Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Zdroj pre SPS50

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 49]

(upravil marcin 5. 10. 2013 9:29)

Téma: Zdroj pre SPS50

Ahojte, aký zdroj pre 2xSPS50 by ste použili? Uvítam všetky rady a vylepšenia.
Zapojený bude v 1. bezp. triede, jedno trafo s oddelenými vinutiami pre každý kanál a teda zdvojeným zdrojom:
https://lh5.googleusercontent.com/-r3vGp5IjvRA/UgZHqJPE9wI/AAAAAAAADzk/WGFk_wJk4gY/w1222-h615-no/power_supply_zakl.png
https://lh3.googleusercontent.com/-xzpQ56dCzNo/UgZHr6TbcWI/AAAAAAAADzs/9iL0gW2qdUI/w1222-h615-no/power_supply1.png
https://lh5.googleusercontent.com/-fVQLWQVnTIU/UgZHsmLG2mI/AAAAAAAADz0/Z56qjZFo0mc/w1222-h615-no/power_supply2.png
https://lh3.googleusercontent.com/-IJ75WGjb9jk/UgZHtS-j8aI/AAAAAAAADz8/A8OkgWVZXII/w1222-h615-no/power_supply3.png

Re: Zdroj pre SPS50

čau použil bych zdroj č.2 Ještě dodám, pokud nebudeš mít ochranu pro zpoždění zapínání repra tak bych doporučil do primáru trafa mrsknout paralelné kondík 100n/275V AC ( dělá se RM15) a paralelně dát rezistory na vybití filtračních kondenzátorů.

Re: Zdroj pre SPS50

Zdravím,
jako autor SPS50 doporučuji - zvláště pokud ještě nemáš dost zkušeností se zapojováním dvojitých zdrojů a hlavně se zemněním - jeden společný transformátor s jedním symetrickým vinutím cca 2x22V/120-150VA, jeden usměrňovač, jednu společnou filtrační baterii, složenou z menších kondenzátorů tak, aby měla celkovou kapacitu cca 2x15.000uF a s blokováním elektrolytů svitkovými MKP kondenzátory o kapacitě 220-470nF/250V, lze s výhodou použít i svitkové MKP kondenzátory, označované CFAC, tedy kondenzátory určené pro síťové napětí 250VAC, které se dají s výhodou vykuchat z vadných PC zdrojů, kde bývají minimálně dva a vždy nepoškozené. Napájení obou polarit i země potom povedeš ze společného místa na výstupu zdroje, odtamtud /ze společné centrální GND/ můžeš také vést záporné póly výstupů pro reproduktory. Filtrační kondenzátory by měly stačit na 35V, např. Nippon Chemicon 4.700uF/35V je poměrně levný, ale i Samwha není špatná, Jamiconům se raději vyhýbej, poslední dobou produkují pěkné šmejdy.
A teď pozor!

Centrální zem /GND/, kam přijde připojit střed vinutí transformátoru i výstupy pro země obou modulů a výstupy zemí pro reproduktory udělej tak, aby vycházela Z GEOMETRICKÉHO STŘEDU společných pólů filtračních kondenzátorů - jen tak si zajistíš dobrý odstup.
Potenciometr pro regulaci hlasitosti použij logaritmický 10k/G nebo nejvýš 25k/G.

Web

(upravil sagitarius 11. 8. 2013 7:07)

Re: Zdroj pre SPS50

Když už jsme u těch zdrojů k zesům, měl bych taky jeden dotaz. Nikdy jsem to nezkoušel, takže se přiznám, že nevím. Když jsou u trafa vyvedený obě poloviny sekundáru samostatně, tedy ne jen střed, bude mít nejakej přínos usměrnit je každý vlastním greatzem a spojit do středu až u filtračních kondů, nebo to nic nepřinese? Podle mě by to mělo být logicky lepší a s menšími nároky na filtraci. Je to tak, nebo ne?

