Re: Test operačních zesilovačů

Pokud si pamatuju tak AD797 je vicemene stabilni od zisku 5x ale nerad bych kecal, nekde to pujde najit a je to myslim i nejak receno v datasheetu.

(upravil Dohnalik 10. 12. 2013 22:22)

Re: Test operačních zesilovačů

AD797 se do I/V nehodí...
Má sice malý bias, nějakou slušnou rychlost přeběhu, ale ta šířka pásma je ukrutně malá...což je v I/V velký problém.

(upravil mechanik 11. 12. 2013 17:37)

Re: Test operačních zesilovačů

The_P, potom tu stále máme LM6172 ktoré sa správalo ešte horšie

Dohnalik, vychádzal som z toho že AD1955 ho má v datasheete

EDIT: tak vážne, dočítal som sa že AD797 je použitelný pre nízky zisk len s kompenzáciou v FB... paráda, pozriem sa behom pár dní na to...

Re: Test operačních zesilovačů

Datasheet AD1955 stojí za piču...jeden z nejhorších jakej jsem viděl.

Re: Test operačních zesilovačů

Pánové zdravím, dotaz. Jakej máte názor na rozdílné OZ při Bi-ampingu? Při napájecím napětí 30V jsem omezen na LME49720, LM6172, AD823. Měl jsem tam všechny, teď AD a je jasný proč se jmenujou analog devices ) , ale výšky se mě přecjen nejvíc líbili od LM6172. Má smysl mixovat?

Re: Test operačních zesilovačů

Podla mna rozdiely medzi častou ktorá napája stredy a výšky a častou ktorá napája basy niesu tak podstatné ako sa tvrdí. Ono tiež dosť záleží či sa jedná o 2 pásmo alebo 3 pásmo. U toho 3 pásma by som to neriešil. Reproduktor basový oproti stredáku alebo výškaču má tiež rozdielnu rýchlosť smile čo je jasné z ich frekvenčných charakteristík alebo teda pomeru hmotnosti membrány k sile magnetu. Ked to máš delené do 450hz tak ti to fázu tiež určite nerozhodí smile A neviem čo viac riešiť. Rozdiely v harmonickom skreslení? To bude v prípade že ti tie OZ fungujú ako majú daleko menšie než rozdiely ked sa kombinujú rôzne materialy membrán a aj v rámci jedného materialu môžu byť daleko vyššie... 
Mne sa zvukovo LM6172 tiež páčili ale pochybujem že ti to bude fungovať dobre. Určite to má oproti tým LM49720 výrazne vyššie harmonické skreslenie... Teda aspon mne ešte nefungovali dobre v ničom a to som sa snažil...

Re: Test operačních zesilovačů

jakej OpAmp je lepší ? LM49720 nebo AD823 ?

Re: Test operačních zesilovačů

Ta 823 je podle mého taková muzikálnější, víc analogová. Schová určité nedostatky mp3. Není tak rychlá, původně jsem ji chtěl jen na prostorové bedny, ale zvuk se mně líbil, dal sem je všude a je to akorát.

Re: Test operačních zesilovačů

LME49860 som dal na vystup Philips CD721 (+malinký tuning kondenzátorov) miesto originálnej JRC4560, skúšal som aj NE5532 a TL082 ale tie tiež nic moc. LME jednoznačný víťaz, odstup signál/šum z 81dB na vyše 98dB, posluchovo prevelice neutrálne.
3 kusy LM4562 som dal do použitej Audiotrak prodigy HD2 miesto pôvodných NE5532, uchometrický rozdiel nie veľký ale bol, najmä na basoch, nehuhňá to a kopák je jak má byť. 
a nikde nič nekmitá...našťastie smile

Web

Re: Test operačních zesilovačů

to je zaujímavé, ja som nikdy zmenu basov po výmene OPA nepozoroval, teda len ked som použil niečo pomalé s mizernými výškami tak som mal pocit že je tam subjektívne viac basov

Re: Test operačních zesilovačů

nebolo ich viac, len vyslovene to prestalo huhňať smile inak tej prodigy hd2 by asi najviac prospelo, ak by mala možnosť samostatného napájania, alebo ak by mala fakt slušne vyfiltrované rušenie z pc

Web

Re: Test operačních zesilovačů

Já jsem vnímal změnu za lepší OPA vždy jako úbytek basů, byť nikterak veliký. Tedy u klasiky, u popu to bylo horší, ale u popu je horší i plno jiných věcí.

Zkoušel někdo další LME 49990? Pořád se toho zvuku nemůžu nabažit.

Re: Test operačních zesilovačů

Fox_25, keby robili aj dual tak by som vyskúšal no časom aj tak vyskúšam...

