Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Compact Easy stereo zosík s TDA2005

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 103]

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Schéma jsem doplnil, já blbec ho z úložiště nechtě smazal.
Mám od Mirka Čejky slíbeno překreslení toho barevného schéma z Eaglu do nějaké "Easy" civilní podoby, kde budou potenciometry vypadat jako potenciometry, nebudou tam chyby atd. To jediné mi chybí vložit do komplexního pokecu k zesilovači, specifikaci či náhrady součástek, propojení atd.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Děkuji za re-upload schéma. Nyní to půjde lépe.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Také moc děkuji.
Uz jsem začínal ztrácet víru smile

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Dotaz na ty co již stavěli - fungovala vám stabilizace napětí ? Na tišťáku je chyba, zpětná vazba není brána z výstupu, ale
ze vstupu, schéma je v pořádku.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Ano, máte pravdu, na plošáku je chyba, je na něm třeba udělat malý škrábanec nad odporem R18 a vývod obloučkového propoje odporů R19 a R20 připojit kouskem co nejtenčího drátku na svorku X2-1, tedy na emitor výkonového darlingtonu. Mrzí mě, že to už není "čistý", chápu, že chybička se vloudit může, nicméně ani Eagle by to neměl dovolit.
O chybě vím už déle, akorát jsem čekal, než ze mě vyletí všechno to, co je ve mně naštosovaný na slizkého a vtíravého millana, abych zase nedostal ban. Přesto všecko musím napsat, jak to celé bylo - začátek a první vzorek udělal Gabo DC20, který se tu /dost pravděpodobně z nedostatku času/ přestal objevovat. První vzorek fungoval bezvadně i bez emitorových sledovačů, protože korekce byly zatíženy poměrně malým odporem vstupního potenciometru 5k/Y, který /vzhledem ke vstupní citlivosti/ prakticky nikdy nebyl vytočen víc, než do 1/3 dráhy. Nicméně jsem si pak uvědomil, že ne každý má možnost takový potenciometr sehnat a navíc byla celá konstrukce sice kompaktní, ale pro vestavbu do čehokoliv nepraktická. Já to s Eaglem moc neumím, navíc jsem neměl ani k dispozici výchozí data ani verzi, ve které to bylo děláno.
Tehdy se toho velmi iniciativně chopil millano a dovedl to přes konzultace se mnou do této třídílné podoby. Pak ovšem millano zjistil, že vlasně dělá na open free projektu, ze kterého mu absolutně nic nekápne, tak od toho postupně začal dávat ruce pryč - chtěl jsem tam udělat ještě nějaké drobné úpravy, ale nebylo možné z něj vyrazit ani dokumentaci, data, schéma, prostě nic.
Vzorek "děleného" zdroje jsem skutečně zkoušel, aniž bych kontroloval DPS - spoléhaje na to, že Eagle podle nakresleného schématu takovou chybu ani nedovolí udělat. Napětí 18V šlo trimrem pohodlně nastavit, zesilovač dával deklarovaný výkon a dál už jsem se tím /také z nedostatku času/ dál nezabýval.
Nechápu, jak to je možné, udělat v tak jednoduchém zapojení tak školáckou chybu, nicméně teď už vím spolehlivě jednu věc - co je millano za nezkušeného osla - nepočítal např. s použitím různých druhů potenciometrů /s rozdílnou roztečí drah/ - jenom nezkušený člověk může nevědět, že teslácké potenciometry mají rozchod drah 10mm, kdežto celý svět u potenciometrů podobného druhu zásadně 5mm apod. - co se mě týče, nebudu s ním už dál pracovat.
Veškeré další věci, které se tu v budoucnu objeví bude bezpochyby dělat Mirek Čejka, pokud se mi ho samozřejmě podaří zmermomocnit smile
Mám v "šuplíku" ještě spoustu vyzkoušených zajímavých věcí a několik neodzkoušených nápadů, které bych rád ve spolupráci s někým realizoval. Doufám jen, že Mirek Čejka /mimochodem suprovní a férový člověk, který dělal např. celý BA projekt zcela nezištně, ačkoli mu to muselo zabrat spoustu času/ bude na mě mít čas.
Další takový fajn člověk je Milan - microlan, který v podstatě sám dovedl do perfektně funkční podoby kvazikomplementární sérioparalel s výbornou účinností, koncáky zadarmo a myslím si, že v členstvu Audiowebu bude takových supr lidí, kteří jsou ochotni dělat něco zdarma a pro druhé, daleko více.

Děkuju za upozornění na chybu, v budoucnu už by se nic podobného nemělo stát.

