Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 40]

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Vdaka za rady.
Tak kondiky som vymenil, aj ked povodne krabicaky ukazali na meraku po takmer 40tich rokoch svoju nominalnu hodnotu.
Je fakt, ze  stredak (skutocne ARZ6608 aj s tymi "lievikmi") je ukricany, mam pocit, ze z neho lezie viac basov ako z toho mastodonta ARN738.
Tesly asi pojdu do kuta, kym si najdem na ne cas....

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

A co svod těch krabičáků? Taky v normě?

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Zvod som nemeral a kedze elektrinu neradim medzi 5 svojich najoblubenejsich hobby,  musel by som pospominat na vedomosti spred 25-30 rokov.. wink Zvod sa tusim meria pod napatim...

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Inak, este poznamka, aj ked vzhladom na prazvlastne osadenie mojich 1PFiek asi nemajuca vysoku vypovednu hodnotu:skusal som dnes tieto bedne s receivrami Tandberg TR 2075MKII, Revox 780, Tesla 816A, Yamaha CR 820 a tandberg TR 2040 a jednoznacne najlepsie hraju s Teslou 816A. Asi to bolsevik nejak zbastlil dohromady...

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

1PF06708 rozhodně není bedna, která by hrála dobře. Je to uvřískaný paskvil, kde ARN738 hraje v malý a velmi pochybně provedený bedně a celý to zabíjí dementní výhybka. Pokud vím, existuje dnes již výhybka laděná, která je ovšem složitá jak jaderná elektrárna a z toho samozřejmě vyplývá i její cena. Vyměňovat kondíky v těhle bednách nemá žádný smysl...to bude furt hrát blbě. Dá se to nějak poslouchat s přijímači Tesla 810-816A, případně s magnetofonem B73, které díky fyziologii a vyměklýmu zvuku svých kvazošu ty bedny dokážou nějak umravnit a něco i zabasují. 
Já osobně (a sám za sebe, takže nebrat jako definitivu) bych tyhle bedny prodal a koupil něco povedenějšího.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Zdravím diskutéry.
Domnívám se, že skelety skutečně zasluhují větší objem, aby využily plně ARN 738. Pokud máte málo basů, dejte bedny do koutů, basy budou více hrát.

Středy rozhodně nejsou ukřičené (oproti bednám s malými středy ARS 1038 nebo ARS 1058). Sami uznáváte, že se starými teslami hrají vyrovnaně. Možná to bude tím, že trvalý maximální sinusový výkon poskytují na rozdíl od moderních zesilovačů právě ty staré tesly (mají dostatečně dimenzované zdroje)!!! A protože na basy jde cca 80% celkového výkonu, zde lze hledat jádro pudla.

S výškami je problém. ARV 168 proti kalotenům chodí o 2 kHz níže a pak následuje strmý pád. Můžete sice namítnout, že 18 kHz slyší málokdo. Zde se musím zastat pana Federmana (zde pilně zesměšňovaného, což vás není hodno) s jeho pro vás zcestným názorem, že zesilovač nemá končit na 20 kHz, ale až na 100 kHz. Ono to má jiný důvod. Většina neslyší vyšší kmitočet než 18 kHz. Ale ty frekvence nad 20 kHz se směšují s nižšími frekvencemi a vznikají kromě vyšších harmonických i nižší, které slyšíme. Právě harmonické nám zabarvují zvuk. Nakonec sami víte, že živá hudba zní jinak než CD. No a co z toho udělá ztrátová komprese mp3 je na jinou kapitolu.

Mě se líbí bedny s ARV168, mládí upřednostnilo záměnu ARV 168 za ARV 3608. Proti gustu žádný dišputát.
Nejhezčí je, že každá bedna má trochu jiný zvuk, i podle toho, jak byla používaná.

