Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jožiho zesilovač 100W

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

(upravil sanoch 3. 8. 2013 9:10)

Téma: Jožiho zesilovač 100W

Ahoj,

nerad bych byl za vola, ale může mi prosím někdo poradit, čím se dají nahradit tranzistory KF a MJE v tomto zesilovači.
Vím, dají se koupit, ale rád bych použil něco co mám doma např. 2SB649A/2SD669A, 2SA1837/2SC4793, 2SA1930/2SC5171.
A místo MPSA42 bych dal 2N5551.

Mám zatím omezené možnosti měření, tak se raději zeptám.
Případně našel by se někdo, kdo by sestavený modul oměřil a případně dokompenzoval?

Ještě jeden dotaz, chci tam dodat tepelnou pojistku(rozpínací termostat) na Al úhelník. Na jakou teplotu pojistky doporučíte?                                                                                                                 

Děkuji

(upravil Otas 3. 8. 2013 11:37)

Re: Jožiho zesilovač 100W

Jsou tu sice daleko erudovanější specialisté přes zesilovače, ale zkusím odpovědět:
2SA1930/2SC5171 jsou dobré tak místo BF469/70 (pokud koukáme na stejný zes), mají mizernou SOA, při 50V mají Pc již jen 5W. Ale mají slušné zesílení a rychlost.
Za MJE je to problém. Skoro to rozhodne, zda je to 100W / na 8 nebo 4 ohmy.
Při 4 ohmech bych volil 2SB649A/D669A - má povolených Ic 1,5 A, ale od 40 V se SOA charka láme.
Při 8 ohmech bych šel do 2SA1837/C4793 - mají sice povolených jen 1 A, zato SOA výbornou až do cca 80 V.
2N5551 za to MPSA souhlas, určitě.
Nastavení tepelné pojistky by se mělo odvíjet od výpočtu zatížení výkonových trandů při činnosti nadproudové ochrany a přestupu tepla mezi trandy a chladičem. A chladič zase, aby to za normálního chodu v pohodě uchladil. Zkusmo kolem 70°C, lepší je buď výpočet a nebo reálná zkouška v provozních podmínkách + malá rezerva na "rány osudu" (typu počasí dneska venku rofl).
Kompenzaci to chce někoho z místa (kdo to nedávno dělal), já už jsem nekompenzoval, ani nepamatuji (ale jo, 20 let).

(upravil sanoch 3. 8. 2013 13:19)

Re: Jožiho zesilovač 100W

Díky. Sorry, zapoměl jsem o který zesík mi jde.

Zesík tento: http://www.zosilnovace.eu/Zosilnovac100W.htm

Napájení bude 2x40V chtělo by to, aby pracoval do 4ohm. Původní záměr min 150W/8ohm, tj. dva tyto moduly do můstku. Vím , že jde postavit zesík tohoto výkonu jako jeden, ale mám tady zrovna vhodný toroid a kondy, co dosahují akorát toho napětí co jsem psal( naprázdno po filtraci 2x42V). Je to myslím nejdražší položka zesilovače.

Pokud budeš ochoten poradit, budu moc rád.

Ještě snad BD139/140, ale ty by pracovaly na samé hraně povoleného napětí.

Také jsem uvažoval o teplotě pojistek cca 70°C. Ještě prosím o vysvětlení, Jsou dva druhy termostatů: Jedná se mi konkrétně o tyto KSD301 a KSD302. Jeden je N.O. (normal open) a druhý N.C. (normal close). Znamená to , že první je v klidovém stavu rozepnutý(tzn., že po překročení jeho teploty se sepne) a ten druhý opačně? Potřebuji rozpínací. Možná jsem natvrdlý a potřebuji se jen ujistit. Podle mě by to měl být N.C.
Je tomu tak?

http://www.ebay.com/itm/250V-10A-70-Cel … 1e796d34eb

http://www.ebay.com/itm/250V-10A-KSD302 … 4ac07d2cf9

Díky za odpověď.

Re: Jožiho zesilovač 100W

Jo, koukal jsem se na stejný Jožiho zes, takže jsem radil k věci.

