Téma: Elektronky 6CC41

Při třídění svých restů jsem vyhrabal i elektronky 6CC41 ve dvou provedeních, buď lesklé hranaté anody vetších rozměrů, nebo to vypadá přesně jako ECC83, jenom stínění mezi systémy a paralelně zapojené žhavení - výroba Tesla Vrchlabí, záručák Technomat srpen 65, jestli je na to 50 let záruka, tak to ještě 2 roky platí smile
Je mezi nima nějaký zvukový rozdíl ?
S ECC83 to elektricky porovnám, mám taky nějaký z té doby, krabička Tesla a uvnitř baňka od soudruhů z NDR, provedení je ale hodně podobné.

Re: Elektronky 6CC41

Ty hranaté lesklé anody vypadají jako u 6N2P, tj. nějak takto?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Four_6n2p_vacuum_triodes.jpg

Web

Re: Elektronky 6CC41

Zrovna tak, jako ty leskly.

Re: Elektronky 6CC41

Ako som uz niekde pisal, 6CC41 boli 3 verzie, s ktorymi som sa stretol. Uplne prve by mali byt hranate anody, rovnake ako 6n2p vyssie.
Druhe by mali byt s podobnou anodou ale sede (grafit?).
Tretie su rovnake ako prve ECC83, vid popis vyssie takisto.
Zvukovo najlepsie hrali v sluchatkaci od Betarona, tie podobne ECC83. Tie s hranatymi anodami hrali dost ostro.

Re: Elektronky 6CC41

Zdennoeddie:
První tyk anoda z niklu.
druhý typ anoda již z levného P2 plechu (ocel plátovaná hliníkem - nikoliv grafit)
třetí typ krapet jiný mech. provedení, již velmi podobné ECC83, el. parametry téměř totožné s ECC83. od tý se liší zapojením patice.
ECC 83 byl v podstatě "následujícím" typem týhle flašky, jestli se nepletu, hihihi.
první provedení má menší nasycený proud katody ( v zapojení ala dioda.)
Pokud mají prac, bod posazenej hodně dole (malej Ia) a přitom zpracovávají relativně malá napětí, je rozdíl minimální.
Jak se zvedne Ia a signál leze do voltu, tak bude počutelný rozdíl.

Ta šedá vrstva je vrstva "okují" oxydů a pod která vznikne na Al naválcované vrstvičce na P2 plechu.
Tím hliníkem se železo tůnilo z 2 důvodů.
Odplynit železo tak, aby v průběhu života flašky nekurvilo vakuum uvolňováním pohlcenejch plynů, v podstatě nejde a za druhý ta šedá vrstva má pěkné vyzařovací vlastnosti co se tepla tejče...
Na Hi-Tech flašky se používal plech zevnitř plátovanej niklem a zvenku hliníkem. Nikl dobrej na anodu - malá sek emise atp., hliník zvenku černěnej dobře "sálá" teplo do okolí, železo je levný a uvnitř tohoto souvrství neškodí.

(upravil danhard 24. 5. 2013 19:32)

Re: Elektronky 6CC41

http://www.gstube.com/photo/372.jpg
Tak jsem provedl jednoduche mereni s Ug1 0V a -1V, 6CC41 mela proudy pri 100V jako Tesla Vrchlabi ECC83 pri 140V, "Tesla" ECC83 z Erfurtu byla nekde mezi.
Katalogove se to vejde do toleranci, ta 6CC41 je jako hodne cerstva ECC83 smile
Provedeni anod 6CC41 Vrchlabi bylo identicke jako ECC83 Vrchlabi, slo to ze stejneho lisu, z Erfurtu malinko jinak, ale rozmerove stejna anoda.
Lisi se to tedy pravdepodobne jen toleranci provedeni G1.
Nakonec ECC82 se lisi take jen provedenim G1 a ma zcela jine vlastnosti.

