Téma: Určení spodního dělícího kmitočtu

Mohl by prosím někdo z vás tohle téma rozvést?Zatím co u vrchního dělícího kmitočtu je mi to víceméně jasné,u toho spodního si nejsem stále jistý.Existuje nějaký nepříliš náročný postup jak to zjistit?

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Nie priliz narocny postup... pozriet sa na odporucanie vyrobcu a mat cit pre logicke uvazovanie.

Tie narocnejsie postupy... vyzaduju zapojenie rozumu, trochu teorie napr. pre vypocet rozkmitu a na to naviazane skreslenie, citlivosti v celom rozsahu a hlavne vykonovej tepelnej odolnosti. V prvom kroku o ake urcenie sa jedna s akymi vlastnostami a tym napr. aj o aky system vyzarovania. To sa vsak na fore bez sebaucenia nejde popisat. Na to su knihy a odborne publikacie.

(upravil check 17. 8. 2013 10:12)

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Zkreslení měničů při více úrovních, případně limitně simulace Xmax pro maxspl střeďáku, směrová charakteristika spodního měniče, osová vzdálenost měničů versus dělící frekvence a s tím související pokles výkonu, nějaká ta fyziologie. Je to v podstatě stejné jako u horní děličky. Jak to optimalizovat si musíš určit sám. To je know how.

Web

(upravil Anti 17. 8. 2013 10:58)

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

check:Díky za shrnutí.Šlo mi především o "můj případ",kdy sem udělal pár úprav na výškáči a ten by měl být použitelný více směrem dolů.
Chystám se trochu zamíchat se stávající sestavou a potřebuju si ujasnit jaká kombinace reproduktorů které vlastním je reálná.

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Mozes prezredit o ake upravy sa jedna, ze mozes ist s vyskacom nizsie. Mas na mysli 2 alebo 3 a viac pasmo?

(upravil Anti 17. 8. 2013 13:10)

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Je to tady:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16023
Udělal jsem obě úpravy a použil to s P21RF/P.Měli to být dvoupásma do ložnice,ale manželka rázně rozhodla že v ložnici se hrát nebude.A v obyváku stojí třípásmo s HiVi M12,středem Audax PR170M0 a výškou Scan Speak.Mě se ale zvuk toho upraveného výškáče líbí,tak uvažuji jestli bych zvládl navázat na tu Hivi M12,o čemž ale pochybuji.
Napadlo mě i čtyřpásmo Audax výška +něco+P21RF/P +HiVi M12 ale nemám vyšší střed.Ten Audax je velký.

(upravil jmd 17. 8. 2013 18:21)

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Aj ked hodne pracna, zato vsak rozumna uprava. Pravdepodobne som ten Audax pocul, meral a porovnaval s   upravenym Al Seasom 25, textilnou Vifou 19 a 25mm, ale aj s Al a dual koncentrickou 25 (vtedy novinka). Napriek tomu ze Audax mal vacsiu memnbranu, velky priestor v magnete, tak mu nieco neprialo na stredoch mozno prave na tych 2-3kHz. Do takychto uprav som sa vsak neodvazil, najma ked su dostupne ine cenovo porovnatelne menice.

Neviem takto cez mobil poradit a z hlavy uz vobec nie, nelietam v tom uz viac nez desatrocie. O tych HiVi neviem vobec nic. Prajem vela zdaru...

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Ty Audax výšky jsem sehnal tady od Dawsa.Byly za slušnou cenu a pro mě "entry level" ke slušnějším měničům. Nejdřív byly v aktivním trojpásmu s těmi PR170M0.Zvuk byl takový normální.Pak jsem se dostal k těm P21RF/P a našel na netu ty úpravy.Je z toho pasivní dvoupásmo s jednoduchou vyhybkou,dělím to někde pod 2kHz,už si nepamatuju přesně.Zvuk je podstatně lepší.
Myslím,že s aktivem s větší strmostí by to šlo dělit někde na na 1,5kHz.Ale díval jsem se na svoje měření té Hivi M12 a ta na to nedosáhne ani náhodou.Takže tu dvojku Audax-Seas maximálně doplním o tu HiVi M12,nebo to nechám jak to je a trojpásmo půjde do pryč.

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

4 pasmo je dobry napad - i když to obvykle není případ kdy by byl potřeba nízkodělitelný vejškáč...
myslim že by to šlo: 1"s WG+5"+8"+12"  - hrubý nástřel dělení 2300 / 750 / 250 Hz musí to být ověřen měřením všech repro mimo osy + simulace - to je základ. Jestlis pobral Checkův příspěvek - tak do toho určitě jdi.