Očekávám připomínky a námitky.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

1. Středy ukřičené jsou oproti slušně vyladěným bednám
2. To, že 1PF06708 hrají s 816A nebo B73 normálně je dáno tím, že oba tyhle přístroje mají trvale zapnutou fyziologii a tak vytváří z frekvenční charakteritiky lavór i bez použití korekcí (zejména B73 je v tomhle ohledu brutální  -  +15dB na 60Hz a +7dB na 10kHz v 1. třetine regulace hlasitosti). S nějakým zdrojem tohle nemá nic společnýho. 816A a B73 nedisponují nijak velkým velkým výkonem (15 a 10W).
3. Nevím, co jsou kaloteny, znám jen kaloty.
4. ARV 168 je tupá, zkreslující a charakteristika připomíná Himaláje (podle toho to taky hraje).
5. Federmann...o týhle problematice odmítám diskutovat.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

S předchozími závěry se  třeba já neztotožňuji. Pousuzování kvality přednesu reprosoustav je velmi obtížné a každý má své individuální představy a požadavky na to co je nej, nej. Velikou roli zde mají i finanční možnosti, jelikož také ty ovlivní možnost výběru toho nej. Každý ví, že reprosoustavy za mnoho desetitisíců by zřejmě měly být někde jinde, ale nakonec je nutno vybrat optimum v rámci finančního limitu. A pokud má zájemce k dispozici 2 tisíce tak ty 1PF mohou být třeba oním optimem.
Ale zpět k věci: mám momentálně k poslechu v dané kategorii ARS 1034, Estonija 35AS021 a ony 1PF 067 08.  Jelikož jsem měl kdysi i lepší reprosoustavy, tak mohu posoudit jejich kvalitu či nekvalitu. Svou roli zde hraje samozřejmě i použitý model zesilovače. Mám k dispozici kolem patnácti modelů zesilovačů (receiverů), takže jsem některé z nich k otestování použil. Mému uchu se jako nejhorší jevily ARS 1034, vzhledem k nepěknému podání středového pásma. Kupodivu ale zase byly asi nejlepší v hloubkách. Ty diskutované 1PF mám se zatlumenými středy (dělič 2R2/22 ohmů) a jejich přednes je dobrý, ale pokud byly umístěny výše, tak středy i přes zatlumení dosti vynikaly - projevuje se silná směrovost a dále jak již bylo někde psáno nepěkný "papírový" zvuk střeďáku ARO 687. To není problém jen této reprosoustavy, ale onen papírový zvuk měly kdysi i elektronkové radiopřijímače TESLA, osazené obdobnými tuzemskými reproduktory.
Pokud se týká výšek, tak při poslechu z dobrého zdroje (nikoliv z většiny rádií) je jejich projev z ARV 168 zcela vyhovující a rovněž hloubky lze označit jako vyhovující. Komu se jejich zvukový projev nelíbí, má možnost bedny upravit, anebo prodat a shánět jiný vyhovující model.
Jak už jsem psal, pro optimální a líbivý poslech mi u těchto beden vyhovuje nejlépe umístění na podlaze, čímž se díky jejich velké směrovosti  pěkně vyrovná přednes.
Z výše jmenovaných tří modelů si chci ponechat jeden, ale rozhodování není jednoduché. Zkouším je s různými zesilovači a zde se opět neshoduji s tím co bylo psáno v předchzím, jelikož se mi nejhůře jeví jejich zvukový projev s Teslou 816A.
Každý z těchto modelů beden si hraje nějak po svém a vždy po delším naposlouchání si na dotyčný zvuk zvyknu a pak se mi zdají ostatní zase v něčem horší. Takže již dlouho váhám a stále nevím určitě co z toho prodat. U těch Estonií mě třeba fascinuje jejich mohutné provedení - 3cm tlustá čelní stěna, všechna repra mají koše z masivních hliníkových odlitků, kvalitní, neošizené součástky ve výhybkách a také jejich hloubkový reproduktor s hliníkovým kuželem a rovinnou hliníkovou membránou. Po drobné úpravě jsou rovněž zvukově povedené.
Co je tedy vlastně nejlepší?

