Téma: Čím natřít polystyren ?

Chci si udělat na strop QRD difusor s extrudovaného polystyrenu. Nemůžu u nikoho známého sehnat odporovou pilu, tak se to pokusím řezat pilkou na železo. (Doma se mi fakt žádný starý trafo ani autonabíječka neválí a na vyzkoušení, jestli to k něčemu je, za to nechci dát víc, než za  matroš) ,
Nějakou bílou (tonovatelnou) barvu, která by trochu zakryla řezné hrany poradíte ?

Web

Re: Čím natřít polystyren ?

primalex, latex, balakryl, jinej disperzní akrylát...
není problém.

Re: Čím natřít polystyren ?

No vyzkouším, jestli to dokáže zakrýt ty stopy po pilce. Když vidím stěnu vedle sebe, tak jsem na ten primalex zvědavej

Web

(upravil pzwak 6. 9. 2013 14:06)

Re: Čím natřít polystyren ?

no nesmis pouzit primalex standard, ten v sobe moc akrylatu nema smile
musi to byt ten drazsi, omyvatelny. Balkryl nebo Eternal budou lepsi. Proste cokoliv akrylatoveho vodou reditelneho.

Web

Re: Čím natřít polystyren ?

Teď nám zateplují panelák, a moc se mi líbí Marmolit. Co?

Re: Čím natřít polystyren ?

Na bílej strop bych jednak raději zvolil něco bílého a nedovedu si představit tohle tím marmolitem "natírat". Ty špalíky maji 50x50 mm
http://loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/70_difusorn11.jpg

Web

Re: Čím natřít polystyren ?

tak tohle je na stříkací pistoli. nedovedu si představit, že to šudlám štětcem a výsledek je koukatelnej....

(upravil sagitarius 6. 9. 2013 18:03)

Re: Čím natřít polystyren ?

Pilkou na železo je to nesmysl. Stejně se ti budou vydrolovat rohy. Barva to pak nesrovná ani omylem. Jediná skutečně použitelná možnost je odporová pila a pak stříknout. Pokud na to tak spěcháš, že nechceš dělat zdroj s regulací proudu, udělej si tu pilu z rámu a kytarový E struny, a k tomu starej PC zdroj. Trošku zregulovat to sice musíš, aby nešel do zkratu, ale postačí vyzkoušet různý žárovky do série s pilou.

Web

Re: Čím natřít polystyren ?

dobré odporové dráty na tohle jsem tuším vytáhnul i ze staré žehličky
a ono ten metr drátu zas není tak drahý http://www.ges.cz/cz/kabely-konektory/d … /SCMD.html

Re: Čím natřít polystyren ?

Zkusím ten pc zdroj

Web

(upravil tek 6. 9. 2013 20:35)

Re: Čím natřít polystyren ?

Dělat to pilkou je fakt hrůza, jen si přiděláš práci, toho bordelu kterej se chytá na všechno, a řez je hnusnej. Fakt je jednodušší si tu odporovou pilku udělat, podle pravítka (kusu prkénka) pak za chvilku s nádherným řezem a bez bordelu nařežeš hranolky, že ti je budou závidět  smile   . Já jsem barvil obyčejnýma vodovkama, který jsem sebral dětem. Ale to bylo pár kousků.
Odporový tenký drátky z různého materiálu s různým odporem se dají koupit, nemusí pak být tak silný zdroj.

(upravil check 6. 9. 2013 20:42)

Re: Čím natřít polystyren ?

Rotr, nestav QRD, není to dobrý a navíc ještě z polystyrenu to není dobrý. Samozřejmě něco to s akustikou udělá, ale jestli vyrobíš dva kousky tak budeš rád, když to vůbec poznáš.
Na slovanetu v akustický sekci jsem ukázal pár simulací difuzoru, který připravuju. Můžu udělat simulačku QRD, abys věděl proč to nestavět. Ten polystyren víc pohlcuje než odráží, takže to pak není difuzor...
Polystyren se nedá rozumě řezat, postav si improvizovanou pilu, stačí na to v podstatě jakýkoliv 100VA tráfko (resp záleží jak bude širokej řez) nebo pc zdroj. Drát se dá použít obyčejný měděný, jestli nechceš shánět odporový.

Web

(upravil rotr 6. 9. 2013 23:20)

Re: Čím natřít polystyren ?

Check: obrázek je jenom pro ilustraci, uvažoval jsem o ploše cca 2x1m v místě 1. odrazu. Ono strop a podlaha je jedno z mála míst, kde se dá v normálně obývaném prostoru něco s akustikou zkusit dělat.

Web

(upravil check 7. 9. 2013 0:53)

Re: Čím natřít polystyren ?

To sice jo, ale vůbec ten systém QRD není dobrý. Existují lepší difuzory. Já taky budu svoje difuzory dávat na strop... všude jinde už mám otevřené knihovny, kde mám součástky, knížky, repráky v krabicích - to hodně pomáhá.

Web

Re: Čím natřít polystyren ?

check: všechno co píšeš v moderním minimalistickým interiéru nenajdeš, tj. dlažba, holé stěny, sedačka. Možná pro ověření, jestli to k něčemu je/není, zkusím poslepovat z dřevěných lišt. Při nejhorším skončí v kamnech:-) Za náklady 500kč/m2 to zkusím.

Web

(upravil check 7. 9. 2013 17:24)

Re: Čím natřít polystyren ?

Máš pravdu, moderní obývák je placatka, pod tím lakovaná skříňka, naproti gauč a toť vše. To je ale akusticky špatné a nic v takové místnosti hrát dobře nebude.
Jestli je ten polyš zbytkový materiál, tak to udělej třeba i z toho, něco to udělá. Kdysi, když jsme zařizovali kuchyň, tak z toho zbylo spousta polystyrenu. Zařizoval jsem si pokoj, tak byl z prvu prázdný. Takže jsem ten polystyrennějak náhodně nařezal, nalepil tavným lepidlem na kus kartonu a hodil to celé na stěnu za místo poslechu. Myslím, že jsem sice rozdíl nepoznal, ale tehdy jsem měl celkově špatnou akustiku, zesilovač i bedny a ani jsem neměl žádné zkušenosti.
Kdo si hraje nezlobí. Jen jsem tě chtěl upozornit, že ten samý materiál se dá jinak tvarově uspořádat a funguje to pak mnohem lépe.

edit: Pošli mi schválně hloubky studní tebou zvoleného QRD v tabulce a šířku jednoho čtverce a já to nasimuluju.

Web

Re: Čím natřít polystyren ?

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 791#194791
Přidal jsem tam simulaci QRD 11x11, jak ho chceš stavět. Existují horší difuzory, ale i lepší difuzory - jak se můžeš v z těch ostatních simulací přesvědčit.

Web

Re: Čím natřít polystyren ?

Jsem včera přehlídnul Tvůj edit. Tabulku mÁm někde v práci, studny jsou 50x50mm, hloubky 0,12,24,36,48,...,120

Web

(upravil check 9. 9. 2013 11:07)

Re: Čím natřít polystyren ?

Pošli tu tabulku komplet.
edit: simulace dle zaslané tabulky přidána: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 879#194879

Web