Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Compact Easy stereo zosík s TDA2005

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 103]

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Tak jak, Milane - uděláš verzi desky 1.5 na standardní evropské /či čínské/ poťáky s roztečí pinů a drah 5x5x5mm? Film pochopitelně zaplatím, jen si objednej u Metronixu standardní čínský poťák a posaď ho těsně na hranu desky, aby deska korekcí šla upevnit pouze maticemi potenciometrů, matice to má poměrně malé a jdou pěkně skrýt sukýnkou těch pogumovaných knoflíků, které Metronix nabízí také. Nebo to mám všechno objednat já a poslat Ti to?
Už by to bylo naprosto definitivní řešení...

Web

(upravil millano 8. 6. 2013 18:46)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

myslíte toto ?
http://metronix.cz/images/r16_dual_01_01.gif

a příště telefonovat nebo psát maila, na AW moc nechodím ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Jsou tu dvě vlákna, možná jsem to postnul blbě: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=8238&p=14

Každopádně, vyměnil jsem švába, je to lepší (brum naběhne pozvolna až tak po dvou až třech minutách po zapnutí a je nižší), ale je  tam. Napadá někoho, čím by to mohlo být?

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Nemáš přepólovanej nějakej elyt v ZV nebo bootstrapu ?

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Dík za odezvu, elyty jsou všechny správně, kontroloval jsem dvakrát.
Už se s tím pomalu učím žít...

(upravil pzwak 23. 9. 2013 8:33)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

hm, a zkusil jsi k elytum v napajeni pridat paralelne nejake dalsi, aby se zvedla kapacita? pokud to bude mit vliv na brum (klesne), elyty maji asi malou kapacitu. Brum po zahrati  - ze by vzrostl odber? Klidak se nemeni? A kdyz zkratnes vstup konce, brumi to taky? A v obou kanalech stejne? Vzhledem k tomu, ze pises, ze jsou to nasobky 100Hz, tipoval bych to na filtraci po usmerneni, konce nebo predzesu.

Web

(upravil sinclair 25. 9. 2013 18:48)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Jo, je mi jasný, co se stalo a všichni, co k tomu používají nestabilizované zdroje, se za Á připravujou o výkon a za B nějaký hup či špička ze sítě velmi snadno IO TDA2005 poškodí.
Jediný šváby, co tohle nedělají, jsou značkové od ERA Components, anebo /pokud se Vám je podaří sehnat/ teslácké MDA2005M /M znamená výběr na můstek, tedy ve zkuš. zapojení min. ofset, anebo byly buď bez suffixu, nebo se suffixem S, tedy stereo/, které snášejí až 28V bez jakéhokoli poškození.
Velmi brzy bude v mém kumbálu pdfko s kompletní dokumentací, fotkami a definitivními deskami, které Millano rozdělil na tři - stab. zdroj, koncový stupeň a korekce se vším vybavením, propojovacích vodičů je tam minimum.

Ještě bych dodal, že přesto, že se jedná o vysloveně minimalistickou konstrukci, tak někteří s ní mohou mít potíže.
Jedna otázka : myslíte, že jsem do tohoto zesilovače dával stabilizovaný a dobře filtrovaný zdroj jen tak z prdele, nebo tam má nějaký účel?
Za usměrňovačem je nyní celková filtrační kapacita 42.300uF /9kusů Nipponů SMG 4.700uF-35V/ a za stabilizátorem je pouze kapacita 470uF/35V v nízkoimpedančním provedení Nippon LXZ proti rozkmitání stabilizátoru.
Obvody TDA2005 nemají v napájení pomocných obvodů žádný filtr a proto se musí mimo jiné napájet buď z autobaterie, nebo dokonale vyfiltrovaného zdroje.
Budete-li chtít TDA2005 napájet z nějakého jednoduchého, byť výkonného zdroje, bude Vám vrčet. V základním katalogovém zapojení se to samozřejmě dá upravit, to by ale měl dělat člověk, který už někdy něco podobného stavěl.
Compact Easy stereo zosík je už jedenkrát aplikován v dceřiných reproduktorech k PC - je tak tichý, že jsem tam musel dát dopředu LEDku, aby bylo jasno, že zůstaly zapnuté. Ono se zdá, že 2x25W není mnoho, nicméně jako reproduktory jsem použil dvoupásmové Appolito širokopásmové /původně/ centry, každý s titanovým výškáčem a dvěma 132mm středobasy. Umí to udělat tak neskutečnej kravál, že ničeho podobného byste se stejnými obvody, ale nestabilizovaným zdrojem nedosáhli.
Co mě mrzí, tak to, že jsem nesehnal exponenciální stereo potenciometry do korekcí, takže jsem musel instalovat logaritmické, což není úplně ono..
Pro večerní tichý poslech je vynikající instalovaný loudness.