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Rudolf 04:
Federmanna bych nechal žít jeho životem, je to jiná kapitola.
S výškama a jejich vlivem na zvuk je to krapet jinak, motáš dohromady alikvoty, které se podílejí na barvě tóny se "syyntézou" subharmonických a různých interferencí. tohle bych nerad zde rozvíjel, páč zabředneme do matepatického pekla.
Není to tak, jak naznačuješ, problematika je dost složitá a komplexní.
ARV 168 ke výškáč s integrovanými hřebenovými filtry a co kus to originál.

(upravil TheLastUnicorn 28. 8. 2013 23:14)

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Pokud tohle je pro někoho slušná soustava, tak budiž...dál to nekomentuji, ať si to každý probere sám:
http://svetelektro.com/modules/Forums/download/file.php?id=41738&sid=5efbda9571dd9f4b68276d3cca97321c&mode=view
http://svetelektro.com/modules/Forums/download/file.php?id=41735&sid=5efbda9571dd9f4b68276d3cca97321c&mode=view

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Teoretický návrh a pak následné změření hotové reprosoustavy je jedna věc, ale konečný verdikt o kvalitě určí jen a jen ucho posluchačovo.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Já ty bedny doma měl a za sebe tvrdím, že je to dost těžkej průser. Měření, který provedl Mirulu jen dokládají, proč to hraje blbě.
Abys mohl posoudit kvalitu něčeho, musíš mít něco objektivního, čeho se lze chytit. Ne jen subjektivní posudek někoho. A objketivně vzato : skelet zlý, výhybka ještě horší, kombinace repro nedobrá. Třeba taková ARS84x je podstatně lepší bedna a ani o tý bych v dnešní době neřekl, že je OK.
Kdyby ty 1PF06708 hrály tak. jak mají, tak nikdy nevznikne tohle:
http://repromania.net/forum/viewtopic.p … amp;t=2564
Ucho posluchačovo nemůže určovat kvalitu. Je to jen subjektivní a osobní posudek, jestli se mu reprodukce líbí, nebo ne. S kvalitou to ale nemá nic společnýho.

(upravil vluz 30. 8. 2013 20:41)

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Bedny 1PF jsem si koupil minulou zimu jen proto, abych si je po mnoha letech připomenul a mohl si udělat svůj náhled na ně po těch různých a samozřejmě velmi rozporuplných debatách. Po jejich repasi byly porovnány, jak jsem již psal, s jinými modely. Následně jsem pak nikde netvrdil, že jde o reprosoustavy těch nejlepších kvalit, ale hodnoceno střízlivě v poměru cena/užitná hodnota jsou dle mého názoru dobré. Pokud mi zde doporučí někdo něco lepšího v současné cenové relaci těchto 1PF, tak si to velmi rád na vyzkoušení a porovnání opatřím.
V oboru hi-fi se pohybuji od druhé poloviny 60tých let, t.j. od doby kdy se u nás o hi-fi začalo něco publikovat a tvořit. Za ta léta jsem vystřídal  mnoho modelů reprosoustav z tuzemské produkce a něco maličko i z dovozu, takže již mohu něco posuzovat. Neodpustím si na tomto místě opět poznámečku, že ani jedny z těch mnoha modelů reprosoustav jsem neměřil, ale vždy mi stačil na zhodnocení jejich zvukového projevu pouze můj sluch.
Takže to ještě shrnu:1PF nejsou nejlepší bedny. Pokud jsem je měl umístěny tak, jak by teoreticky měly být - t.j. aby výškové reproduktory byly při poslechu ve výši uší, tak jejich přednes měl k líbivosti vemi daleko. Vadilo mi nejvíce, jako téměř všem, podání středového pásma i když je mám mírně zeslabené děličem. Nebudu tu znovu rozebírat jestli má na tom větší podíl samotný ARO 687, nebo použitá výhybka, nebo obojí.  Před lety vzniklo nějaké hnutí pár jedinců pro zlepšení tohoto modelu, které zřejmě ani po těch letech není v cíli (sleduji to jen okrajově) a je otázkou, jestli vynaložené úsilí bude adekvátní konečnému vylepšení zvukového projevu.
Já osobně mám rád historickou věrnost, takže kromě drobných úprav na nich nic neměním. Jak už jsem rovněž psal někde předchozím, nakonec jsem si to "vychytal" tak, že bedny putovaly na podlahu a tím došlo díky velké směrovosti použitých repro k vyrovnání reprodukce a v tomto umístění mi i tyto problematické reprosoustavy docela vyhovují.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Jakej je rozdíl mezi ARO687 a ARO689? https://www.audioweb.cz/img/smilies/hmm2.gif