S napájením 2 *40 V ss (toroid tedy má cca 2 * 28-29 V) v můstku je dosažitelných cca 250 W/8 RMS.
Ale! Má zkušenost je taková, že při napájecím napětí +-40V a můstku do 8 ohmů tranzistor 150 W v plastovém pouzdře (BDW83/4C) opakovaně nepřežil ani zkušební provoz, zatímco MJ4032/35 v kovovém TO3 ano. Je pravda, že jsem neuměl pořádně přitisknout jednošroubové trandy. Dnes vím, že se bez přitlačení zeshora na pouzdro neobejdu, jinak se přestup tepla zásadně zhoršuje.

KD/BD139/140 zásadně nedoporučuji, protože mají při hraničním namáhání napětím tendence po čase (vyzkoušeno: 6 let a to byly vybrané na Uceo 120V) odcházet a vezmou s sebou leccos dalšího.

NC a NO říká neaktivní stav (znám to z jiných věcí, předpokládám, že je to tady totéž). Při zvýšení teploty je to naopak.
S nákupem těch termostatů nepospíchej. 70°C na chladiči by podle mého zkusmého výpočtu mohly trandy (s bezvadným přestupem tepla) vydržet při normálním provozu. Zkrat víc, než několik sekund, nejspíš znamená jejich konec. Uvidíš, jak se ti zdaří dimenzovat chladič.

Re: Jožiho zesilovač 100W

OK, dík. 

K tomu chlazení, zkusil jsem takovou vifikundaci, jelikož jsem zjistil, při tvrdých pokusech s tranzistory, že i když jsou tranzistory dobře přišroubovány přes velkou podložku, jejich horní strana je dost podstatně teplejší než chladící Al profil. Samozřejmě podložka má nějaký tepelný odpor, pasta taky, případně nějaké ty nerovnosti. Takže jsem zkušebně zes hnal na krev, až to trandy nevydržely a normálně bouchly(měřil výkon, odběr a čas). Dal jsem nové  a shora svrtal další eLko o tloušťku stěny užší a koncáky přitiskl přes pastu i shora. Pokusím se zítra nakreslit obrázek. Po tomto vylepšení následovaly stejné zkoušky jako ty předešlé a trandy přežily bez úhony dlouhodobý provoz se stejným chlazením. Podotýkám, že jsem měl odpojené protizkratovky jel na napájení 2x50V do 4ohm. Jasně vím, že takto provozovat zesilovač je nemysl, chtěl jsem jen zjistit, jestli přichlazení horní strany trandu pomůže. Ukázalo se, že ano. Omlouvám se, že jsem se takto zhovadile choval k tranzistorům, ale bylo to z pokusných studijních účelů.

Zapoměl jsem ještě podotknout, že dávám místo TOSHIB  MJL1302/3281.

V takovémto osazení by to snad mohlo v můstku těch 150W/8 v pohodě dávat, dlouhodobě i s nějakou spolehlivostí. 

Ty termostaty dám raději na těch 70°C nebo myslíš, že to je málo?  Nechce se mi počítat a vlastně to ani moc neumím jakou by měl teplotu čip při 70°C, ale snad bych to zvládnul.

Ještě jsem taky nenapsal, že chladit se bude pouze aktivně tunelem.

