Téma: Městská čistička odpadních vod!

Dobrý den,V naší malé vesnici (cca1600obyvatel)Přišly s návrhem,na vybudování čističky.Udělala se veřejná schúze,která skončila úplně zcela s názorem občanú proti výstavbě.Přítomný pán,který prezentoval přednážku,totiž nedokázal za celou dobu říct,kolik to bude stát a hlavně nás.Dnes mi přišel dopis,kde stály pokyny k uhrazení částky cca 15000kč a nejni zaručeno,že to nebude stát víc.
jsem z toho jednání zdrcen,nikdoto tu nechce a oni z nás budou ještě tahat peníze,prosim poraďte mi,jak proti těm hienáma.Stejně už jde jen o to jak rozkrást dotace z unie.

Re: Městská čistička odpadních vod!

Nevím, proč si z toho děláš těžkou hlavu. Prostě neplatit. Nemají žádnou oporu v zákoně, aby mohli po někom chtít platit na výstavbu čističky. Obec není družstvo. Samozřejmě též nemají žádný páky, jak z kohokoliv ty peníze dostat.

Web

(upravil be_em 7. 10. 2013 19:09)

Re: Městská čistička odpadních vod!

Čudné ... ja robím na eurofondoch a dokonca s kanalizáciami už 10 rokov. Podmienky operačných programov sú podobné ako u nás v SR. Nepoznám vôbec Vašu obec ale náklady na kanalizáciu pri takejto obci môžu byť v rozmedzí cca min 40 mil. CZK až do 70 - 80 mil. CZK (to je fakt maximum pri náročnom riešení) a náklady na obecnú čistiareň (nie čističku!!!) môžu byť cca 20 mil. - 30 mil. CZK (podľa technológie).

Teraz neviem čo myslíte pod tým čo Vás to bude stáť .... náklady na výstavbu sú oprávnené ak splníte podmienky, t.j. v tom prípade platíte iba svoju spoluúčasť cca 5 - 15 % z nákladov. Ak ste neoprávnený žiadateľ tak platíte 100%.

Detto predpokladám že tých 15 000,- je len za tú prednášku!!!! To teda neviem s kým ste sa spolčili! Aj náklady na vypracovanie analýz sú oprávnené, pozor musíte ich mať však vysúťažené, t.j. nemôže to robiť hocikto.

Ďalej mi príde divné že nechcete čistiareň odpadových vôd (ČOV) ... ako chcete potom likvidovať odpadové vody? Máte inú možnosť???? A nie ste náhodou povinný mať čistenie (u nás napr. obce nad 2000 obyvateľov povinne do onca 2015!).

A verte mi ..... dotácie z EÚ sa teda moc nekradnú - oni tam totižto až taký blbí nie sú ... väčšina zlodejstiev sa robí u nás (u vás) a za naše peniaze!

Ale ak treba rád zodpoviem aj na iné otázky .... resp. môžem odporučiť na partnerov aj u Vás v Čechách s ktorými sme k plnej spokojnosti spolupracovali.

(upravil stiglitz 7. 10. 2013 19:14)

Re: Městská čistička odpadních vod!

Přeci nemůžou chtít po lidech 15 tisíc, podle jakého klíče by to dělali, to jako čtyřčlenná rodina by musela vyvalit šedesát litrů!?!
Tohle nemá oporu v zákoně, hoď to do koše.

Re: Městská čistička odpadních vod!

???? ja som to pochopil úplne inak ... za čo je tých 15 000????

Re: Městská čistička odpadních vod!

no co ,někdo chce vyvařit wink

Re: Městská čistička odpadních vod!

Ono se nekrade, ale čerpá.

Re: Městská čistička odpadních vod!

Kdo ten dopis poslal?

Re: Městská čistička odpadních vod!

To je prej za přípojku do baráku.Pročto vlasně musíme mít?Vždyť to je muj pozemek a já si o tom rozhoduju.

Re: Městská čistička odpadních vod!

U nás sa prípojky k rodinným domov po revíznu šachtu realizujú v rámci projektu za EU peniaze ... zvyšok si zrealizuje vlastník sám .... nikomu nič neplatťe ... keď bude kanalizácia hotová a bude umožnené sa na ňu pripojiť tak si zvyšnú časť prípojky resp. celú prípojku zrealizujete sám, ak je to za EU peniaze tak Vám časť prípojky môže zrealizovať investor (pýtajte sa či sí prípojky súčasť projektu).

Áno je to síce Váš pozemok, rozhodujte o všetkom čo sa na Vašom pozemku deje .............. ale za likvidáciu odpadov ktoré produkujete je zodpovedná obec a vy! Dám Vám otázku ako likvidujete Vaše splaškové vody z domu??? Hmmmm?

Re: Městská čistička odpadních vod!

Tady kousek to dělali nedávno..sice to zaplatila dost draze obec a lidi si pak museli buď zaplatit nebo vlastníma silama udělat připojení na nový řad, který byl jinde než původní..v podstatě starý byl pár metrů před domem nový za domem 20m až skoro v polích..doteďka to všichni sabotují a je tam připojených tak 10% lidí..za 2? roky..někam ty h..na asi tečou a nová čistička to nebude smile

Re: Městská čistička odpadních vod!

Ok. Děkuji,zítra je další schúze,tak se tam pujdu pobavit.

(upravil Dalča 9. 10. 2013 17:58)

Re: Městská čistička odpadních vod!

řešení je několik - septik, žumpa, lokální čistička odpadních vod, centrální kanalizace... atd. atd.

Osobně doporučuji nikomu nic neplatit. O ČOV by mělo jednat zastupitelstvo obce a mělo by jednat na základě vypracovaných podkladů, ne na základě keců nějakého žvanila v sokolovně.
O tom, kde je nutné stavět ČOV je jednoznačně dáno zákonem, O tom, jak je ČOV a kanalizace financována rovněž.

Není mi známa povinnost napojit se na budoucí kanalizační síť, viz první věta.

A pokud mi někdo posílá složenky dřív, než je hotovo, tak vytahuji rodinný kulomet a střílím.

Moje rada:
NEPLATIT, NEPŘEBÍRAT, NEPODEPISOVAT
nic, s čím nejste 100% seznámeni a sohlasíte.

Nechte si jako obec nejdřív zjistit vaše povinnosti ze zákona, dále si nechte zjistit několik řešení (Vlastní ČOV, napojení se do již stávající ČOV která je opodál a umožní to její kapacita), nechte si zpracovat studii nákladů a proveditelnosti, pak teprv v zastupitelstvu hlasujte jestli ano nebo ne a jakou variantu. Poté vypiště veřejnou soutěž na zpracování PD (projektové dokumentace) až ji budete mít řeště DOTACE a jak bude jasno ve financování vypiště veřejnou soutěž na stavbu a dodávku technologie...

V žádném případě nedoporučuju platit cokoliv předem, ani zálohově!!!

NA tuto problematiku je "kýbl" dotačních titulů, republikovejch i z EuroKasy....

Obecně:
Konzultujte
Raďte se
koordinujte s obcí s vyšší pravomocí (NUTS 4)
Koordinujte s krajem (NUTS 3)
koordinujte s regionem (NUTS 2, známé ROPy)

Neposlouchejte podomný obchodníky co vás chtějí vystrašit a potom zkasírovat.