(upravil smejch 13. 10. 2012 20:01)

Téma: DIY membrána pro planární měniče

Už delší dobu mám doma zbytek pásku BG Neo8 s poškozenou membránou a uvažuju o výměně membrány za DIY verzi smile nejde ani tak o dosažení původní kvality jako o vyzkoušení proveditelnosti, funkčnosti a případně reprodukovatelnosti výsledků aby se to celé dalo použít na planární měnič s větší plochou. No a taky aby bylo co dělat... smile

Většina DIY planár nadšenců používá při výrobě membrány podobnou techniku, kdy skalpelem vyřezávají celé cesty z tenké hliníkové folie a poté je lepí na plastové membrány, což je pro mě nepoužitelné vzhledem ke geometrii vodiče, který je velmi úzký a bludišťovitě propletený
Takže moje myšlenka je, že přilepím širokou hliníkovou pásku s lepidlem na BO PET folii (tenolan, takovej šustivej, průhlednej šmejd, ve kterém dostanete zabalenou bonbonieru), nakreslím cesty a odleptám hliník jako při výrobě dps, případně odstraním zbytky lepidla pod odleptanou plochou nějákým rozpouštědlem.
Pak samozřejmě zůstává otázka ideálního napnutí a přilepené membrány ke zbytku měniče:-)

Folie už mám doma připravený dvě průmyslové špule smile tlouštka tuším 20 a 50 mikronů z http://www.fatra.cz/cz/produkty/bo-pet/bo-pet-folie/  Jako vodič bych nejspíš použil instalační pásku typu http://www.europack.cz/deploy/files/i11 … _901ac.pdf
Leptání pak provedu normální směsí na hliník... cestu vodiče bych nejradši vytvořil v softu a natiskl laserem přímo na folii nebo mě napadlo vytvořit šablonu a fixou na DPS prostě cesty vybarvit před leptáním. Leptací směs by snad neměla folii ublížit a v nejhorším ji mám dostatek na spoustu membrán big_smile

Takže jesi na to máte nějákej názor nebo už vlastní zkušenosti (obzvláště v ohledu leptání), tak pište smile

EDIT: tak uplně si nejsem jistej, jesi by to nemělo být spíš na Smětišti nebo v Dílně, nechám na uvážení moderátora...

Re: DIY membrána pro planární měniče

Možná blbá poznámka, ale co vzít tu fólii pokovenou a udělat vodič z ní?

Re: DIY membrána pro planární měniče

Ten vodič je vedený podle rozložení magnetů, tudíž to nejde udělat jako jednolitou plochu.... pro představu je to 5 pruhů vedle sebe v asi šesti kličkách. zkusím vyhrabat obrázek

Re: DIY membrána pro planární měniče

tos mne nepochopil. POkovená membrána a vyleptat v ní přímo meandr.
Ušetřil bys to lepení fólie. Kdybvy ta vrstva pokovená měla solidní tloušťku....

Re: DIY membrána pro planární měniče

Jo to sem nepochopil smile určitě by to bylo jednodušší, ale jak říkáš, problém by asi byla tak tlustá vrstva... poohlídnu se po něčem smile

(upravil smejch 31. 7. 2013 19:55)

Re: DIY membrána pro planární měniče

Tak tenhle týden jsem se naplno vrhl na výrobu membrán (znehodnotil pár metrů folie a instalační pásky:-) ) a výsledky se pomalu dostavily. Přidávám fotku první z použitelnějších membrán pro Neo8. Šířka cesty je +/- 1,2 mm, odpor 3,7 ohmůch (originál zhruba 4,5).
Ohryzaný okraje vodivých cest jsou bohužel dány "technologickým" postupem, jelikož musím tisknout prvně obrys cesty na papír, z toho přežehlit toner na hliníkovou pásku (která se překvapivě teplem kroutí jak vzteklá zmije a toner pak má tendenci se odlupovat díky změně roztažnosti) a vrstvičku toneru nakonec přejíždím kalafunou rozpuštěnou v acetonu, aby se pěkně spojila a neodlupovala se při leptání chloridem. Nakonec stačí smýt zbytky toneru a kalafuny a voilá smile http://postimg.cc/image/pzephwkr1/

Re: DIY membrána pro planární měniče

A nešlo by to jen stříknout měděným sprejem přes šablonku s potřebným meandrem?

Re: DIY membrána pro planární měniče

O měděným spreji jsem ještě neslyšel smile ale kdyby se tím dalo dosáhnout na opakovatelnou hodnotu odporu, tak by to šlo.... jen tu šablonku bych asi musel udělat někde na stroji.
Už jsem zkoušel vyříznout šablonku, že bych ji jen přetřel/přestřík kalafunou a nemusel se nimrat s tím tonerem, ale ty cestičky jsou dost úzký a kalafuna se mi rozlila pod šablonu....

Re: DIY membrána pro planární měniče

http://shop.salix.cz/weicon/index.phtml … 654366b4ba

Re: DIY membrána pro planární měniče

Hmm zajímavý, ale asi zůstanu u toho leptání nakonec. Mám tam alespoň jistou tu tloušťku folie smile
Btw dneska jsem leptal malou membránu na první páskač, co udělám z gruntu. Tloušťka cesty 1.1 mm, impedance tří prvních kusů se nachlup shoduje, ale 2.3 ohmů je málo, takže zúžím cesty a přidám kličku navíc. Konečná velikost měniče bude 10x6,5 cm, časem přidám nákres, kdyby byl někdo zvědav...

Re: DIY membrána pro planární měniče

spíš jsem zvědavý, jak to bude hrát...

Web

Re: DIY membrána pro planární měniče

To já taky, včera jsem poslouchal "modifikovanou" Neo8 oproti původní verzi a subjektivně tam byla taková neostrost na výškách, resp. místy membrána rezonovala smile hlavní kámen úrazu tak teď vidím v napnutí membrány (což hodně ovlivní rezonance)...takže metoda pokus/omyl, asi je čas sehnat měření smile

(upravil Sendy 2. 8. 2013 21:18)

Re: DIY membrána pro planární měniče

Na měděný sprej zapomeň, nevytváří souvisle vodivou vrstvu. Jsou to šupinky mědi v laku, nic víc. To spíš by mohlo jít fólii bezproudově postříbřit a na to galvanicky vyloučit další kov, nebo vakuově pokovit.
BTW, když vidím ty rozměry, možná by šlo udělat masku před leptáním vhodným trubičkovým perem - s trochou cviku jdou rovné čáry podle pravítka dost dobře, je třeba najít optimum hustoty laku, průměru pera a rychlosti posuvu.

Web

Re: DIY membrána pro planární měniče

Jo trubičky jsem zkoušel, ale dost se to rozlévalo smile takže nakonec jsem tu směs kalafuna/aceton/barvivo nastříkl do starýho fixu a kreslím to tím.

Re: DIY membrána pro planární měniče

Smejch: Ty se pářeš s tou Neo8, co měl chvíli Basstl a já ji testoval? Měl jsem ji také rozdělanou a zkoušel napnout, ale nedařilo se. Pořád to rezonovalo na některých frekvencích a zahvízdávalo - vysoké zkreslení.

Web

Re: DIY membrána pro planární měniče

Ne, mám tu ještě druhou z páru. Ta kdysi přišla o pájecí terminál přičemž se vyrvaly i části cesty z membrány a tu ted nahrazuju. Jesi se to povede, tak pujde vyměnit i ta co měl Basstl...

Re: DIY membrána pro planární měniče

No přeju hodně zdaru. Je to hrozná práce s velmi nejistým výsledkem.

Web