(upravil Dohnalik 29. 1. 2013 17:30)

Téma: Renovace MC600Q

Zdravím, dostal se mi do ruky tento gramofon a dělám na tom, abych ho dal do hromady, ale co se týče elektroniky, tak mě trápí dva problémy. Jeden je, že nechce držet otáčky a druhý ne zrovna dobře nastavené infračervené snímání okraje desky a následné vypnutí na konci přehrávání.

První potřebuju vyřešit ten motor. Když jsem ho zapl poprvé, tak fungoval bez problému, pěkně držel otáčky jako nic a pak prostě z ničeho nic začal zrychlovat a teď je nechce držet, prostě pořád zrychluje a nedokáže ten talíř přibrzdit...nenapadá vás, kde by mohla být chyba (jako by se přehřál a hráblo mu)?

S tím infra naváděním si ještě pohraju, mám tam jinou přenosku než origo, takže jehla dopadne na desku dřív a občas raménko spadne z okraje LP.

Tady je fotka motoru:
https://lh4.googleusercontent.com/-Mx-M5QFNgtk/UQfpO2ih5EI/AAAAAAAACgA/TyyZ6AOpHwo/s912/IMG_20130129_162041.jpg

Schéma je na netu, ale pokud chcete link, tak pošlu.
Za každou radu mockrát děkuju.

(abych nakonec neskončil tak, že celou řídící desku plnou nespolehlivé logiky nahradím jedním procesorem a motor překopu na nějakej jinej specializovanej obvod... smile)

Re: Renovace MC600Q

O tomhle psal někde Sinclair, ale nemám tucho. Ale myslím, že tady na fóru.

Re: Renovace MC600Q

Už jsem hledal, ale moc jsem nenašel. Zkoušel jsem proměřit ty vazební elyty z té vyleptané "cívky" do operáku a TDA1533 - jsou v pohodě, ale asi je preventivně vyměním. Předpokládám, že to tam slouží jako zpětná vazba. Ta by ale fungovat mohla, jelikož když otáčky ujedou, tak ledka zběsile bliká, takže TDAčko ví, že otáčky nejsou takový, jaký mají být. Bude to ještě někde jinde...

Re: Renovace MC600Q

V první řadě vyměň "zeleninu", to jsou ty šedé elyty, bývají bez kapacity a/nebo se svodem. Je tam asi nějaký oscilátor a komparátor, tipl bych si že ten oscilátor ujíždí a dostane se to mimo regulační smyčku smile

Re: Renovace MC600Q

Sinclairuv příspěvek v tomto vláknu:
http://www.repromania.net/forum/viewtop … fon#p36427

(upravil Dohnalik 29. 1. 2013 18:50)

Re: Renovace MC600Q

Zeleninu jsem proměřoval, jsou OK, ale vyměním. Oscilátor je řešenej samotným TDA1533.

//ok, takže ještě budící trandy vyměnit.

Poté budu muset ještě seřídit (dát cívky níže) elektromagnety raménka (oddělával jsem je kvůli vyměně kabelů), protože mi nefungoval antiskating tak, jak by měl. Práce na tom bude ještě požehnaně, snad se mi to vyplatí. smile

Re: Renovace MC600Q

Na bastlírně jsem k tomu pohonu napsal kupu informací, hledej.

Web

(upravil Dohnalik 29. 1. 2013 19:36)

Re: Renovace MC600Q

našel jsem tohle http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … e608646e43 nevím zda jsi to ty, ještě pohledám pod tvojí přezdívkou.

//podle toho, co jsem našel, to může být spíš mechanická chyba, to mě moc netěší, zkusím si pohrát s výškou magnetů a vyměním tu zeleninu.

Re: Renovace MC600Q

Často bývá zdeformovaný talíř.

Re: Renovace MC600Q

ten mám právě v perfektním stavu, jako novej

(upravil sagitarius 31. 1. 2013 19:27)

Re: Renovace MC600Q

No, zkusil bych při chodu kontrolovat výstupy z těch hallů MAF100, jestli odpovídá narůstajícím otáčkám. Jestli ne, je pochopitelný, že elektronika to dorovnává. Pokud je to v pořádku, pak obvody, vyhodnocující to, co dávají ty MAF. Skoro bych se přiklonil k nějakýmu kondu v těhle obvodech, a nemusí to být zrovna "zelenina". Zkusím se podívat na schema, jak bude čas, mám ho v PC. Už si to moc nepamatuju, měl jsem to v rukách před cca 25 lety.

Web

Re: Renovace MC600Q

Tak jsem vyměnil kondíky a teď to neběží vůbec. http://www.lda.eu.sk/files/mda1533.pdf MDA by mělo být skoro stejný, hodinu jsem se v tom hrabal než jsem pochopil jak to funguje, teď už je mi to celkem jasný, je to jednoduchej PLL závěs, v té "cívce" vyleptané na PCB motoru se indukuje střídavé napětí, to se zesílí a funguje jako zpětná vazba pro 1533, leze přes bod F. Poté se zesílí tachozesilovačem a jde do fázového závěsu, který ji porovnává s referenčním signálem z oscilátoru (přepínání otáček je řešeno deličkou 40 nebo 54, není to sice úplně přesné, ale co jsem počítal tak by tam neměla být odchylka větší než 1%). Výstup PLL je zesílen a upraven interníma operákama v 1533 a přes tranzistor a bod C se dostává zpět na desku motoru, kde slouží jako reference pro hallovky a i samotné OZ řídící cívky otáčející motorem. Ty jsou rozděleny po dvou do tří skupin s tím, že vždy 3 (každá z jedné skupiny) jsou zapojeny do série. Takže je to vlastně dvoufázový, 3 polový krokový motor.

Je to jednoduché a celkem fungující řešení, ale mně se to ani neroztočí. Mám podezření, že odešly ty podělané teslácké CMOSy, na které se stačí jenom špatně podívat a už jsou v hajzlu, tak jsem objednal normální od TI a uvidím. Ještě kouknu oscilem na vývod 2 TDAčka.

Re: Renovace MC600Q

Zdravím pánové, otevírám sice staré téma, ale lepší mě nenapadlo.
Do MC600Q vyrábím relátkový spínač audia od přenosky, nahradí MHB 4066, kdyby měl někdo zájem o DPS nebo podklady, není problém poslat.