Re: Jožiho zesilovač 100W

Docela dost dobrých zpráv smile.
Trandy MJL1302/3281 jsou o něco lepší, než ty 2SA1943/SC5200. Při 40V z nich jde tahat 160W (podle SOA), což jde. Zesílení při 10A také slušné.
Zkušenost s eLkem shora na trandy mám stejnou, to je správná cesta!
Dobrou zprávou je i chladící tunel (nejlépe s U profily vevnitř a eloxované).
Vnímám, že nejsi žádný začátečník, spíše mírně až středně pokročilý, tehdy už člověk zkouší experimentovat.
Výpočet je principem trochu sporný (kdyby výrobci napsali do SOA, co snesou trandy opakovaně ve střídě 50/50, bylo by lépe). Dále to závisí na činnosti nadproudových ochran - mám sice zpracovanou důkladnou výpočtovou tabulku na jejich chování - ale stejně je to nakonec nepřesné, díky toleranci součástek, především trandů a výše zmíněné absenci údaje SOA. Nakonec já také nejsem žádný velký výpočtář, to tu umí jiní.
On návrh zesilovače by měl být mimo jiné podpořen návrhem správného - dostatečného chlazení. Větší povolený příkon trandů, resp. větší počet trandů umožní horší chlazení.  Tady chlazení máme, ještě nevíme, jak výkonné. Trand máme, s výkonem už nikam nepohneme. Vycházejme z dané skutečnosti. Opět mohu jen doporučit metodu déledobějšího provozování (stačí tak 1 hodina na plný, nezkreslený výstup), změřit skutečnou dosaženou teplotu chladiče a podle podmínek (teplota v místnosti, dosažená teplota chladiče) přidat 10-20°C  a na tu teplotu termostat koupit.
Termostaty musí chránit tranzistory proti přehřátí a zčásti i při zkratu (P.Dudek: "Tepelnou pojistkou chrání konstruktér sám sebe"). Zesiky obvykle nevydrží trvalý zkrat po dobu několika hodin, tento určitě ne, něco to musí vypnout než to shoří. Podmínky, jak jsem napsal výše jsou dány, čili když bude štěstí, tak to vypne dříve, než dojde ke zničení hmm/.
Já používám fintu, že u zesiků mám ventilátorek chlazení na nižší otáčky a když se zvedne teplota nad nastavenou mez přepne se na plný výkon. I to je upozornění, při plných otáčkách dovedou být ventilátorky hlučné. Ale to jen tak na okraj, to není pobídka k následování.

Re: Jožiho zesilovač 100W

S tím pokročilým nepřeháněj, zatím se cítím jako začátečník.

Takže z toho cos mi napsal vyplývá, že to ty 2 moduly s dobrým chlazením  v pohodě unesou tj. 150W/8ohm do můstku. Budu to provozovat já, takže jiná zátěž připojována nebude(myslím impedanci).

Ještě k použitým trandům: někdo tady psal, myslím že sinclair, že VAS a předbudič je vhodné osazovat stejnými trandy kvuli kompenzacím.

2SB449A/2SD669A jsem vyzkoušel na MIRu 50 ze zdejšího fóra, makají naprosto bezproblémově.

Jelikož u tohoto zapojení jsou konce buzeny jen jedním párem, bez předbudiče, osadím je 449/669 a taktéž VAS.

Řekl bych, že při tomto osazení by mohly dokonce odpadnout kompenzační kondy ve VASu. Protože KF je podstatně rychlejší než MJE.

Prozatím bys tedy se mnou souhlasil?

A mě pustí z nemocnice, vyzkouším.

Re: Jožiho zesilovač 100W

Určitě nesouhlasím jen s možností odpadnutí kondu 68 p na VAS, ten brzdí proti rozkmitání celý zesilovač a MUSÍ TAM BÝT, možná jen v jiné (doufám menší) hodnotě. Své udělá i absence antisaturačních prvků. Možná tam přijde ještě nějaký další, třebas malinký do pozice mezi emitor BD139 a báze zpětnovazební BC546, je to zapojení nacpané rychlými potvorami.
Rozhodně bych ve stejném trandu v tomto zapojení příliš výhod ze stejného trandu neviděl, protože VAS maká v zapojení se spol. emitorem a budič v principiálně pomalejším zapojení se společným kolektorem (emitorovém sledovači). Mohlo by to být zapojeno i jinak, pak by to byla pravda.
Ještě jedno konstatování: To, co budou muset nést trandy, je tady dáno napájecím napětím, nikoliv tím, že bude zesilovač šimrán (na 150W z 250W možných smile).
Největší příkon na trandech bývá obvykle kolem cca 40% maximálního výstupního výkonu roll.
Jinak souhlas.

