Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Transformátor pro Aldax zesilovače

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: Transformátor pro Aldax zesilovače

Zdravím, chtěl bych vědět zdali u toroidů jak je ten pomocný 22V pro ochrany musí být co zesilovač tak samotný 22V vinutí. Jelikož budu dělat zesilovač 2xSPV100P + 1xSPV250P+ celkem by mě to zajímalo. Nebo bude stačit 1x22V/10VA pro všechny tři. Díky

Re: Transformátor pro Aldax zesilovače

Bohužel nebude, musí to být pro každý modul extra vinutí.
Pohledem na schéma stavebnice zjistíš proč.

Re: Transformátor pro Aldax zesilovače

Stavebnici ještě nemám, jen dopředu zjišťuji. Ok to jsem potřeboval vědět, děkuju.

Re: Transformátor pro Aldax zesilovače

Ještě mám jeden dotaz ohledně audioswitche. Udávaný max spínací výkon je 750VA, s trafem budu tak na hraně cca 730VA,  je vhodné použití softstartu souběžně s audioswitchem?

Re: Transformátor pro Aldax zesilovače

na žádost ti dodaví jednu součástku, která ti utáhne víc. u mě to bylo taky potřeba (SDA500)

Web

Re: Transformátor pro Aldax zesilovače

oj, jaký transformátor na to máš?

(upravil sinclair 11. 8. 2013 15:18)

Re: Transformátor pro Aldax zesilovače

Pokud ze všech jednotlivých zesilovačů budeš chtít dostat plný výkon, pak musí mít transformátor dvě samostatná symetrická vinutí o příslušném napětí, tj. pro SPV100P asi 2x29V a pro SPV250 asi 2x43V střídavých, primární příkon transformátoru musí odpovídat součtu sinusových výkonů zesilovačů plus asi 70% rezerva proti prudkému poklesu sek. napětí díky "měkkému" primáru. Ve Tvém případě to bude tedy 2x100W + 250W, to jest 450W a se zhruba 70-80% rezervou by transformátor měl mít v nejhorším případě primární příkon 750VA. Co se týče pomocného vinutí 22V, tak každý zesilovač MUSÍ mít svoje pomocné vinutí pro ochrany, tedy při výrobě je nutné poznamenat do objednávky a do schématu transformátoru 3x samostatné vinutí 22V/cca 4VA.
Pozor potom při zapojování pomocných vinutí - nechej si ve výrobě třeba barvou vývodů označit začátek a konec vinutí, aby všechny zesilovače dostávaly stejné napětí, které není v protifázi - v ochranách je totiž na vstupu střídavého napětí jednocestný usměrňovač a zem ochran je společná se zemí zesilovače, jinak by ochrany nefungovaly. Dvoupinové konektory pro pomocné střídavé napětí jsou označeny ACP a piny jsou číslovány při pohledu na vidlici na desce zleva 1 a 2. Doporučuji tedy začátky všech tří pomocných vinutí připojit u všech zesilovačů na jedničku pin, konce pomocných vinutí na dvojku. Pro ty dvě SPV100 udělej společný zdroj, pro SPV250 taktéž samostatný zdroj, centrální GND udělej ve spoji středů výkonových symetrických vinutí a desku zdrojů si navrhni tak, aby tento společný uzel byl připojen do GEOMETRICKÉHO STŘEDU společných pólů filtračních elektrolytů - celý trojzesilovač musí mít jen jednu zem /GND/, jinak budeš mít potíže se zemními smyčkami.
Pokud je SPV250 určena pro napájení subwooferu, vyžaduje pro pěkně úderný spodek filtrační kapacitu 2x20.000uF/80V, kterou lze složit z Aldaxem dodávaných Nipponů SMH 10.000uF/80V, pokud jsou SPV100 určeny pro napájení satelitů, stačí jim společný zdroj o kapacitě taktéž 2x20.000uF/50V pro oba zesilovače, příslušné Nippony SMH 10.000uF/50V jsou rovněž k dispozici v Aldaxu.

Co se týče Audioswitche, tak pro větší příkony traf je třeba jen vyměnit termistor za typ s menším odporem a příslušnou proudovou zatížitelností - velký výběr má EZK, například je tam vhodný typ NTC 4R7/5A nebo NTC 6R8/5A pro trafa až do příkonu 1.100VA. Mám ale pocit, že v současnosti dodávané Audioswitche už jsou těmito termistory vybavovány, protože původní, které jsme montovali, měly sice velmi měkký náběh, ale nesnesly větší příkon, než asi 500VA. Přitom je Audioswitch vybavován kvalitním 16A relé, takže je schopen sepnout a rozepnout daleko větší příkon. Pro příkony traf nad 1.100VA zvolte termistor NTC 3R3/8A, to už by mělo stačit každému. Termistor je samozřejmě v nouzi možné nahradit např. kvalitním výkonovým odporem okolo 4R7-6R8 na zatížení 15-17W, umístěným na desku "naštorc", ale termistor je podstatně lepší. V případě výkonového odporu prosím vybírejte ze značek Vishay nebo Vitrohm, rozhodně nekupujte noname laciné bílé kostky, ať je na nich napsáno cokoliv - upalují se.
A ještě jedno upozornění: Pojistka, která se nachází na desce Audioswitche, jistí pouze transformátor na jeho desce, nikoliv výkonový obvod! Je počítáno s tím, že výsledný produkt /zesilovač/ bude mít EURO přívodku s integrovaným lůžkem pro pojistku, do kterého vložíte zpožděnou /T/ pojistku podle příkonu zařízení, nejčastěji tedy T6,3A nebo T8A.

Web

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Transformátor pro Aldax zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£