Rixi, mám práva pouze na tuto rubriku, na nic jiného, tak s tím moderátorem opatrně smile Tonda mi je přidělil pouze proto, abych si /zatím/ aspoň ve své rubrice mohl udělat pořádek a vyházet všecky OT, co tu neměly co pohledávat. Tak to je a ne jinak.
Tvůj příspěvek jsem smazal proto, že byl zbytečně kousavý a nevěnoval ses v něm víc, než kousání přesnému popisu úpravy.
Rixi, vůbec nic proti Tobě nemám, neber to osobně, ale když už budeš psát /a to já budu rád, páč vím, že jsi machr/, tak k věci. Fórek přihoď klidně taky nějaký, ale ne na mě smile Dobrý?

Mimochodem Rixi - nechtěl by ses ujmout úpravy té trojdílné desky z verze 1.4 na verzi 1.5 s tím, že bys na ní byl podepsán a odstranil těch pár chyb, co tam jsou? Několik drobných úprav by to ještě sneslo /někde je rozlitá zem zbytečně blízko padů a blbě se to pájí, univerzální úpravu na oba druhy poťáků, chyba ve zdroji atd. Jen nevím, jestli se Ti podaří z millana vyrazit data do Eaglu...chtělo by se Ti do toho? Nový film a zkušební vzorek pochopitelně platím já.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Já se po zkušenostmi s Eaglem dostal do stádia, kdy dělám desky v Corelu (nebo Inkscapu), prostě tupě jako obrázek. Tloušťka čar atd dle mého a s existující předlohou to jde celkem svižně wink.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Jako pri prekreslovani hotove predlohy proc ne. Ale nedovedu si to predstavit, kdybych potreboval pridat soucastku nebo neco upravit. Natoz kreslit desku tzv. od piky. Jednoduche veci klidne ale slozitejsi?.
Jinak jsem se jeste nesetkal, ze by Eagl neco blbe "zapojil", pokud jsem to neudelal ja smile . To musel nekdo pri prekreslovani udelat spatne. Jinak si to nedovedu vysvetlit. S takovou botou by ten program nepustili. Pouzivam teda verzi Eagla 6.4.0 Professional.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Eagle samozřejmě může při špatným nastavení dovolit překřížit cesty. Druhak pokud je bota už ve schematu z kterýho se kreslí deska, tak jí dovolí nakreslit blbě podle toho schematu. Dalším případem může být edit pcb bez návaznosti na schema, tam se dají "trhat" cesty a napojovat dle libosti toho kdo to edituje.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Pěkný večer všem.
Mohl by mi nějaký dobrodinec spočíat a prozradit přesné parametry součástek korekcí, které ve schématu nejsou uvedeny?
Je to nad moje síly, a rád bych s tím zase o kousek pohnul.
Pokud jde o potenciometry korekcí, ty ještě nemám koupeny, ale viděl bych to na hodnoutu 25k
Moc Vám děkuji..!

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Vážně nikdo?
Pěkně prosím, smutně koukám...

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Je tu trochu mrtvo...

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

No jo, je... Zajímalo by mě taky, jestli už Leoš vymámil z Milana ty Eagle soubory, které bylo potřeba upravit. Leoši, jak to s tím vypadá?

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

sinclair napsal:

O chybě vím už déle, akorát jsem čekal, než ze mě vyletí všechno to, co je ve mně naštosovaný na slizkého a vtíravého millana, abych zase nedostal ban. Přesto všecko musím napsat, jak to celé bylo - začátek a první vzorek udělal Gabo DC20, který se tu /dost pravděpodobně z nedostatku času/ přestal objevovat. První vzorek fungoval bezvadně i bez emitorových sledovačů, protože korekce byly zatíženy poměrně malým odporem vstupního potenciometru 5k/Y, který /vzhledem ke vstupní citlivosti/ prakticky nikdy nebyl vytočen víc, než do 1/3 dráhy. Nicméně jsem si pak uvědomil, že ne každý má možnost takový potenciometr sehnat a navíc byla celá konstrukce sice kompaktní, ale pro vestavbu do čehokoliv nepraktická. Já to s Eaglem moc neumím, navíc jsem neměl ani k dispozici výchozí data ani verzi, ve které to bylo děláno.
Tehdy se toho velmi iniciativně chopil millano a dovedl to přes konzultace se mnou do této třídílné podoby. Pak ovšem millano zjistil, že vlasně dělá na open free projektu, ze kterého mu absolutně nic nekápne, tak od toho postupně začal dávat ruce pryč - chtěl jsem tam udělat ještě nějaké drobné úpravy, ale nebylo možné z něj vyrazit ani dokumentaci, data, schéma, prostě nic.
Vzorek "děleného" zdroje jsem skutečně zkoušel, aniž bych kontroloval DPS - spoléhaje na to, že Eagle podle nakresleného schématu takovou chybu ani nedovolí udělat. Napětí 18V šlo trimrem pohodlně nastavit, zesilovač dával deklarovaný výkon a dál už jsem se tím /také z nedostatku času/ dál nezabýval.
Nechápu, jak to je možné, udělat v tak jednoduchém zapojení tak školáckou chybu, nicméně teď už vím spolehlivě jednu věc - co je millano za nezkušeného osla - nepočítal např. s použitím různých druhů potenciometrů /s rozdílnou roztečí drah/ - jenom nezkušený člověk může nevědět, že teslácké potenciometry mají rozchod drah 10mm, kdežto celý svět u potenciometrů podobného druhu zásadně 5mm apod. - co se mě týče, nebudu s ním už dál pracovat.

