Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 33 z 33]

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Taky jsem měřil s HolmImpulsem. Chvilku mi trvalo než jsem ho zvládnul, ale pak OK. Na obr je měření výškáče z levných bedýnek... Je vidět vliv Gate a jak i malý odraz celou odezvu rozháže - viz hnědá čára...
http://zuki.hw.sweb.cz/dokumenty/Repracky/PCvyska2P.png

Nejdřív jsem myslel, že kůli té díře na 5kHz to bude nepoužitelné, nakonec z toho vyšly i s rozumně složitou vyhybkou super malý 2P k PC (14x22x13cm). Hrají tak, že se člověku nechce věřit jak smile
Jsou ode mě vzdáleny 60cm a mezi sebou mají 90cm. Přesto by se člověk (se zavázanýma očima) vsadil, že "kapela hraje před ním"...

Technické provedení měření mám takhle: U Checkovy kapsle = AL trubička s mikrákem (cca D0,8cm x 20cm-délky)  je předzesík s dvojitým opěrákem. Mám dojem, že  je v patici na audio nic moc TLC272 se ziskem asi tak 20x ( nevím už přesně) a 1/2 IO zesiluje a na jeho výstupu je odpor 220R-470R (aby nezakmitával od kapacitní složky propojovacího kabelu). Druhá část IO dělá spolu se zenerkou a jejím "DC RC filtrem" napájení mikr. kapsle (tzn. aby to zbytečně nešumělo a nezesilovalo 50Hz  atd. indukovaných z okolí do kabelu) . Pak je 10m stíněného kablíku po kterém se to i napájí a na konci je krabička kde je konektor napájení  (12VDC z malého adapteru) a konektory k PC... Na "krmení repráků" používám mono zesík s tranzistorama - sch je vlastní návrh a je jen pro měření s cca 20W sin Out.  Odstup cca 95dB neb tam lehce prolejzá brum ze zdroje, na měření mi to ale stačí... Hlasitostí zesíku kompenzuji vzdálenost mikráku tak, abych nepřebudil vstup ...

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

madeindoma:Taky měřím venku.Podle mě je to jak psal paf-máš označený až druhý impuls.Podmínky měření ani použitý "hárdvér" s tím nemá co dělat.Nebo máš chybu v softu či nastavení zvukovky nebo holmi.
Zkus použít u té impulsky funkci auto zoom.Většinou ti vykreslí hlavní impuls.

(upravil madeindoma 10. 11. 2013 8:42)

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Právě když zahrnu ten první impulz udělát to nějaké rušení. TOhleto je teda jenom ten první impulz, měření Seas L22RNX/P      http://i39.tinypic.com/2udw8ex.jpg

řekl bych že to je v pásmu kde ten reprák už nemá jaksi co hrát nato že to je basák smile, Zkusím kuchnout ten předzesilovač a dát ho co nejblíže mikráku tedy přímo na stojan.

Co třeba tohle? smile

http://i40.tinypic.com/693ps3.jpg

nebo

http://i43.tinypic.com/2jcucxw.jpg

předzes mám tento: http://postimg.cc/image/er669qb3t/

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Tipnul bych to na problém s "přeslechem" nežádoucího signálu do měření.  Taky mám pravidelně -1m před měřením malinký peak, ale ten tvůj je obrovský... 
Až ten druhý bude asi ten správný...

Předzesík poznávám, je to ten "můj" návrh... a je pro 12V napájení. Pokud máš menší je potřeba srovnat dělič na vstupu tak, aby mě loperák výstup v polovině napájecího napětí... 

Důležité je taky mít všude správné úrovně, aby nedocházelo k přebuzení...   Skoro bych dle amplitudy toho prvního peaku řekl, že je to buď nějak moc zesíleno nebo "divně" zakabelováno (zejména země). Případně máš v nastavení Holmu nebo PC označen nesprávný vstup a signál je jen zesílený přeslech mezi kanály... Mám pocit, že když jsem měl blbě nastavení kanálů, že jsem vídával něco podobného (bylo jedno v jakém SW to bylo)...

(upravil madeindoma 10. 11. 2013 12:40)

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Jj je to ten tvůj, však jsme se o tom předtím bavili přes SZ, napájím to z autobaterie, ale dneska jsem udělal následující: zkrátil jsem celý kabel od mikrofonu (od kapsle k předzesu je jen 0.5m předtím byly 3m), vykuchal jsem předzes z toho arta boxu. Vždycky jsem to měřil přes arta box a tam jsou 3 prdele odporů a zenerek, jak měříte vy? Výstup z předzesu rovnou do line-in? Je možný že mi to celou dobu dělal ten arta measuring box? Když jsem nastavil špatný vstup tak mi to naměřilo výstup ze zesilovače takovou pěknou rovnou čáru smile Tohle je definitivně to co naměřil mic, ale i když jsem ho dal v holmu na level metr celkem to tam lítalo a to bylo úplný ticho.

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Mám Checkovu kapsli v trubičce,od toho cca dva metry koaxiálu píchnuté do krabice ve které je krabička podle checkových stránek-arta přípravek,předzes podle linkwitze,zdroj pro preamp a jeden kanál TW40 na vlastní desce.Přesto že všechno je nedokonale provedené a ze zesu leze brum,žádné rušení v impulzce nemám.

