Téma: Vytlumení koupeného subwooferu

Dobrý den,
předem se omlouvám za, pro vás, asi začátečnický dotaz. Mám doma v takové levnější sestavě (Teufel Concept F) subwoofer. Jeho základní paarmetry jsou:

---CF 550/6 SW---
Sinus-Ausgangsleistung: 300 Watt
Musik-Ausgangsleistung: 450 Watt
Tieftöner: 250 mm Zellulose-Membran
akustisches Prinzip: Bassreflex, Reflexrohr mit beidseitiger Trompetenöffnung für minimale Luftgeräusche
magnetisch abgeschirmt: ja
zwei analoge 2.1-Eingänge (Cinch/Miniklinke) zum direkten Anschluss von Stereo-Geräten: ja
regelbarer Basspegel, regelbarer Hochtonpegel: ja
regelbarer Pegel für alle Satelliten: ja
resonanzdämpfende Spikes: ja
Abmessungen (BxHxT): 30.00 x 41.80 x 40.80 cm
Sonstiges:analoger 5.1-Eingang (Cinch) zum direkten Anschluss von DVD-Spielern und Soundkarten mit integrierten Decodern

Rozhodl jsem se ho otevřít jestli je vytlumený. Na stěnách to vypadá že něco bylo takže s tím asi něco dělal původní majitel. Chtěl bych to napravit ale nejsem si jistý jak to u takovéto konstrukce udělat. Jestli vytlumit prostor rounem nebo polepit stěny nějakou pěnout. Pro představu nějaké fotografie. Děkuji moc za vaše rady.

http://img713.imageshack.us/img713/267/img20130104200929.th.jpg http://img96.imageshack.us/img96/6302/img20130104200936.th.jpg http://img59.imageshack.us/img59/4522/img20130104200942.th.jpg http://img96.imageshack.us/img96/9130/img20130104200949.th.jpg http://img14.imageshack.us/img14/746/img20130104201000.th.jpg

Web

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

na stěny bych nic nedával, ale do prostoru možná něco, pokud je problém se stojákama (bylo by vidět z měření); ať poradí někdo zkušenější, pořád žiju v domění, že BR ozvučnice se nutně vycpávat nemusí.

(upravil Jan16 5. 1. 2013 22:44)

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Pokud tam něco původně bylo, asi ta bedna byla odladěná i s tím tlumením co tam bylo - to chování BR také ovlivňuje (z mé skromné zkušenosti tím, že se BR kus podladí a trochu mu spadne účinnost. Pokud tedy v bedně bylo nějaké větší tlumení a teď není, BR je laděn výš a nemusí to dělat dobrotu).
Zkus tam pokusně hodit nějakou deku (pozor, okolo ústí BR by nemělo nic být!), co to udělá.

(upravil kemo87 5. 1. 2013 22:58)

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Díky moc za podměty. No já si myslím že tam něco bylo podle toho lepidla na stěnách a od něj takový kusy pěny odtrhnutý. No já osobně myslel zkusit to rouno. Mám doma nějaký zbytky odhlučnění do auta tak to zkusmo strčim dovnitř na stěny, potom bych zkusil to rouno.

Druhá věc je umístění. Nejsem si jist jestli ho mám dobře umístěný. Hodně jsem s tim laboroval a ankonec skončil v pravém rohu místonosti , tam je to zatím nejlepší ale stále se mi to nezdá moc. Možná že překáží nábytek který je kolem, zkusim to nafotit. Já právě nevim co je dobré pro tuto konstrukci ...reproduktor dolů a BR zepředu.

Web

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

na stěny to nedávej, efektivnější je tlumit kmitnu.

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

no, nevím co je to kmitna ale když jsme u toho tak kam dávat tlumení když ne na stěny? Jak ho tam přidělat když je v prostrou?

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

SW se prakticky netlumí ze 3 důvodů. 1) u 40 cm ozvučnice je její 1. vlastní rezonance okolo 450Hz - nejméně 3x výš než je obvyklý nejvyšší přenášený kmitočet, 2) snižuje se účinnost BR, 3) nemá prakticky vliv na vlastní rezonance nátrubku, které jsou mnohem významnější než ty od ozvučnice.
Klidně si tam nějaké malé množství tlumení (pěny/rouna) pro vlastní dobrý pocit dej, nic se nestane. Kmitna je místo, kde má zvuková vlna minimální tlak a maximální rychlost smile. Nebudem to dělat složitý, protože to je pokaždý někde jinde a nikdo neví kde - omotej trochou rouna BR.

