Téma: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

Zdravím a prosím o radu.

Chtěl jsem si vyměnit filtrační kondenzátory v Marantzu PM66SE KI a protože je u nás nemožné sehnat sehnat SNAP IN s hodnotou větší,než 10 000uF,tak jsem zvolil šroubovací Kendeil ze Semicu.Už jem je jednou použil do Philipsu DFA 888 a výsledek byl super.Po zkušenostech s Nippony,které mají běžně až o 15% menší kapacitu,než je nominální hodnota,jsem pro náhradu původních ELNA 12 000uF/56V objednal KENDEIL 15 000uF/63V.Počítal jsem s tím,že budou mít ve skutečnosti o něco méně,takže to bude akorát.
To jsem se ovšem těžce spletl.Před instalací mě nějak napadlo si ty staré i nové kondy změřit,a nestačil jsem se divit.
Původní ELNy mají 11 150uF,ale nové KENDEILy mají 18 440uF,takže ne do mínusu,ale o víc jak 22% do plusu.
Mám obavy,že ten nárůst je oproti původním kondenzátorům příliš velký,tak prosím o radu,jestli je tam mám dát,nebo ne a,abych to nenadělal víc škody,než užitku.Radši bych si poslechl názor někoho,kdo tomu opravdu rozumí.
Díky.

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

Já osobně si myslím, že největší škoda vznikla tím, žes dobré elyty ELNA vyhodil, a hodláš do plošáku na snapin vybagrovat  krátery na šroubovací kondy kendeilu.

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

a prečo robíš také kokotiny?

Web

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

... u nás myslíte v ČR nebo v místě bydliště? Příp. na jaké napětí, jaké kapacity, a jaké rozteče a rozměry byste potřeboval? Něco bych případně měl. S Nippony nebývají zhusta potíže.

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

To Hazys:

Tak za prvé,nic jsem nevyhodil,ty Elny mi leží na stole a klidně je tam můžu vrátit.A za druhé,nechápu,jak tě mohlo napadnout,že budu dlabat do plošňáku díry o průměru 6mm  pro uchycení šroubovacího kondu.To je absolutní úlet.
Nic takovýho samozřejmě nehodlám dělat,ještě jsem se nezbláznil(teda aspoň myslím).

To redyuri:

Také kokotiny dělám proto,že ty 15let staré Elny mají téměř dvojnásobný ESR oproti těm Kendeilům,takže proto.Čas nezastavíš.


To Digiting:

Díky za nabídku.Původní Elny mají průměr 30mm,rozteč 10mm a hodnotu 12 000uF/56V,je tam trochu místa,takže průměr by mohl být i lehce větší.Kdyby se něco takového našlo,byl bych moc rád.
Nippony v Ecomu jsem zkoušel,ale kapacity nad 10 000uF ani neobjednají,i když v katalogu je mají:(.Stejné je to v podstatě všude.

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

Takže tam ty kendeily zapojíš na 20cm drátu? Výrazné zhoršení SNR nebude vadit?

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

Dej tam Nippony z ECOMU a nic neřeš..

Web

(upravil Digiting 31. 10. 2013 16:17)

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

V mých zbytcích vidím Nippony:
9 ks 10000uF/63 V, 30x50 SMH
4 ks  6800uF/80 V, 35x50 KMH
2 ks 10000uF/80 V, 35x50 SMH
vše snap-in s roztečí 10 mm

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

To Hazys:

Nebude žádných 20 cm drátu,s bídou 4 cm budou stačit,tím nic moc nezhorším.Uvnitř zesíku je celkem dost místa,takže tam bude taková hrazdička a na ní upevněné kondy v objímkách tak,aby byly co nejblíž desce.Můžu sem pak dát třeba fotku,ale na netu jsem už podobných řešení pár viděl.


To reeb:

Jak jsem už psal výše v Ecomu  nic nad 10 000uF neobjednám,ani kdybych byl ochotný čekat půl roku,vůbec to neobjednávají.Aspoň tak mi to bylo řečeno od p.Martince z Ecomu.


To Digiting:


10 000uF od Nipponu tam dát můžu,ale když budu mít štěstí,bude mít lehce přes 9000uF,to by znamenalo pokles celkem o 4000uF proti současnýmu stavu.Nevím,jestli bych to tím zrovna vylepšil.Každopádně díky,jsi jedinej,kdo mi zatím nabídl nějakou pomoc.
Je tak pro info,mám před sebou Nippon 8200/63 KMH.Ve skutečnosti má jen 7250uF.




Opravdu mi tu nikdo nedokáže odpovědět na moji otázku,jestli takové navýšení kapacity filtračních kondů nemůže zesík poškodit?

Díky.

(upravil Digiting 31. 10. 2013 18:07)

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

... může, a nemusí. Ke statisticky úspěšné předpovědi by bylo třeba znát obvody, resp. součástky zapojené před a za kondenzátory (kupř. já je nyní nemám čas jít studovat), ne-li kabeláž a konektory. Přiliš velké kapacity a nízké ESR mohou poškodit diody v usměrňovači (či jen snížit jejich životnost), příliš náboje v kondenzátorech by mohlo více namáhat koncový stupeň (samozřejmě dle podmínek zapojení), atd. Obvykle existuje něco jako optimum, výslednice pro a proti. A jelikož toto optimum nemusí být singulár, čeština vynalezla slovo nejoptimálnější, nejideálnější, aby popsala dialektiku života a zakroutila hlavami češtinářů, angličtinářů, latinářů, vědců, že vhodných cest bývá více ...
... zpět k meritu: Riziko poškození existuje, a hlavně říci 10000 uF nebo 15000 uF je jen jeden z mnoha údajů. Za určitých okolností by mohla zesilovač poškodit i kapacita 6800 uF. Zde patrně nevíme, jaké jsou rezervy návrhu zesilovače, leda by podobné úpravy někdo již 30x provedl a ony měly nulovou mortalitu v období např. 20 let.
Marantzy nemívají toroidy, takže zvýšení filtrační kapacity by leckde mohlo pomoci, ale také by to mohla být jalová aktivita či mrzutě prodražující experiment.
Zkrátka, všeho s mírou.

