Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

(upravil Digiting 24. 5. 2013 17:12)

Téma: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

... může-li mně snad někdo pomoci. Ideálně na digiting(zavinacek)seznam.cz, rád bych nabíječi prodloužil odchod do důchodu. Bylo by to v souladu s vládním prohlášením, že v ČR jsou dobré podmínky pro aktivní stáří. Předem děkuji, kdož se případně ustrne.

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

... žádný z příznivců či majitelů tohoto letitého, ale snad i účelného zapojení, se tu vážně nenajde? Je to ukrutná vyvazovaná drátařina, tzn. kreslit z toho původní schéma je takřka marnění času. Postavit na jeho transformátoru se zcela novou deskou řízení moderní nabíječ by dalo méně času, než oprava do původního stavu, ale zatím mně je líto sebrat mu autenticitu sedmdesátých ...

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

... blíží se chladné a dlouhé večery a tak ještě jeden z posledních dotazů na toto téma: Zda byste, prosím, zde někdo z ochotných a disponujících neposkytl k nabíječi VYN 110 schéma. Ne-li, škoda ani újma nevznikne, ale mám rád dlouhověké přístroje v původním stavu, takže potěcha srdce by nastala.
Jednodušší by bylo předělat jej, ale pro tu zejména elektromechanickou původnost bych rád zjistil, zda má smysl dát přístroji šanci.
Za případnou odezvu předem děkuji.

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

Nalezeno za dvě sekundy přes google:

http://www.radiojournal.cz/schemata/vyy102+vyn110.pdf

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

Pred mnoha lety, sem to nekolikrat spravoval.
Ty zdroje byli navrzeny v dobe, kdy nebyla soucastkova zakladna, ktera by umoznila jine reseni.
Problem je, ze je to na napajeni VF zarizeni a ten zdroj, obsahuje MAA723, ktery VF nema rad.
Problem je, ze prave zdroj referencniho napeti v tomto obvodu, dostane li se do nej nejakou cestou, tak se chova nepredvidatelne.
PAk obvykle zaberou ochrany, myslim, ze tam je ochrana tyristorova, proti prepeti a take cosi, co chranilo akumulator.
Musim se ponorit do stare dokumentace, nekde na pude, bych jeste mel mit od Pardubicke produkce, nejaka schemata.

Dalsi problem byl a ne maly, ze VF pole, se dostavalo do zdroje nekolika cestami.
Bud pres sit napajeci, pak pres privody pro akumulator, nebo pres samotne napajeci vyvody.
Ty zdroje meli mit predpoklad, ze budou schopny pracovat i v paralelnim rezimu a podobne.
Druhy problem je, ze ucinnost, bude dnes dost spatna, dik vyssimu napeti v siti. Bude vyssi ubytek na regulatoru. Sice ne moc, ale bude, projevi se to ohrevem cele bedny.

Obecne rady ku oprave, sou asi takoveto..
Promerit, nebo lepe vymenit vsechny elektrolyticke kondenzatory filtracni i ostatni, ktere sou v tom zdroji.
Pokud neni za co vymenit MAA723, tak alespon na cepicky, pripajet hrubsi Cu plech a propojit pak na zem.
Pokud je k dispozici, nasadit chladic, jako se bezne pouzival v one dobe, na tyto pouzdra.
Vymena MAA723, za TAA723, pomuze, ale ne na vzdy.
Zmerit vystupni napeti za usmernovacem a ubytek na delici, pro stabilizator. Ale ani to nezabrani, aby cas od casu, ten zdroj zblbnul.

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

Dnešní nominální vyšší napětí v síti se snad musí vejít do tehdejší tolerance síťového napětí ne?  Bo snad mi neříkejte, že i vy navrhujete přístroje na síťové napětí 230,00V. S nějakým rozsahem vstupních napětí se muselo počítat snad i tenkrát ne? A těch 10V navíc, to je 4,5%. To má jako nějak ohrozit tepelnou ztrátou nějaký regulátor? Srsly?

(upravil Digiting 26. 11. 2016 20:30)

