Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

Téma: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Zdravím pánové chci stavět sloupovou reprosoustavu, a plánuji spoj na pokos s kolíky,máte stím někdo skušenosti zda li je to opravdu pracné,jestli se dotoho mám pouštět navrhnul jsem si i přípravek na kolíkování viz foto zde http://www.abload.de/image.php?img=snmek007cpboh.jpg a takhle bych to spojoval s vyjímkou spodní a vrchní desky.je to pohled z hora. http://www.abload.de/image.php?img=snmek00424z9g.jpg  díky za rady.

(upravil Hippo007 24. 3. 2013 12:12)

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Přípravek vypadá hezky ... na papíře. Jak chceš spojit ty 2 asi kovové kusy pod 45° ? S lepením průmyslovými lepidly nemám zkušenost, zda by spoj vydržel tah při fixaci desky šroubem. Koutový svar ti nechá uvnitř housenku, kterou bys musel vyfrézovat a při vytváření sváru s tímto počítat (kvůli pevnosti sváru). Kus s dírou by musel být z materiálu, který by se po vyvrtání díry zakalil, nebo osadit pouzdrem z jakostního materiálu, jinak by po pár desítkách děr byla z kruhové díry šiša.

Doporučuji místo lepení vnitřní příčky na kolíky vyfrézovat v bočních stěnách drážku, do které zapadne deska příčky (drážku o kousek hlubší, ať je místo i na lepidlo). Pak není třeba kolíkovat ani spoje na pokos. Když použiješ dostatek svěrek při lepení, žádná deska nemá snahu uhnout.

EDIT:  Tady máš příklad provedení s frézovanými drážkami.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Ahoj!
Spoj na pokos skolíkovaný by šel, ale musíš hlavně myslet na výslednou odolnost hrany - rohu. Osobně bych lk lepení použi vysoce pevní lepidla, sklidem i reaktivní - epoxyd, nebo něco podobných vlastností

Zní otázka, jestli by nebylo vhosnější použít houževnatější materiál, než MDF... Překližka nebo Laťovka by asi měla lepší vlastnosti v takovém to druhu spoje.

Vnitřní přepážku na koliky, no zdá se mi to hodně pracné, zvláště na sestavování.
Časté je vložit ji do vyhloubené drážky, a nebo ji upevnit pomocí hranolu nebo pomocí L profilů.

pokud bys na kolíkování trval, tak přípravek na spoj pod 45° se dá koupit....

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Proč epoxy lepidlo? Obyčejný Soudal 67A a když chceš odlomit desku ve spoji, praskne to vždy vedle spoje. Navíc při lepení na pokos je plocha spoje dostatečně veklá - je o 40% větší než při spoji na tupo.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

To jo, ale mám strach o tu hranu..Aby se to nezačlo štípat tam.

(upravil jardabradler 24. 3. 2013 22:37)

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

hippo007: samozřejme přípravek bude z tvrdého materiálu dural či nějaká pevnostní ocel.a to vedení pro děrování bude delší to jsem trochu zapoměl dokreslit ale počítal jsem stím.no ten dotaz stím spojováním na pokos je míněný na ozvučnici,právě že nevím zda to má cenu dělat s kolíky,jestli to postačí bez kolíků co se týče pevnosti,spíš sem myslel že to bude lepší při skládání aby se to nerozjíždělo.Na pokos bych to asi chtěl udělat stím sem takřka rozhodnutý ale jde práve o to při té montáži aby byly přesné rohy a neujíždělo to někde. povrchovka by byla podobná co stavěl Fedor, totiž ten jeho projekt se mi zalíbyl takže pojedu podle něj z menšímy upravami v dezajnu jinak to bude prakticky to samé.měniče seas a vifa.
Dalča :No chtěl bych to spíše  z té MDF kvuli opracovatelnosti,pár projektů jsem viděl co dělaly spoj na pokos a z MDF.ale asi budu muset být velmi opatrný při skládání práve řeším ten spoj na pokos s kolíky,je mi jasné že je to pevnější spoj proto do něj bych chtěl jít.je to tak trochu výzva no,a hlavně pak človeka teší víc to že si to udělal sám.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

S MDFkou jsem párkrát dělal, a přiznám se, ž eo ty zkosený hrany se krapet bojím...přece jen je to ostrý úhel , stačí krapet a je to štíplý.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Není potřeba žádný přípravek. Spoj na pokos jsem lepil tak, že na jednu desku jsem nasucho přikolíkoval rovnoběžně s řezem hranolek (aby hrana hranolku byla na hraně řezu). Desku s hranolkem jsem přiložil k druhé na pokos uřezané desce, aby byla v poloze jako u slepené bedny. Označil si na druhé desce, kde se hranolek k desce přitiskl. Pak jsem zakolíkovaný spoj rozebral a hranolek přilepil na druhou desku (bez kolíků). Ta pak vypadala takhle nějak:
http://s18.postimg.cc/k8dotog9x/spoj.jpg
No a pak už stačilo při lepení natřít spoje lepidlem, sestavit bednu, stáhnout svěrkama.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

