 let): 5uF C111, C114, C115, C117 (tj. 8 ks pro oba kanály): max kapacita byla 1,8 uF, nejmíň 3 z nich měly 0,8 uF. Jeden z 200 uF C304 a C305 (4 ks) měl jenom desítky   nF - samozřejmě nevím který, jenom pro zajímavost jsem je proměřil dodatečně po výměně. 200 uF C303, C306 a 1G C306 držely kapacitu, možná + 20 %. Hovňáky (omluva za použití trade mark tohoto fóra) kapacitu měly ok, ovšem s měřením svodu (viz sinclair) jsem již kolegy nechtěl obtěžovat

Pro těžké amatéry jako já, otázka/odpověď mimo nás:

Xeon_sk napsal:

kondenzátory C111, 115, 116 som skúšal nahradiť svitkami aj keramikou, ale v mojom prípade sa tým zhoršil odstup. Obvody sú citlivé na indukované rušivé napätie, tým, že sú postavené na dosť veľkej impedancii. Elektrolyty majú uzavretý kovový plášť, čo je v našom prípade výhodné. Treba vybrať kondenzátory 5uF/50V s čo najkvalitnejším dielektrikom. Ďalej je vhodné krajný pól potenciometra výšok (R125) uzemniť odporom 22 až 47 kOhm, tým sa rieši to plávanie.

Zhoršil se odstup: zřejmě odstup signál od šumu, což v dalším příspěvku komentuje Hazys výrazem SNR (tedy Signal to Noise Ratio, což jsem odtušil z angličtiny, za kterou mně Dalča sprdl); Xeon_sk nepíše, jestli to slyšel nebo naměřil; pokud to není slyšet tak se tím amatéř jako já nezabývá.

Přítel Rozkop potvrdil mou již zmíněnou domněnku:

Rozkop napsal:

jeho zvuk nenadchne ale úplný průser to rozhodně není.

Dále vznesl zajímavé podněty, na které jsem já krátký nebo líný, ale já jsem špatný příklad, nechte se inspirovat.

No a jak jinak sinclair nakonec (hele Dalči ale skutečně nevím jak říct practice makes perfect):

sinclair napsal:

TW40 je po těchto /a ještě pár dalších/ úpravách za pár korun schopen ještě hodně dlouhá léta vzorně sloužit např. u PC

(Což jsem omezenou citací zjednodušil, koneckonců příspěvky všech jsou kliknutím snadno dostupné).

řekl bych, že i k TV bedně, což je asi nejrozšířenější sport, i když respektuji fakt, že na toto fórum nechodí bednočumiči, snad spíše jemnohudbonaslouchači.

That's all folks!

P.S. případ TW 40 již dnes pro tzv. Hi-Fi není, nicméně bylo by zajímavé ho prsknout do nějaké kvalitní třípásmovky jestli by ho podržela nebo pohřbila; na takové srandičky již zřejmě není doba

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

amaterovy sledovači,,
začněte už pro web něco zajímavého bastlit, případně psát o tom, čemu dobře rozumíte a co bude přínosem pro ostatní, hlavně mladší a méně zkušené.

Varuji Vás ale před zasíráním nejrůznějších vláken citacemi, vytrženými z kontextu, doplněné o Vaše subjektivní pocity či názory. ZATÍM toto fórum skutečně jen zasíráte offtopicy a to nemá rád žádný admin, ani moderátor.

Web

Re: Transiwatt TW40, dotaz...

amaterovy sledovač:
Pěkný shrnutí.
Kvalitní bedny TWčko určitě neshodí, ale je to zesík poplatný době svého vzniku. Na druhou stranu má stále slušný zvuk, když se mu trochu pomůže, viz výše.

jo a co třeba rčení : "Zkušenost dělá mistra" ??

mi je proti srsti to, že se za každou cenu používají anglikanismy i tam, kde máme zažité a osvědčené české názvy. Opravdu je mi milejší předpětí než bias,  atd.
Pak tu máme kýbl zkratek, ve kterých se starší jedinec neorientuje a laik ztrácí. Tam kde není vhodné slovo budiž, ale za každou cenu lízt  emeričanům do prdele je mi proti srsti.
Silně mi to asociuje dobu, kdy  "nám ježíšek vyrostl zestaral, již není nahý, oblékl červený kožich a beranici a začal si říkat děda mráz" jak znalci poznají parafrázi známého projevu Tondy Zápotockýho...
http://www.youtube.com/watch?v=tB3EkcR65kg
To jsem zasel lezli do prdele kokotům z východu.

nevím, co to je za národní sport tahle rektální turistika.

Příspěvky [121 až 139 z 139]

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Transiwatt TW40, dotaz...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£