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

AlanCox: Děkuji.
Wimshurst: Děkuji.
Nabíječ již nabíjí a pokud dá pokoj. zůstane původní. Šetrně, bezpečně a viditelně pod žebrování jsem mu pouze vestavěl LED indikaci napětí na výstupních svorkách. Nechtěl jsem skříň nikde vrtat. Jsou mně nemilé přístroje bez indikace zapnutého stavu. Dostal také gumové nohy a při vhodné příležitosti jej vybavím horním madlem pro snadnější přenášení.
Koncepce přístroje je obvodově zastaralá, ale mechanicky poměrně robustní (až na umístění páčkového vypínače na nechráněném nároží). Na rezistoru 68R/25W, jehož hodnotu ve staženém schématu nikde nevidím a pájka na jeho přívodech vypadá letitá jako přístroj sám, se poměrně dost protopí. Ale samo akumulování elektrické energie do Pb akumulátoru je dosti neekonomické, takže dokud nabíječ nezazlobí a nebudu jej nucen napájet z vlastního generátoru el. energie, nehodlám jej modenizovat. Má však jednou zkusit něco z výše popsaných vrtochů a jeho elektronika jde ven a modernizace jej nemine, zůstanou-li tou dobou transformátor a mechanika v dobré kondici.
Nyní tudíž nastává příležitost měřit a užívat si všechny ty příjemné pocity, jež každá taková maličkost našinci působí, jakož i ochota pomoci, již s díky kvituji.

Ápropos, ten Google: Když napíšu hledat VYN110, nabídne zvýrazněnou opravu "měl jste na mysli VYN 110" a na nejvyšším místě výpisu výsledek - odkaz na pdf schéma, které jsem přehlédl v přihlouplé snaze vyhovět jeho opravě. A když jsem zadal správný výraz VYN 110, nejméně na prvních 5 stránkách výsledků hledání není o tomto pdf schématu zhola nic. Prostě operovat člověka a řídit dopravu bych to nenechával. Myšleno pochopitelně celé s nadsázkou.

Ápropos - používání celé VYN 110. Neuvedl byste, prosím, někdo s historickou zkušeností, co všechno jako celek to mělo umět? Mám to zatím jen na nabíjení Pb aku, ale zajímalo by mě to spojení s radiostanicí, atd.

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

Hazys:
"230 ± 10% V refers to a voltage within 10% of either side of 230 V (207 V to 253 V)"
"± 10%" - toto múdri chlapci pokakali... Marí sa mi, že v starej norme bolo 220 +10% -6% tak v novej malo byť logicky 230 +6% -10% no môžem sa mýliť.
Tých TEORETICKÝCH 253 V to fakt nemusí rozdýchať. No môže byť aj kus vyššie napätie v určitých momentoch.
Dnes kopec vecí - pulzné zdroje, výbojky atd vnáša do sietí to, čo tam nebolo pri návrhu toho deduška.
Ak je v trojfázovom rozvode kdesi slabší nulák a jedna z fáz je silno zaťažená (veľkým prúdom) hoci nárazovo v momente zapnutia čohosi s veľkým záberovým prúdom - v inej - dvoch - vyskočí krátkodobo napätie aj nad 253 Voltov smile

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

"A když jsem zadal správný výraz VYN 110,"

Když zadáte správný výraz "VYN 110" v uvozovkách - bude to vyrovnanější.

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

Je to zdroj, pro stacionarni zalohovane napajeni radiostanic a retranslatoru, pripadne "mobilnich telefonu" one doby.
Take slouzil tento zdroj, pro napajeni ustreden a pultu, propojovacich systemu operacnich stredisek, jako byli onehda policie, hasici, RZP a CO, zeleznice a dalsi. U vetsich budov, se pouzivali take jako napajeci zalohovane zdroje pro hlasice pozaru a take pro napajeni soustav mikrovlnnych detektoru pohybu.
Vse vcelku kvalitni a na svoji dobu draha zarizeni.
Zdroj umel vytvaret zalozni napajeni v nepretrzitem provozu, pomoci akumulatoru, dle specifikace.
Nektere zdroje, meli uvedeno, zdali sou pro Pb trakcni akumulatory, nebo pro NiFe, ev. NiCd
Predpokladalo se u techto zdroju take moznosti paralelniho razeni a redundance.

Pri konstrukci se moc nehledelo na ucinnost a spotrebu, spis na dlouhou dobu pouziti a nepretrzity provoz.
Zdroje po jistem case umirali, nektere dik vyschlym kondenzatorum a nektere kvuli smrti MAA723.

Je to zdroj, kteremu je dnes podobny treba zdroj linearni zalohovany, jako je Diamond GSS3000, nebo GZV3000

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

... děkuji. V AlanCoxem odkazovaném schématu VYN 110 není MAA723, jsou tam jen tranzistory, tyristory a diody. Přehlédl jsem něco?

Re: Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

Mozna si ten zdroj mylim z podobnym typem zdroje.
Dokumentace mi nekde jeste zustala.
Co si pamatuju, tak tam byl pouzit MAA723 a to hned 2x.
Jeden byl pro stabilizaci vystupu a jeden pracoval pro nabijeni baterie.
Je to radka let, posledni, ktere sem opravoval, byli pro zalohu systemu siren CO.
Tedy jeste puvodni klasicke koncepce. Ty co neumeli jeste mluvit..

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Nabíječ Tesla VYN 110 - prosba o schéma ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£