Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

(upravil miata 15. 3. 2013 15:05)

Téma: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Zdravím milovníky kvalitního zvuku, kteří se nebojí vzít do ruky pájku a rašpli;)

A dovolím si hned prvním příspěvkem mít velmi komplexní dotaz.

Aktuálně mám sloupky Canton ergo 71dc http://www.hifi-wiki.de/index.php/Canton_Ergo_71_DC, živené známým Harmanem HK970. A rád bych si pořídil bedýnky, které by mi designově lépe seděly ke srubové dřevostavbě a které by také líp hrály.

Nikdy jsem s audiem nic moc nevymýšlel, nepočítám-li výměny reproduktorů ve svých autech, ale mám za sebou středoškolské slaboproudé vzdělání a v dílně nejsem jelito, tak mě napadlo si repro postavit sám. Poslední dva týdny trávím čtením všeho možného a jak jsem měl zpočátku jasno, tak už ho nemám a zjišťuju, že načíst všechno nejde a rad budu potřebovat hodně.

A nyní konkrétně:

Zadání je následující:
Designově spíš méně nápadné řešení, nikoliv nezajímavé
co poslouchám: řazeno od minoritního žánru: vážná hudba, šansony, blues, jazz, rock. Takže náročné na vokály a kytary, méně na "tucání".

Pustil jsem se do toho od návrhu  designu - není to to jediné důležité, ale přece jenom víc člověkohodin se na bedny kouká než poslouchá.

https://plus.google.com/photos/10078220 … 0796500897

Je z toho patrné, že by se mělo jednat o nijak obrovská dvoupásma a to na čem stojí jsou stolky, ve kterých by měl(y) být "subwůfry".
Sub od cca 50-100hz, 5-6 palce woofer od 100hz do 5k a pak výška.

K místnosti: cca 6x7x2,7. Dále prostor otevřený hned napravo od "stereo obdélníku" shodištěm do patra a vedle otvorem ve zdi 1,8x2,2 do chodby. Místnost bude z kulatin, takže odrazů minum, zatlumovat nic nebudu - asi by to ani k ničemu nevedlo.

Realizace formou vyfrezovaných MDF dřevotřísek 40mm silných a stažených závitovou tyčí a slepenách - závitová tyč dole by přecházela v odhmotňovací hroty. Inspirováno jedním projektem zde. Mělo by na to padnout cca 1,75m2 což není žádná tragedie i když tam bude hodně prořezu.

S čím bych nyní potřeboval konkrétně poradit:

Tip na úplně jinou koncepci s konkrétním designem - nesmí to vypadat technicistně a to třeba podle mě klasický sloupky nesplňují.
Jaká kombinace měníčů: rozpočet do 4k na dvoupásma. Počítám časem s jejich výměnou, ale teď do toho nechci sypat moc kaček - ty potřebuju na stavbu.
Jak moc je životaschopná varianta jen jednoho subwooferu - připravím se tím o hodně? Řekl bych, že je rozumnější postavit jeden woofer za 6k než dva za 3k
Konstruktivní kritika realizace dvoupásem
Ještě si pohrávám s variantou, zvětšení bedny, předělání na trojpásno a suby dodělat někdy v budoucnu - dává mi to smysl vzehledem k tomu co poslouchám, ale možná se pletu...Kritcké pásmo 3-6 by měl na starosti jen jeden měnič.

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Ahoj, jdeš na to řekl bych poměrně zajímavou cestou. Na jednu stranu kvalita na druhou šetření. Já bych to udělal takto, zatím nechal ty kantony a až budeš mít našetříno tak pak stavět. Jinak je to opravdu ztráta peněz. Jestli chceš dát za dvě bedny s měničema a výhybkama 4 tisíce tak to raději nestavěj. Do toho se nevlezeš a pokud jo tak ty kantony budou imho lepší. Navíc máš místnost hodně velkou a budeš potřebovat nějaké lepší a výkonné repro . 5-6" na basový repro na takovu místnost totálně zapomeň. Do té místnosti minimálně 10" lepší pak 12".

Subwoofer: máš v zásadě dvě možnosti. Buď postavíš pořádné sloupy bez nutnosti subu (lze doplnit později) anebo postavíš menší sloupy a sub. Osobně bych se přikláněl ke konceptu 2.0 v takové místnosti. Se subem může být zvukově i s umístěním dost problémů.