Leoši Malaníku, tim co si napsal  si mi hnul pořádně žlučí, takovou snůšku lží a polopravd sem opravdu nečekal ! Jako člověk si mě zklamal.

k potenciometrům: dělalo se to na teslácké malé, takže ty řeči o oslech si nech laskavě od cesty.

pokud sis toho nevšim, tak déle jak 2 roky v podstatě nebastlím a elektro/audio fora navštěvuje zcela sporadicky,  nemám na to čas, mám jiné zájmy, povinnosti a starosti.

To ty bys měl šáhnout do svědomí a zamést před svým prahem, jak dlouho si u sebe zadržoval věci jiných i přes jejich výslovný nesouhlas a stále si jen sliboval a sliboval.

mě si nasliboval naskenovat schéma limiteru a vyprdnul ses na mě, takže opakuju, zaměť si laskavě před svým prahem.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

pczes jsem si původně překreslil pro svojí vlastní potřebu, protože ty si nebyl schopnej to dotáhnout do konce a uvolnit podklady pro výrobu plošňáku. Následně když jsem to pustil ven já, tak ses dotoho namontoval ty, dal jsem na tvoje rady a doporučení a vzniklo to co vzniklo.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Trochu mrtvo... Nevíte někdo jak to vypadá s tou dokumentací?

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Tento projekt je asi definitivně K.O., že...? sad

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Mám nějakou svojí verzi desky a upravené zapojení nedokončené, která Leošovi asi po mé kritice hýblo žlučí, tak jsme se na to vy...