Re: Elektronky 6CC41

Dalca: doba elektronek (bohuzial) v mojom pripade skoncila skor, ako este aj moj otec pomyslel na to ze bude mat syna big_smile
Je to velka skoda (v mojom pripade), sklo a vakuum to je kurva moje smile

Pisal som len s akymi typmi som sa stretol, mechanicke pomery a kontrukcie sice ako zaklady ovladam, no vyber materialov atd, to uz velmi nebolo kde nastudovat, takze velmi pekne dakujem za popis, zase som o nieco (a nielen ja) mudrejsi.

Ked som porovnaval 6CC41(6n2p) vs ECC83(E83CC,...) tak 6CC41 mi pripadala ako taka vacsia-silnejsia (a starsia) sestra ECC83. Mam ich nejak radsej ako regulerne ECC83.

Co sa tyka spomenuteho grafitu, tak viem ze najma vykonove elektronky mali grafitove anody (zakladny material neviem, ale povrch bol vraj grafitovy) kvoli odvodu tepla atd.  preto som si myslel ze Teslacky velmajstri tak nejak nevytunili povodnu predlohu 6CC41 (predpokladam) z 6n2p.

Re: Elektronky 6CC41

Zdeno:
Ano, v éře niklových anod se různě řešilo jak zvýšit schopnost vyzařovat teplo: anoda ze síťoviny (průser byly prolétnuvši elektrony dopadající na baňku) anody se "karburisovaly" (vrstva sazí).
Některé elektornky mají anodu potaženou grafitem i zevnitř (snaha o minimalizaci sekundární emise, některý zvenku - vyzařování a některý opravdu výkonný elektronky měly anodu grafitovou - myslím že z Vršovic.

Re: Elektronky 6CC41

Ono se z grafitu nedá vylisovat nic moc tenkého. Grafitové jsou třeba anody v GU81.

http://img.pictureup.cz/24052013/e48d9f … cc8b29.jpg

Web

Re: Elektronky 6CC41

Aha.Ja som myslel ze to je len plech na ktorom je naneseny grafit.

Re: Elektronky 6CC41

nebo tohle - taky grafitový anody

http://www.electron-tubes.cz/AccountDat … enenky.jpg

Re: Elektronky 6CC41

Nějak mi uniká smysl toho všeho vůči hifi...spíš jako hledání " ocelovejch ptáků " .... smile

Re: Elektronky 6CC41

Trochu nostalgie neškodí.
Ale jako vždy jde o kšeft, našel jsem těch flašek v zásobách krabici a teď je budu za nestoudný peníze prodávat smile

Re: Elektronky 6CC41

To je ovšem jiná...nicméně já těma ocelovejma ptákama myslel ty grafitový anody.... smile

Re: Elektronky 6CC41

náhodou, mám pár kousků "grafitek" řady RD v poličce a pěkně se tam vyjímají... to je kus "díla" teda v zesíku bych to krmit nechtěl... jen to žhavení.. brrrr.
6CC41 jsou slušný flašky, pokud jsou OK, tak se za jejich prodej nijak omlouvat nemusíš.

Já osobně flaškostorje mám rád, mám rád jejich zvuk, jak pěkně svítí, ale do HiFI je moc nepletu. je to krapet jiná kategorie.

Re: Elektronky 6CC41

RD200 mam prichystane na zosik, takisto ako aj RE125 tongue

Re: Elektronky 6CC41

Tak to hoď fotky!!!
Ale já bych do toho nešel.
mám "skladem" pár RD300S a nějakou tu RD 200.
Ale na domácí použití je to moc velkej kalibr. Myslím, že zůstanou ve vitríně jako odkaz generacím budoucím.
Jsou to fungl nové flašky....

Re: Elektronky 6CC41

danhard napsal:

Trochu nostalgie neškodí.
Ale jako vždy jde o kšeft, našel jsem těch flašek v zásobách krabici a teď je budu za nestoudný peníze prodávat smile

No kdyby jsi se chtěl tak 5-6 kousků zbavit, tak bych za to nějaký nemravný peníze dal. smile