Sloupy samotné na takovou místnost to bude chtít něco výkonnýho a kvalitního. Osobně bych stavěl 3p. Repráky se slušnou citlivostí. Přeci jen ozvučit těch 50m2+ už dá lecsčemu zabrat. Nikdo není milionář samozřejmě, ale asi bych pod 10k na bednu moc nešel.

Asi ti teďka celkem spadla držka co? smile

BTW basový repro okolo 5kHz je nesmysl (pokud to nejsou ty malé 5-6" smile ) ale nějaký 10-12"+ je nesmysl, dělí se většinou kolem 2kHz a zbytek hraje výška (v případě 2p).

Takže moje rada zní. Kašli na to. Šetři co můžeš a až si budeš myslet že máš dost. Pusť se do stavby. Samozřejmě je nutná znalost simulačních software (třeba winisd) a nějaké věci kolem návrhu ozvučnic. Nezapomen že bedny budou potřebovat taky výhybky, sice se daj koupit univerzální, ale není to to pravý vořechový a někdy je ten zvuk spíše zklamáním.

(upravil Milan 15. 3. 2013 19:01)

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Osobně sem pro kvalitní 3 pásmo bez subů. Má to pár děr. Máš 6t na ideálně dva woofery. Veř mi, že za tuhle cenu dva woofery nepostavíš, budeš mít velký problémy se do toho vejít i s jednim. Jen cca bura bude stát zesík, pokud teda nechceš odpad. K tomu dvoupásmu budeš asi těžko hledat 6" pro pásmo 100-5000hz. Když už to začínáš dělat, udělej to pořádně. Vybral sis tvar, kterej ti akorát komplikuje výrobu a nic zásadního nepřináší. Akorát se připravuješ o objem. Jestli chceš utratit za meniče 4000, osobně si myslím, že takový bedny není problém koupit, obzvláště při dnešních bazarovejch cenách. Zvážil bych pak jestli to má nějakej smysl krom zabavení se na nějakej čas s nejistym zvukovým výsledkem.

Web

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

miata:
Nevymýšlel bych zbytečné složitosti a postavil rovnou tohle. Levné a rychlé, ještě relativně cilitvé. Postavíš a hraješ. S designem si můžeš vyhrát do aleluja: TOTEM 100

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_t100_prefinalisoss.jpg http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/thumbs/2_t100_prefinal_dets.jpg

Nikdo, kdo to zatím postavil, si na zvuk nestěžoval. Subwoofer k tomu netřeba.

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

popořadě:
madeindoma:
-4k je samosebou málo - počítám s podobnou cifrou do korpusu a ten by byl finální - do budoucna (JEN) vyměnit měniče. Moje poředstava byla postavit korpusy, do toho hrající měniče (lidi žijou s TVM měničema za celkem 1k a hraje to) Takže to bych tak zle neviděl. A za rok, dva investovat dejme tomu 10k do měničů a dalších 10k do měničů v subech. Korpusy bych měl pořádný už teď.
-5-6" samozřejmě postavený na těch subech
Milan: objem jsem neřešil, kdy to bude hrát v podstatě až od nějakých 120Hz
Odpad, odpad?  viz výše, chci teď hlavně nešetřit na "dřevu", pokud v tom bude zes z nějaký stavebnice 100w a toroid za pětikilo a jeden solidní měnič 10" (kterej mám) tak to bude hrát líp než aktuální Canton sub a ten nehraje zle
MaBat: na to jsem koukal a je to fakt za hubičku, ale sloupky moc nechci. Ale má to snad i řešení jako regál.... Jenže mě se líbila ta vejška jako trubička na tom korpusu:)
Navíc chci trochu laborovat a postavit si něco opravdu svýho...

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

miata napsal:

Navíc chci trochu laborovat a postavit si něco opravdu svýho...

To ovšem znamená pořídit vybavení, nastudovat teorii, naučit se měřit, interpretovat výsledky a navhrovat výhybky. Čeká tě dlouhá cesta smile Tím vším tě těžko někdo systematicky provede, tady i kdekoliv jinde, je toho příliš.

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Šetřil bych a udělal pořádný bedny (no a než našetříš, můžeš studovat teorii). Pokud to ale bez beden nevydržíš tak spáchej ty Totemy, jak radí MaBat (nejekonomičtější řešení, při zachování dobrýho zvuku)... Tvar může být přeci jakýkoliv, sloupky to být nemusí. Ale nezdá se mi, že by do tvýho interiéru sloupky nezapadly. Ovšem to záleží na tobě. Ohledně truhlařiny si s tím můžeš vyhrát, jak je libo...