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

https://i.postimg.cc/fk3Nxj10/2089182.png

Funguje to i bez 5"
Mám tu pět párů reproduktorů ale žádné 5",kupovat další pár nehodlám,spíš se budu zbavovat přebytků.

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Jestli to chápu správně, tak chceš spolu navázat 12" hliníkový basák s 34mm polovýškáčem. No to ti chybí podle mě dva měniče. Jednak výškáč, protože podle mých měřítek ten 34mm věšák vejšky nehraje pořádně a pak střeďák, protože to navázat, aby rozumě hrálo nelze. Že ti vychází nějaká charka v simulátoru fakt ještě neznamená, že to bude rozumně hrát. Charek máš pořád málo, měření s nízkým rozlišením. Ten basák bude mít asi kolem 1 kHz rezonanci cca 10dB na které bude krásně zvonit a zkreslovat, takže bych ho nejvýš dělil tak 300 Hz a strmě 24dB.

Web

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

To co jsem tu vystavil je "polovýškáč"/WG s tím P21RF/P.Nápad navázat přímo na 12" jsem v příspěvku č.8 zavrhnul,neb na to prostě nedosáhne.Nicméně pověsit navrch ještě nějaký "supertveeter" by mohlo být přínos.Na druhou stranu mě ty výšky z "polovýškáče" nepřipadají nějak ošizené.
Ale když už jsi se zůčastnil(čehož si cením),zeptám se jinak:
Audax TW034X0+WG
ScanSeak D2905/930000
Audax PR170M0
Seas P21RF/P
HiVi M12
Co s tím?Jakou kombinaci by jsi zvolil?

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Jsou to spekulace, když tu není žádné měření. Ale ten audax má strašně malou výchylku, aby šel dělit nízko s 12" a nahoře je docela hrbatý. Když by se použila pořádná 7", tak bych jí nahradil ten audax ... 12+7+1". Nebo lépe 12+7+1,5+ neodymová 3/4" a zbytek P21+SS D2905 ve wg.

Web

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Ja som fandil tomu Audaxu ako stredaku v trojpasme, ale zial nemas s nim uspokojivu skusenost. Pravdepodobne ta papierova membrana ma malo zatlmeny koniec pasma, co som tak odpozoroval z grafu vyrobcu. Takze uz na 3kHz je to zlomene...

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

No vidíš a Dawsoo tvrdil že k tomu středu od Audaxu můžu hodit dolů 12"-15"-18"...
Teď je aktiv se SS,Audax střed a Hivi M12.Dělení někde kolem 500 a 2300  na 24dB
A pasiv s Audas+WG,Seas pasiv s dělením snad 1800  na 12dB...
Ukočírovat ten střed od Audaxu je docela oříšek především pro to že je na velký plotně kvůli tomu M12.Když jsem to měl jako malé dvoupásmo s bednou na šířku repra tak to bylo vcelku rovný.
Něco málo je tady:
http://postimg.cc/gallery/1xa1i61m/

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

1-2kHz prepad a pred nimhrb u Audaxu PR170 je sposobeny prednou stenou ozvucnice?

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Zřejmě ano,protože jak jsem psal,v úzké ozvučnici jsem to měřil i s tím audax výškáčem tenkrát ještě bez WG a bylo to rovné.Zřejmě si chtělo pohrát s umístěním a ne to rovnou mrsknout na střed.
Ideálni by asi bylo menší ozvučnice jako dvoupásmo a basy dát zvlášť jak suby.

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Neviděl jsem od toho audaxu zkreslení, ale s výchylkou +-0,5mm a plochým závěsem asi rychle poroste se snižující se frekvencí a hlavně s rostoucí hlasitostí.
Difrakce si holt musíš vyřešit  návrhu ozvučnice, jinak to barví zvuk.

Web

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Myslis ze by na thd mohla zavazit mala lin. vychylka pri frekvenciach s delickou 300 pripadne az 500Hz a 24dB/okt, ved ta membrana ma uz slusny priemer ak uvazujeme domace pouzitie do 110dB? Nepreratam to, mate po ruke lepsie pomocky nez ja s kalkulackou v mt;-)

Re: Určení spodního dělícího kmitočtu

Se 7" se dostaneš na výchylku 0,5mm při 105dB na cca 350 Hz. Moje otázka spíš směřovala na to, jaké bude mít ten střeďák zkreslení při takové výchylce. Já to nevím, neměřil jsem to. Stačit to může nebo taky nemusí, já ale jen tak od oka nenavrhuju.

Web