Málem bych zapomněl: Neznám Vaši metodu měření kapacity a ESR. Moje praxe říká, že kondenzátory Nippon, po 4 letech bez provozu a naformování, splňují technické specifikace s rezervou. Vybavuji si také slova z jakési produktové přednášky, že výrobci elektrolytických kondenzátorů za horizont 10 let běžně nehledí. Pokud jste tak dosud neučinil - kondenzátory, nad nimiž se chystáte zlomit hůl, připojte na 24 hodin na jmenovité napětí (za dodržení určitých ochranných podmínek samozřejmě) a zkuste změřit sledované parametry poté. Třeba pak nastane ústup u Dunkerque.

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

To Digiting:

Děkuji Ti za obsáhlou odpověď.Zrovna tento Marantz toroid má.Opravdu nerad bych ten zesík nějak poškodil,takže se zeptám ještě na jednu otázku:

U některých zesilovačů je filtrace tvořena větším množstvím kondenzátorů nižší kapacity,takže když nemůžu sehnat 2 x 12 000uF,mohl bych použít 4 x 6800uF?

Pokud ano hodily by se mi tvoje Nippony 6800/80 KMH:).

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

kendeil dělá i snap-in slušné kondy velkých kapacit, zkus se doptat v semicu.

(upravil Digiting 31. 10. 2013 18:58)

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

... subjektivně mám za to, že soudobé, nové elektrolytické kondenzátory od renomovaného výrobce, ikdyby měly trochu nižší kapacitu, mohou předčit ty původní, z doby někdy před 15 a více lety. To platí jen pravděpodobnostně - neznám Váš konkrétní případ. Dále mám subjektivně za to, že na desce tohoto zesilovače není místo pro 4 kondenzátory. Dále subjektivně mohl mít výrobce dobrý důvod nesnižovat ESR paralelně připojenými kondenzátory, jakkoli to bylo spíše místo na desce, jež jej vedlo jen ke dvěma cylindrům. Tudíž já osobně bych to viděl na bohatě dostačujících 8 tisíc až 12 tisíc mikrofaradů na větev, takže optimum oněch 10000 uF/63 V/85 °C. Ty jsou k mání u ECOMu, a něco i u mě. A těžko byste pak byl nespokojen, leda by Vám neseděla teplota - původní kondenzátory jsou na 85 °C nebo na 105 °C? Do podobné blízkosti zdrojů tepla já osobně dávám vždy "stopětkové".

Dále pak http://www.semic.cz/cz-detail-138160-e- … 40-kn.html  či http://www.semic.cz/cz-detail-138186-e- … 50-kn.html, obojí skladem, a podle datového listu na 105 °C, takže tak zle nebude.

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

Tak jsem objednal ty 15G/63 35x50 Snapin ze Semicu.Do desky se bohužel nevejdou,tam by vešly max.d32,takže umístění bude tak,jak jsem plánoval tam dát ty šroubovací.
Upřímně,připadají mě na svoji kapacitu trochu malé,ale uvidíme,Kendeil má jako značka solidní pověst(dodává i pro Naim),tak to snad bude ok.

Díky všem.

(upravil mechanik 1. 11. 2013 12:55)

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

Darken76 napsal:

Upřímně,připadají mě na svoji kapacitu trochu malé,ale uvidíme,Kendeil má jako značka solidní pověst(dodává i pro Naim),tak to snad bude ok...

Presne tak! Na kondenzátory KENDEIL KO05 105°C 15 000uF 63V si dajte pozor v DPAčkach 330IV sa nafúkli. Nedávno som ich menil za nippon 10 000uF 80V. Aby som nebol uplne za blbca píše o tom aj dawsoo na hifislovanete... Bohužial asi ich výrobca zle označil a realne sú na nižšie napätie.

https://i.postimg.cc/K1zy9jzz/2154322.jpg

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

To je moc pěkný:(.Po jak dlouhé době se to stalo?
Původní kondy byly na 12G/56V,předpokládám,že reálně tam bude kolem 50V(neměřil jsem,ale snad to dávali s nějakou rezervou) a měly  d30x50,Kendeily
mají 15G/63 d35x50.Při daném napětí by nárůst velikosti asi odpovídal,ale potom opravdu nebudou na 63V.V mém případě by teda mohli vydržet,ale budu to sledovat,jak se začnou nafukovat,tak poletí.

(upravil mechanik 1. 11. 2013 13:12)

Re: Výměna filtračních kondezátorů v Maratzu PM66SE KI

No DPA má niekolko rokov, neviem presne, zistilo by sa to podla témy na slovanete. Tie kondenzátory v tomto stave môžu byť už dosť dlho. Ked je tam 50V tak by to asi mohlo vydržať. V DPA bude okolo 56-57V. Neviem presne na akú hodnotu klesne napätie pri kludovom odbere DPA.