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Pridam prave opacnu skusenost s tlmenim - sub napriek pouzitiu filtra na cca 120Hz; akoby zvonil a dunel. Po rozumnom vytlmeni na STENACH, nie v priestore, sa bas spevnil, i ked subjektivne mierne klesla ucinnost, ale vyhody toto prevazili. Tlmenie bolo 2cm molitanovymi doskami nepravidelne na steny a na to stlaceny vatelin asi 4cm.

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

tak to ale asi nebyla nic moc pevná konstrukce, když zvonil, ne?

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Bola, 19MDF s prieckami a nepravidelny tvar, ale huhnalo to ako v jaskyni. Proste to pomoze tlmit tie rezonancie. Sub hra aj 200 aj 400Hz aj viac, len vzdy s mensim utlmom. Mozno by s pouzitim 64dB/oct. vyhybky nezvonil, netusim.

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Souhlasím, že navzdory teorii zní vytlumený sub jinak a to i s velice masivní konstrukcí. Možná to je opravdu jenom rozdílným prouděním vzduchu, čili třeba mírně rozjetým naladěním, nebo spadlou účinností nátrubku, jak psal Methman, ale je to prostě poznat.

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Navzdory teorii? Naopak, přesně v souladu! Je velmi pravděpodobné, že to je poznat a nikdo se tom nikde nepře. Ale nejde všeobecně říct, že to tak je lepší nebo horší. Když SW posunu o metr je to taky poznat - je to lepší nebo horší?

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Právě proto jsem se taky výrazů lepší a horší zdržel:-)

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

dobře, ale pokud se nějaké takovéhle x set Hz mody vyskytnou, přidávat na stěny je přece v souladu s teorií ne tak účinné jako nechat tlumení v prostoru?

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Tak teď jsem z toho blbej big_smile Tak na stěnu bo do prostoru? big_smile

Web

(upravil little 9. 2. 2013 22:29)

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Dávám vždy na stěnu a kousek i do prostoru.

Proč na stěny? Termodynamický jev. Reproduktor pak "na oko" pracuje do většího objemu a jednoduše řečeno hraje hlouběji. Reproduktor zkrátka vidí ozvučnici, kde je uvnitř na každé stěně tlumící rouno jako "objemnější".

Proč do prostoru? Omezuje stojatý vlnění. Projevuje se to nepříjemnými hučivými dozvuky. Nevím jak ty, ale já je ve zvuku mít nemusím. smile

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

No právě ty ,,hučivé dozvuky,, tam například při některých filmových efektech slyšim. Teď jsem si koupil trochu lepší sluchátka k tomu DACčko se sluchátkovým zesem a začínám slyšet věci co jsem dřív neslyšel a tyhle nedokonalosti v domácím ozvučení bych rád vyřešil.  Díky za rady...všem smile

Web

(upravil evry 5. 5. 2013 21:41)

Re: Vytlumení koupeného subwooferu

Ahoj kluci, mam Jamo 1008. A taky mě ty dozvuky serou. Asi je to daň za malou odzvučnici.
Tak ještě jednou se taky blbě zeptám, jak se tlumí v prostoru (abych to špatně nepochopil, někdy je to potřeba řící polopaticky). Napadlo mě tam dát různé  příčky (10 +12cm šíře) a obalit je?! Jako aby se prostě ty stojaky brzdily přes nějaké aerodynamické sito-příčky?
Jinak Jamo u všech beden a Woofru trochu molitanu dávaj, ale jen tak ledabyle ho šoupnou do bedny a ten tam nějak drží jak se snaží narovnat. To jsem tak nemohl nechat, tak jsem ho nalepil na stěnu a chci to trochu zatlumit. Viděl bych to jen jako zámer Jama ušetřit ve výrobě s montáží a časem.

Dle Kemova fota tam nějaký molitam na stěně byl.

Děkuji za věcné rady. Zdarec Evry.