Web

(upravil sinclair 14. 10. 2013 15:19)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Základní "stavební kameny" pro PC zesilovač 2x25W:
http://sweb.cz/servisdok/P1010237.jpg
Odshora stabilizátor, koncový stupeň a deska korekcí /zatím bez potenciometrů, přijdou připojit do desky vodiči/
http://sweb.cz/servisdok/P1010239.jpg všimněte si osmipólového konektoru, prostřednictvím kterého přijde do desky připojit potenciometr hlasitosti včetně odboček loudnessu
http://sweb.cz/servisdok/P1010240.jpg

Nevím ale, kdo má na tuto "trojdílnou" desku film, ale cosi mi říká, že je uložená u Kohoutů.
Montáž jednoduchá jak facka - u jedné z reprobedýnek uděláte zadní desku z 3mm hliníku, pořádně přitáhnete výkonové IO a výkonový NPN Darlington, panýlek s potenciometry a tlačítkem loudnessu může být klidně vpředu na mřížce dotyčné bedny/není to citlivé na brum/, trafo na dno bedny, koncový stupeň propojíte s korekcemi desetižilovým plochým kabelem s konektory PFL /neotočit, pozor/, stabilizátor může být též na dně bedny, na zadní stěnu namontujete dvě izolované cinch zásuvky, jednu dvojsvorku pro druhou "pasivní" reprobednu, výstup stabilizátoru propojíte s dvojsvorkou napájení na koncovém stupni, trafo 80-100VA 22V připojíte do dvojsvorky na stáblu a je téměř hotovo.

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Tož, Sinclaire, vypadá to hezky, asi si postavím ještě jeden!
Ten první jsem potřeboval nacpat i s trafem do krabičky od CD-ROM mechaniky, takže je bez stab. zdroje. Brumí to fakt až po zahřátí, tak po třech minutách od zapnutí. Píšeš, že se to dá v katalogovém zapojení upravit. Jak?
Podotýkám, že tam mám německé A2005V.

(upravil sinclair 15. 10. 2013 14:44)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Nakreslím Ti to, je to jednoduché.

EDIT : nechce se mi takovou drobnost kreslit, takže slovně :

Odpor 120k, který je v originálním zapojení zapojen mezi piny 3 a 9 rozděl na dva, tedy cca 2x56k a do spojovacího bodu odporů zapoj kladným pólem  kvalitní elektrolyt 100uF/25V s nízkým svodem proti GND, stejně, jako je zapojen následující elektrolyt 10uF, připojený k pinu 3, který zvětši na 100uF/25V. Ještě jednou připomínám, že oba elyty musí být kvalitní a s nízkým svodovým proudem.
Kvůli stísněným podmínkám asi bude nutné použít odpory 0204, slušné elyty bohužel nezmenšíš. Pokud máš na desce pro bývalý elyt 10uF místo jen 5x11, tak tam stačí instalovat elyt 100uF/16V, v nejhorším 47uF/25V, které mají stejné rozměry. První úprava /rozdělené odpory a elyt navíc/ zřejmě bude muset být realizována ze strany spojů, co se dá dělat.
Proto všechny svoje konstrukce a moduly dělám tak, aby se daly odpojením jednoho, nebo několika málo konektorů celé demontovat ven. Absolutně nesnáším "vrábelskou" práci, kdy je nutné kvůli demontáži jedné desky rozpájet a poznačit si spoustu pájených spojů, viz například AZK210-220, nepoučili se ani v "poslední" řadě A2200 - A2400.