Web

(upravil microlan 11. 8. 2013 7:51)

Re: Zdroj pre SPS50

Už se to tu řešilo, akorát budeš mít větší ztrátu na těch usměrňovačích

Re: Zdroj pre SPS50

Ano, už se to tu řešilo - celková kapacita kondenzátorů stejně musí být identická, navíc jsou někdy potíže při spojování zemí v nějakém konkrétním bodě. Výhody to nemá žádné, nevýhody značné, z nichž největší je dvojnásobný úbytek napětí na můstcích - v ideálním případě je na jedné větvi můstku úbytek při polovičním zatížení asi 1,2 - 1,3V, při použití dvou můstků vlastně dvojnásobek, čímž se zbytečně připravuješ o výstupní výkon, daný napájecím napětím.

Web

(upravil reeb 11. 8. 2013 22:17)

Re: Zdroj pre SPS50

Uplně nejlepší provedeni dratařiny zemí

https://i.postimg.cc/bdxCnZ3j/2147519.png

Web

(upravil marcin 11. 8. 2013 17:42)

Re: Zdroj pre SPS50

Ďakujem za všetky rady.
Trafo je z aldaxu ATr1B, má ale zdvojený sekundár 2x22V + 2x22V, mám teda sekundáry paralelne spojiť ešte pred usmerňovačom? Neprinesie to zase iné problémy, ako keby mal každý kanál svoj usmerňovač a vlastné filtračné kondenzátory?

Kondezátory, usmerňovač a ochrany s oneskoreným pripojením SPP1 sú z aldaxu.

Re: Zdroj pre SPS50

To je v pořádku, ale v zájmu toho, abys neměl při zapojování /resp. při spojování středů vinutí a vývodů zemí/ problémy, tak proto raději radím jeden společný zdroj. Ze zkušeností, které jsem získal při používání SPS50 jako náhrady za vyhořelé konce v některých starších přístrojích vím, že přeslechy se tímto řešením nijak nezhorší, na 20kHz jsou pořád vysoko nad úrovní -90dB za předpokladu, že je zdroj konstruován tak, jak jsem popisoval výše. Znovu připomínám, že elyty by měly být kvalitní, nejlépe typ SMG  4700uF/35V z Ecomu - Ecom už má eshop, je potřeba se do něj registrovat /bez registrace to tuším nejde, ale nejsem si jist/, tamtéž lze koupit i CFAC blokovací svitky 220-470n/250-275VAC, pokud si je nevykucháš ze starších PC ATX zdrojů, v těch kvalitnějších bývá na síťovém vstupu i NTC termistor proti proudovému nárazu ze sítě, ale trafo Aldax Atr1B jej ještě nepotřebuje, ale v dotyčných kvalitnějších zdrojích bývá na síťovém vstupu i kompletní širokopásmový odrušovací člen, který je velmi užitečný, pochytá dosti všelijakého svinstva ze sítě.
Ochrany SPP mají i vstup pro ochranný termostat proti přehřátí, pokud použiješ menší chladiče, než je zdrávo - různé termostaty se dají koupit v EZK, musí to být typ s hysterezí kolem 10-15°C, který je za studena sepnutý a rozepne při teplotě např. 60-70°C, takže odpadne kotva relé, odpojí zátěž, stavová LED se přepne na červenou a nesepne dotud, dokud chladiče nevychladnou. Je tam i třípólový konektor PSH pro připojení dvoubarevné stavové LED, má být zapojena tak, že dokud relé nesepne, má svítit červená a po sepnutí relé přepnout na zelenou, ale to je určitě popsáno v návodu k ochranám /má to být typ se společnou katodou/, tak jako i způsob připojení napájení /přímo na symetrický sekundár trafa/.
Rád poradím se vším, co se výrobků Aldax týče /jsou to skoro výhradně moje děti/, ale nejen s nimi.
Od příštího roku budou dodávány inovované výkonové moduly, vybavené obvody z ochran SPP, takže ani transformátory nebudou muset mít pomocná vinutí. Drobnými změnami layoutu dojde k podstatnému zvýšení slew-rate, úpravami pracovních bodů některých stupňů ke snížení zkreslení a pokud si parťák najde čas, bude dodáván i stereofonní mosfetový modul /s laterálními fety na konci a komplementárními jfety na symetrickém diferenčním vstupu/ s výkonem 2x150W a zároveň s ním snad také přeladitelný crossover/na kterém zatím pracuju/ pro co nejjednodušší vytvoření sestavy 2.1.