(upravil sanoch 4. 8. 2013 12:58)

Re: Jožiho zesilovač 100W

Jaké bys tedy doporučil osazení z výběru ci jsem psal na začátku?

Jasně, že se to dá osadit de facto čímkoli vhodným.

Jde mi o radu pro osazení , ktré bude potencionálně nejklidnější(nejméně problémové) co se týče následných kompenzací.

Díky.

Re: Jožiho zesilovač 100W

Osazení z výběru bych řešil tak, jak jsem napsal v příspěvku 2, nebo i klidně obojí 649/669. Našly by se i lepší (lineárnější), ale myslím, že se to ustálí i takto.
Lze zvolit i původní Jožinovo, pro to má vyzkoušenou stabilizaci.
Klidnější osazení by bylo s pomalejšími koncáky, např. MJL21195/6, ale vždy je něco za něco (tady klid za kvalitu zvuku na výškách).

Re: Jožiho zesilovač 100W

Takže nemáš nic proti tomu osadit obojí 449/669?

Ještě k tomu výkonu, pokud Joži udává výkon max120W/4ohm nemělo by se těm Toshibám nic moc zlého v tom můstku dít, pokud z něho budu tahat na 40V 150W/8ohm. Připadá v tomto případě 75W na pár. Jedná se mi o využití toho co mám na malinkaté PA, bez zbytečných dalších výdajů.

Ještě trochu otázek pomůžu si něco párováním trandů nebo ne? Mám jich docela dost, tak myslím, že bych i vybral. K dispozici BM529.

Mohu případně SZ?

Díky.

Re: Jožiho zesilovač 100W

Proti osazení 649/669 nic nemám.
Těm Toshibám bys ulevil, kdybys je napájel z menšího napětí. Pokud je napájíš ze +-40V, už je vcelku jedno jak to budeš zatěžovat v PA, jak už jsem napsal. Dokonce budou trandy při 150W na výstupu zatíženy (budou se hřát) víc, než při 250W. Je otázka, jak silné je trafo, ale pokud je to slušně udělaný toroid, lze ho krátkodobě zatížit i na dvojnásobek. Standardní EI trafa při přetížení neudrží napětí. Ale to už zabíháme do detailu - otevíráme jinou kapitolu.
Vybrat trandy není od věci, především z důvodu, aby tam nebyl nějaký na hraně parametrů (především nízké H21e), párování budičů je vhodné, origo Toshiby dle mé zkušenosti bývají jedna jak druhá.
Ve VAS je důležitý horní trand (PNP), vybrat na co nejvyšší H21e. Na NPN příliš nesejde, je to jen stabilizátor proudu stejně jako 2N5551.
BC546 vybíráme na stejné Ube a zesílení při stejném proudu a teplotě (to se odrazí na minimu odchylky ss napětí na výstupu).
Ale to všechno už je zase něco trochu navíc, poběží to i bez toho.

(upravil sanoch 4. 8. 2013 18:38)

Re: Jožiho zesilovač 100W

Takže dám si tu práci, napáruju si je, zbytek rozdělím podle bety dolů do VAS mohu tedy nacpat NPN s nejmenší betou a naopak nahoru PNP s největší. Ještě by mě dost zajímala regulace kliďáku, princip je mi celkem jasný, ale nemohu se dopátrat vlivu bety BD139 na práci regulace. Sinclair psal a doporučuje betu min.150, pro tyto účely mám speciálně koupené BD139-16 se zaručenou betou min.100. Je to tak správně?

Na kolik bys slezl s napájením, aby začal limitovat cca na těch 150W/8 můstek.

Buď jsem blbej, nebo mi to dnes nemyslí. Nemohu se dopočítat výkonu.   Psin=[((Unap - Usat)/sqr2)^2]/Rz

Je to tak?

Toroid je bez zalitého středu, tak bych odmotal. Možná najdu ještě nějaká vhodná trafa a ušetřím toroid. Měl bych co vím jistě 2x27V(naprázdno) 250W dát je ke každému kanálu zvlášť a paráda. To by mohlo být ucházející řešení. Taky bych mohl ještě něco odmotat, jou to EI a byla by jich míň škoda.