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Hazysi, nic osobního v tom není, ale Tvůj styl práce mi prostě nevyhovuje. Projekt rozhodně není K.O., pouze na chvilku mojí vinou usnul. Vidím to asi takto :
Rád bych to nikoli předělal, ale pouze upravil za pomoci Milana /microlana/, který dělá téměř přesně dle mého vkusu. Pokud s tím bude souhlasit, budu jen rád, ono to totiž perfektně chodí /samozřejmě po drobných úpravách-odstraněním chyb a nedodělků, které tam bez rozmyslu a zkušeností nasekal millano/.
Rád bych, aby to bylo např. po stránce desky korekcí a hlasitosti zcela univerzální, tzn. dvě rozteče pro potenciometry hloubek a výšek /Tesla vs. zbytek světa/, rovněž potenciometr hlasitosti se třemi roztečemi na desce /TP289Y, TP169L a zbytek světa+přívod osmipólovým konektorem, pokud se někdo rozhodne umístit potenciometr volume jinam a připojit jej do desky kablíkem přes konektor/, stejně tak upravit rozteče pájecích bodů pro spínač loudnessu na běžně používanou a běžně sehnatelnou, nikoliv na dnes již téměř nesehnatelný Isostat, i když bastlíři jich mají v zásobách poměrně dost - plus možnost umístit spínač loudnessu jinam a zapojit jej přes konektor. Jiné úpravy na této části desky nejsou třeba, na desce zdroje je třeba přemístit jeden spoj, na desce koncového stupně netřeba dělat vůbec nic.
Pokud si Milan najde čas, tak doprovodný text ve wordu už mám dávno hotový, bude jen stačit po výrobě upravené microlanovy desky ji osadit, vyzkoušet, nafotit co je třeba /fotek bude hodně, stylem step-by-step, je to přece zesilovač pro začátečníky/ a pokud bude vše v pořádku, vyvěsím hotové pdfko sem, i se seznamem zdrojů, co se kde dá dobrého koupit.
Například si řeknete : pcha, TDA2005-co se na tom dá zkazit-řeknu jen, že ne každá TDA2005 obsahuje vevnitř to, co má a ne každá odevzdá deklarovaný výkon při definovaném zkreslení i se stabilizovaným zdrojem. Proto chci uvádět zdroje, kde se dají koupit opravdu slušné ověřené součástky. Například kapacity do korekcí je dobré udržet v toleranci 5% /J/ i přesnější, i když se jedná o pasivky a zdálo by se, že na tom prd záleží. Záleží - jen si spočítejte, jaký je rozsah hodnoty kondenzátoru např. 6n8 při toleranci 10% a jaký to asi bude mít vliv na korekční obvody. České potenciometry se vyráběly s tolerancí hodnoty 20%, zahraniční /i ty lepší čínské ala Kraus/ už jsou v pohodě v toleranci hodnot drah 5% a to i v log či expo provedení.
Jediné, s čím bude problém, bude trochu slušný, ale levný zahraniční potenciometr okolo 10-25k s odbočkou - možná se Vám trefí třeba na ebay narazit na nějaký ND do nějakého přístroje, který bude sedět jako ulitý, nebude drahý - v tom případě prosím o echo a link, koupím jich třeba 50 a zájemcům mohu rozesílat spolu se solidními a levnými exponenciálními stereopotenciometry /průběh C/ do korekcí, kterých jsem vzal od Alana Krause asi 120ks, tedy na cca 60 zesilovačů. Mohu zájemcům i navybírat kapacity do loudnessu a korekcí s tolerancí max. 1%, dodat Nippony, tam kde jsou použity elyty, to vše za jedno poměrně malé poštovné.
Prvně je ale třeba udělat všechny úpravy, psané výše, nechat expres vyrobit prototyp, otestovat a pak teprve mohu alespoň tento projekt pokládat za dokončený, i když někteří, kteří nechtěli čekat, jej mají už modifikovaně postavený.
Chtěl bych ještě navrhnout malou destičku pro otočný přepínač aspoň tří-čtyř vstupů pro otočné přepínače, běžně dostupné např. v GESu. Mám je pro přepínání linkových úrovní /100mV a výše/ vyzkoušené, Betaron rovněž a chodí bez problémů. Pomocná destička přepínače by rovněž byla opatřena příslušným počtem PFH/PSH konektorů pro snadné připojení, příp. budoucí prohození pořadí vstupů.
Prostě při propojování pokud možno žádné pájení, vše na konektorech a minimum drátů. Při vstupní impedanci 10kOhm, toroidním trafu a délce přívodů od vstupů k přepínači do 30cm není třeba ani přívod linkového vstupu stínit, stačí běžný plochý kabel s GND uprostřed.
Milane-microlane-chce se Ti do toho?

Další věcí by měl být atraktivní logaritmický indikátor úrovně či výkonu s rozsahem 40dB, záchytem modulačních špiček a to s perspektivním IO, který se pořád ještě vyrábí, je běžně za pár korun k sehnání a vyžaduje jen naprosté minimum součástek, protože má téměř vše v sobě /logaritmický usměrňovač, komparaci, limitéry proudu do LED-nastavitelné až do 30mA/. Vnějšími součástkami se jen nastaví kmitočet vnitřního oscilátoru, délka svitu záchytu špičky, počet LED, u kterých už má záchyt fungovat a proud do LED, toť vše. Připomínám, že ony IO se dnes běžně používají v zesilovačích i menších analogových mixech a jsou kaskádovatelné až do 36 LED.

Třetí a zatím poslední věcí by měl být jednoduchý, z diskrétních součástek sestavený symetrický laboratorní zdroj 0-50V a 10mA-5A, který jsem už slíbil, ale neměl ho po stránce DPS kdo dokončit. Jak jsem už psal, po této stránce mi maximálně vyhovuje kamarádská spolupráce s microlanem, který na rozdíl od mnoha dalších u práce myslí a myslí téměř na vše. Ondra Chlupáč dělá také velice hezky a účelně, ale s časem to v současnosti asi nemá jednoduché.