Web

(upravil marcin 13. 8. 2013 21:19)

Re: Zdroj pre SPS50

Termostaty plánujem osadiť, nech sú ochrany kompletné. Chladič bude spoločný pre oba moduly, K 200 z gamma aluminium, rozmery 200x40x100, umiestnený vnútri krabice s vetracími otvormi. Ono tie rozmery zosilňovača budú trochu netradičné, nakoniec aj k tomu sa môžete vyjadriť:
https://lh6.googleusercontent.com/-MBgIa0228R4/UgqGXyC2rzI/AAAAAAAAD1Y/-5YB_bFWjWM/w259-h306-no/brick_inner.PNG Výška 3U, doska ochrán kolmo vzhľadom na konce a predpoklad bol zdvojený zdroj, preto sú filtračné kondy po stranách.
Stále mi to nedá: trafo s oddelenými sekundármi sa mi javí takmer ako keby boli trafá dve. Sekundáry na aldaxom trafe sú predpokladám vinuté paralelne (rozdiel ss odporu do cca 0,1ohm), stredy vinutí oddelené. Znamená to, že dual mono konštrukcie sú tiež náchylnejšie na zemné slučky a vyžadujú väčšie skúsenosti?

Natrafil som aj na tieto konštatovania a vlákna:

sinclair napsal:

Dva oddělené symetrické výkonové sekundáry u traf Tr1B, Tr2B, Tr3B také nejsou náhodou, ale mají svůj velmi důležitý účel.

možno som to vytrhol z kontextu vlákna Aldax SPV250, ale mohol by si, sinclair, ten účel aspoň naznačiť.
a vlákno o paralelnom spájaní sekundárov: Zdroj z více traf

Prosím majte so mnou strpenie, prípadne uvítam aj odkazy, kde sa problematika rieši. Priznávam veľa som nehľadal, v podstate len tu na webe, diyaudio, trochu slovanet a nejaké pochybné stránky.

Re: Zdroj pre SPS50

Ahojte, pokúsil som sa o pár návrhov dosky zdroja. Je niečo z toho použiteľné, alebo to treba celé prekopať, prípadne čo upraviť?
Neviem či je vhodné, aby mala GND takú plochu, alebo ju viesť od súčiastok zdroja ku konektorom najkratšou cestou? Čo by ste odporučili ohľadom usmerňovača, umiestniť ho na PCB, alebo ho prichytiť na kovovú krabicu zosilňovača a ss napätie viesť k doske cca 10-12cm káblikmi?
Ospravedlňte nedostatky, ktorých som sa dopustil, v eagle robím druhý krát, prvý krát to bolo kreslenie schémy zdroja smile
https://lh6.googleusercontent.com/-CqQ7-ZjZPl4/Uksk_4GgX2I/AAAAAAAAEEc/T8CuvwL41zI/w790-h473-no/power_supply_v1.png
https://lh6.googleusercontent.com/-c4cnR5RmlFA/UkslArEBUPI/AAAAAAAAEEk/zUkvq7DNTJw/w857-h473-no/power_supply_v2.png
https://lh6.googleusercontent.com/-YCuS0D4CT1s/UkslB0c47kI/AAAAAAAAEEs/iLTCuE8VYX0/w1127-h391-no/power_supply_v3.png

Re: Zdroj pre SPS50

Ešte jeden návrh:
https://lh6.googleusercontent.com/-O8URueRYw9U/UkycoKBoK1I/AAAAAAAAEFU/TGLiYQyvkj0/w970-h383-no/power_supply_v4.png

Re: Zdroj pre SPS50

Všechno asi nějak bude fungovat (s výhradami), ale co se dokonalosti řešení týká, všechno mi to přijde nahovno.
Ty jsi snad nečetl to co psal sinclair. Geometrické rozměry a rozestupy, přidám co nejméně přechodových odporů na konektoráži (pokud je přístroj udělatný bitelně s odpojovacím relé na výstupu, tak stačí jen pojistka na primáru trafa, jinak všecko natvrdo), tloušťka zdrojových cest by se měla plně využít a cesty tak rozlýt po ploše, 440nF  na zdrojové desce zvlášť mi přijde jako méně podstatná věc až nesmysl, to snad jen pro geometrickou a optickou symetrii.
Na každém boardu máš něco dobře, a zas jinou věc špatně.

