Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » 3 pásmová výhybka

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

Téma: 3 pásmová výhybka

Chcel by som sa poradiť mám reproduktory:
ARP-150-00/4 50W šumový výkon frek. rozsah 500-5000 Hz
ARN 6614 70W šumový výkon frek. rozsah 30-3000 Hz a
DT 6 Výškový reproduktor, kalotový Pm /Pn: 100/50 W 8 ohm rozsah 2.000 – 20.000 Hz.
Poradte ako nastaviť deliace frekvencie prípadne komplet výhybky. Ja som vypočítal takto a neviem či je to vôbec správne:
dolná deliaca frekvencia 1500 Hz strmosť -18db L1=0,6366197mH L2=0,212206590789194mH a C1=35,36uF a výšková strmosť -6db del. frekv. 2500Hz C1=7,9uF. Ďakujem za rady.

Re: 3 pásmová výhybka

A pořád dokola pro méně chápavé a nevěřící: Vzorečky z učebnice jsou pro učebnice, v praxi je to tak maximálně pro výchozí hodnoty, odkud začít.
Reproduktor nemá jenom rozměr a cenu, je to komplexní součástka potřebující komplexní péči.

Dělit basák 18dB a výšky 6 - kdes to viděl?  Pokud, tak přesně obráceně. A odhadovat dělící strmosti jen tak protože se mě líbí třeba 18dB, tak to fakt už nejde. Měřit měřit měřit, ARTA, HOLM,.... tu toho na foru ke čtení docela dost. Tak jak to děláš, k tomu bohužel přistupovat nejde smile

Re: 3 pásmová výhybka

Tak keď dám naopak tie strmosti bude to lepšie? Robím to prvý krát počítal som cez program. Tak neviem. Merať to nemá veľmi ako pretože nemám veľmi meracie prístroje nato max. multimeter V,A ohmi hmm. Aspoň približný odhad tých deliacich frekvencií podľa čoho mám určiť tie frekvencie?

(upravil Jan16 29. 6. 2013 10:44)

Re: 3 pásmová výhybka

pretože nemám veľmi meracie prístroje
Kdyby sis tu aspoň semtam klikl na nějaký thread, možná by ses dozvěděl, jak si takový měřáky zhotovit. Není to ani nic nákladnýho, ani složitýho. Jen nebejt línej.

Promiň, ale polemizovat tu bez jakéhokoliv měření o tom, jaké dělící kmitočty a strmosti kam dát, opravdu v tuto chvíli nemá smysl, neb není ani podle čeho hádat. Já ti třeba můžu od boku střelit, že bys použil 12 a 12dB/oct, ale bude to informace stejně naprd.
Můžu ti akorát říct, že pro daný basák co máš bude výhodné dělit co nejníž, s ohledem na výškáč. Po změření by ses třeba dozvěděl, že danej vejškáč třeba nai nepůjde použít, jelikož tupě řečeno basák "hraje do 1000Hz" a výškáč "hraje od 2000Hz" a mezitím budeš mít díru, kde ti bedna nebude hrát.
Studovat měřit studovat měřit.

Jaké určení ty bedny mají? Má to být na nějaký solidnější poslech? Nebo chceš jen tak něco zbastlit co bude akorát na design s vedlejší funkcí vytváření hluku? smile

Nestačilo by dvoupásmo?  Třípásmo je pměrně komplikvané na návrh, solidně udělané dvoupásmo může hrát lépe.

(upravil joy2303 29. 6. 2013 11:38)

Re: 3 pásmová výhybka

V texte som uviedol že mám aj ARP-150-00/4 50W šumový výkon frek. rozsah 500-5000 Hz a to je stredový reproduktor. Vec sa má tak že som mal doma dlhšiu dobu reproduktory nepoužívané a chcem ich využiť takže o nejakom solídnom vyhotovení nie je reč, ide skôr o využití materiálu/súčiastok čo mám. Skúšal som reproduktor výškoví tak že som do neho pustil signál a pomocou korekcií potlačil frekvencie a postupne som ich dvíhal mierne na jednotlivých frekvenciách a to konkrétne 1,5 kHz a 3 kHz 6 kHz a 12 kHz. Výškový reproduktor hral cca od 1,5 kHz ale očividne bol namáhaný- skreslenie. Optimálne hral od 3 kHz vyššie. Basový reproduktor hral solídne od 50 Hz do tých cca 1,5- 3kHz okolo tých 3kHz bolo počuteľné skreslenie a stredový som neskúšal takto.

(upravil mordoo 1. 7. 2013 8:18)

Re: 3 pásmová výhybka

ides na to uplne zle, presne ako ja na zaciatku. Zacni citat forum, ake parametre ma reproduktor, co sa da na nom odmerat velmi lahko pomocou pocitaca ....
Takto skusat menice je hlupost. Potrebujes ich mat v ozvucnici, ta vsetko zmeni. Precitaj si o smerovosti reproduktorov. ARN 661x mam pouzity aj ja. Uzatvorena ozvucnica cca 40l. Na cisto amatersky vyrobok to nehra zle, takze pouzit sa da ale delenie urcite pod 1K.

ako radi jan16, je rozumne zacat s dvojpasmom (vlastna skusenost) ale z tychto repro ho nespravis.

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » 3 pásmová výhybka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£