No a nakonec - chtěl bych to všechno, stejně jako Milan dělal kvazikomplementární sérioparalel - dělat ze šuplíkových, vykuchaných či běžně dostupných součástek, nic /mimo několika málo výjimek/ speciálního a blbě sehnatelného. Prostě tak, aby si to mohl postavit kdokoliv a z čehokoliv. Nikdo např. netrvá na KC239F či BC550C, klidně si tam dejte 2SC1841 nebo jakýkoli jiný dobrý nízkošumák, pokud jej patřičně dle pořadí vývodů zapojíte a upravíte pracovní bod, což stačí i stejnosměrně, je to ověřeno.
Nebo mi snad zase někdo chce vykládat, že předpěťový odpor, příp. bázový dělič může zůstat pořád stejný, ať je beta tranzistoru 300, nebo 900? Takové a jiné podobné hňupiny se mi totiž snažil navykládat Hazys, zřejmě netuše, kolik mi je a co vše mám za sebou...no nic, už je to za námi.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Možná jsi mě trochu přecenil, nemám zrovna cit pro pořádek a čistotu provedení. Tak, jak to navrhnul Millano to se mě nepovede, navíc už je to téměř hotové, takže dělat to celé znovu,... taky ten čas nekradu. Ale dhaman si myslím, že se v eagle umí velice dobře a rychle pohybovat, třeba by se do toho pustil. Třetí možnost, pokud se do toho nechce millanovi, třeba poskytne data k úpravě.

(upravil Hazys 22. 6. 2014 10:56)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Aha, moje práce ti nevyhovuje, protože ti narovinu říkám, které blbosti v tom projektu máš. Myslím, že sme to už probírali mailem, nemá cenu to tady znova vytahovat. Dal jsem ti možnost věcně reagovat ke každé věci, kterou jsem vypíchl a pokud si pamatuju, reagoval jsi maximálně tak, že "se to tak dělá" nebo to tak "prostě musí být", asi jako ten LXZ elyt za stabilizátorem, od kterého pokračuje půl metru drátů ke koncům, u kterých blokovák projistotu není žádný (nebo nějaký bastlířský solitaire 100nF na ne moc dobře naroutované desce, takže žádná sláva).
Takže takhle, změním projektu jméno a bude to můj projekt, jen v něčem podobný. Už je to ok? Nechce se mi totiž dělat desky na něco, co je z podstaty špatně.

Nebo mi snad zase někdo chce vykládat, že předpěťový odpor, příp. bázový dělič může zůstat pořád stejný, ať je beta tranzistoru 300, nebo 900? Takové a jiné podobné hňupiny se mi totiž snažil navykládat Hazys, zřejmě netuše, kolik mi je a co vše mám za sebou...no nic, už je to za

Jeden člen na jiném fóru má pod sebou dycky napsáno "40 let praxe opraváře ze mě nečiní profesionála"...
Pověz nám, když budu chtít vstupní impedanci 50 kilo a kolektorový proud 1mA, (napájení 18V), při tranzistorech s betou 300 nebo 900 tam dost dobře můžeš nechat odpory stejný, protože rozdíl v emitorovým klidovým napětí bude asi tak malý zlomek napájecího (<0,5V odhadem). Takže co?
Ty v tom svém, Leoši, totiž žádný bázový dělič nemáš a pracovní bod máš určený jedním odporem do báze, takže ti to s betou courá jak..  Snažil jsem se ti ukázat, že to jde udělat líp, minimálně závislé na betě tranzistoru, ale zřejmě to nechápeš...
http://i58.tinypic.com/2dimwx0.jpg

Vidíš tam ten rozdíl nebo ne?
http://i62.tinypic.com/n20twn.jpg


Jinak je mi Leoši upřímně jedno, kolik ti je, protože někdy se chováš, jako když tomu vůbec nerozumíš. Zkus nám třeba veřejně vysvětlit, k čemu je dobrej LXZ elyt za stabilizátorem, a jak fungují 100nF keramiky u konců na 8cm vedení, a ke stabilizátoru připojené půlmetrem vedení ještě přes přechoďák pojistky/pouzdra. V mailu si mi to objasnit nedokázal.
Mírou znalostí totiž u mě není věk.
Zde je znázorněna napájecí cesta konců:
http://i61.tinypic.com/53v1qh.jpg

microlan: Neposkytne nic, protože se to tu řeší už jakou dobu a Leoš nebyl schopen se s Millanem dohodnout a já to za něj dělat nebudu, jednak protože toho člověka neznám, druhak proto, že s ním ani nemám nic společnýho.

Pokud chceš microlane inspiraci na provedení logaritmickýho 30dB indikátoru s celovlnným usměrněním linkového signálu (dolní žlutá ~ 0dBu), tak zde: http://i57.tinypic.com/34zavde.jpg

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

moje babička říkávala: "... a pak se mají dohodnout národy!" smile

Příspěvky [61 až 80 z 103]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£