Téma: Pájení trafopájkou

Mám takový blbý dotaz ,, je možné pájet trafopájkou třeba na PC základních deskách, LCD monitorech a všeobecně v spotřební elektronice  aniž by se něco v okolí pájení poškodilo ??
Pište vaše zkušenosti smile

Re: Pájení trafopájkou

Pájet trafopájkou takové věci je holé šílenství už ze dvou důvodů.
- Dnes se výhradně na takových věcech používá bezolovnatý cín a výsledkem takových pokusů je zničená deska.
- Raději pomíjím to, že s takovým bodlem (pokud se to tak vůbec dá nazvat) pájet SMD součástky je vyloveně nerozum. Já tyto věci podomácku řeším a bez lupy a dalšího potřebného vybavení bych se neobešel. A pochopitelně používám heater a rozumnou pájecí stanici. Trafopájky mám dvě a už si ani nevzpomínám kdy jsem je naposledy použil (pokud ještě vůbec fungují. smile)

Web

Re: Pájení trafopájkou

Pokud to PC je starý XT tak jo.
jinak díky nekontrolovatelné teplotě hrotu (dá-li se to tak nazvat) jeho rozměrům a magnetickému poli co to vyrábí trafopájkou MB kalsickýho PC zničíš. uvědom si, jakou mají dnes rozteč jednotlivé vodiče a pájecí pošky IO tam používaných. Ta smyčka trafopájky proti tomu demostruje rozměr nekonečna.

I mohé "mikropájky" jsou ti v tomto případě nahouby. chce to jemný hrot, vhodně tvarovaný, pořádnou lupu a klidnou ruku. Lépe horkovzdušku, bez ní něco odpájet je peklo.

Re: Pájení trafopájkou

Použil bych tady větu z Homolkových:abyste s tím šel do hajzlu!
Myslím že dva příspěvky přede mnou by měly v dnešní době kohokoliv používat trafopájku k takovým věcem,a všeobecně menším než např. fastony,odradit.Dá se to,ale okamžitě vyvstává otázka:proč?Jsi-li masochista,toto se dá vřele doporučit:-)

Re: Pájení trafopájkou

Jednoducho: nedá. V škole mi dal učiteľ vyletovať USB port zo starej MB trafopájkou a stačilo že som troška nahrial cín na kontakte a už sa mi v okolí škvarili 2 smd rezistory. Bola to síce už stará MB nepoužiteľná ale to čo zanechala tá trafopájka bola hrôza.

Re: Pájení trafopájkou

Masochista fakt nejsem smile spíš mi šlo o magnetické pole, které trafopájka vytváří a jestli zničí třeba integrované obvody okolo. Narazil jsem na starší diskuze , kde lidi píší,čím kdo pájí a někteří pájí pořád trafopájkou i SMD . Nechci pájet Procesor do základní desky , ale třeba vyměnit nafouklé kondíky . smile

Re: Pájení trafopájkou

Ale jasné že sa dá - nechápem ako ste mohli tak jednoznačne zavrhnúť trafopájku ak ste ani nevedeli čo presne chce na tých veciach pájkovať. V dobách keď som mal iba 18W mikropájku som napr. kondenzátory na základných doskách vymieňal pomocou trafopájky (Aj keď je pravda, že vtedy ešte RoHS nebolo, takže tie dnešné neviem...). Pokojne môžeš použiť aj na opravu monitorov, keď si vezmeme, že 90% závad monitorov je v zdrojovej časti, kde je 90% klasických súčiastok. Ad to elmag. pole. Za mojej asi 20 ročnej praxe s elektronikou a výpočtovou technikou som ešte nezaznamenal závadu, ktorá by sa dala jednoznačne pripísať statickej elektrine a už vôbec nie elektromagnetickému žiareniu z trafopájky (veci ktoré som opravoval trafopájkou vždy fungovali tak ako mali a bolo ich dosť). Ako reklamačný technik som sa dokonca sem tam dostal do situácie keď som musel "nenápadne" poškodiť nejaký komponent (VGA, MB), ale pomocou statických výbojov a "šermovaním" trafopájkou sa mi to ani raz nepodarilo (čo ma mimochodom dosť prekvapilo).     
Ale rozhodne to nie je tá správna cesta a je to minimálne neprofesionálne.

