Re: Group buy - jádra na výstupáky

Když udělám skladbu vinutí jinak, nebo stačí změnit izolanty, tak dosáhnu výraznější změnu, než postříbřeným drátem. Nejde o názor, ale o fakt. Při té příležitosti můžu tvrdit, že jsem ten drát vlastnoručně válel na stehně za jakubské noci, a tedy výsledek musí být logicky dražší a lepší.

Web

(upravil kudlibabka 5. 1. 2013 15:49)

Re: Group buy - jádra na výstupáky

Pokud poskladas "idealne" vinuti,pouzijes "idealni" izolant,proste vsechno vychytas,pouzijes drat z kvalitni medi,mas perfektni vysledek...pokud v tyhle konfiguraci pouzijes postribrenej drat,mas vysledek lepsi,ja Jacku Ellianovi plne duveruju a vim,ze trafa delat umi a nema zapotrebi oblbovat lidi...
To prirovnani z Jakubsky noci je z tve strany cista demagogie,z me strany neni duvod v tehle diskuzi pokracovat...pokud se najde dost zajemcu o grupač avizovany v prvnim prispevku rad se pripojim a sadu 2ks beru...a diky za nabidku

Re: Group buy - jádra na výstupáky

Toršku z jinýhou soudku.. měl jsem v tlapkách trafo na feritu, hrnec, 100W, pracovní kmitočet 150kHz, materiál jádra si nepamatuju ale byl z Prametu Šumperk. 3 druhy vinutí, jednou CU drát, pak moc malých CU drátů paralelně a pak postříbřený totéž a nakonec vinutí páskem - fólií..
Trafo seskládaný z sekundární cívky vinuté mnoha dráty malého průřezu mělo o 3% vyší účinnost (byl to PWM zdroj zpětnovazební) rozdíl v postříbření nebyl patrný. Největší snížení ztrát měla ta fólie, ale byl tehdy trabl s izolací - časté průrazy na "hraně" tý fólie. Fólie byla ultratenká, nějakejch 40 mikronů ± autobus, je to 25 let... Tehdy obecně stály izolace na vodičích pro vinutí zahouby, pokud se šlo na vyšší napětí nebo vyšší kmitočty. Ty naše dráty byly optimalizovány výhradně pro silařinu, tj 50Hz.
Tyto jevy jsme připisovali počátku "skinefektu", ale závěr byl nemá to cenu, páč složitost vinutí nevyvážila ty 3% lepší účinnosti. Měření se páchalo v Tesle v Pardubicích. Krmilo se to obdélníkem s proměnnou střídou, podle zatížení, výstup byl nějakých 6,5V něco přes 10A, primár dycky stejnej. Za tím bylo usměrnění a krmilo to ve finále nějaký TTL skříně regulátorů procesu. Srdcem byl nějakej jednodeskáč s 8080 procesorem si pamatuju, že tam bylo spousta epromek made in CCCP a vagón 4-bitovejch statickej RAMek... Z těchto zásob jsem bastlil ještě dlouho potom smile.
Myslím, že to postříbření zvýší povrchovou vodivot, tj vyšší kmitočty nebudou mít tak brzo "útlum" díky skinefektu, na audio kmitočtech podle mne nemá skin efekt slyšitelný vliv. Jo kdyby se motalo solid drátem čistě stříbrným to by bylo jiný, přece jen stříbro má o nějakých 7% menší měrný odpor než měď.
Výsledek experimentů. tak vysokej pracovní kmitočet je k ničemu, nestíhají v té době dostupné usměrňovačky, na trafu ne nic vymyslet nedá, nejekonomičtější varianta je tlustej drát. Pásek je na zakázku s trablama s izolací, paralelní vinutí mnoha tenkými drátky složité, vlil postříbření zanedbatelnej, lae cena a dostupnost byla proti.
Dneska nevím, jak se věci mají.
Osobně upřednostňuju C jádra, a klasický plášťový vinutí na kostru obyčejným kulatým drátem.

Re: Group buy - jádra na výstupáky

kudlibabka napsal:

Pokud poskladas "idealne" vinuti ....

A jak to je ? A víš to jistě ? Kolik desítek výstupáků jsi navrhoval, vinul a měřil ?

Re: Group buy - jádra na výstupáky

nenavrhl,nenavinul ani nemeril jsem jediny trafo,nejsem k tomu  teoreticky ani prakticky vybaven...pouze jsem porovnal cca dve desitky ruznych vystupaku...zvukove na tom byly nejlip prave ty PSSS EPrint,jsem ochotnej porovnat zvukovy vlastnosti s jakymikoliv jinymi trafy a nejsem predpojatej,pokud budou hrat lip trafa treba za 2000 nebo 20000 klidne to priznam...takze pokun mate nekdio nejaky zrealizovany navrh nebo napad sem s nim...mam ve skrini velmi kvalitni lampy,nejlepsi z nejlepsim a rad to porovnam...zajimalo by mne jestli nekdo z kritiku zminovanych PSSS mel nekdy moznost slyset tyto vystupaky ve vhodny aplikaci a s citlivyma reproduktorama - soustavama...preju klidny sobotni vecer,ja jdu pajet DAC board...

Re: Group buy - jádra na výstupáky

Uzávěrka je 1.3.2013.

Po tomto datu už asi nebude možné objednat dělení toroidu z tak tenkého pásku.

Web

Re: Group buy - jádra na výstupáky

Takže nic, bylo málo zájemců a možnost výroby těchto pásků skončila. Nyní si to může každý objednat leda v Indii nebo Číně sad.

Web

Re: Group buy - jádra na výstupáky

není to až tak ztracený. když on se toroid blbě doma motá.
Já osobně používám nejraději C jádra, páč navine mi to každej soukromník (v nouzi i samo domo akce), ale s toroidem je to horší...