To je pravda že to  je ostrý a náchylný na ulomení,hold si nato budu muset dávat bacha.Stím lepením myslím že bude stačit ten soudal,ted mi říkal táta že když dělal v tonetce (výroba nábytku) tak skoušely spojit dvě desky obyčejným herkulesem a po dvaceti minutách stažení nebylo možné desky od sebe oddělit jedině tak že to šlo i z materiálem. takže to vypadá že tyto bílá lepidla jsou uplně stejná jen má každý jiný název.No zpět ktomu kolíkování,na ten projekt od mirulu jsem koukal a je to perfektní projekt a vymyšlený to je taky dobře stěmi drážky což bych pak nemusel dělat kolíky,takže by i odpadnul ten přípravek.jinak ktomu přípravku koukal jsem na net a nikde jsem ho nenašel pouze tento http://www.truhlarske-nastroje.cz/katal … m-506.html ale ten mi neudělá to co udělá ten můj výrobek.pakud máte nekdo odkaz na ten můj tak ho sem dejte.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Hippo007 tak to je taky dobrý a navíc jěště hranolky pomůžou ke zpevnění.a když jsi to takhle udělal jsou ty rohy opravdu tak přesné?máš nějaké foto rohových spojů?rád bych je viděl jak to vypadá.a to řezání desek si nechával řezat u truhláře nebo jsi to řezal sám?

(upravil Hippo007 24. 3. 2013 23:12)

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Detailněji to vyfoceno nemám.
http://s23.postimg.cc/52y6t67bb/P7180360_Kopie.jpg
Obyčejné rohy, jako na nábytku.
Desky byly řezány na formátovací pile.

Když to kousek ujede, tak to spraví smirek. Ony ty kolíky nejsou 100% přesný, půl milimetru, milimetr to ujet může. Jestli budeš povrch dýhovat, tak o nic nejde.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

... pokus se ve svém okolí sehnat truhláře, který má vybavení na výrobu spárovky a nech si tam vyfrézovat drážky ... kvalitnější, pevnější a hlavně přesnější spoj nenajdeš ...

http://www.pilanamarket.cz/galerie/4601/freza-na-rohovy-spoj-s-vbd-140x40x30-2z-c694-011-30-default.jpg

(upravil sagitarius 25. 3. 2013 8:13)

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Co se týče lepidel, není třeba kupovat předražená lepidla "zvučných značek", českej Duvilax LS50 to slepí tak, že při pokusu o rozlomení ti rupne materiál všude jinde, jen ne v lepeném spoji. Vyzkoušeno několikrát.

Web

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Hippo007 - foto je pěkné,no vzhledem k tomu že jěště musím vystužit hranolkem vrchní čelní hranu kvůli zaoblení hrany tak to na ty kolíky dělat nebudu protože kdybych to celé složil tak se tam budu těžko dostávat,jinak povrchovka bude černá akrylátová barva a bud matná či lesklá to si jěšte rozmyslím.takže nějakou tu přesnost bych ocenil.
mir.ku- je to pekný řešení sice pro mě nereálný udělat,pro truhláře by to měla být maličkost,truhláře známého bych možná měl tak se ho nato zeptám.píši sem proto jelikož to je web o audiu a nějaké ty zkušenosti s ozvučnicemi máte tak se ptám zda li na to namáhání stačí spoj na pokos lepený třeba tím soudalem 67A nebo BISON Super Wood D3 tím to lepil fedor.ale asi to stačit bude když tu fedor psal že bedny má už pár let a vše je v pořádku.a to má pouze na tupo spojené.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Když použiješ kolík a budeš na něj při lepení tlačit zboku, deska kousek uhne - kolík je po obvodu vroubkovaný, bez tlaku bude sedět dobře, ale když zatlačíš zboku, zařeže se vroubkováním do desky a kousek to uhne.
Dokonalé řešení je to, co popisuje mir.ku, ale asi budeš mít problém sehnat truhláře s podobnou frézou.
Lepidla co popisuješ jsou obě OK, prostě něco na způsob Herkulesu, na obchodní značce nezáleží.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Takže prostě kolíky ne.to máš asi pravdu stím že to může uhnout.A stím truhlářem to asi problém bude ale zeptat se na to můžu.lepidla jsou jasný ty už řešit nemusím.ted zbývá jen promyslet to spojování a zkládání.no necham si to projít hlavou a popřípadě se zeptám truhláře a pak dám vědět co sem vymyslel a co mi poradil truhlář.jinak díky.

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Možno by stačila aj drážka na skosených častiach a do toho lamela z tvrdého dreva...
https://www.dropbox.com/s/7ey20ya2h332bkz/spoj.PNG

Web

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Nejsem truhlář, ale spoje na pokos s kolíkama ani smysl nedávají. MDF stačí na tupo s kolíkama nebo do drážky. Pokud to má jít pod lak, musíš se zbavit lepidla na lakované ploše - proškrábnout spoj (V- fréza ideální) a pak stabilizovat plochu řezu/zaoblení dobrým základem. Používám k tomu epoxid.

(upravil jardabradler 28. 3. 2013 11:30)

Re: spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

tak jsem mluvil ze známím truhlářem tak říkal že má lamelovací frézu pro ten způsob co tu psal DeadMAN takže to omrknu zhodnotím co a jak jestli je to pracné či ne a popřípadě požiju tento sopj.
MethMan-pod lak to pujde určitě,jinak stěmi kolíky říkal že to problém taky nebude že se toho nemám bát ale to jsem mu jěště neukázal způsob jak to chci dělat takže až mu to ukážu tak se podle toho rozhodne.

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » spoj na pokos s kolíky-zkušenosti?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£