(upravil redyuri 1. 4. 2014 18:53)

Re: Test operačních zesilovačů

a dnes LME49860 na výstup Pioneer PD-M403 + doplnenie blokovania napájania.... pôvodne tam bolo JRC4558, čo sice bol originál, ale vcelku deka a basy...povedzme že boli rozmazané, včul to je pevné. a nikde nič nekmitá smile

mechanik: to LME 49990 robia v SOIC8, to ide vcelku natlačiť vo dvojici na malú dps ako redukciu pre DIP8, nie? (a rovno na tú dps osadiť aj blokovanie napájania, 110MHz neni už prdel big_smile)

Web

(upravil mechanik 1. 4. 2014 22:22)

Re: Test operačních zesilovačů

Možno si na tú redukciu urobím maličký plošáčik v profi výrobe, aspon sa využije miesto na DPS... To blokovanie rovno na tom malom plošáčiku je super nápad tiež som si hovoril že by som ho tam dal. Redukcia by bola super do zvukovky a v predzosilovači kde zatial tiež používam na vstupe OZ by sa dal upraviť rovno návrh na SMD single no tiež zvažujem diskretne riešenie.

Ked mám rozrobených mnoho vecí a nikdy som s SMD ešte nerobil tak sa do toho nehrniem...

Zvukovo je s tymi rýchlimi "potvorami" často vela starostí a THD aj horšie než s niečim bežným no zvukovo som vždy uprednostnoval rýchlejšie osadenie, neviem si to dobre zdôvodniť. Myslím skôr OPA ako LM6172 s LM4562 boli výsledky vždy a všade dobré.

(upravil cervajs 2. 4. 2014 10:15)

Re: Test operačních zesilovačů

co říkáte na tenhle OpAmp? 

http://highendcity.com/discrete-opamp-dual-type/


a nebo tenhle ?  http://www.audiohum.es/Audiotrak-Prodig … Sound-Card

vyplatí se ? nebo je to jenom rádoby něco lepšího než co ve skutečnoti je?

(upravil mechanik 2. 4. 2014 14:23)

Re: Test operačních zesilovačů

Kludne to môže byť len diskretny operák s nevýhodami velkých púzdier a dlhých spojov, čo nemusí byť nutne zlé, ked HiFista uvidí že tam neni OZ hned sa mu bude zdať že to hrá lepšie a ostatní si to kúpia tiež, alebo pri tom konštrutr rozmýšlal, zameral sa na všetky nedokonalosti OZ, prípadne sa rozhodol pre zaujímavejšiu topologiu... v tom prípade by to k niečomu byť mohlo.
Videl som merania kde to niekto použil na miesto OZ vo zvukovke a THD mu slušne narástlo. Ktovie možno to strkal aj do I/V čo asi neni dobrý nápad.
Tak ma napadlo, uplne sa OZ vyhnúť nedá. Neviete či marantz dáva tie svoje HDAMpy aj do I/V v cd prehávačoch?

Re: Test operačních zesilovačů

já jsem měl v dvd od harmanu obyčejnej 5532 jrc

Re: Test operačních zesilovačů

Marantz při aplikaci HDAM používá DA převodníky v napěťovýma výstupama. Mám doma CDP s HDAM v cenovce 15k nový a i tam, přestože je vidět snaha o eliminaci zemních smyček, to má docela hnusný pozadí hlavně díky padesátce a jejím násobkům.

(upravil mechanik 10. 4. 2014 21:40)

Re: Test operačních zesilovačů

Bol by o také redukcie OZ záujem? Možno by som sa do toho dal. Hlavne keby bol záujem o množstvo okolo 100ks, nemyslím z každého typu. Cena by mohla byť okolo 1-1,5E/kus. Obsahovalo by to prípadne aj možnosť pripojiť blokovanie napájania wimou s RM2,5mm. Predstavoval by som si:

2x single M08A do dual DIP8 (teda možnosť zapojiť 2 SMD single operáky do klasického DIP8 dualu)
2x single DIP8 do dual DIP8 (teda možnosť zapojiť 2 DIP8 single operáky do klasického DIP8 dualu)
1x dual M08A do 1x dual DIP8 (teda možnosť zapojiť do DIP8 pre dual operák SMD dual operák)
1x single M08A do 1x single DIP8 (teda možnosť zapojiť do DIP8 pre single operák SMD single operák)

Teda ide o možnosť použiť single operák či už SMD alebo klasických do DIP8 pre dual alebo tiež použitie SMD v klasických DIP8 ked sú inak rovnakého typu. Používať DIP8 do M08A dúfam nechce inkto, to by bolo dosť nebezpečné...

EDIT: no ale neviem či to má cenu ked je tu taký ebay, len to blokovanie tam asi nemajú...