Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Problém se zasekáváním pc

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Problém se zasekáváním pc

Zdravím,
opět zde mám počítač mé přítelkyně, má zajímavou vadu. Je to celkem šitózní sestava, nicméně to zatím postačuje. V počítači jsou dva disky, jeden systémový, SATA Seagate 80GB a SATA 2 WD green 750GB. RAM 2GB a nějaký intel pentium dual core. Grafická karta ATI, nějaký lowend s malým pasivním chladičem.
A teď k problému... Počítač se někdy i docela často zasekává a občas padne na modrou smrt, někdy trvá zaseknutí delší dobu, postupně přestane odpovídat např. hra, pak prohlížeč, komunikátory, nakonec explorer a buď to hned spadne na BSOD nebo to zůstane zaseklé.
RAM jsou dle testů v pořádku, všechny teploty v normálu, disky dle testů od WD oba také v pořádku.
Zatím to vypadá že to je závislé na připojení WD disku, pokud je připojený tak se pc začne zasekávat, po odpojení za běhu zaseklého počítače se pc rozběhne tak jak má. Počítač testován antivirem a nic se nenašlo. Něco mi stále uniká a dál už nevím kde hledat. Nesetkal se s tím někdo?
PS: časem se to stále zhoršuje.

Web

Re: Problém se zasekáváním pc

Napadají mne 2 možnosti - odchází zdroj nebo problém ovladačů.

Re: Problém se zasekáváním pc

Nemůžou být vadné sektory na tom disku SATA 2 WD green 750GB. A při zápisu na ně se to zasekne.

Re: Problém se zasekáváním pc

Reinstall, windows jsou naprosto nevyzpytatelné. Tohle na HW chybu nevypadá.

(upravil The_P 30. 5. 2013 14:52)

Re: Problém se zasekáváním pc

Mel jsem tu nedavno neco trochu podobneho, tez to bylo zavisle na poctu pripojenych disku (tez WD) a zdalo se, ze je to bud disky nebo SATA porty na desce. Ve skutecnosti byl problem PCIE na desce (Gigabyte Z68X-UD3H-B3 rev1.0), ktere pri zatezi/nahodne vynechavalo komunikaci a graf. ovladac padal. Diagnostikovat to byl pekny humus...

Re: Problém se zasekáváním pc

Momentálně zálohuju, ale nemůžu ve svém počítači načíst ten systémový disk. Omlouvám se, upsal jsem se, není to sata 1 ale je ještě na PATA kšandě big_smile. Až se podaří tak vyzkouším reinstal a dále začnu zkoušet vaše jednotlivé možnosti smile

Web

(upravil cestmir 30. 5. 2013 18:58)

Re: Problém se zasekáváním pc

Prvý krok v takýchto prípadoch je otestovať stabilitu mašiny pri záťaži. Konkrétne:
- memtest86 z niektorého LiveCD (nechať bežať aspoň 1h, resp. niekoľko komplet cyklov)
- Prime95 v "torture" režime, všetky tri módy - Small FFT, in-place, blend (každý aspoň do ustálenia teplôt, minimálne 20-30 min, ideálne tiež niekoľko h)

Veľké percento najbežnejších hw problémov a nestabilít to odhalí, vrátane meničov na doske a často aj zdroja, nevhodného pretaktovania, nevhodného časovania RAM, atď.

Potom treba pozrieť na diskový systém:
- ovládače a cfg. SATA/PATA radičov
- priepustnosť a záťaž CPU pri nasýtenom I/O prenose (zvýšenie vyťaženia nad pár percent alebo zasekávanie UI naznačí problémy s DMA)
- dump SMART parametrov diskov, krátky a dlhý SMART test (ideálne cez Smartmontools, nie cez rôzne tupé GUI udělátka)

Ďalšie kroky potom podľa výsledku... (výmena komponentov po jednom, stabilita pri čistej inštalácii OS, atď.)

Re: Problém se zasekáváním pc

Vyměnil jsme zdroj a zatím to běží. pray

Web

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Problém se zasekáváním pc

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£