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Reproduktory jsou zcela obdobné, liší se pouze impedancí - ARO 689 je čtyřohmový.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Oživím túto tému. Cca pre dvomi mesiacmi som kúpil 2 ks 1PF 067 08 a bol som milo prekvapený ich zvukom. Najviac ma doslova šokovalo stredné pásmo množstvom informácii, ktoré som v takej veľkosti doposiaľ nepočul. Zdroj signálu: Philips CD950, zosík Philips FA 950, reprokáble Audioquest, signálové RG62, testovacie CD od B&W. Nadchli ma veľmi. Ťažké retro. Repasovať? Stačil jeden pohľad na moju polovičku (bolo ich viac samozrejme)... tak nie. Budeme stavať úplne nové búdky, ktoré by trochu šokovali minimalistickým dizajnom a potom zvukom.

Pôvodné búdky som daroval zberateľovi (škoda ich vyhodiť), vymenil som krabicové kondíky na výhybke za MKP od Monacoru (boli zanedbateľne drahšie ako MKT), vnútornú kabeláž od Klotz-u 2,5 mm2 a navrhol novú bedňu so zachovaním vnútorných objemov pre stred aj basák. V komore pre stred je prepážka, s ktorou sa možno bude v budúcnosti hýbať - meniť objem ak dôjde ku kompletnej zmene výhybky. Nizke frekvencie z odrazov od stien.
S kamarátom stolárom - lakérnikom sme porezali nejaký odpad podla nákresov, zlepili polyuretánom a poistili skrutkami, vyhrali sa s hranami a povrchovou úpravou korenšpondujúcou s antracitovou farbou hifi komponentov 900 rady od Philips-u.

Od Monacoru som nakúpil PP tesnenia, čierne skrutky s imbusovou hlavou, samostatné šrobovacie termináli a hroty. Meniče som zrepasoval tušovou metódou - fantastický výsledok v antracitovej farbe - pôvodne boli všetky meniče každý inej farby. Filc po obvode na ARVčkach nahradilo PP tesnenie čisto z estetických dôvodov. Závesy basákov boli ošetrené regum-om aj keď to nutne nepotrebovali. Za stredové meniče som vložil skutočný damping materiál, pôvodná vata z drogérie pôsobila úsmevne...

Poskladané, zapojené...

Bedne sú naklonené na hrotoch schválne, počúvam asi vo vzdialenosti 3,5 m a táto úprava sa mi osvedčila. V neposlednom rade táto úprava výrazne eliminovala prenos nízkych frekvencií do podlahy. Výsledok - viď fotogaléria. Kedy môžem, tak počúvam a počúvam a porovnávam... bez korekcií

http://phexsys.rajce.idnes.cz/Tesla_1PF_067_08/

Týmto chcem prípadných záujemcov postrčiť a motivovať k ich prípadnej kúpe a renovácii a ďalším experimentom. Sú to bedničky, s ktorými sa oplatí zaoberať.

