Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

OK, přišlo mi, že se tímkhle návrhem krapet drbeš pravou za levým, ale asi to i tak může bejt...

(upravil tubamusic 19. 5. 2013 10:49)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

reeb napsal:

Není nutnost země obou kanálů spojovat, vyrušíš tak dual-mono.Zvýšíš možnost vzniku zemních smyček.

Důvod je jasný proč tyto země spojovat a naopak je to nutnost. Je potřeba je propojit s PE. Při veškerých pokusech, jak s předzesilovači, přepínači vstupů, se zesilovači včetně 222jky jsem vždy musel spojit kostru modulu s PE - krabicí, jinak to slyšitelně víc bručelo.  Nehledě na to, že kostra vstupních obvodů zesilovačů je posunuta o oddělovací odpor a ta naopak od PE oddělena je. Jiná situace by byla, kdyby nebyla nutnost spojovat kastli zesilovače s PE. Z bezpečnostních důvodů je to ovšem nutnost.

Web

(upravil reeb 19. 5. 2013 10:58)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

1.Zem by měla být co nejkratší, s co nejmenším odporem, což splnuje např. 70um měd na dps.
2.Elektrické spojení hliníku s čímkoli je problematické, hliník rád oxiduje,, pokud jím prochází proud tak na skyku dvou kovů vytváří termočlánek který podporuje oxidaci.
3. Napájecí země zesilovačů není nutno spojovat
4.Mezizemní odpor 10R se nemusí použít
5.PEN je kvalitně zarušený, chce to zvážit kam ho připojovat

Web

(upravil tubamusic 19. 5. 2013 11:06)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

reeb napsal:

1.Zem by měla být co nejkratší, s co nejmenším odporem, což splnuje např. 70um měd na dps.

kus huntu z hliníku má horší vodivost a zatižítelnost než 70um měd na dps?

reeb napsal:

2.Elektrické spojení hliníku s čímkoli je problematické, hliník rád oxiduje,, pokud jím prochází proud tak na skyku dvou kovů vytváří termočlánek který podporuje oxidaci.

Proč se tedy hliník používá např v silnoproudu, kdy přechodový odpor na takovém spoji může mít fatální následky?

Edit: Když bude někdo mít se mnou tu trpělivost a poradí mi jak změřit odstupy SŠ a další věci týkající se tohoto řešení koster, rád to změřím na minulé verzi zesilovače. Zatím jsem ale přesvědčen, že výsledek bude jednoznačný.

Web

(upravil reeb 19. 5. 2013 11:12)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Vidím že nechceš poradit, ale mít pravdu..
1.
Urcitě je kratší lajna na dps lepší než vedení přes nějaké pochybné, težko definované spoje dps-sloupek-sloupek-eloxovaný chladič atd. Určitě to nějak chodí, netečou tam nijak zničující proudy ale z hlediska dlouhodobé spolehlivosti, vliv vlhkosti, teploty atd.. Nemluvě o pofidérním spojení obou kanálů přes mechaniku- plechy..

2.Používá se protože je levnější než měd. Je ale spojen s problémy, oxidace, tečení za studena..U špičkových instalací se dnes dává jen měď a to i pásnice v rozvodnách. Spojení Cu-Al se ale musí provádět přes cupalovou podložku.

http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/39850.pdf

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php … ment=39850

Web

(upravil tubamusic 19. 5. 2013 11:14)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

reeb: Nerad se hádám a nepotřebuji mít pravdu za každou cenu. Ale když něčemu věřím a funguje mi to dobře, tak si za tím stojím. Třeba do doby, než mi to někdo pádně vyvrátí. Po té mile rád uznám, že jsem se mýlil spolu s vděčností za to, že jsem se něco nového naučil. "Hádám" se proto, že se chci něco dozvědět, ne mít za každou cenu pravdu a děkuji, za tuto plodnou diskuzi.
Věř, že spojení DPS X sloupek X chladič mám ošetřeno tak, aby bylo spojení co nejlepší. Pro toto řešení je to hlavním předpokladem. Jsou použity vějířové a bimetalické (hliník - měď) podložky.

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Je to cesta do pekel a ty jsi se stal vyvrhelem společnosti. Asi tak smile

Zrovna nedávno jsem dával dohromady nějakou BM556, která byla "neopravitelná".
Kromě asi dalších 10 konstrukčních studeňáků tam byl zdroj s plechovým šasi sešroubovanej s hlinkovým šasi zbytku osciloskopu. Mechanická zem se používala také na elektrické propojení. Přestože to bylo stahnuté 4-mi M4 šroubama a dotažené, tak tam byl studeňák.
Pomohla až vějířová podložka na ten hliník.

(upravil reeb 19. 5. 2013 11:18)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Zemnění lze určitě řešit víc způsoby. Stejně tak to provedení zemí přes chladič ti může nějak fungovat, ale určitě bych v tom nehledal nějakou výhodu..

Aneb jak se říká komu není rady... smile

Web

(upravil tubamusic 19. 5. 2013 11:27)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

danhard: Cesta do pekel možná. Líbí se mi úsloví " Když do pekla, tak aspoň na pořádným koni" smile
U tesláckých konstrukcí tohle řešení bylo docela časté. Jenže tam byl vždy problém když byla DPS ve spojení se šroubovým spojem cínována. Cín je na tohle prevít.

reeb napsal:

Zemnění lze určitě řešit víc způsoby. Stejně tak to provedení zemí přes chladič ti může nějak fungovat, ale určitě bych v tom nehledal nějakou výhodu..

