Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Kdysi Rusové několikráte použili docela zajímavou fintu, tuším že to bylo v některých starých elektronkových televizorech:
Napájecí tlumivka byla řešena jako dvojcívková. Obě cívky byly skoro jistě zapojeny proti sobě a měly zřejmě stejný počet závitů.
Udělaly se z nich pak dva LC filtry za sebou.
Princip obdobný jako se ruší DC magnetické sycení u pushpull traf.
Výhody jsou jasné - větší indukčnost a tím i filtrace, úspora drátu i železa.
Potkal někdo k tomu nějakou literaturu?

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Hledej pod heslem proudově kompenzované tlumivky. Používají se zhusta i dnes v AC obvodech, kdy se na tlumici zabrzdí jen nesymetrická složka rušení... Zvlášť oblíbené aplikace jsou na výstupech frekvenčních měničů.

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Proudově kompenzovaná tlumivka to není.
Zde se vinutí zapojuje sériově. Toto pak funkčně nahradí dvojstupňový filtr v DC napájení. Prostě filtrujeme pozůstatky střídavého zvlnění u DC zdrojů. Nahradí to dvě tlumivky s mezerou za sebou.

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

a jo tak to je jiná já myslel, že jedna špulka jev plusový větvi a druhá v mínusový.

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

A ono na tom snad z hlediska zapojení jako čtyřpól záleží,jestli je ta tlumivka v sérii s tou první v plusu,nebo je až v mínusové větvi? Pánové.......

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Nojo nezáleží! si sedím na vedení...
Hlavně aby se DC sycení kompenzovalo... tímpádem nehrozí přesycení jádra a tlumice bude malá kompaktní a bez mezery. Atřídavinu to chytne a DC sycení tam jaxi nehrozí - teda pokud budou obě vinutí stejný.
Takže obloukem zpět je to vlastně "modifikace" proudově kompenzovaný tlumice...
Nojo holt mi to hned jaxi nedocvaklo, byv ve vleku AC aplikací, kde se to dycky takhle maluje. jedny špulka do L druhá do N...

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

hlavně aby nějaký soudruh jedno vinutí nezapojil opačně smile

Web

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

si myslím, že by na to docela rychle přišel smile

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

No dva LC filtry za sebou to zrovna nejsou.

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Pánové, hlásate zde nesmysly, pokud se kompenzuje dc sycení, tak se kompenzuje jaksi i indukčnost, magnetický tok mají ty cívky společný - velkou vzájemnou indukčnost.
U takto zapojené kompenzované tlumivky pak vidíte jen rozptylovou indukčnost.
Jeden hňup se toho chytil a udělal tak filtr do napájení, na něm si můžete oměřit, že to tak negunguje. Dokonce to prohlásil za svůj patent smile
http://www.federmann.cz/index.php/zdroj … lovae.html

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Čekal jsem že se k tomu někdo ještě vyjádříte smile neb to tak skutečně je, projistotu jsem provedl zkoušku na malém síťovém transformátorku s identickými sekundáry.... lol

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

bože já su kokot. Dík za\ nakopnutí, už je mi jasno.

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Prostě na tu kompenzovanou drosli koukejte vždy jako na transformátor, což v podstatě je.
Na toroidu ani nic jiného stvořit nejde, trochu se liší, jestli je to vinuto bifilárně, nebo do dvou sekcí, pak je rozptylová indukčnost trochu větší.
Zajímavější je to na plášťovém jádru, tam může být ještě vinutí na krajních sloupcích, ale to by jsme se dostali asi do teorie přesytek.

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Kompenzovat by to šlo zdrojem konstantního proudu (s velkým vnitřním odporem). Praktické využití takové kompenzace mě nenapadá.

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Zda se, ze se do toho "autor" vynalezu nejak zapletl.
http://www.federmann.cz/index.php/galer … oitat.html
Dovolim si tady citovat:

"Faktem je, že dve protichudné vinutí se navenek chovají jak cinný odpor, rozptylovou indukcnost ci kapacity nemá cenu zbytecne rozebírat, nebot nejsou pro cinnost obvodu rozhodující. Pokud se magnetické toky obou cívek navzájem odectou, pak velikost toroidu není podmínena velikostí procházejícího proudu, nýbrž pouze rozdílem magnetických toku. Tento základní a jednoduchý fakt „Mistri“ zrejme vubec nepochopili. Rozdíl magnetických toku, tedy rozdíl proudu protékajících cívkami toroidu muže zpusobit jen pripojení jejich stredu, kde je pripojena kapacita.
Proud proteklý touto kapacitou se již nepodílí na vytvárení magnetického pole tvoreného druhou cívkou a neodecte se, tím se kapacita s první cívkou stávají dolní propustí. Naopak proud proteklý první cívkou a kapacitou se v cívce druhé indukuje jako napetí opacné polarity a úcinnost filtru se tím ješte zvetšuje."

Nejak se mu ty proudy, napeti a polarity pletou. Jeste bych tam zahrnul napetove a vykonove decibely a bude to dokonale smile

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Já jenom koukám, jak byl nabušenej už v patnácti letech big_smile mám co dohánět lol

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Vzdy kdyz si myslim ze uz ten 'clovek' konecne zapadl, tak vyleze znova (nejhorsi je to na slovanetu kde se toho vzdy nekdo chytne, nejsem pro bany ale zrovna on by ho teda zaslouzil) a s jeste vetsi kravinou a vic zumpoidni taktikou nez driv. Te prace a energie co se na nej promrhalo, kolik jen zesu by z toho bylo big_smile

Kdyby to jen nebyl ucitel, bylo by to mozna i usmevne...

(upravil Dalča 3. 6. 2013 17:12)

Re: Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Milý Fedrmane.
Když už jsi mi zkazil definitivně chuť hlásit se ke své domovské průmyslovce (pro starší Vakuovka, Pro mladší Střední průmyslová škola elektortechnická v Rožnově pod Radhoštěm, nyní již nenávratně zaniklá a transformovaná do jakéhosi divného integrovaného učiliště nevalné pověsti) a pořád se snažíš s někým si vytírat prdel, tak do toho svýho hifinetu laskavě nedávej citace moje, zvlášť když netušíš souvislosti a kontext různých výroků.

Jestli máš nějaký války s někým, tak laskavě se hádej s oním někým a nekopíruj bezhlavě.
Náhodou mne Danhard nakop, za což mu děkuji, a mnohé mi došlo i v jiné aplikaci, kde jsem tak říkajíc bydlel na mrtvým bodě.
Řekněme na rovinu, že od mnohých jsem se lecos dozvěděl, případně mi posloužili nezávaznou konzultací. No a taky řekněme, že zatím žádný z tvých příspěvků (tady na audiowebu) mne nikam neposunul a s ničím mi nepomohl.
Toť konstatovnání jen a pouze z mého jednostranného úhlu pohledu.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Stejnosměrná tlumivka s jádrem bez mezery

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£