Re: Postavme si flaškostroj...

U dobře navrženého serva - a vůbec celé elektroniky - vyždímáš z té elky maximum, včetně dlouhé životnosti.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Tomáši za tebe, servo, nebo proudový zdroj s tranzistorem, nebo úplně něco jiného,případně kombinace řešení ?

Díky

Re: Postavme si flaškostroj...

Zkusil bych pevné předpětí kombinované s proudovým zdrojem.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

A laborovat s rozložením napětí.... třeba 20V na proudovým zdroji a zbytek předpětí.... ?

Re: Postavme si flaškostroj...

Na proudovém zdroji musí být optimum pro jeho funkci a dostatek na pokrytí rozptylu parametrů lamp a teplem ujíždějících charakteristik. Taky ten zdroj by měl přežít nějaký ten defekt elektronky.

Web

(upravil Dalča 28. 7. 2013 18:53)

Re: Postavme si flaškostroj...

pánové, na flaškách se dá postavit i lecjaká studijní práce, v tomto případě práce Bakalářská, fakt je z roku 2010.

http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ … e_id=28132

Re: Postavme si flaškostroj...

No, ale v té práci od Prolupa nevidím nic moc zajímavého, navíc je to kytarák.

Dají se najít zajímavé práce a rozbory, bohužel máloco je volně dostupné na netu.
Ale aspoň něco :

http://www.emsp.tu-berlin.de/menue/stud … black_cat/  - z roku asi 2004-2005

http://www.emsp.tu-berlin.de/fileadmin/ … EHRUNG.pdf

http://www.emsp.tu-berlin.de/fileadmin/ … ASSMAN.pdf

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Eh blbě jsem se vymáčk...

Fascinovalo mně, že někdo na FE VUT má jako bakalářku flaškovej zesík... v r 2010... myslel jsem to krapet ironicky, páč najivně si myslím, že předmět diplomky a bakalářky by měl být kupředu jdoucí svou myšlenkou. Tohle mi připadlo spíš na katedru pomocných věd hisporických
Není tam nic novýho, jen je to pěkně zpracovaný s trouchou tý matiky.

Re: Postavme si flaškostroj...

No, někde jsem viděl - cca z let 2005 a výše - další dvě bakalářky nebo diplomky s elektronkama. Ono není někde problém si jako bakalářku nechat vypsat "svoje" téma, divil by ses, jaké návrhy občas padají a jaké jsou tendence znovu vynalézat jednokolé vozidlo se dvěmi manuálními úchyty pro přepravu nákladů na krátkou vzdálenost.
BTW, ta bakalářka má hodnocení A a E, dost rozstřel.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Ja som na flaskach postavil svoju diplomovu pracu. Komplet zaklad a navrh stupna SE plus simulacia v PSpice. smile Rok 2011.

Re: Postavme si flaškostroj...

Proletěl jsem bakalářku. Na průmyslováka slabší, na gymnazistu no?
Pro návrh sice používá simulační programy, ale některé věci jsou pro mě novum. Např. volba pracovního bodu vychází z výstupních charakteristik, nejprve statický podle U a I a z toho dle rozkmitu volím pracovní bod a dynamický zatěžovací odpor. Pokud v rámci prodloužení životnosti snížím výstupní výkon snížením U, musí se mi změnit i nastavení pracovního bodu včetně dymanického zatěžovacího odporu. Jinak mám zkreslení výstupního výkonu. A že jsem se těchto návrhů na průmce něco nakreslil a v praxi vyzkoušel.
Trochu mám problém s triodovým nadšením.
Zarazil mě třeba pokles na frekvenční charakteristice. Právě vyšší harmonické vytvářejí ten vlastní zvuk. Opět si vzpomínám, jak jsme do zblbnutí navrhovali korekce pro vyrovnání průběhu zesílení na nejvyšších kmitočtech.
Lze pokračovat na šumu vstupu, náběhu Ua, fázovém zkreslení, indukčnostech elektrolytů, rozptylových polích traf atd.
Možná jsem už starý a je správné, že mládí nekopíruje naše chyby a jde svou cestou. Proč nám to ale i přes ty naše chyby fungovalo?