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Koukal jsem na předzes oscilákem a vypadá to že to kmitá kolem 20kHz a taky kolem 100kHz. Jak to účinně zablokovat?

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Proti kmitání by mělo by ti stačit dát přes R4 kondík pár pF. Co tam máš za operák? Máš jeho Vcc zablokované kondíkem přímo u jeho nožiček?

Běžně zablokované napájení IO = by kmitat neměl smile i bez kondu ve zpětné vazbě...

(upravil madeindoma 10. 11. 2013 21:26)

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Zablokováno nemám, nepovažoval jsem to u bateriového napájení za nutný. NE5532. Zmenšil jsem i zesílení na 10x tak se to i tak trochu uklidnilo a vypadlo z toho toto: http://i41.tinypic.com/23w9q49.jpg

Nevím jestli už je to dobrý či ne, každopádně se mi pořád něják nepozdává fáze. Jak je to s tou vzdáleností? Toto jsem meřil 30 cm od měniče. Znamená to že i v time window bych to měl na impulse response dát na vzdálenost 30cm? A jak je to s posunutím v tom offsetu, tak jak to mám na obrázku to má být nebo to mám někam posunout? Ale stejěn je to najký divný, jelikož jsem ten střeďák měřil od 150 Hz. Tady mám na fotce výškáč a když ho posunu na stejnou hodnotu offsetu jako u toho středu tak je to kus mimo a stejně mi to zobrazí křivku od nuly a já měl v testování nastaveno od 900Hz tak už z toho začínám bejt tumpachovej.

http://i41.tinypic.com/1et1zq.jpg

ten samý jen v +30° ta impulska je zase úplně jiná a uplně jinde. Zítra asi zkusím měřit z větší vzdálenosti protože mi to podle mě měří totální nesmysly.

http://i41.tinypic.com/23k455g.jpg

Mezi měřením se nesmí hýbat se vzdáleností repra? Tady mám příklad z měření basáku a čerte vyber si kde začíná odraz sad

http://i40.tinypic.com/34ih85x.jpg

Jak tedy měřit? Nastavit bednu a naměřit z čela všechny repro aniž by se čímkoliv hýbalo? Jak zaručit stejnou vzdálenost mikrofonu po natočení bedny a má vůbec smysl natáčet bednu pro další měření? Děkuju za trpělivost se mnou.

(upravil zuki 11. 11. 2013 15:30)

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Detaily měření si už moc nepamatuji...
Ale pokud jsem dělal úhlová měření, tak jsem měřil z cca 1,2m. Dál jsem jít nemohl, dělal mi v místnosti rušivý odraz asi lustr a okolní nábytek atd... Někdy jsem z iniciativy dal na podlahu deku... Na natáčení jsem si udělal "točnu" ze dvou prkýnek (spojených uprostřed šroubem) a na ně jsem si nakreslil úhloměrem úhly po 5°...   Při od metru výš není už posun měničů při natočení tak významný.  Nebo jsem si minimálně nakreslil na stolek na kterém byla bedna čáru (osový kříž) abych viděl kde má být při natáčení střed bedny.  Mikrofon jsem při měření  (kontrole) celé bedny dával cca do osy výškového reproduktorku (nebo lehce pod) a pak jsem provedl i výšková měření po 10cm (ty jsem si zase nanesl na stojan od mic.). Úhly od 10cm posunu jsem si pak spočítal.  V blízkosti jsem měřil jen BR od 3P (mic pár cm dovnitř BR) nebo malá širokopásmová repra pro změření jejich frekvenčky (dělal jsem synovi aktivní bedničky k telefonu)...

K blokování IO mohu dodat jen to, že každý - opakuji každý IO by se měl blokovat co nejblíže jeho nožiček minimálně (většinou to stačí) keramikou cca 100nF. Je to pro jeho stabilitu a nerozhoduje zda je napájen z baterek či trafa apod...  Jinak se běžně rozkmitají. Zejména při "hranách" na signálu apod... často ale i v klidu bez signálu.

Blokování IO nebo nějakého malého funkčního bloku i z diskrétních polovodičů  je  naprostý základ v elektronice!!! Bez toho nemá cenu něco "bastlit"...!!!

(upravil madeindoma 12. 11. 2013 17:32)

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

No zdá se konečně že to začíná věrohodně měřit smile

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Také mne zajímá ten konec okna. Používám měření pro nastavení systému v autě, nebo se alespoń snažím v rámci naprosto nevhodného poslechového prostoru. Jak nastavit konec okna? Pokud vzdálenost mikrofonu od měniče činí cca 40-80cm, mám nastavit tuto vzdálenost? Protože umístění dle odrazu, vzhledem k jejich množství asi nepůjde. Vím že podmínky ve voze jsou pro měření na hony vzdáleny ideálu, ale rád bych z toho alespoň v rámci možností získal co nejvíce. Používám Behringer ECM8000 a externí zvukovku M-Audio Fast track. Děkuji.

Web

Re: Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Takže konec okna nastavím před první odraz. Chtělo by to alespoň 5ms pro získání rozumného počtu vzorků(což poznám na Delay?). Tolik jsem se tu dočetl. Uvidím kolik to bude v reálu, ale obávám se že to bude bída. Používám Holmi a chci vyčíst nastavení děliček, což se mi minule nějak nedařilo.

Web

Příspěvky [21 až 33 z 33]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£