Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

Téma: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Ahoj kluci.

Už dva roky si stavím domácí kino. Nebude to žádná paráda (po zvuku) ale estetika si myslím, že bude ucházející. vše v MDF, podýhované, žádná flákačka. Udělal jsem ale jednu chybu hned v prvopočátku .... vycházel jsem z reproduktorů, které jsem měl doma (TVM/Tesla..... ARV3604, ARN5614, ARN 6614, ARX 130-20/4, ARN 312-00/4 a další) ...... mám tedy naplanovano usestavu 5.1 kanál.

Vše jsem si tedy rozplánoval vzhledem k dostupným měničům na 4 ohmy ... tím myslím jak přední sloupy, tak zadní efekty, tak center a sub. o subu se bavit nemusíme, ten vzhledem k tomu, že bude aktivní zůstane klidně ve 4 OHM. Co ale se zbytkem ..... problém začal tehdy, když mi odešel Kenwood KRF-V5020, který uměl vše ve 4-řech ohmech (ten už leží od března u Leoše Malaníka alias Sinclaira, který se k němu zatím nedostal a vypadá to, že to ani jinak nebude v rámci nadcházející pětiletky) ..... nenašel jsem na trhu žádný zesilovač (jsem ochotný investovat maximálně 10.000,- ... naprostý strop ! Realita tak do 8.000,-), která zvládl na kanálu 5.1 krmit vše ve 4-řech ohmech !

Jaké je teda řešení ? Hnedal jsem zesilvoač špatně ? existuje nějaký, který je pro mne vhodný ? Nepotřebuju vyloženě AV receiver .. obraz přes to honit nehodlám. Chci jen zvuk, ale aby byl oželezo slušné. Signál budu mít z CD přehrávače, DVD přehrávače, gramofonu Tesla NC470, tape decku a podobně .... takže nějaké cca 3 až 4 vstupy stereo cinch, jeden phono, vstup 5.1 cinch, vstup optikou (z televize) ..... něco takového. Je zde rada ?

Pokud  bych to zesilvoačem nevyřešil, pak je asi jediné řešení překopat měniče. Tedy začít znovu hledat a koupit všechno znova v 8-mi ohmové verzi. Což by byla asi smrt ... investice za tisíce, nové výhybky ..... atd...

Jak na tento problém ?
Jsem více, méně laik, což je poznat ze stavyb, kterou jsem zvolil ...

Vojta Prostějov

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

O ničem takovém běžném nevím. Být tebou, něco si zbastlím, pitomá LM3886 na tom bude líp než kdejakej mainstreamovej receiver. I v pětikanále to nebude nic extrémně složitýho a na ta repra cos popisoval to bude i tak overkill. Já chci zkusit něco podobnýho s LM1875 jako rozcvičku smile
Pokud nejsi zručnej, koupil bych něco jako je Onkyo 876/905/906, to je stará defakto nejvyšší řada receiverů a ta to zvládá s prstem v nose (brutálně vyzkoušeno) a navíc má už i dost slušnej zvuk plus celý to divadlo kolem (všechny dekodéry, DAC, DSP, ...) a dá se sehnat do 15 tis jeté samozřejmě. A máš vše bez práce a nakonec zjistíš že s jídlem roste chuť a stejně nastane to co popisuješ ve 4. odstavci lol

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Díky za reakci, kamaráde, ale přiznám se, moc jsi mě z toho nevysekal. 10.000,- fakt nepřekročím ani za nic na světě. Starší stroj také moc nechci a bastlit něco doma to už vůbec ne .... jednak by to bylo na hranici mých možností, stále bych měl obavy, kdy to shoří a hlavně bych tomu vůbec nevěřila neužil si to. kdyby někdo přišel na radu, jak z tohohle východiska, budu mu líbat ruce ! Jsem docela bezradný.

(upravil redyuri 15. 10. 2013 20:27)

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

zajeď do luha, vezmi keňáka, odnes to inde smile
alebo http://aukro.cz/stereo-reciever-kenwood … 26419.html

Web

(upravil microlan 15. 10. 2013 20:34)

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Myslím, že to zbytečně dramatizuješ. S KRF jsem měl taky tu čest. Zřejmě softvérové kurvítko, prostě z ničeho nic přestal pracovat DSP. Překopal jsem to na stereo a poslal do dílny. Určitě musí existovat receiver pro 4 ohm, poku ne tak bych se nebál ty bedny připjit k 8 ohm. Když to nebudeš dusit naplno tak se nic nestane. ( Podle nějakého příspěvku zde, většinou doma posloucháme tak ten 1 watt na výstupu zesilovače).

// rozhodně bych nešel do něčeho co si bez digitálu ani neškrtne, zlatý analog (míněn ten ken-vůdů)

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

hele a co tak zkusit říct někomu tady na foru, kdo by ti např to lmko udělal? schopných lidí je tady dost, ochota je ale věc druhá. Nebo zkusit napsat jožimu, ale nevím jak je na tom časově.

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

A co receiver od Cambridge Audio? Třeba na bazošu je CA 640R za desítku. V manuálu píšou 4-8ohm...
Zadní panel.

(upravil Wema 15. 10. 2013 21:52)

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Mě by prostě jen zajímal názor lidí z branže ... jak by tohle řešili oni sami, když tahle blbá situace nastane ... a ještě mě napadla jedna verze .... dá se z těch beden udělat 6 OHM ? Nedalo by se  z toho vycházet ? protože receiverů na 6-8 ohm jsou mraky !