Zakýblovat jeden kanál 10G by mělo stačit.

Co ty na to?

Díky.

(upravil microlan 4. 8. 2013 18:44)

Re: Jožiho zesilovač 100W

+-28V by mělo stačit, Vzorec máš dobře, jen pro můstek musíš to napětí brát 2x

(upravil sanoch 4. 8. 2013 18:50)

Re: Jožiho zesilovač 100W

K tomuto výsledku jsem +-došel. U můstku je to jasné. Když jsem to počítal, počítal jem poloviční výkon i poloviční Rz.

Jen se mi to zdálo málo, tak jsem se chtěl ujistit, dělám dnes samé chyby. Nevím jestli to je lékama co do mě cpou nebo čím.

Každopádně díky. Počti ještě prosím od začátku a dej sem také svůj názor. Čím víc názorů, tím se víc přiučím.

Díky.

Re: Jožiho zesilovač 100W

Ještě bych otevřel, zda to má být 150W hudebních (čili pouze plně nabité kondenzátory), nebo 150W RMS (zjednodušeně: trvale).
Výpočet na hudební je cca následující:
1 kanál 75W/4 ohmy, čili 17,3V, špička (* odm. ze 2) = 24,5V. K tomu ztráta na tranzistorech cca 4V (nebudu to rozpitvávat) a na usměrňovacích diodách 1 V. Sečteno podtrženo +-29,5 V naprázdno, čili 2* 20,8 V střídavých na trafu naprázdno.
Výpočet pro RMS by se musely rozebrat kvality trafa atd, mnoho neznámých věcí. V praxi zjednodušeně připočti cca 10 - 20%, čili 2 * 23 - 25 V střídavých na trafu.
BD 139 by mohla mít betu skutečně vyšší, udrží to lépe napětí a tím klidový proud, i když to záleží především na přestupu tepla od chladiče na BD139.
Jo, 10 G by mohlo být OK. Lepší by byl kondenzátor od + k - (na 100V), protože můstek nepracuje s napětím proti nule. Ale pokud máš kondy na 40 V, tak to neřeš.

Re: Jožiho zesilovač 100W

Toto vláknu čtu průběžně. Vliv bety na závislost Ube jsem nikdy nezkoumal. Každopádně, můžeš udělat nějaký měření až to zapojíš. Ty tranzistory, se kterými to chceš osadit neznám, takže Ti moc neporadím.

(upravil sanoch 4. 8. 2013 20:19)

Re: Jožiho zesilovač 100W

Děkuji,

konečně jsem se dočkal komlexní odpovědi na tady často diskutované téma.

S tím kondem jsi mě dostal, to mi vůbec nedošlo, že nepotřebuji střed. S přestupem tepla na BD139 jsem uvažoval, jestli nebude mít lepší přestup tepla izolované pouzdro, než klasické s podložkou.

Svůj výkon 150W/8ohm jsem si představoval trvalý, tudíž RMS.

Takže s mírnou rezervou budou ty trafa 2x27 naprázdno vyhovující(je pravda, že jsem měřil cca při 237V) a při zatízění 5A to bylo cca23-25V(nepamatuji přesně, je to již dlouho).

Díky.

Re: Jožiho zesilovač 100W

Ještě bych si dovolil dodat, že tranzistor, který drží předpětí /v tomto jednoduchém zapojení, tedy bez násobiče Ube/ by skutečně měl mít co největší betu, ze zkušenosti vím, že např. značkové BD139-25 mívají betu až 200 - používáme je v Aldaxu, občas je namátkově měřím, jsou to originály od STM a skutečně se jejich beta pohybuje od 160-200, výjimečně i více.
Svého času jsem u svých konstrukcí /ale s násobičem Ube/ používal jako snímač teploty KC635, přilepené co nejblíž koncákům epoxidem, ty mívaly betu běžně přes 200, ale v současné době takové tranzistory už asi nepůjdou koupit, protože se jedná už jen o zbytky ze zrušených výrob a skladů.

Web

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jožiho zesilovač 100W

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£