Re: Pájení trafopájkou

Samozřejmě že trafopájku lze použít, je to jen o zkušenosti a praxi. Pokud ji nebudete zapínat v těsné blízkosti součástky, nic nepoškodíte. Do páječky se dají běžně koupit věčné hroty, tuším že už od 0,8 mm a SMD s tím jde v pohodě. Není to ale na nějakou velkovýrobu, skutečně jenom na nouzové opravy apod. Za léta, co trafopájku používám, se mi s ní nepodařilo zničit žádnou součástku.

Re: Pájení trafopájkou

Pokud ji nebudete zapínat v těsné blízkosti součástky...

Hej to som zabudol pripomenúť, ale stávalo sa mi, že som na toto "pravidlo" zabúdal a aj tak sa nič nestalo... Ale určite by som spravil minimálne toto "opatrenie" keď už trafopájka wink

Re: Pájení trafopájkou

Trafopájku při opravách základních desek stále běžně používám na vývodové součástky a zatím se mi nestalo že bych něco odpálil. Samořejmě cvakat mimo desku, vývod součástky ohřát, ale nespálit desku, .... je to o cviku.
Měnit vystřílené elity v několika vrstvé desce, kde většinou alespoň jedna strana vývodů má rozlitou měď je vážně náročný na čas a nervy (hlavně nespěchat a nechat cín pořádně prohřát, i když to vypadá že to odnese něco kolem, jinak to odnese prokov) i když mám Wellerku.  Nebo propájet studeňák u cívky vinuté 1,5mm drátem co krásně odvádí teplo. Bezolovnaté cíny mají vyšší teplotu tání, silnější fólie napájecích cest víc odvádí teplo,.... prostě novější desky běžnou mikropájkou nedám.
Věčné hroty nepoužívám, protože mají nižší teplotu, mám vyzkoušeno že vyšší teplotou hrotu snáze prohřeju pájený bod a pak už to chce jen najít správný čas skončit. Totéž platí o horkovzduškách - ty se spirálou sice svítí, ale mají nižší teplotu vzduchu než s keramickým tělískem, takže spíš zničíš vše okolo.
Samozřejmě že na smd součástky jedině mikropájkou, i když při troše cviku to jde i s trafopájkou je mikropájka snazší.

Re: Pájení trafopájkou

Každá hloupá neregulovaná mikropájka za dvě kila udělá na SMD víc rychlejší práce, než trafo. Jen musí mít 80-100W a klasický, středně tlustý hrot - tedy malé SMD se dají pájet jen pokud jste šikovní. Velká tepelná kapacita zajistí, že z dost přizemněné desky vypájíte i ty větší kondíky na bezolovu. Nenapadá mě nic, co bych nezapájel s výkonnou mikropájou, zato mě nenapadá moc věcí, které bych zapájel s trafačkou smile

Re: Pájení trafopájkou

Hele a to bych se dost hádal, jestli s neregulovatelným kůlem od číňana, lze něco zapájet, když má hrot trvale 400-500°C smile

Re: Pájení trafopájkou

Teď si čtu parametry té svojí pájky a píšou tam až 480°. Jestli je to pravda tak bych to jako problém neviděl, páč ja pájím všechno smetí na maximu a ještě jsem neměl žádný problém. Otázka je, ale jestli to je pravda. hmm/

Web

Re: Pájení trafopájkou

Já na průmyslovce odstřelil sadu švábů MAS 60X - tehdy k takovejm těm jednoduchejm TV hrám. trafopájkou .. jak jsem dostal do ruky v tý době vzácnou mikropájku tak druhý pokus o vybastlení už vyšel.
Já osobně na léta s trafopájkou rád zapoměl. Na MB mám výkonější mikropájku s dutým hriotem a integrovanou vakuovou pumpou, výměna kondů je pak vcelku pohodlná.
BNa kalsickýh letování mám pološit salámona (solomon) z GM, zatím jsem s ní udělal vše, co jsem potřeboval.

(upravil PavelTl 22. 8. 2013 17:40)

Re: Pájení trafopájkou

Mám Weller WECP-82 což je 100W stanice, na peru je napsáno jen Weller Antistatic, tak netuším jaký má výkon (EDIT: Tak podle SOS jen 50W). Jde nastavit na 450C, ale na běžné pájení si vystačím s 250W a cca 1,5mm širokým hrotem.
Ovšem na vytahování kondíků z desek jede naplno s 3mm hrotem a jak je tam rozlitá měď a silná folie je mnohem rychlejší trafopájka.

S trafopájkou se špatně pájí malé SMD součátky, které nejsou přilepené, protože si je přitahuje. Ale není problém s ní opravit studeňáky ani na procesorech čínské provenience. Chce to víc tavidla, málo cínu a udělat jakoby vlnu.

