Téma: Logitech Z 5500 - nová bedna

Zdravím, vlastních Logitech z 5500 a mám problém se subwooferem. Hrozně rezonuje, (nejspíš o sebe drčí dva kusy dřevotřísky) tak jsem ho rezebral a zjistil jsem že jsem nic nezjistil smile všechno na dotek vypadá že pěkně sedí. Přemýšlel jsem že bych mohl vyrobit novou bednu, pomohl by mi někdo s návrhem? Táta vlastní truhlárnu, takže s výrobou by problém nebyl.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

První co potřebuješ jsou TS parametry reproduktoru abys mohl ladit objem i BR nátrubek. ALe s těmahle čínskéjma věcma to je pořád an jedno brdo, ale když už chceš toto udělat s pár korunama v kapse nikdo ti nebude bránit. Zkopírovat původní bednu bude v tomo případě asi jediné nejrychlejší řešení. Materiál na stavbu: MDF, Multiplex(překližka), Laťovku bych asi na takovýhle malý box nebral. Nej bude asi ta překližka. Zkus udělat o stejné velikosti uzavřenou bednu. Díru pro BR můžeš dodělat kdykoliv. Jestli ti to na ucho bude hrát dobře tak to nech v uzavřence.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Nevím nevím, co se děje v Tvém konkrétním případě, ale takové chrčení může být způsobeno hodně příčinami a kromě jiného třeba opravdu nějakou naprostou maličkostí (když to řeknu takhle slušně a nepoužiji slovo začínající na "p"). Ale taky to chrčení může produkovat bohužel i sám reproduktor nebo zesilovač. Pokud jseš odhodlaný stavět novou bednu, klidně si ji postav. Ale já osobně bych dál hledal, dokud bych to nenašel.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Soustava genius home theather nebo jak se to jmenuje po výměně spáleného repra a odstřeleného TDA pořád na vyšší hlasitost chrčel nebo měl takový divný dozvuk, nakonec vyměn OZ + přidány oba stabilizátory a od té doby to šlape jako hodinky a zvuk lepší než předtím, jelikož byl použit lepší reproduktor než ta lowend čína co tam byla (stejně byla spálená). Možná by to chtělo zkusit napájet zesilovačem z elektroniky toho subu něco jinýho a zjistit jestli to dělá zes, repro, nebo bedna.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

jsem si na 99% jistej že to dělá bedna, měl jsem to i kvůli tomu na reklamaci a je vidět jak je jedna výztuha opravována nějakým černým lepidlem. Chtěl bych teda udělat novou větší bednu, jestli to má nějaký smysl. Jinak tady na fóru jsem našel toto "Přibližné parametry Qts0.36 Qms10.14 Qes0.37,fs 32 Hz,Le 0,47mH,Mms72 g  Re 6,4W"

(upravil jik 13. 3. 2013 18:26)

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Ano, přesně tak, madeindoma... Chrčení subwooferu, basového komba nebo i obyčejné dvojpásmovky - to je tak obrovsky ale opravdu obrovsky široký záběr příčin, že její hledání je náročné. Ale dá se na to nakonec vylučovací metodou zjistit. Pokud ovšem má člověk možnost tu vylučovací metodu uplatnit. To znamená mít po ruce víc předmětů (jako minimálně druhý zesilovač, druhou reprobednu... atd.). Jednou to může být povolený šroubek nebo plápolající kousek něčeho a podruhé může jít o vážnou závadu. Bohužel někdo nedokáže odhalit závadu několika set až tisíc korun na poškozeném reproduktoru od poškozené cestičky na plošném spoji nebo kontaktu nebo třeba špatném kondenzátoru. A sluchově se tyto příčiny projevují celkem nevyzpytatelně podobně... Je to boj. Kdo má zkušenosti, věz Veete, že dokážeš za chvilku stanovit diagnózu. Ale tohle je na daleko delší povídání.

