(upravil kemo87 18. 11. 2013 10:52)

Téma: Velmi kompaktní sub?

Zdravím,
existuje nějakej ověřenej DIY projekt na velmi kompaktní subwoofer řekněme tak kolem 10-15l ? Jde mi o to že na PC mám připojenou svojí hlavní poslechovou soustavu z postaršího zesilovače Pioneer a třípásem RS Praha, kterou používám při poslechu z digitálu když sedím v křesle. Občas bych si ale jako kulisu pustil muziku když třeba brouzdám na internetu a tam příchází kámen úrazu, pač když sedím u PC tak mám bedny za zády. Proto jsem si koupil výhodně malinké širokáčky HiVi B3S na tento projekt http://www.zaphaudio.com/audio-speaker18.html. Teď přemýšlím o doplnění subem, který by hrál pod nějakých 150 Hz níž. Jestli uzavřenka nebo otevřená, je mi jedno.

Je mi jasný že tam malý sub nebude hrát nízko a jde mi jen o částečné doplnění spodního pásma. Nejsem milovník basů ani neposlouchám žánry které by to vyžadovali a už vůbec neposlouchám nahlas, takže nepotřebuju aby to nějak řvalo a klepali se mi skleničky.

Díky za postřehy....

Web

Re: Velmi kompaktní sub?

Možná bych měl tip, těď záleží na tom, v jakých místech by ten bas měl být. Rozkresli svou místnost - rozměry, kde posloucháš, kde lze umístit sub/suby.

Re: Velmi kompaktní sub?

No to je vcelku jednoduché. Místnost má nějakých 4x4,5 m. Stůl s PC mám v rohu a jediné místo případá mít ho pod stolem. Jak už jsem říkal, je to občasné poslechové místo a nechci tam teda dělat úpravy na úkor hlavní poslechové soustavy. Stačí tot akhle, nebo to bude potřeba zakreslit i s rozměrama?

Web

Re: Velmi kompaktní sub?

Tak jestli chceš hodnotnější odpověď, prohnal bych to simulací. Nebo si to udělej sám, není to nic složitého. Každopádně jestli máš jedinou možnost mít sub pod stolem, ideální to úplně nebude, bude asi potřeba ho šoupnout k hlavním bednám, tzn. tobě za záda někam ke stěně mezi bedny. Pak budeš spokojen před hlavníma bednama i v rožku u kompu.

(upravil kemo87 18. 11. 2013 12:14)

Re: Velmi kompaktní sub?

V tomhle prostoru je to dost nahnácané. Ten mini sub by měl sloužit pouze pro ty satelity z HiVi. Hlavní sestava sub nepotřebuje, tam jsem spokojen a navíc teď budu stavět nová třípásma. Jak už jsem říkal nejsou basomil takže mi ty třípásma stačí. Ty HiViny se ael musí řezat na 150hz a níž, takže tam není ani náznak hloubky, proto sub.

Web

(upravil be_em 18. 11. 2013 21:15)

Re: Velmi kompaktní sub?

Napr. na stránke CIARE je dosť projektov na subwoofery, dokonca aj na tie mini (pre HIFI aj pre domáce kino) a nevyzerá to zle a ani nepredpokladám že by sami sebe tie návrhy odflákli. Predpokladám že ma tu niektorí skritizujú že čo za podradné veci tu odporúčam, ale sledujem DYI projekty už fakt dlho a kade tade a zatiaľ si dovolím prehlásiť že toto je asi jediný výrobca reproduktorov, ktorý má na stránke uvedený HIFI (nie PA) subwoofer:

http://consumer.ciare.com/?page_id=455
http://consumer.ciare.com/?page_id=463

(upravil kemo87 21. 11. 2013 22:44)

Re: Velmi kompaktní sub?

Dík za tip. Situace se trochu změnila a protože jsem dnes získal výhodně dva skoro nové ARN8604, tak budu stavět dva né moc kompaktní suby smile

Web

Re: Velmi kompaktní sub?

