(upravil microlan 22. 11. 2013 8:16)

Téma: Logické hádanky

Taková témata mě baví, proto mi nedá se s Vámi nepodělit. Třeba máte taky něco v šuplíku (kromě elektromateriálu) čím by jste pobavili ostatní. Podotýkám, že díky netu jsou řešení k dohledání, ale o tom to není, žejo...?

V jednom království žijí král a jeho dvorní šašek. Šašek nenávidí krále, král nenávidí šaška. Dohodnou se, že se jednoho dne otráví.
V celém království existuje jen dvanáct flakónků jedů a tyto jsou zamčeny v komnatě v zámku.
Jedy jsou očíslovány čísly od 1 do 12, se vzrůstajícím číslem roste i síla jedu. Funkce na lidský organismus je prostá – vypiješ jed, umřeš. Každý silnější jed neutralizuje všechny slabší, což znamená že jed číslo dvanáct neutralizuje všechny jedy, jedenáctka všechny kromě dvanáctky atd. (Pokud vypiješ jedenáctku a potom dvanáctku, nic se ti nestane. Pokud vypiješ dvanáctku a potom jedenáctku, umřeš.)
Král jde do komnaty s jedy jako první a vybere si všechny sudé jedy (2,4,6,8,10,12). Pak jde do komnaty šašek a vezme si, co zbylo. Sejdou se v trůnním sále, každý z nich skrytě naplní jeden pohár a podá jej tomu druhému, který jej okamžitě vypije. Následně si každý z nich ještě jednou naplní pohár, tentokrát už pro sebe, a vypije ho (v naději, že se tím zachrání).
Jak to šašek udělal, že se druhého dne probudil, ale král zemřel?
Předpoklady: Každý (šašek i král) chce PŘEDNOSTNĚ přežít. Každého jedu je jen jedna dávka – nelze ji dělit. Jedy jsou kapaliny bez barvy a zápachu a mají stejnou hustotu.


Zde je řešení:

Spoiler

Šašek podal králi čistou vodu

(upravil pzwak 21. 11. 2013 15:04)

Re: Logické hádanky

Předpokládám, že do poháru se vejde jen jedna dávka jedu a s kombinacemi se nepočítá. Pokud oba chtěli přednostně přežít, museli si logicky nechat pro sebe na neutralizaci ty nejsilnější jedy (král 12, šašek 11) a pro toho druhého by jim vždy zůstaly ty slabší (král pro šaška 10, šašek pro krále 9). Tudíž by oba museli přežít, takže zadání se mi zdá neúplné nebo záměrně matoucí.

Web

(upravil Hippo007 21. 11. 2013 16:33)

Re: Logické hádanky

+1 bod

(upravil microlan 21. 11. 2013 16:00)

Re: Logické hádanky

No ale otázka je jak to šašek udělal, že král zemřel.

//Hipo: dotaz smaž a připiš si bod

Re: Logické hádanky

+1

Re: Logické hádanky

Tak jsem to smázl, nevěděl jsem jistě, zda se to dá brát za správné řešení v rámci zadání, prostě mě napadlo, že bych to řešil takto...

Re: Logické hádanky

Pokud i mohu dovolit přidat také jednu, tak zde:
Jednoho krásného dne (bohužel) se autem vrací syn s vlastním otcem domů. Pár metrů před brákem se přiřítí bílá dodávka, narazí do auta, auto se skutálí do příkopu a narazí přímo do stoleté lípy.
Během dvou minut přijede sanitka a odveze oba naše automobilisty do nemocnice. Otec během převozu zemře. Syn se dostane na chirurgické oddělení. Přijde chirurg a řekne: "Já ho nebudu operovat, je to můj vlastní syn."
Otázka: Jak toto vysvětlíte? Vylučte laskavě přítomnost duchů nebo lživých informací.

(upravil Crashpc 22. 11. 2013 18:00)

Re: Logické hádanky

Pokud chirurg může být i žena, tak je to dost jasné smile
Jen jsem nepochopil to první s králem.... Je to velmi špatně popsané, a přímo popřený princip hry. Tedy podfuk asi stylem chytáku na pokračování. Kdo nezná a pochopí, tak mu snad docvakne i ten podfuk s králem co myslím:
Má to jednu nohu, a je to černé a umouněné od sazí. Co je to?

Spoiler

Chyták na pokračování: Jednonohý kominík.

Re: Logické hádanky

Yeayer: díky za příspěvek

Re: Logické hádanky

Má to dvě nohy a je to černé a umouněné od sazí. Co je to?

Spoiler

Dva jednonohý kominíci/jeden dvounohý, podle toho, kterou odpověď hádač řekne (vždy vybrat tu druhou). Takhle pokračovat až do alejůjá...

(upravil Bobeš1 22. 11. 2013 18:10)

Re: Logické hádanky

Existuje rybník, ve kterém je jeden leknín. Každý rok se počet leknínů zdvojnásobí. Kolikátý rok je rybník zaplněn přesně z poloviny?

Re: Logické hádanky

Odpověď na Yeayerovo hádanku:

Spoiler

Sanitka odvezla automobilisty, tedy předpokládám řidiče obou aut. Doktorův syn je řidič bílé dodávky, který převoz přežil.

Je to tak?

Re: Logické hádanky

Bobeš: nezapoměl jsi tam napsat rok kdy byl rybník zaplněn úplně?
JirkaRC: ne, Crashpc to napsal správně.

Re: Logické hádanky

Aha, nepředpokládal jsem, že se vzdálí od plotny až na operační sál smile

Re: Logické hádanky

Bobeši, neřekl si jak velký je leknín a jak velký je rybník, ale většina podobných hádanek končí velmi rychle. Pokud budu mít rybník, na který se vejdou jen dva lekníny, tak to končí skoro hned , ještě než skončí první rok smile

Obdoba klasické, mám dojem  2 na 64... Tolik, kolik je políček od šachů. Jak kdysi řekl kdosi, že chce za odměnu na každé políčko šachovnice jen dvojnásobek zrníček obilí. Začalo se od jednoho zrníčka. A slovutný (tehdy sultán) řekl pche, to není problém, a byl... Tolik vlaků pšenice bohužel neměl...

Re: Logické hádanky

Nebyl nikde. Toho grázla myslím nechal popravit...
Měly by to být uhádnutelné hádanky. Doufám, že se toho budem držet.

(upravil Yeayer 24. 11. 2013 12:44)

Re: Logické hádanky

Já znám tu hádanku tak, že je rybník, na kterým je jeden leknín 10.ledna 2001. Každej den se počet leknínů zdvojnásobí. 23. června 2005 je rybník zcela pokryt lekníny. Kdy byl rybník zaplněn přesně z poloviny? (odpověď je úplně jednoduchá)

Re: Logické hádanky

Taky ty lekníny znám takhle s těmi daty (né asi přesně s těmihle)

Spoiler

Kamarádka to kdysi řešila s kalednářem a lovila prostředek mezi těmi dvěmi daty big_smile big_smile  Jinak je to samozřejmě vždy o den dřív než je celý rybník zaplňen... tedy tady konkrétně 22. června 2005

Re: Logické hádanky

To je asi australská hádanka, žejo?

Re: Logické hádanky

Pro odpověď není třeba znát ani velikost rybníku, ani datum atd. Všechny potřebné údaje jsem napsal. Nevím, jak se dává odpověď do spojleru?
Ale připíšu ještě jednu asi už dost profláklou. Láhev se špuntem stojí dohromady 1,10 Kč, láhev je o korunu dražší než špunt. Kolik stojí špunt?