Edit:
svůj příspěvek jsem dokončil později, než jsi další Veete napsal. Tak v takovém případě ten uzel zafixuj, třeba i nějakým nevybíraným a drastickým způsobem, ať si aspoň ověříš, že to bylo tím. Oni ti servismani taky nemuseli postupovat úplně jako profíci a třeba vydávali své úsilí i jiným směrem a třeba to vůbec tím uzlem nemuselo být. Ale pokud ano, tak si tu novou bednu postav a doufejme, že Ti bude hrát. Ale na ten uzel se fakt zaměř (mechanických možností je dost). Tím uzlem samozřejmě teď myslím Tvoji výztuhu připevněnou někam. To je to, co bych si ověřil. Jen pro doplnění.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

jik: tak můžu to zkusit zpevnit šroubama, ale moc se mi do tý dřevotřísky vrtat nechce.
No a stejnak už sem se rozhodl že udělám novou bednu. Jen nevím z jak silné překližky (laťovky), jak velký objem ideální udělat a co s bassreflexem. No možná toho nevím víc, tak bych byl rád kdyby mi stímhle někdo pomohl smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

tak uz to udelej poradne. protoze stejne nejvic je s tim prace a casu. a abys pak zjistil, ze to vlastne hraje furt na hovno, ....
proste si vyber nejakej slusnej reprak a udelej mu skrin na miru ze silnejsi MDF. tech par korun navic za repro te fakt nevytrhnout, kdyz bedna bude vicemene stejne draha resp. pracna pro kazdej reprak. nejdrazsi pak na tom bude zesilovac.
inspiruj se necim zde, LAB12 apod. uz jsou docela dela. nebo kdyz se inspirujes VMAII, tak i ten levnej 12" dayton je za ty prachy naprosto ok.
pak treba k tomu dodelas zbytek do kina, poradnej zes atd., da se k tomu pristupovat modularne smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Zorg: Na to nemám peníze a snad po tom ani netoužím, není to moje hlavní záliba. De o to že novou bednu bych měl víceméně zadarmo, protože MDF desek tu je plno a když nějaká zmizí vůbec nic se nestane. A mám i chuť po večerech něco kutit, lepší než sedět u pc smile

(upravil madeindoma 14. 3. 2013 16:37)

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Dobře chceš-li: Nejprve změř objem bedny ve který to teďka je (výpočtem). Počítá se v litrech. 1l = 1dm3, je li bedna 30x30x50 cm vychází objem na 45L (3x3x5=45).

Jakmile víš objem (v návrhu se počítá vnitřní, takže musíš zohlednit tloušťku stěny) může si navrhnout ozvučnici. Tavr je viceméně libovolný, ale většinou se staví něco co se dobře počítá krychle kvádr, válec, šíleností jako je jehlan, koule apod. neobvyklé geometrické útvary se moc nepoužívaj. Nezapomeň že při návrhu počítáš s vnitřním objemem (vnější bude trochu větší díky tloušťce stěn). Materiál na stavbu: překližka, MDF, dřevotříska, přičemž první dvě z těch staví profíci a bastlíři, z té poslední zbytek světa (na youtube běžně vidím OSB desky ze stavby smile

No a pak je to už jednoduchý, vyfrézovat zapuštění, poté díru, zezadu terminál nebo celý panel zesilovače (v případě stavby s BR nátrubkem netřeba utěsňovat, pokud uzavřenka hodí se vestavět vzuchotěsnou přepážku nebo vzduchotěsně zajistit panel zesilovače).

Hele hrát si s objemy jen tak z hlavy a BR nátrubky je zhovadilost pokud člověk nemá TS parametry reproduktoru a nepoužije simulační software. Takže moje rada zní pokud chceš za málo peněž hodně muziky. Zkus tu uzavřenku (zpravidla mívá o polovinu měnší objem než řešení s nátrubkem, ale v tomto případě jelikož je reprák šunt to bude stejně úplně jedno jestli 15l nebo 30), když se ti to bdue uchometricky líbit nech to tak. Bedny bez nátrubku mají vyrovnanější zvukový přednes bez slyšitelného hrbu. Lovit zde těch pár hertzů navíc asi nebude mít moc smysl. No a pokud se ti to líbit nebude tak tam dej ten nátrubek a uvidíš.

Já když slyšel Hi-fi basový repro v uzavřence už o řešení s BR nátrubkem nechci ani slyšet. Ale to je individuální názor.

(upravil lacos 18. 3. 2013 10:35)