Jinak celkem s Dalčou souhlasím.

Napájení konců ze zdroje proudu, nevím. Zvažuji kolísání Ug1 a nestability na výstupním trafu v tomto režimu. A vůbec v jakém režimu? Jen v A?

(upravil Dalča 28. 7. 2013 22:28)

Re: Postavme si flaškostroj...

RUDOLF04:
Proudový zdroj jedině v A třídě, jináč to ztrácí ten oný... funkčnost... krmit celý Bčko proudovým zdrojem.. no nevím jestli je to vůbec technicky realizovatelný. Si to nějak nedokážu představit.

Co se tejče horního konce, já s EC86a ECC88 chodil v celým 4 pásmu úplně v poklidu. Ta EC86 šla dokopat i vejš, ale já osobně to nezkoušel smile

můj názor:
když předzesilovací flaška (vstup, inverotr, rozkmitový zesilovač..) tak trioda. když je trabl s impedancema tak kaskoda.
Když koncová tak dobrá pentoda (svazková tetroda - já su jeden z těch idiotů, co je háže do jednoho pytle smile  )
Když VF tak jedině trioda, když výkonný VF tak jedině klystron smile - magnetrony patří do trouby a možná tak radaru.

S flaškama si de pěkně pohrát a vyblbnout se, ale osobně si myslím, že to je již uzavřená věc, žádný překotný další vývoj (teda pokud je mi známo..)
tj materiál pro fajnšmekry...

Na bakalářku a diplomku bych já osobně cítil náměty v problematice současné techniky a případně i budoucí... Vysoké školství ČR se tak nějak pomalu ale jistě degraduje...

Dělat si "doktorát" na "Maršálovský čtyřdíře" (Fender, Mesa Boogie, Hughes a Kettner a další odpustí, že jsem Maršála jmenoval jako prvního) se mi jeví krapet tak nějak technicky mimo...

(upravil reeb 28. 7. 2013 22:48)

Re: Postavme si flaškostroj...

Dalča napsal:

Na bakalářku a diplomku bych já osobně cítil náměty v problematice současné techniky a případně i budoucí... Vysoké školství ČR se tak nějak pomalu ale jistě degraduje...


In by byl třeba D-čkový zes, co? big_smile

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Všimněte si, že v literatuře uvádí zde "oblíbeného" Federmanna.

(upravil Sendy 29. 7. 2013 8:50)

Re: Postavme si flaškostroj...

2 reeb - takových prací je taky dostatek, dokonce i z 90. let smile

2 PB0305 - používání nekvalitních a neověřených informačních zdrojů značně snižuje kvalitu jakékoliv práce, všeobecně se to ví a je to studentům vytýkáno. Situace se snad postupně zlepšuje a studenti se učí používat a třídit informace.

https://www.vutbr.cz/studium/zaverecne- … p_id=32070
Z hodnocení oponenta - doc. Ing. Ivan Rampl, CSc.:
Z přehledu použitých publikací je zřejmé, že bylo čerpáno z velmi rozdílných zdrojů jak podle data vydání, tak co do teoretické fundovanosti. To je asi příčinou nepřesného a zavádějícího vyjadřování.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Děkuji za odpovědi.
K VŠ - přínos výše zmíněné bakalářky vidím v ověření SW pro návrh zesilovače se skutečně naměřenými parametry, v této práci to nepokládám za dostatečné. Jinak je to spíše rešerže. Cena těchto prací vidím ve vlastním přínosu autora k dané problematice. Takže souhlasím s horším hodnocením.