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Jak bych to řešil já? Možná trochu kacířsky, neukamenujte mě. Zapojil bych prostě 4Ohm bedny na 8Ohm výstupy receiveru a dával si pozor na to, jak moc otočím kolečkem Volume. Prostě to nešponovat víc než je zdrávo. Kvalitní zesilovač to vydrží a pokud kvalitní není, není ho škoda.

Web

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Jenže ono to víc než je zdrávo může být klidně i 1/4 volume (dost záleží na zdroji signálu, taková MPtroska klidně i 1/2 volume) a pak stačí aby "někdo" otočil volume doprava a je na problém zqaděláno.

Kacířská myšlenka - prostě mezi bedny a zesík vraž do série keramickou kostku 4R7 a máš vystaráno. Pravda budeš muset hrát na víc volume a místo 95% protopíš 98% výkonu zesíku. Trochu se projeví na zvuku, ale u těhhle repráků z kterých chceš stavět bedny bych to moc neřešil.

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Checht, jinde se hlídá DF zesilovače a tady ho klidně bez mrknutí oka o jeden až 2 řády zvětšíš.
Ale jo, nějak to hrát bude. Když už toto řešení, spíš bych vybral 6 Ohmovej zesilovač a rezistor 1 nebo 1,8 Ohm / 20W (6Ohm bedny se běžně můžou v některých frekvencích pohybovat s impedancí kolem 4 Ohm, takže by to chtělo nejúrve změřit křivku impedance beden a podle toho zvolit jaký odpor a zda vůbec je nutný).

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Jo bez mrknutí oka se na DF ani nekouknu.
Jednak je to "dočasně" než Leoš opraví stávající zesík a pak se nebavíme o bednách za desítku, ale o výmětu co dům dal. Trochu měkčí basy u repráků které ani jiné neumí.

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Dávat tam odpor je nesmysl, přijdeš o tlumení. Takový zesilovač dá do 8 ohm asi 50 W, takže když budeš hrát na 25W do 4 ohmmů, bude to stejná proudová zátěž pro koncáky. 25W s těma reprákama co máš nachystaný tě sousedi taky nebudou mít rádi.

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Buď sehnat adekvátní zesilovač, nebo jiné reproduktory. Žádná úprava na impedanci nebude vpořádku.
Já si myslím, že jednoduchou mechaniku si zbastlíš, a jednotlivé moduly ti zbastlí někdo kdo umí - samozřejmě ne zadarmo. Takto kombinovaná práce může vyjít designově i funkčně moc pěkně, a kolem 10k by se to mohlo motat. Jen chtít.

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

+1

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

osobně bych v týhle třídě a zvlášt na tesly nebastlil nic, protože se to nevyplatí. Za desítku se dá už sehnat lecos a když budeš hledat tak i stabilní na 4 ohm a určitě lepší než CA.

Web

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Postavte si stereo s LM1875 nebo s LM3886 a důkladně si jej poslechněte. Možná, že Vás to pak dovede již jen k nějakému jednoduchému přepínači stereo vstupů, o který Vám vlastně nejvíce jde, není-li zvuk na prvním místě. Je-li, vše do 20 tis. Kč ve stereu jsou takřka vyhozené peníze. A když ještě připočtu tu mizernou a drahou ne/opravitelnost komerce ...
Nemáte-li puristické ambice, nebo jsou upozaděny z jakéhokoli důvodu, postačí Vám cokoliv bazarového s cenou do 2500,-- Kč, a ještě to bude ze země vycházejícího Slunce.  Kdybyste obstaral přístroj neservisovaný a po prvním majiteli, pak byste mohl mluvit o štěstí.
Kdybyste byl ostřílený posluchač či konstruktér HiFi, snad by dobrým řešením byl zesilovač z druhé ruky, který v době koupě, méně než 15 let dozadu, stál oněch min. 20 tis. Kč, a dnes jej někdo prodává za polovinu. Tomu však překáží otázka - proč by to kdo dělal, proč by si kdo ostřílený měl nechat radit, nebo proč by se kdo neostřílený měl nechat napálit.
Podle mého subjektivního názoru se za Váš rozpočet dá stěží jako DIY postavit poctivý stereofonní zesilovač, natož DK.
Moji zvědavost pak nutně probouzí řečnická otázka, kolik máte rozpočet na ony reprobedny a opravu onoho Kenwooda.
A mohu-li radit - klid, nespěchat, žádnou paniku - čas obvykle sám, bez našich gejzírů úsilí, přinese dobré řešení. V zajetí netrpělivosti není umění se vydat i zklamat.
Tolik moje subjektivní promluva.

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

No Vojto, jak jsme se o tom bavili. Nemá cenu utrácet za bůh ví co a nebo měnit všechny měniče. Kup za pár šušňů 4Ohm stereo zes, bodni na to zatím dvě bedny a počkej na ten od Sinclaira. Zbyde ti na opravu a tenhle pak zas můžeš prodat nebo ho mít jako rezervní. Podle mě je to nejsnazší a o muziku nebudeš ochuzenej. Max o tu "prostorovou".

Re: Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Sony STR-DB830, taky zvládá 4 Ohmy, je tam přepínač, 4-8 Ohmů. Super.

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Změnit stavbu ze 4 na 8 Ohm ? Řešení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£