Peter BA.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Moc pěkné sloupy jsi postavil. Tahle montáž basáku z boku ozvučnice je moc dobrá volba.

Web

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Celkové výtvarné dílo hodnotím jako velmi povedené. Píšeš, že jsi se snažil zachovat původní objem, ale právě ten bývá kritizován, jako nedostačující pro ARN 738. V původní skříni měl hodnotu kolem 33l a ARNku by zřejmě prospělo o něco více. Tento model reprosoustav bývá terčem velké kritiky po všech stránkách, ale mi osobně na nich nevyhovoval pouze přednes středového pásma v podání ARO 687. Zvláště nepříjemné to bylo, když reprosoustavy nestály na podlaze a byly dány výše, aby výškové repro bylo při poslechu ve výši uší, jak se všeobecně doporučuje. Tím ještě více vynikly středy a bedny pak putovaly zpět na podlahu, kde se po mírném utlumení středového repra již daly poslouchat.
Právě mě udivuje, že jsi zvolil umístění středového repra nahoře, kde se mi osobně s původní výhybkou projevovalo nejhůře. Pokud jsem tento model reprosoustav provozoval samostatně, tak jsem si přivykl a jejich přednes se mi zdál docela solidní. Jakmile jsem ale připojil k zesilovači další pár repro a bezprostředně je přepínal, tak vždy se jevily 1PF... jako horší "díky" středům.
Ještě nakonec ke kondenzátorům ve výhybkách: měl jsem současně dva páry těchto beden, čili čtyři výhybky a po důkladném proměření měly všechny kondenzátory po těch letech kapacitu v toleranci, pouze jeden kondenzátor měl zkrat a jeden menší svod, takže to považuji za dobrý výsledek.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Ano môžem potvrdiť, že zvuk stredového reproduktoru je v rovine uší výrazný, avšak naklonením ozvučnice som sa dostal pod túto rovinu. Otáčal som pôvodnou bedňou všetkými smermi a v rôznych výškach. Táto kombinácia sa mi zdala a zdá byť uchu veľmi príjemná. Prečo naklonená - riešil som tým situáciu, ktorá nastala ešte bez hrotov, kedy som musel sedieť buď v spriamenej polohe alebo stáť. Keď som sedel alebo skôr pololežal na sedačke, bol som práve v rovine a boli počuť iba ukričané stredy. Takto sa to javí OK.

http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/9/9800/9800457_1827c14c4149843b65676a4f87625734/images/schema.jpg?ver=0

Objem v tejto ozvučnici je pre ARN cca 35 litrov, umiestnenie meniča trochu zmenilo charakter spodného pásma oproti pôvodnej koncepcii s priamo vyžarujúcim meničom. Veľkou mierou to ovplyvňuje aj charakter zvuku zosilňovača a posluchovej miestnosti... Ideálne by bolo priame porovnanie pôvodnej a novej koncepcie, či došlo k počuteľnej zmene a či vôbec.

Re: TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Také pekné búdky...to je normálna škoda. Ale tak proti gustu...Ja by som akurát zmazal túto demagógiu: "Týmto chcem prípadných záujemcov postrčiť a motivovať k ich prípadnej kúpe a renovácii a ďalším experimentom. Sú to bedničky, s ktorými sa oplatí zaoberať."

Objektívne? Škoda času a vynaložených prostriedkov. Ak mám stavať nové skelety a nové výhybky, osadím si tam rozumnejšiu kombináciu. nechal by som si tak max. to ARN-ko a dal mu objem 50-60L.
"Najviac ma doslova šokovalo stredné pásmo množstvom informácii, ktoré som v takej veľkosti doposiaľ nepočul". - Počul si hlavne informácie, ktoré v tej hudbe v skutočnosti nie sú. Hovorí sa tomu skreslenie.

Příspěvky [21 až 40 z 40]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » TESLA 1PF 067 08 repase ano či ne + jaký zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£