Aby jsme se tu jen tak nedohadovali, opravdu to zkusím nějak prokazatelně změřit. Jak na to?
Výhody v tom spatřuju tyto: Jednodušší DPS, splněn centrální kostřící bod pro všechny součástky + nejkratší možná cesta k němu, jednodušší výsledné spojení s PE.

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Posuzování odstupu "ucho na repráku" není všemocné, chce to zvukovkou změřit spektrum.

Web

(upravil tubamusic 19. 5. 2013 11:32)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

reeb: Zvukovka by byla. Buď Tapco Link USB, nebo kvalitnější MOTU 896HD. Co dál? V čem a jak měřit?
Když měřením dojdeme k tomu, že výsledky jsou horší, rád DPS přeďelám.

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Arta

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

killerX3: Ale přeci stejné spojení vznikne i tak, jen to bude pracnější prodrátovat.

Web

(upravil tubamusic 19. 5. 2013 12:25)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

killerX3 napsal:

Spojenie vznikne, to je pravda ale za akú cenu ? Zhoršenie parametrov daného obvodu, mizerná odolnosť voči rušeniu, nerešpektovanie EMC pravidiel sa vždy prejaví....

Jaké pravidlo bylo v tomhle případě porušené? A znovu opakuju, že v mém případě je spojení kostra s PE nutnost. Zhoršenie parametrov daného obvodu, mizerná odolnosť voči rušeniu? Tys tehnle můj zesilovač měřil, že si tohle troufáš tvrdit? Mě se to projevovalo naprosto naopak. Bez připojení s PE to naopak bručelo tak, že to bylo hodně slyšet. A to nejen tento LEACH, ale i DPA222, kterou jsem stavě před tím a to samé se dělo i v aktivních bednách co jsem dělal s LM3886 - taky ve výsledku spojeno s PE. Tak mi tu netvrďte, že když nespojím PE s kostrami modulů, že něco získám. Ano získám. Bručení a rušení,které nepotřebuju měřit, protože ho slyším.

Kastli zesu totiž musím s PE spojit - bezpečnost. Tím že je připojena na PE má na svých kovových dílech potenciál rušení, které tam prostě je vždy. Když kostru modulů s PE nespojím, vyzařuje mi bedna tohle rušení do nulového potenciálu koster a tady je ten kámen úrazu. Proto mi to pak bručí. Pokud to máte někdo jinak, máte třeba rozumnější rozvody elektřiny po baráku. Ale takhle se to projevuje aspoň u mě. Tím že tedy kostru modulu spojím s PE, je na modulech stejný potenciál ve stejné fázi jako na bedně zesilovače a proto mi to pak bručí míň resp vůbec. Aspoň tak si to laicky vysvětluju.

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

kdyby nebylo těch přechoďáků na které upozornili ostatní, tak v tom zemnění nevidím větší problém i s ohledem na "obecné zásady" nebo co.. smile

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Ale máš tam ty mezizemní odpory ne? Popiš řetězec v jakém to máš napojeno

např.CD player-předzesilovač-Leach?

Web

(upravil tubamusic 19. 5. 2013 12:43)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

reeb: Jak mám zapojeno:
komponenty spojené s PE: CD přehrávač, gramo, tuner, tapedeck to celé do předzesu s DispreII(Tady je bedna spojena s PE, bez spojení se snížil také odstup SŠ), odtud symetrickými kabely připojeno k Leachi(předtím DPA222). Ještě dodám, že po spojení krabice s s Dispre kde je i deska Actidampu mk4, se to nejvíc projevilo právě na gramopředzesu, kdy se rapidně snížilo rušení.  http://postimg.cc/image/vqzavlgbz/

Web

(upravil reeb 19. 5. 2013 13:01)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Myslíš tu "PMA symetriku" Dispre2, na fotce vidím cinch vstup..

Tak ty to máš trochu jinak než obvykle, já třeba CD player nebo kazeták nemám spojen s PEN (dvoudrátový přívod), ani DPA330, tuner je spojený přes anténu. A odstup je perfektní.
Taky vidím že napájení pro preamp máš společné s Actidampem (já mám adaptér do zdi).

Web

(upravil tubamusic 19. 5. 2013 13:01)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

reeb: Ano. Výstup z Dispre je nesymetrický, ale vedený symetrickým kabelem. Leach má nesymetrický vstup proto je zapojen jen jeden z vodičů kostry na cinch, DPA měla symetrický.
Každopádně vždy spojení s PE se jevilo lépe i Když jsem to měl na stole připojeno jen ke generátotu nebo zvukovce.

Aby jsme se se nějak odpíchli. Je někdo ochotný se mnou tuhle verzi LEACHe konzultovat i s tím, že ty kostry takhle zatím nechám? Mám ve schématu pár nejasností, ktré bych rád probral, ale soukromě s někým s vás.

Web

(upravil BV 19. 5. 2013 16:24)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Jaké pravidlo bylo v tomhle případě porušené?

Nabijací prúd kondenzátorov musí ísť najkratšou cestou , čo platí aj pre stredný vývod symetrického vinutia trafa, a na ten prívod od stredu trafa po stred hlavných elytov nesmie byť nič pripojené, inak si zavlečieš rušenia všade..Pozri si tento chronicky známy obrázok a skús sa zamyslieť.