Pardon, že se na moment vrátím ke zmiňovaným A2200-2400, podobnost s Yamahou P2200 je opravdu čistě náhodná, kdyby ji chtěli opajcnout, tak celou, ale např. zapojení obou typů je úplně jiné a pořád tam k řízení předpětí budiče a konců zůstal při reálném výkonu skoro 2x500W zůstal ten jeden jediný blbý tranzistor, který to za horka neudrží a místo toho, aby konec rychle vychládal, tak jím sviští 100mA každým párem, mnohdy i více.
Pro transformátor, elektrolyty a další věci není moc jiných míst, kam by se daly dát.
Softstart v A2400 je opravdu mizerný, pokud má někdo zájem o slušně funkční náhradu, která vejde do původní MODUREL krabičky, mohu zveřejnit. Obecně se traduje, že by softstart měl mít prodlevu alespoň dvě sekundy - je to blbost, stačí pár period síťového napětí, aby spadl magnetizační náraz trafa a kondenzátory se nabily alespoň na 50%. Pak není nutné upravovat zpoždění ochran v koncových stupních apod.
Je ale jasné, že zapínat takovýto zesilovač do zásuvkového okruhu, jištěného třeba jen B10/1 jističem, ještě k tomu starým a vyhřátým, je pěkná blbost.
Je to profesionální konec se vším všudy /nooo, výhrady bych měl/ a zapínat jej v bytové, mnohdy zastaralé instalaci je píčovina.
Stejné problémy měli např. velmi mladí majitelé různých Europowerů, Skyteců, American Audio, Omnitronic a mraků dalších "značek", které mají jen termistor či vůbec nic, ve zkušebně jedna žárovka a jedna zásuvka a hotovo. Tak tam třeba koncák 2x1kW vůbec nešel zapnout, případně při překlemování příslušného jističe to pak vyletělo málem až v Temelíně...

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o schéma zapojení a případně i zde prezentovaný návrh DPS ve verzi p Sinclaira v příspěvku #32.
TDA2005 mám 2x opatrně vypreparovány z autorádia, vhodný transformátor, chladič, potenciometr hlasitosti 25k s odbočkou od TESLY jsem již také sehnal, ale než začnu objednávat kvalitní filtrační kondenzátory a zbytek součástek, potřebuji pochopitelně znát schéma a hodnoty.
Takže pokud by mi někdo ze spoluautorů tohoto díla byl ochoten schéma a ideálně i návrh desky poskytnout ( ve verzi z příspěvku #32 ), byl bych neskonale vděčný.
Předem děkuji za případnou odpověď a za sebe přeji hlavně zdraví!!!

(upravil sinclair 29. 10. 2013 17:11)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

To není vůbec žádný problém, schémata jsou, ale potřeboval bych "vyrazit" z Millana označení trojdílné DPS u Kohoutů, nebo nevím kde nechával dělat tento prototyp. Je fakt, že takto je to naprosto ideální - deska z výroby sice přijde jakoby vcelku, ale jsou tam dělicí čáry na šířku plátku pilky, takže pak Vám vznikne to, co je na fotkách a co je pro TENTO ÚČEL ideálním řešením.