EDIT: prostě každýmu vyhovuje jiné zařízení a jiný postup.

Re: Pájení trafopájkou

PavelTl: To jistě. Někdy je to ale otázka pohodlnosti, jisté "zabedněnosti" a neochotě se učit. U spojů "nad potřebný výkon pájky" je to jasné, že mikropájka už nic nezmůže, ale to ji nedělá obecně horší. Na to pak patří velká pájka ("na okapy") a ne mrzačit to malým tintítkem. Když se pak tedy dostanem na opravdu vhodné pracovní nástroje, a obětujem čas a nějaký ten nepovedený pokus, zjistíme, že trafopájka už je opravdu jen okrajová záležitost. Dnes už se s ní doslova bojím pájet, když čekám CO ZASE - přerušené očko, přepálené očko aj se součástkou a PCB, výboj do jemné elektroniky, poškození pájeného místa při ne tak přesné manipulaci (půl milimetru je někdy strašně moc). Celé toto blahoslavení pak pošle ke dnu cena. Ne každý si může koupit adekvátní nástroje. Slušná pájka 10 litrů, teplá odsávačka vesměs to samé, a o vlně  či opravdu dobře použitelném univerzálním infrastroji se snad ani nemusíme bavit. Tam lítají minimálně statisíce, spíš miliony....

(upravil orhore 23. 8. 2013 9:50)

Re: Pájení trafopájkou

Není důvod se hned pohoršovat nad tím když někdo použije klasickou trafopájku při "dolování" elytů ze základní desky. Já už takhle opravil desítky desek a všechny fungují bezvadně. Nic jsem nespálil a nezničil, ať se to týká spojů na desce či okolí.
Musí se použít rozumná smyčka (ne kopyto na okapy) a zapínat a vypínat pájku mimo desku. Vždy odsaju co nejvíce cínu okolo vývodu a pak nahřívám samotný vývod starého kondíku až ho úplně vytáhnu. Pak pročistím díry od zbytků cínu a když i přesto nejde nový kondenzátor otvory protlačit, tak opět zkusím nahřát jeho vývody a nakonec si dá říct. Pak samozřejmě zapájím kvalitním olovnatým cínem.
Samozřejmě každý je jinak zdatný, takže jednomu se tento postup může dařit a jinému naopak vůbec. Třeba zkoušet a nejlépe na starých vyřazených základních deskách, třeba ze sběrny elektroodpadu. Až člověk zjistí co mu jde nejlépe, pak může provést tuto operaci na ostro.

Re: Pájení trafopájkou

150W kopyto na rýny sa mi osvečilo na takéto veci, keď sa to rozohreje, tak po priložení to ihneď roztopí cín na všetkých vrstvách, čas potrebný na odpájkovanie je oveľa kratší ako nahrievanie trafopájkou alebo mikropájkou (moja má 60W) takže okolie, spoje ani pady toľko netrpia, samozrejme nie SMD s tým pájkovať, ale elyty povyťahujem z dosky za pár sekúnd a nič sa nepoškodí

Web

Re: Pájení trafopájkou

Ještě jedna maličkost- i když to nesouvisí s tímto webem, třeba se to bude někdy někomu hodit.
U starých praktiků - radioamatérů se traduje, že blízkost smyčky trafopájky může elmg. polem poškodit některé vf-mos prvky a to tak, že podstatně zvýší jejich šumové číslo. Je to z více pramenů a není důvod tomu nevěřit. Pokud budete někdo opravovat třeba upadený kablík u GPS nebo nějaký nízkošumový vf zesilovač a budete mít v ruce trafopájku, vzpomeňte si na to.

Re: Pájení trafopájkou

Pánové, narazil jsem na tohle video, a chci vědět tohle, jestli mi někdo poradí... Mám v dílně zásuvkovou lištu, psa, ale z Německa, to znamená, že postrádá zemnící kolík, zemění je řešeno packami nahoře a dole. Tedy je možné vidlici do zásuvky nahrnout obráceně, o stoosmdesát, čili se fáze ocitne napravo. To je to, na co se chci zeptat - když trafopájku upravím podle videa, jehož odkaz přikládám, jestli to možné otočení fáze bude vadit. Protože už jsem viděl i zásuvku s fází vpravo, a pan elektrikář mi říkal, že to ničemu neodporuje. Děkuji.
https://www.youtube.com/watch?v=EgkWGVt … 9TtB5s4vMo