Mám jeden dotaz na tovární suby a nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno, tak snad nebude vadit když to hodím sem smile

Už delší dobu si všímám, že výrobci u svých hodně malých subů uvádí frekvenční rozsahy, které mi nejdou do hlavy.

Třeba GoldenEar SuperSub X, tahle kostička o straně zhruba 34cm umí podle výrobce zahrát od 12Hz... jak to dělají? Ano, jsou tam dva aktivní reproduktory a k tomu dva velké pasivy, ale všechno to hraje v objemu, který odhaduju tak na 15 litrů a možná ještě míň... podle měření to sice nejde tak hluboko, má to zátah tak od 25Hz, což na takovou krabičku pořád není špatné a podmínky měření taky nebyly zrovna laboratorní.

Hádám, že jsou použity dva aktivy s nízkou citlivostí, aby si vystačily i v malém objemu, k tomu jsou tam dva velké pasivy a celé to asi ještě bude na spodku ekvalizované? Protože se mi nechce věřit, že to hraje od 25Hz rovně bez ekvalizace... ale ten výkon 1400W nasvědčuje tomu, že to na těch spodcích je vyhoněné a díky celkové velké ploše všech membrán to umí zahrát?

Podobné je to ale i u jiných malých subwooferů, které třeba mají jen jeden reproduktor v uzavřené ozvučnici. Už z principu přece nemůže jeden reproduktor v uzavřence o objemu nějakých 30L hrát od 20Hz nebo někdy i níž? Jediné co mě napadá je, že to mají dorovnané ekvalizací? Pak chápu ty výkony 600W a víc. Ale maximální akustický tlak takového řešení asi až takový zázrak nebude což?

Re: Velmi kompaktní sub?

Podle tý křivky to vypadá že změřili spíš místnost, než sub sám o sobě... nebo minimálně do toho promluvila víc než by bylo zdrávo pro nějaké zhodnocení... jak si sám psal, nic referečního. Záleží o jakým poklesu se při té frekvenčce baví... s -10dB se tam dostane kdeco... při -3dB už toho bude výrazně méně. Dalo by se říct že všechny basáčky co doma mám nějakym způsobem budou hrát od 25Hz.... záleží s jakým poklesem ale smile

http://hometheaterhifi.com/reviews/spea … er-review/ tady je nějaké měření v asi relativně "bezdozvukovém" prostoru (údajně),... když se podíváš na měřítko osy SPL tak se asi nedá příliš říct že by to hrálo od 25Hz rovně... Všechny údaje jsou relativní.

Re: Velmi kompaktní sub?

Ty snahy jít s rozsahem pod 20Hz jsou opravdu zcestné, ale nejde to jinak, jakmile tohle jako výrobce budete ignorovat, nemáte šanci, resp. škodíte si, protože audiofilní stádo potenciálních zájemců na tohle slyší. A stejné je to s dalšími praktikami v audiu... jak by bylo všechno krásně hned objektivní, kdybychom nikdo neměli uši... lol

Ak. tlak na 20Hz bude vcelku podobný u všeho s podobnou Sd, krom té určuje tlak Xmax a na limit se při 20, natož 12Hz, měnič dostane se zlomkem watáže své zatižitelnosti a dostane se tam tím dřív, čím míň mu bude s X tuhnout systém. V opačném případě začnou hrát harmonické a sub je pocitově hlasitější, ovšem ne na základní frekvenci. Uzavřenky jsou dobře použitelné i bez ekvalizace, průběh je pozvolný a záleží jaká propust se použije, bassreflex nebo pasivy něco přidají, ale problém začínají být nátrubky. Vyrobit dnes výkonné ekvalizované Dčko a s pomocí FEA vysoko-výchylkový reproduktor, co si zachovává stále dobré parametry, už není takový problém.