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Ja som u svojho logitechu z 5500 nameral ts: fs 45HZ
                                                                        re 6,8ohm
                                                                        qt 0,53
                                                                        qes 0,57
                                                                        qms 6,53
                                                                        mms 88,43g
                                                                        rms 3,89
                                                                        cms 0,000137
                                                                        Vas 17,17l
                                                                        sd   298,65cm2
                                                                        BL 17,35
                                                                        eta 0,28%
                                                                 Lp(2,83V/1m) 87dB
Takže parametre toho tang-bandu ktorý tam ževraj je to niesú. Ale treba to brať s rezervou lebo ten moj reprák bol dlho skladovaný asi niekde v garáži a možno vlhkosťou stuhol, ale parametre tvojho dobrého repráku budú asi niekde medzi.
Ja som ho dal do 40litrovej bedne (tú som už mal) a dal som tam aj pôvodný basreflex z logitechu, je pekný zaoblený a to je dobre. smile  Naladené je to teraz na 33hz a podľa simulácie by to malo ísť od 30hz -3dB , plánujem v budúcnosti možno vačšiu bedňu kde by to mohlo zahrať aj hlbšie.   Pôvodná bedňa sa mi zdá že som ju spočítal na cca 30litrov, ale po odpočítaní basreflexu, repráku, elektroniky to bude dajme tomu 25 litrov a tak vznikne pekný hrb okolo 55hz.
Ak teda máš čas a potrebné vybavenie určite skús postaviť novú a vačšiu reprobedňu, Nebude to tak dunieť ale zahraje hlbšie. A určite bude pevnejšia ako tá pôvodná z 1cm papiera big_smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Pokud ty Tska sedí, tak ve 40l a BR 35Hz to musí hrát ako drak!
S 25 litry tam hrb nevidím, tomu širokému rozpláclému cosi o výšce ani né 1dB neříkám hrb. jen to nepůjde tak nízko, jen cc a35Hz -3dB.
Ten repro má jaký průměr? (Sd)

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

no, v tej pôvodnej bedni to nebol až taký hrb, tie basy boly skôr také "pevnejšie" , simuloval som v bassbox6pro .  ten reprák je 10", sd som zabudol doplniť, je 298,65cm2.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Venku hnusně, tak se do toho pustím. Budu to dělat z MDF o šířce 18 mm, stačí to? A objem mám udělat zmiňovaných 40 l, nebo můžu zkusit i větší? smile zmenšit se vždycky big_smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

odsimuluj si to v winisd a uvidíš jestli se to vyplatí něják, ale výrobce to navrhnul takto tak bych to neměnil

(upravil lacos 18. 3. 2013 22:00)

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Ja by som skúsil aj 50 litrovú /33hz BR, tam to vychádza na 30hz -3dB  alebo keď by si chcel použiť pôvodný basreflex tak by bolo ladenie nižšie, teda by to zahralo nižšie ale na úkor citlivosti, a nebolo by to až také vyrovnané, no nie veľa. V pôvodnej bedni to nehralo tak hlboko, bolo to naladené na veľkú zaťažiteľnosť, ktorá sa zišla všetkým puberťákom ktorí chceli ohurovať susedov smile  Normálny človek ktorý nepotrebuje vidieť limity reproduktorov môže ladiť aj nižšie. smile
18mdf by asi mohla ostať, ale v každom prípade treba robiť výztuhy, hranolčeky do rohov alebo krížom spojiť protiľahlé steny, aby neboly veľké plochy ktoré by mohli rezonovať, určite si sa o tom presvedčil na pôvodnej tenkej bedni ktorá sa celá triasla.

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Dobře zkusím udělat 50 litrovou bednu smile no a bassreflex jsem chtěl použít původní. Jestli ho vůbec dostnu ven. Kdyžtak jaký bassrexlex by jste mi doporučil? smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

No, zobralo mi dosť času kým som ho vybral, je tam pekne zalepený, ale to lepidlo po chvíľke presviedčania určite povolí smile ...No keď by sa nedal zohnať iný dosť dlhý basreflex tak by sa možno dala použiť aj nejaká odpadová rúra pekne upravená, alebo to najlacnejšie a najspoľahlivejšie riešenie je štrbinový basreflex, ten bude mať dostatočný priemer, aj by to mohlo dobre vyzerať, ale asi pri 33hz ladení bude vychádzať dlhší. Ale určite sa dá skrátiť aj pôvodný basreflex, dá sa rozobrať a možno by sa tam dala nasunúť iná trubka ktorou by sa upravilo ladenie podľa chuti smile

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Tak jsem 50 litrovou bedýnku a teď bych potřeboval radu skrz bassreflex. Mohl by mi někdo navrhnout kam ho dát, jak dlouhý a jaký průměr? Nebo mám použít bassreflex který jsem vyndal ze stávající bedny?

Re: Logitech Z 5500 - nová bedna

Takže máš bedňu už hotovú? pochváľ sa potom fotkou smile Ak tam dáš pôvodný basreflex pamätaj že keď ho budeš chcieť vymeniť tak to bude ťažšie zamaskovať lebo diera naňho má asi 14cm. Pomeraj jeho presnú dĺžku aby sme vedeli na koľko to ladenie presne výde.