Co se týče součástek, není třeba shánět nic "extra", snad kromě filtračních elektrolytů Nippon ChemiCon 4.700uF/35 řady SMG, běžně k dostání v ECOMu.
Zbytek elektrolytů výborně fungujícího vzorku je značky Samwha, ale když už budete objednávat něco v ECOMu, vemte si všechny elektrolyty od Nipponu.
Co se týče svitkových kondenzátorů, tak v korekčních obvodech by měly být s tolerancí maximálně 5%, u ostatních svitků /oddělovacích apod./ na tom příliš nezáleží. Korekčními obvody je myšlena samozřejmě také fyziologie. Výborné, v dobrých tolerancích a poměrně levné jsou svitkové kondenzátory od firmy FARATRONIC, vedené ve skladovém výpisu firmy ECOM pod označením C24, měly by tam být od této firmy k dostání všechny potřebné kapacity. Ve vzorku na fotkách jsou ještě osazeny kondenzátory Roederstein řady R82, které jsem měl v zásobách, ale které už ECOM nevede.

Schémata /i překreslená/ se objeví v nejbližší době, teď je na tahu Millano /není to jen můj projekt, byl to sice můj blbý nápad smile ale pracoval na něm Gabo DC20, Millano, Mirek Čejka a já.

Pro úplnost bych měl asi dodat, že z hlediska účinnosti, chlazení a tepelných ztrát by sekundární napětí toroidního transformátoru /stačí cca 60-80VA/ nemělo naprázdno překročit hodnotu 22V - za předpokladu, že v usměrňovači budou nízkoúbytkové 5A Schottky diody SB5100, které jsou i ve vzorku. Pokud si mermomocí chcete jednu z reprobedýnek vytápět zevnitř smile, můžete klidně použít obyčejné diody, např. P600, myslím, že by to přežily i 1N5401 - pak můžete použít transformátor s o něco vyšším napětím, ale usměrňovač bude potom při malém a středním výkonu zbytečně hřát a zhorší se účinnost zesilovače jako celku.

Před Vánocemi budu dělat ještě jedny tyto bedny s tímto zesilovačem, vezmu tedy foťák a celou zástavbu zdokumentuju, aby viděli i ti méně zkušení, co a jak a jak na to jít. Fotky pak sbalím a v raru budou k dispozici u mě na swebu, nebo i zde, pokud Tonda dovolí. Samozřejmě fotky ořežu od zbytečného balastu, abych to tu zbytečně nezasíral. Nebo poraďte jiné šikovné úložiště, které nekurví fotky a soubory za měsíc nevyhodí. Díky.

Web

(upravil Quiero01 23. 10. 2013 20:47)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Samozřejmě mám v plánu použít 5A Shotky, Nippony, víceotáčkový trimr a další důležité součástky, se kterými jste to navrhnul aby zes fungoval optimálně.
Pouze transformátor použiji EI vykuchaný z jedné věže, který má několik sekundárních napětí.
Buď 17V, 24V, 35V, 50V. Měřeno samozřejmě před usměrněním naprázdno....
Váhám, zda jej zatím provozovat při 17V či při 24V. Ale asi bych viděl až podle zahřívání stabilizátoru...
Chtěl bych Vás proto poprosit o schéma k zapojení, který prezentujete v příspěvku #32,abych znal hodnoty a množství součástek pro objednání.
Mimochodem, nemznáte spolehlivého prodejce el. součástek přímo v Brně?
Moc Vám děkuji za ochotu a pomoc wink

(upravil sinclair 27. 10. 2013 12:03)

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Takže vážení bastlíři - trojdílnou desku na tento zesilovač si můžete objednat u firmy Kohout pod označením "DPS PC ZES 1.4 ". Má rozměry 145x128mm, vyleptané dělicí čáry, kde je možno desku rozříznout na tři části.
Osazovák této desky se pokusím vložit i s příslušnými komentáři do dokumentace, jejíž součástí bude samozřejmě i schéma.
Pak bych měl ještě jedno důležité sdělení, jehož obsah se ale dozvíte pouze tehdy, pokud se mi Milan ozve, či nikoliv. Zatím ho ale nemohu dostihnout, schéma, které mi Milan poslal, není poslední verzí a jsou tam chyby.