(upravil marcin 5. 10. 2013 10:04)

Re: Zdroj pre SPS50

Snažil som sa zrealizovať rady, ktoré tu padli, ale sú protichodné.
Takže mám rozliať zem po doske a do geometrického stredu kondov priviesť/odviesť GND?
Myslel som, že hviezdu vytvárajú spoje, ale toto potom nie je hviezda. 

reebov obrázok hovorí zase niečo iné, priestorovo oddeliť vstup a výstup GND.

No proste som z toho magor....

220nF na každý elektrolyt je iba pre krásu a symetriu. Mostík (50A) by ste dali na krabicu, alebo nechali na doske?
Zdroj bude asi nakoniec single, ale aj tak by ma zaujímal dôvod prečo je trafo 4x22V?

Wago tam bude a ostane. Navždy smile

Re: Zdroj pre SPS50

Mě přijde nejlepší ta poslední deska..akorát bych ji trochu smrskl

Web

Re: Zdroj pre SPS50

reeb: každá deska má něco. vývody ve středu by byly technicky lepší řešení, a ty svitky by pokud vím měly být co nejblíž odběrného místa - výstupu zdroje. Ne na začátku, zatímco výstupní konektory na druhé straně - na konci. Pak se na ty dráty něco nachytá, a tyto kapacitory budou k hovnu, stejně tak jako kdyby byly na metrovém drátu někde vedle, protože ten drát má odpor, a kapacitory napojené přes odpor, to je špatně. Někdy jsou kritické i vývody komponentu, natož mnoha centimetrové cesty na PCB. Ta hvězda co tam je, je sice teoreticky dobrý nápad, ale pouze pokud by byl přívod ve středu té hvězdy. Takhle vyjde milionkrát lépe, když se to prostě rozleje. Vždy se dělá nějaký balíček kompromisů, a pokud člověk může, něco třeba ve jménu designu oželí. Rozhodně ale ne deset věci ve jménu jedné. Osobně to dělám jako první řešení s tím, že svitky nebo jakékoli jiné menší "rychlé" kondíky jdou k vývodům, a zbytek si řeším až na PCB přístroje.
Je to úhledné, a normálně funkční. SPS50 ale neznám, tak třeba potřebuje pomoci i ve zdroji, a také bude záležet na délce a provedení napájecí kabeláže od zdroje k zesilovači.

Re: Zdroj pre SPS50

Ďakujem chlapi, upravím poslednú dosku, rozlejem zem doľava, presuniem zvitky napravo, myslím že takto to myslel aj BV:
Podľa posledného obrázka, elyty čo najbližšie k seba a blízko mostítka (minimalizácia plochy "závitov" kde tečú prúdové špičky), tú zem v strede rozliať od pravých elytov doľava smerom k mostíku, z tej rozliatej plochy širšia odbočka vpravo k výstupu zdroja. Ak to bude obojstranná DPS, hore rozliať zem a pripojiť na zem výstupu. A pridať nejaké RC členy čo najbližšie k diódam v mostíku..

Takáto "jednoduchá" doska bude jednostranná (aj keď obojstanná by vychádzala lepšie kvôli GND, ale cena) a mostík prichytený na doske hore nohami bude pripojený káblikmi na PADy 1-4. Potom pošlem screen na pripomienkovanie. Ešte raz dik.

Re: Zdroj pre SPS50

GND by ti vycházelo líp, kdybys místo té X kraviny u kondíků tu zem rozlil po celé ploše.

(upravil marcin 5. 10. 2013 17:40)

Re: Zdroj pre SPS50

Úprava posledného vyšla v podstate rovnako ako prvý návrh. Ak je to zle, tak už neviem ako to lepšie spraviť...
https://lh6.googleusercontent.com/-IGB8dF5whaA/UlA-jI_nt3I/AAAAAAAAEGc/W3VPcZgqNME/w902-h394-no/power_supply_v5.png

Re: Zdroj pre SPS50

Ta pravá strana je mnohem lepší, ještě to středové rozlytí bych posunul o kousek dál, ať se to zužuje až na poslední chvíli u konektorů, nebo co to je. Předek s můstkem nechápu vůbec.

Příspěvky [1 až 20 z 49]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Zdroj pre SPS50

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£