Pokud o to máš zájem, tak se nauč měřit + vše s tím související a můžeš vytvořit svůj vlastní projekt. Všechno jde, když se chce a je čas.

Web

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Víš ona se navrhuje, staví a měří ozvučníce podle reproduktorů, říct vyměním repro co stálo 1200kč za repro co stojí 4k to je jako zkoušet do kastle trabanta dát motor z formule a čekat že to bude lítat jako formule. Nehledě na to že budeš potřebovat nový výhybky za který zase klidně dáš i 1-2k/kus

Na takovou místnost potřebuješ reproduktory. S těmi 5-6" ozvučíš místnost 4x4 ale né 6x7, to bys potřeboval nějaký line array. Hodně brzo zjistíš, že 5-6" to neumí hrát dostatečně nahlas v požadované kvalitě. Škoda, že nechceš sloupy byly by tam ideální. Já bych postavil nějaké pořádné jelikož si na samostatném domku a dalo by se to i ohulit. Zvolil jsi řekl bych těžce svízelnou cestu kompromisu z kterého nemusí být jednoznačná a uchu uspokojivá cesta ven. Chápu že samozřejmě chceš si to udělat sám, proto to dělaš ty i my, ale úsilí, píle, zručnost a nadšení pro věc je jen jedna strana mince která bohužel naprosto nestačí sad . Ta druhá jsou vědomosti zkušenosti (ty jsou zde na fóru).

Poznámka k materiálu. Zvukově bude lepší stavět z homogenního materiálu než někam kydat tunu lepidla a frézovat cosi. Ozvučnice by měla znít. Já se přikláním k překližce a nějakému klasičtějšímu tvaru, ušetříš si fůru práce která může snadno přijít vnivěč (nemusí to být imho kvádr klidně nějaký čtyřboky komolý jehlan bez špičky ty vypadaj designově dobře), ale to je tvoje věc smile

Takže si to přeber jak chceš a udělej tedy toto: Zvaž co tedy chceš stavět = požadavky na kvalitu, hlasitost. Tyto 2 věci jsou zcela stěžejní. Nezapomeň jakou místnost s tím zvučíš, co posloucháš, jak nahlas. Až budeš mít jasno můžeš pokračovat. Stále bych zvažoval ten koncept 2.0, peníze co ušetříš za sub(y) můžeš navíc vrazit do sloupů. Kdybys investoval cca těch 20k do pořádných sloupů (místo 10k do sterea a 10k do subů) myslím že bys do konce života měl na tváři úsměv.

Já bych stavěl něco v této velikost https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15390 ale to je jen můj názor

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

madeindoma: děkuju za konstruktivní kritiku.

Já jsem to možná napsal trochu zmateně:
Na měniče počítám se 4k, ne na celé řešení.
Inspirací pro mě byly hlavně tyto řešení :
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=772
http://floorstandingspeakers.productwiki.com/b-w-805s/

Doplněný o něco co bude hrát "ocpoda". Jestli se tomu bude říkat subwoofer nebo basový měnic v samostatné ozvučnici a s tím adekvátně posunutý spodní propust pro středobas je v tuto chvíli asi jedno.

A pak jeden diy projekt, kde jsou na sobě položené tři kostky alá sněhulák v každý jeden měnič - teď to němůžu dohledat.


Nicméně to v poslední době vidím na http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_2.php
Obávám se, že bych s tou svoji vlastní cestou strávil až moc času a raději se s panem Vitvarem pobavím o možnostech indinidualizace tohoto projektu, než se do toho pouštět z čisté louky a budu místo beden ladit dál motory...

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Co chceš individualizovat na VMA2? Ty sloupky hrajou jako z praku a je to dokonale navržené/sladěné. Já bych do toho nešťoural, za míň lepší 3p těžko postavíš.

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Pravdu díš Zorgu

miata: no něco takového jsem měl na mysli smile

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Možnosti individualizace jsem už konzultovat s tvůrcem a ten prostor k tomu, co bych s tím chtěl provést tam je, takže jsem asi na správné cestě:)

Re: Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Tak dej vědět, co spácháte, to jsem docela zvědavej wink

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Návrh řešení na ozvučení obýváků "2.2"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£