http://sweb.cz/servisdok/osazovák.jpg

http://sweb.cz/servisdok/schema1.2.JPG

Na vstupu zesilovače, u přepínače loudnessu chybí propojka mezi středními kontakty přepínačů na odbočku potenciometru volume, paralelně k emitorovému odporu /4k7/ sledovače je třeba připojit polystyrenový /TGL5155/ či kvalitní keramický kondík cca 100-150pF. Odpor mezi bází a kolektorem sledovače je třeba nastavit nejlépe na škopku na symetrickou limitaci. Kdo nemá škopál, pomocí multimetru a trimru cca 1M na místě odporu CB nastaví na emitoru 8,5 - 9,5V ss a po nastavení trimr nahradí pevným odporem s hodnotou z prodávané řady, nejblíže naměřené na trimru. Pokud by hodnota odporu díky vysoké betě tranzistoru vycházela příliš vysoká, je možno pracovní bod sledovače nastavit bázovým děličem, tzn. ze strany spojů připájet mezi B-E odpor např. 470k a pak bude příznivěji a nižší vycházet i hodnota odporu C-B. Asi by nebylo dobré, kdyby byla beta tranzistorů sledovače vyšší, než cca 300-400, pak právě začínají ty potíže s příliš vysokou hodnotou odporů C-B. Já původně použil BC550 s betou přes 800 a musely pryč, odpory C-B vycházely opravdu příliš vysoké. Po náhradě tranzistory BC413B s betou kolem 300 už tam vycházely bělošské hodnoty.
Pozice spousty kondenzátorů jsou zdvojeny, Milan myslel na všechno - osadí se např. jen jedna podle toho, jakou hodnotu budou mít potenciometry. Výstup +18V a GND z desky stabilizátoru je ukončen ve dvoupólové šroubovací svorkovnici označené X3 a filtračních kondů 4.700/35 je osazeno celkem devět, nikoli šest, jako ve schématu, schéma je sice od verze 1.2, ale osazovák je už definitivní verze 1.4. Jinak ale zapojení konektorů MLW a propojek PFL sedí, naprosto přesnou specifikaci všech součástek, jejich vlastnosti, dodavatele apod. budete mít v pdf návodu - tyto dva soubory a něco málo textu sem dávám proto, aby si už někteří mohli objednat desku a materiál /raději postříbřenou, 70um a nevrtanou/, rozřezat, opracovat atd. a já mezitím dodělám ten návod, ve kterém bude úplně všechno. Zatím pořád Váš sinclair

Web

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Paráda..!
Díky moc a věřím, že né jen jménem mým... wink
Kouknu co je potřeba a šup šup na objednávku smile
Ještě jednou díky a pevné zdraví..!

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

To Sinclair:
Objednávat u Kohoutů je myšleno u Jiřího a Vladimíra (tistaky.cz) z Prahy?
Omlouvam se za triviální dotaz, ale jako nový se chci raději ujistit.
Děkuji za info

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Ano ano, to jsou Kohouti. Taky si u nich nechavam delat desky pro me projekty. Kvalita dobra, cena pekna pro amatera naprosto dostacujici.

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

2Paseka:
Díky moc.
Dnes si tam zavolám a objednám tu desku zesíku.
Ještě jednou díky wink

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Dotaz:
Kompletní seznam součástek asi k dispozici zatím není, nebo ano?
V uvedeném schématu nejsou zapsány některé hodnoty součástek.
Dnes jsem objednal DPS u Kohoutů, takže budu doobjednávat součástky, co mi ještě chybí...
Díky za případné info.
Pěkný den všem wink

Re: Compact Easy stereo zosík s TDA2005

dotaz..jak moc vám to šumí?

Web

Příspěvky [21 až 40 z 103]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Compact Easy stereo zosík s TDA2005

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£