PS: Před několika lety jsem připomínkoval diplomku na téma riziková analýza. Byl jsem překvapen, že dostupná česká literatura různých autorů obsahovala výraznou chybu v hodnocení mnoha malých ohrožení s dopadem na velikost případné ztráty - asi chyba překladu a následné přebírání bez hlubší kontroly. Právě bezmyšlenkovité přebírání jiných poznatků nemám rád, i když se jej i já zvesela dopouštím.

k Dalčovi - dosti dlouho jsem pracoval s permaktrony, abych nemohl prohlásit o elektronkách, že jsou pasé. I s běžnými elektronkami lze dělat řadu kouzel, zvláště s těmi vícemřížkovými. Ve vztahu k tranzistorům mě napadá velmi mizerné přirovnání z oblasti procesorů - elektronky lze přirovnat k CISC, tranzistory k RISC. Jenže. podobně, jak vývoj převálcoval RISC a CISC, tak převálcoval i elektronky a tranzistory. Takže vítejme v muzeu.
Proti triodám nic nemám, v řadě elektronkových aplikací jsou nezastupitelné.
K úrovni VŠ smutně souhlasím. Co jsme měli kdysi na průmce (regulace PŠE Olomouc), to nyní řeší bakaláři (technická kybernetika VUT), a to je ještě ta náročnější škola.
K proudovému zdroji v nf zesilovači. Poprvé jsem se s ním setkal v klonech oblíbeného zesilovače sinclair. Později by se dal dohledat i v jiných zapojeních. V elektronkovém konci jsem ho ještě nerozdýchal. Kvůli nepřesycování výstupního trafa upřednostňuji dvojčinný stupeň a s ohledem na životnost koncových lamp režim (správně třída) AB, spíše do B. A tam se nehodí. Nebo variace na třídu zesilovače G či H, pro větší výkon větší proud? Nevím, co to udělá ve výstupních charakteristikách, kolem pracovního bodu nebývají lineární (výstupní impedance).


k PB0305 a Sendy - omlouvám se za vlastní názor
Pan Federmann prošlapává novou svou cestu a nejde s ostatními v jednom šíku. Prozatím jsem v této problematice nezaznamenal mnoho věcných argumentů a vůli jeho odlišný přístup pochopit. Nezdá se mi, že předkládá falšované výsledky svých měření.

Re: Postavme si flaškostroj...

rudolf04 napsal:

Pan Federmann prošlapává novou svou cestu a nejde s ostatními v jednom šíku. Prozatím jsem v této problematice nezaznamenal mnoho věcných argumentů a vůli jeho odlišný přístup pochopit. Nezdá se mi, že předkládá falšované výsledky svých měření.

Vďaka, úprimne som sa pobavil... big_smile K poslednej vete: kde som to len videl "meranie" HQQF s THD+N 0.00005% so šumovým dnom, takmer atakujúcim -200dB?

Re: Postavme si flaškostroj...

2 rudolf04 - nikoliv, pan Federmann byl mnohokrát odhalen při manipulaci s fakty, jeho "práce" mají spíš cenu coby špatný příklad zoufalé snahy vyniknout za každou cenu. Web plný omylů, vědomých lží, nesmyslů, to hodnotíš kladně ?
Je to důstojný následovník pana profesora Metánovského, ten ovšem i něco sám vynalezl a uvedl do praxe. Takový nepřekotitelný kalamář jistě posunul lidstvo na cestě techniky vpřed.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Pokud jde o "tranzistorový zvuk" mohl P. Dofek použit např. heslo "valve sound" v anglické wiki, kde je to poměrně dobře popsáno (a asi i v v letech 2009,  2010 bylo). Naopak hesla o elektronkách v české wiki byla v té době (i nyní) o hodně slabší.
Snad ho měl vedoucí dipl. práce trochu nasměrovat.

Re: Postavme si flaškostroj...

Wikipedie není použitelný zdroj informací pro jakoukoliv vědeckou práci, ani česká, ani anglická. I u encyklopedií, které mají nějakou odbornou kontrolu, bych byl velmi opatrný. Většinou to odráží stav obecného vědění před X lety. Hodnotné zdroje je třeba hledat v odborných časopisech, knihovnách, konferencích a tak dále.

Web